Kovbojové a vetřelci (2011)

Odporná skládka filmařských klišé. Tohle snad tvůrci nemohli myslet ani jako vtip. Vůbec přitom nejde o spojení zdánlivě nespojitelných žánrů westernu a sci-fi, to dost dobře fungovat může, ale Apačové vrhající oštěpy proti mimozemským potvorám po boku Daniela Bonda Craiga střílejícího hypermoderním náramkem, jehož ovládání, původ a důvod mu nikdo nevysvětlil, může způsobit náhlou zácpu. Tisíckrát obroušené motivy anamnézy, vedví rozervaného spokojeného rodinného života, zázračného převtělení a debilního vztahu místního developera (stupidní role Harrisona Forda, který tu je zřejmě jen proto, aby vypadal jako Indiana Jones a choval se jako idiot). Přeglamourovaná Abigail Spencer tomu všemu dává korunu. Nakonec jsem ani nepřišel na to, má-li to odkazovat na vetřelčí sérii, nebo je to úplně vycucané z prstu. Mno, ono je to vlastně jedno. Zklamání léta, které podle traileru rozhodně na takový propadák nevypadalo.

Bastardi (2010)

Nastavené zrcadlo společnosti, jakkoliv v některých scénách či replikách zbytečně nadsazené, herecky přehrané a za vlasy přitažené. Nepochybuji o tom, jaké skvosty jazyka českého si musí dnešní pedagog vyposlechnout, na druhou stranu v Bastardech se jinak než vulgárně nemluví. Tomáš Magnusek by měl někdy zajít na úřad práce, třeba by mu vysvětlili, že pozice uklízečky ve škole není zase tak špatná, aby jí nechtěl nikdo dělat, a dámy se smetákem by tak mohly takto bezprecedentě vymetat s každým. Škola hrou jistě platí i ve speciální pedagogice, nicméně Magnusek sám sebe zheroizoval coby zázračného učitele a miláčka dětí, který ví, jak na ně, a když už to rozjede, vše se mu zázračně daří. Trapná je postava otce mafiána (a také fakt, že na ní dvojka bude stavět), obou uklízeček, školníka a koneckonců i tělocvikáře, kterému scénář zakázal jakoliv použít sílu, svázal ruce a odkázal do pozice hadrové loutky, Magnusek je pak herecké kopyto, jemuž můžou sedět jen křečovité a trapně vyznívající postavy. Na druhou stranu, přes veškerou její brutalitu, scénu se znásilněním Jany (výjimečně sexy Kristýna Leichtová) považuju za opravdu filmařsky podařenou.

Quincannon, stopař z pohraničí (1956)

Řekněme, že jeden z těch lepších westernů, v poslední době vysílaných na MGM. Kolegové už vše podstatné vyjádřili.

Velká Northfieldská loupež (1972)

Poněkud drsnější kousek, který se asi navždy vryje do paměti postavou muže se zahalenou spodní čelistí a českým divákům i vcelku povedeným dabingem s výrazně dominantním vypravěčem. V českém znění: Aleš Procházka - Cliff Robertson (Cole Younger), Vladislav Beneš - Robert Duvall (Jesse James), Kamil Halbich, Stanislav Lehký, Rudolf Jelínek, Karel Urbánek, Rostislav Čtvrtlík, Otto Rošetzký, Viola Zinková, Marcela Nohýnková, Jan Skopeček, Zuzana Fišárková, Karel Hlušička, Jiří Havel, Ivo Kubečka, Hana Ulrichová, Adolf Filip, Jiří Krejčí.

Slovo muže (2008) (TV film)

Největší padouch je zároveň největším charakterem, film jako podle zápletkové šablony (náhod přibývá, až je to trochu trapné), není akční, ani dramatický, je jen blbý a hraje si na romantiku do posledního dechu. Toužíte-li vidět Dylana z Beverly Hills s koltem proklatě nízko, můžete to snad risknout.

Drsná pomsta (1995)

Parodie na western, ve kterém dvoudolarové děvky za dva dny dokonale ovládnou zbraně a veškeré dovednosti potřebné na Divokém západě. Nejhorší na tom je, že tu není ani špetka erotiky, která by přeci jen přes všechny nedostatky alespoň nějak snímek ozvláštnila. Pryč z tohohle saloonu!

Největší z Čechů (2010)

Váhám, jestli za tohle Sedláčka svatořečit, nebo vyškrtnout ze sledovaných. Na jednu stranu se přesně trefil do mého nevkusu, Plesla nemůžu vystát, Babčákovou jakbysmet, s Myšičkou (až na výjimku Občanského průkazu), Taclíka a Bareše taky zrovna nemusím. Ovšem výběr herců pro charakter postavy, kterou ztvárnili, je naprosto dokonalý a nelze mu nic vytknout (což ovšem tedy platí i o hereckých schopnostech výše jmenovaných).

Muž z prvního století (1961)

Technicky primitivní, ale pomineme-li nezbytné politické vlezdoprdelkování a bajkovitost závěru a hlavní myšlenky, velmi vtipná satira na lidství.

The Blood of Fu Manchu (1968)

V žánrech si škrtněte "krimi", a místo toho na druhé místo dosaďte "erotický". Tento čtvrtý díl bych se nebál přirovnat k tvorbě Lloyda A. Simandla. Jediným důvodem, proč na tuhle dějově plytkou a, jak už v této sérii bývá zvykem, překotným a odfláknutým koncem zbabranou blbost koukat, je nepřeberné množství krásných spoře oděných i neoděných žen ve veskrze submisivním postavení. Na svou dobu hodně, hodně odvážné. V podstatě taková přehlídka či soutěž krásy (Miss), kteréžto české verzi doporučuji převzít kostýmy a klidně i výpravu.

Mexická jízda (2001) odpad!

"On ho má hnusnýho. Má dole předkožku" "No a co". "Ale to je skvělý." Možná se to dá v originále, ale vlezlý a přehrávaný dabing to dorazil. Zajímavých je akorát prvních pár minut, než se v záběru objeví šeredná Ana Morelos, jejímuž svlečení jsem naštěstí za pomocí dálkového ovladače unikl.

Časové pásmo bylo změněno