Lítám v tom (2009)

Představte si, že máte batoh. Vnímejte jeho popruhy na svých zádech. Do batohu dejte nikdy nenudícího George Clooneyho, velmi neotřelé povolání, které prostě nesmíte brát osobně, myšlenku filmu, jež vás napoprvé jen praští a nic vám z ní nezbyde, všechna ta procestovaná města a bezesporu tu atmosféru letišť a létání. Docela těžký, že? Zahoďte teď batoh do kouta, uvědomte si, že život je krátký, jak moc si vážíte svých blízkých a za čas si zase zkuste vzít ten batoh. Třeba už se vám nebude zdát tak těžký!

Chyťte doktora (2007)

Vcelku vtipná česká komedie o lidském chování a možných výsledcích. Pavel Bém už jen jako satirická třešnička na dortu. Snad jen ta výsledná myšlenka postrádá bližší smysl.

Sherlock Holmes (2009)

Po přečtení několika málo recenzí mi naskočila husí kůže a dostavila se i hořkost v ústech. Nicméně samotný film nebyl zas tak špatný, jak někteří psali. Film je sice natočen dost přímočaře, ale to kouzlo hereckého obsazení, pár brilantních kliček a vysvětlení ve scénáři udělalo své a já byl při závěrečných titulcích mile překvapen. Skvělá práce, hlavně udržet laťku i v pokračování.

Gran Torino (2008)

Přiznám se, že jsem Gran Torino viděl den po shlédnutí Invictus: Neporažený a je velice těžké porovnávat tvorbuClinta Eastwooda. Přesto mě stařík s americkou károu velice zaujal, tudíž mě přiměl zamyslet se o rodinných vztazích (vysávání rodičů, vypočítavost), soužití s jinými národnostmi a rasismem s tím spojeným. Scénář jako vždy geniální s krásným koncem, o hudbě snad ani nemluvě. Clint mě fascinuje s každým novým filmem víc a víc a je vidět, že on sám si to užívá. Díky, Clinte!

Invictus: Neporažený (2009)

Invictus od Clinta Eastwooda si u mě zasloužile vybojoval nálepku "překvapení roku". Ptáte se proč? Film získal můj zájem už trailerem, ze kterého vyzařuje ta svoboda a sjednocenost národa a samotné dvě a čtvrt hodinky můj zážitek jen umocnily. Schválně si na mě vzpomeňte, až uvidíte Matta Damona ve scéně se 4 lístky na zápas - pochopíte! Uvolňující námět o neuvěřitelném člověku, co dokázal všem odpustit a budovat národ je v kombinaci s husí-kůže schopnou africkou hudbou a klidnou Eastwoodovskou kamerou naprosto nepopsatelný zážitek. Blonďák Damon je skvělou postavou pro inspiraci týmu i nás všech a Morgan Freeman má můj plný obdiv a bezesporu nejednu vítěznou cenu za famózní výkon a vůbec už jen za kuráž, že ztvárnil Nelsona!

Ctihodný občan (2009)

Velice slušný thriller s kvalitním hereckým obsazením v čele s Jamie Foxem a hutnou dávkou napjaté atmosféry, výborně elektrizujícím soundtrackem - především čellový part a s velice vkusným scénářem!

Je to i můj život (2009)

Snímek My Sister's Keeper bych bez nadsázky přirovnal k filmu Philadelphia. Ani ne proto, že si každý všimne podobností (skvělý a charismatický právník, soudní pře, atd...), ale proto, že vás donutí přemýšlet. Přemýšlet o moralitě a chování lidských bytostí. My Sister's Keeper je filmem velice dojemným a smutným a ne každému se musí zrovna líbit. Každopádně mě donutil uvědomit si, nad čím člověk normálně nepřemýšlí. "Je samozřejmé, že rodičovská láska nezná mezí, ale co když si rodič neuvědomuje, jak se cítí jeho druhý potomek? Kde je hranice pro záchranu jednoho dítěte na úkor toho druhého? Jak moc bychom se jako rodiče měli snažit zachránit svoje dítko, i když už ho prostě zachránit nelze? Chce to vůbec ten nemocný chudák? A co zbytek rodiny?" Odpovědi si každý najde jistě sám. Mě nezbývá nic jiného, než dát upřímných pět hvězd za skvělou Abigail Breslin a taky za to, že tahle hodina a třičtvrtě splnila svůj účel. Jen mi nejde na rozum, že tak fajnový počin se ani nedostal k nám do kin, bohužel!

Zachraňte Willyho! (1993)

Film vcelku parádní na zkouknutí v telce, ale závěr úžasnej, až mi z něj nejedenkrát naskočila husí kůže! I'll Never Let You Part, For You're Always In My Heart!

Vánoční koleda (2009)

Pokud se chystáte jít na film od Roberta Zemeckise, můžete si být téměř jisti, že Vašich přibližně 150 korun nebude "promrháno" zbytečně. První minuta Vám nejspíš bude velmi připomínat film Polární expres: nádherně nadýchané vločky sněhu poletující vzduchem, vznášející se kamera...Nyní se ale ocitáme trochu jinde. Samotný příběh Charlese Dickense je okouzlující, i když možná ne tolik známý jako Oliver Twist. Bezesporu je Vánoční koleda jednoduchou a přesto skvostnou předlohou pro zfilmování. Takže nejvíc záleželo, jaké bude tvůrční pojetí. Musím se přiznat, že jsem byl velice mile překvapen, protože právě stylu zpracování jsem se bál. Jakmile usednete do kina, budete doslova ponořeni ve skvěle navozené vánoční atmosféře, ať už poletováním nad Londýnem první poloviny 19. století, nebo průchodem města, kde snad není nikdo, který by si tenhle magický zimní čas neužíval. Až na Ebenezera. Téměř s šokem jsem v půlce promítání přemýšlel, proč byl film uveden se štítkem "Family/Rodinný". Vždyť je to proboha "Based on A Christmas Carol by CHARLES DICKENS"! Naneštěstí jsem v kině slyšel i pár dětí brečet. To ale není to podstatné. Určitě stojí za to vyzdvihnout (u Zemeckise jako obvykle) skvělou kameru, velkolepé digitální orgie a inovace, parádní herecký rejstřík - namátkou třeba Jim Carrey, Gary Oldman, nebo například Robin Wright Penn. Asi moje nevětší dojetí ale vytvořil Alan Silvestri, kterému se povedlo k dokonalosti zkomponovat soundtrack, nabitý těmi nejkrásnějšími aranžmá klasických anglických vánočních koled (Hark! The Herald Angels Sing; Joy To the World; Ding, Dong, Merilly on High, Adeste Fideles, Ave Maria)! Na závěr už jen Andrea Bocelli a soundtrack mě prostě donutil si po cestě domů hezky zplna hrdla zpívat všechny ty pro mě známé koledy a ta vánoční atmosféra? K nezapomenutí! Malé výhrady ale mám vůči překladu (díky dabingu, který nebyl až tak zlý) téměř všeho, co šlo přeložit. Opravdu nemusely být přeloženy jména a některé koledy. Nejspíš to souvisí s tou "Family/Rodinný" nálepkou. To mi ale nepřekazí kouzelný vánoční dojem a náladu! God bless us, Every one!