Všichni dobří rodáci (1968)

V reáliích jedné vesnice ukazuje film dobu kolektivizace zemědělství, kdy "létaly třísky" a lámaly se charaktery. Je fakt, že ve skutečnosti se komunisti často chovali jako ještě větší dobytek, než ukazuje film, ale člověk musí brát v potaz, že ani koncem 60. let nebylo možné říct všechno. I tak to v rámci normalizace bohatě stačilo na rychlou cestu do trezoru. Skvělé herecké výkony R. Brzobohatého (který si to pak u režimu žehlil záporákem v majoru Zemanovi) a V. Menšíka (ten si to pro změnu žehlil lehce nablblými silvestry s myslivci).

Kudrnatá holka (1991)

Tenhle film má jeden jediný přínos - naprosto přesně definuje "rodinnou komedii". Hrají tam špatně hrající špatní herci, je tam špatně hrající dítě, má to dementní scénář s happy endem, chvílemi se snaží být vtipný (marně), chvílemi dojemný (rovněž marně). Někdo níže označil dívenku v hlavní roli jako "roztomilou". Nechápu, jak k tomu došel. Už po prvních minutách filmu se mi vybavovaly výhradně myšlenky typu "Proutek se má ohýbat, dokud je mladý", "Metla vyhání z pekla" a "Škoda rány, která padne vedle".

Mnichov (2005)

Je asi na každém, jak bude tenhle film vnímat. Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď se to dá bráti jako akčňák/thriller o židovském komandu, které jde odkráglovat palestinské teroristy odpovědné za mnichovský masakr, které je proložené občasným hlubokomyslnými projevy typu "kdy budeme žít v míru", násilí plodí násilí", "kdo má právo soudit" atd. atd. Taky se dá ale brát jako drama o výše zmíněných blábolech, proložené nějakou tou akční scénou, útěkem nebo výbuchem. Já si tedy vybral to první a líbilo se mi to. Jsem ale přesvědčený, že se film bude líbit i lidem, kteří ho budou vnímat tím druhým způsobem. Jinak162 minut je sakramentská stopáž, která lehce hrozí nudou. Tady jí ale naštěstí není moc. /// tak jsem to viděl 2021 podruhé a musím říct, že nuda, vleklost, patos a určitá polopatičnost scénáře mi lezly na nervy mnohem víc než poprvé.

Ptačí klec (1996)

Původní francouzská komedii Klec bláznů se mi líbila o stupínek víc, asi tím, že byla o kousek bláznivější. Ale i remake stojí za zkouknutí.

Klec bláznů (1978)

Luxusní komedie. Speciálně ten, co se vydává za ženskou, je naprosto skvělý.

Souboj Titánů (1981)

Vše, co jste kdy chtěli vědět o řecké mytologii (a báli jste se zeptat). Je tu prakticky celá ta řecká parta - Perseus, Kaliban, Zeus, Athéna a hromada dalších mýtických postav i postaviček. Nechybí tu ani medúza, na kterou se nesmí nikdo podívat přímo, dvouhlavý pes Kerberos (nebo tak nějak), Pegas - létající kůň, Kraken... ... ... Svého času to byla naprostá bomba s dechberoucími efekty. Dneska už ty efekty asi nikomu dech neseberou, ale zase svou určitou naivitou dávají filmu specifické kouzlo.

Horem pádem (2004)

Trochu mi to přijde, jako kdyby vařil pejsek s kočičkou dort. Hřebejk prostě vzal všechna "palčivá témata" současnosti, co si přečetl v Mladé frontě a narval je do filmu. Je tam všechno - fotbalové výtržnictví, rasismus, emigranti i imigranti, pašování, bezdětnost. A všechno tohle se chvilku tváří jako komedie (nepříliš vtipná), chvilku jako dramatické "tepání nešvarů"..... Celkově z toho vylézá převážně trapná moralitka, která si zachovává jistou Hřebejkovskou povrchnost. Proč tedy nakonec dvě hvězdičky? Protože i takovéhle dílko je pořád o třídu nad většinou ostatní současné české tvorby.

Návrat idiota (1999)

Liška přijde, svým upřímným pohledem odhalí opravdové charaktery a životy těch okolo a celý film se řeší vztahové problémy. Huh, nic pro mne. FILM jako celek je tak špatný, že jsem dlouho myslel, že ho natočil Bohdan Sláma.

Indiánské léto (1995)

Je to takový klasický Gedeonův vztahový film, který je v podstatě o ničem. Možná to má symbolizovat prázdnotu a plytkost životů postav, možná něco jiného. Každopádně je to vztahová nuda. Pozn.: Opravdu je nutné do každého druhého českého filmu cpát Geislerovou a/nebo Vilhelmovou, které tam pak hrají Geislerovou/Vilhelmovou? Event. Lišku, který hraje Lišku?

Šakalí léta (1993)

V roce 1993 to byl rozhodně velmi nadprůměrný a zajímavý počin a v kontextu doby je potřeba vnímat mé 4 hvětdičky. Příběh z 50. let je fajn, herci jsou fajn (a to včetně dětských!), Hlasova hudba je taky docela fajn a Abrhám jako policajt bez chuti a čichu je naprosto úžasný.

Časové pásmo bylo změněno