Barva kouzel (2008) (TV film)

Terry Pratchett patří k mým oblíbeným spisovatelům, Zeměplochu mám doma komplet a rád si ji často čtu. S filmy mám ale problém. Právě díky literární Zeměploše mám vytvořenou její ideální podobu se všemi postavami a příběhy ve své vlastní hlavě. K ní se tvůrci dokáží přiblížit jen stěží. Bez zatížení předlohou bych film jen chválil. Obsazení, herecké výkony, imaginace, příběh, vtip, celková atmosféra,... vše se povedlo a když si uvědomím, že jde "jen" o televizní film, hodnocení by mělo být vyšší. Ale já zkrátka nemůžu, není to ta má parádní Zeměplocha, to je však jen můj problém a na mé tři hvězdy nemusíte moc brát ohled.

Hon (2012)

Mrazivé dánské drama, které mě v kině doslova přikovalo k sedačce. Po skončení filmu mi nebylo dobře po těle. Ač od začátku vlastně víte, jak to celé doopravdy je, budete napnuti až do konce na míru nejvyšší. Zdánlivě jednoduchá zápletka je mistrně zrežírována, nasnímána a především zahrána. Mad Mikkelsen jako většinou (když nehraje jen záporáka v americké mainstreamové produkci) exceluje. Vím, že příběh je patřičně upraven pro film a velmi umě zdramatizován, přesto bych se nikdy na "dokonalý" sever přestěhovat nechtěl a už vůbec bych tam nechtěl mít děti. Mohou všechny přesvědčovat jak chtějí a žít si v sebeklamu, ale jejich "dokonalý" sociální systém zkrátka nefunguje a podobné věci jsou pak následkem.

Já, legenda (2007)

Na podobný typ filmů se vždy s chutí podívám, postapo tématiku mám rád už od dob prvních dvou Falloutů (počítačové hry). Z legendy mám spíše rozporuplné pocity. Vizuál, prázdné město, osamocenost a zdánlivá bezdějovost jsou ty dobré věci. Zombie, míchání žánrů, logické chyby a pokažený závěr jsou ty špatné. Nakonec tomu nechám slabší tři hvězdy a budu se těšit na nějaký další postapo pokus. Pozn. Vůbec se mi nelíbí různé varianty konce filmu. Film by měl jako celek fungovat sám o sobě a nechápu, proč by člověk měl dostávat na výběr z více různých závěrů? Když jsou tvůrci nerozhodní, ať si natočí nějaký kinoautomat.

Vesničko má středisková (1985)

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších českých komedií, kterou můžu vidět kdykoliv a nikdy se mně neomrzí. Co je na ní tak úžasného? Jednotlivé postavy jsou naprosto senzačně napsány a snad ještě lépe zahrány. Nelze vyzvednout jen některé, úžasné jsou prostě všechny. Mistrně napsané dialogy, není v nich hluché místo a přesto, že se nesnaží o humor za každou cenu, jsou vtipné prakticky neustále. Je jen málo filmů, ze kterých bych si pamatoval snad vše, co v nich je řečeno. Navíc film jako celek funguje přímo magicky, pana Menzla mám rád a většina jeho tvorby je povedená, ale Vesnička je jeho nejlepší kus. Vesničku beru jako součást české kultury a mimo jiné je i jejím výstižným obrazem. Bez dalšího řečnění dávám pět hvězd a těším se na mnohá další setkání.

Poslední sezona (2006) (seriál)

Kdo chce "hokejovému národu" připravit seriál z hokejového prostředí, vstupuje na hodně tenký led. Přeci jen, hokeji docela rozumíme a máme jej hodně nakoukaný. Pokud něco nesedí, dokážeme se ozvat a na reakcích je to vidět. Nevím, zda s tím tvůrci počítali. Především vadí nerealistické hokejové záběry (mně taky). Druhou největší výtkou je slabý scénář, který sklouzne hokej nehokej k obyčejné vztahovce a v neposlední řadě se nelíbí hromady klasických klišé a schémat, znovu souhlasím. Je to škoda, Poslední sezóně jsem hodně fandil. Přes všechny výtky nakonec nechám tři hvězdy, i když ta třetí je spíše za odvahu. Nicméně je to pořád náš nejlepší seriál z hokejového prostředí. Doufám, že se toho ještě někdy někdo ujme a dopadne to lépe.

Starci na chmelu (1964)

Klasika, která šla totálně mimo mě. Podíval jsem se na ni teprve nedávno, jen abych se ujistil, proč jsem se jí vyhýbal. Předně je to muzikál, což je u mě mínus. Děj mě spíše nudil, hlavní dvojici jsem lásku nevěřil a zbytek mě taky neoslovil. Nechci být ale jen negativní, takže za dvě hvězdy, písničky jsou tam chytlavé.

Vrať se do hrobu! (1989)

Jednoduše ne, tohle se mi do vkusu netrefilo ani trochu. Námět fajn, pár dialogů ušlo a občas vtipná scéna. Bohužel je to vykoupeno hodinu a půl trvajícím pohledem na Milana Šteindlera, který vypadá, jak kdyby do toho hrobu každou chvíli měl spadnout. Jedna hvězda... no... přidám i druhou, za životní roli Haliny Pawlowské.

Cesta z města (2000)

Sklepáky sice respektuji, některé jejich počiny jsou skvělé, ale jejich přechod na filmovou tvorbu z mého pohledu selhává. Co funguje jako krátké výstupy v divadle, nemusí fungovat v kině. Cesta z města je toho jasným důkazem. Film se rozpadá do nudných scének, které navíc ani nejsou vtipné. K tomu je film plný méně sympatických a zcela nesympatických postav, navíc bídně zahraných (možná je to skrytý úmysl, u sklepáků člověk nikdy neví). Každopádně se mi to moc nelíbilo a na Cestu do lesa se rozhodně nevydám.

Za plotem (2006)

Zcela tuctový animák bez dobrého příběhu a bez vtipu. Jde o naprosto neoriginální věc, která podléhá snad všem schématům žánru. Příběhy, postavy a stále stejné "vtipy" rozhodně nedokáží zaujmout a ač jsem film viděl relativně nedávno, nepamatuji si z něj téměř nic a to málo je spíše negativní. Nakonec nechám dvě hvězdy a poznámku, že není potřeba již za plot znovu nahlížet.

6. den (2000)

Jeden z mnoha Arnoldových akčňáků, který není ničím významný a kromě ukrácení volného večera nic nepřinese. Námět je sice dobrý, ale postupně se film sveze po klasické šabloně z daného žánru. Pár silnějších myšlenek a několik obstojných scén nedokáže film vytáhnout ani do průměru.