Výlet (2002)

Pěknej janžurovej návrat na plátna kin a docela solidní výtvor Alice Nellis. Nejvíce samozřejmě pobavila jemně černohumorná stránka filmu. Z těch drama věcí mi bylo spíš úzko, ale ženská režisérka vyloženě volá po tom, aby tam byly ty vztahové věci, které osloví právě hlavně ženské publikum. Za mě: ještě že tam byl ten Igor Bareš, protože jinak tam bylo docela dost přebabováno. Tohle je film, za kterej se česká kinematografie nemusí vůbec stydět. Přesto ale zůstane někde vzadu v mojí hlavě, protože v ní mám víc místa na jinej typ filmů.

Lost Highway (1997)

Tak! A teď mi ho teda vyndej. Spletitá omotávka bez logiky versus nepochopitelný dějový teror. To je David Lynch, jak to u něj už známe. Zas budu muset dohledávat, jestli někdo zjistil, že to má nějaký smysl... ale myslím, že jedinej, kdo to ví, tak je David Lynch. Opravdu bych si jednou přál, aby před smrtí vydal knihu o svém díle a alespoň naznačil, co a jak. Byl by to určitě bestseller. Nevím, jak moc má smysl probírat tady děj. Samozřejmě, že mě štve, že ho nechápu, ale to nechápání není úplně pitomé. Mám takové jakoby náznaky - něco jak periferní vidění nebo takovej ten pocit, že vím, co spolu souvisí a že by se mi mělo v hlavě něco spojit. Ale dělat nějaké složité rozbory by určitě vedlo leda tak k tomu, abych vymyslel nějakou blbost nebo se do toho ještě více zamotal. Takže mi nezbývá nic jiného, než jakýsi pocit/dojem z toho filmu. Ten je podporován kvalitním výběrem hudby a celkovou mysteriózní atmosférou. Vůbec nevadí, že to trvá skoro dvě a čtvrt hodiny - byl jsem do toho tak zažranej, že mi to uteklo jako prd. Z té zažranosti pak vychází naštvanost, když to skončilo a já nevím jak. Lynch už mě takhle nachytal několikrát, ale od něj mi to nějak nevadí. Jsem úplně stejně lost, jako ta hájvej. Není to od Lynche to nejlepší, ale stejně je mi trochu líto, že tomu dávám jen 4. K herecké účasti mám jen 2 poznámky: že bych si místo Patricie Arquette dokázal představit jinou/hezčí herečku. A že Balthazar Getty vypadal v určitejch situačích jako klon Charlieho Sheena.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

"Jak bych mohl skolit jelena, na něhož čeká v lesní tišině laň? Jak bych mohl zastřelit srnce a nemyslet při tom na houf opuštěných srn?" "Snad byste mohl lovit jen drobnou zvěř, pane." Ale tak má to svoje chvilky. Třeba když topič přikládá do pece a teskně zpívá (a jde mu blbě rozumět). Na konci své písně ale úplně parádně démonickým šeptem pronese: TOPIČI! (na Slovensku to asi museli předabovat, ne?) Ono celkově s tím zvukem je to špatné - nejhorší při zpěvu, to nerozumím nic. Jinak jak sami tvůrci na konci přiznají - je to hodně naivní blbůstka, kde všechny dějové linky skončí happy endem a že to je nesmysl. Ale ten děj je extrémně rychlý. Tam se toho děje tolik a hned tam a hned to a ono a fofry. Ale na to, že to byl film pro pamětníky, tak docela dobré. Bavil mě i ten Olda nebo třeba Zdeněk Dítě (nevím proč s oholeným obočím), ale nejlepší bylo, když se Hana Vítová šla ožrat a měla účet za 8560,- chch, slušná útrata. "Kéž vám krb nikdy nevyhasne."

Maximální limit (2005)

Nevím, ale zdá se mi, že Al Pacino i Matthew McConaughey musí být strašní fanoušci amerického fotbalu. Jestli ne, tak co už... Jde tu samozřejmě o sázky, ale rozumí tomu někdo od nás? Vítězství a prohra, to je jasné, ale co mělo ještě znamenat to "nad" a "pod"? Samozřejmě pravidla samotného amerického fotbalu málo našinců zná a ani já je neznám a ani je nepotřebuju a nechci znát... takže nevím, jak a proč vlastně fandit. Tím ten film pro mě ztrácí na zajímavosti. Zůstane mi teda nějaké drama o vztahu mezi hlavní trojicí a o samotné pochybné práci sázkařských poradců. Chybí tomu šťáva i maso, dostaneme jenom přílohu a oblohu.

Tlapková patrola ve filmu (2021)

Sakra, že já dycky vyfásnu jít s děckama na Tlapkovou. Po tomhle jsem nečekal nějaké zlepšení a nečekal jsem to správně. Alespoň jedna věc ale byla jinak - že to opravdu byl 1 celistvý děj, jako opravdový film a ne jen několik epizod poskládaných za sebou. Bohužel humor na dospělé nefungoval, pokud jsem si všiml správně. Celé je to samozřejmě strašná blbost a nenajde se tam jediný kaskadérský kousek, který by Tom Cruise zvládl sám. Víc než samotný film, mě ale pobavily reakce publika v sále. Např. když probíhala jedna z mega destrukcí města, dcera prohodila: "Jo, tohle bylo v Olomouci." a nebo když ze zadních řad zaznělo z úst tatínků něco jako: "Ty vole, co ty v té práci děláš? Koukej na ně, ti to mají hotové hned." No jo. Nechci kazit děckám radost, tak předstírám, jak strašně mě to bavilo (protože děcka to fakt bavilo), ale tady se přetvařovat nebudu. Samozřejmě to mohlo být mnohem horší.

Capote (2005)

Přemýšlím, jestli jsem někdy viděl Philipa Seymoura Hoffmana hrát hlavní roli. Asi ne. Ale každopádně tahle, přestože hodně teple zaměřená, se k němu skvěle hodila. Respektive ji skvěle zahrál. Já osobně tedy to opěvování Capoteho moc nechápu (třeba to jeho rozmlouvání, rozumování a předvádění se mezi jakousi smetánkou) a v kombinaci s filmovými adaptacemi té knihy toho tento životopisný moc nového nepřinesl. Ale je to dobrej životopisnej film.

Travolti da un insolito destino nell'azzurro mare d'agosto (1974)

Teď už mám představu, jak vypadá taková správná "rich bitch". Ze začátku mám z filmu strach - jsou tam samí uřvaní, hádaví, gestikulující italové, navíc až moc probírající politiku. Správnej dech to chytí, až ti dva spolu zůstanou osamoceni. Homofobové uvítají neustálé fackování, nadávání a ponižování ženy, pak i ukájení chtíče. A to je ten zvrat, ke kterému to spělo, ale milenci se z nich stali tak nějak najednou, z ničeho nic... Nastává i erotično, né moc romantično, protože facky a nadávky lítaj pořád. Ještě že to natočila žena. V dnešní době nevím, jestli by se někdo odvážil. Co mi zážitek kazilo, byly dialogy předabované ve studiu. Ta kadence slov byla navíc často tak rychlá, že to nesedělo a tak. Prostě jsem si toho všímal. Taky některá ta italská hudba, co se tam někdy linula, je strašnej kýč (ale ne všechno). Chemie funguje. Giancarlo Giannini dělá super ksichty a i Mariangela Melato se mi pak taky docela zalíbila. Navíc ze začátku pořád říká "madonna mia", tak proto asi v remaku hraje Madonna. Travolta tam nehraje, i když v originálním názvu filmu píšou, že by jich tam mělo být víc, chch. Ani v remaku. Tož vůbec to nebylo špatné, bych řek.

Tsotsi (2005)

Bylo to takové jakési Cosi, co mě nezaujalo. Ze začátku vypadající na drsnou slumovou gangsteřinu, ale Město Bohů se nekoná. Místo toho se začne starat o mimino a tím to ztrácí na autenticitě. Věřím, že ve skutečnosti by za něho chtěl výkupné nebo by ho rovnou zabil. Ale ten klučina to zahrál dobře. V jiném rozpoložení bych tomu možná 2 hvězdy dal, ale nějak se mi nechce...

Aladin (2019)

Když jdu na film od Guy Ritchieho, čekám dospělou zábavu, která u mě v jeho podání většinou zabrala. Takže nechápu ten hloupej nápad, kterej ho napad, natočit rodinnej až dětskej film (podobně blbé nápady má někdy i Robert Rodriguez), pro Disneyho. Jasně, že z názvu je mi jasné, že to bude pohádka z Blízkého východu, ale co je horší: on to byl rovnou i muzikál. Ano, je to velkolepé, barevné, plné triků a zábavy pro celou rodinu... aneb přesně ten film, kterej snáším jen když musím. Doufal jsem, že to třeba pojme nějak jinak, po svém, ale ne. Je to tuctovka. No, nebavilo. Naomi Scott je krásná, vyzubenej Mena Massoud taky docela ušel. A pak je tu Will Smith, kterej... no... to je na více vět. Nelíbilo se mi, že byl digitální, když byl modrej. Jo, snaha byla, ale pořád je to na stejné úrovni, jak omlazení dědci v Irčanovi - tzn. moc mě to bije do očí. Má hodně typicky americky ghettově černošských gest, mluvy a pohybů. Komediálnost nikde, snad jen pro děti a většina kvůli trikům. Vůbec mi do role džina neseděl. I ten koberec to podle mě zahrál líp než on. Dost dlouhou dobu jsem si myslel, že sultána hraje Mark Strong, kterého Guy Ritchie často obsazuje a říkal jsem si, že ho namaskovali docela dobře, že bych ho málem nepoznal... no, protože to není on, ale Navid Negahban, kterej má podobné rysy i hlas. No nic, ono je to stejně jedno. A pak ještě pár slov k záporákovi - Marwan Kenzari moc nezaujal. Nedávám mu to za vinu. Ona je ta postava docela blbá. Stejně si myslím, že jména těch arabskejch herců si nikdy nazapamatuju. Bohužel (i vzhledem k tomu, že v plánu je už pokračování - asi se bude jmenovat "binLádin"), mám blbej pocit, že pro Guye Ritchieho se tohle stane jeho nejslavnější a nejvysílanější film (hlavně na Nově). Stejně, i když je to blbost, věřím, že to je nejlepší zpracování Aladina. Nejvíc mi k tomu filmu seděla píseň "sPÍČless".

Krvavý prachy (2004)

Kdybych neviděl verzi od Guye Ritchieho, vůbec bych se k tomuhle filmu nedostal. Pak mi ale nezbývá, než srovnávat. Jde vidět, že Guy Ritchie to celé pojal mnohem víc gangstersky, americky a drsněji. Tady je hlavní hrdina vlastně opravdu klaďas a co se týká zlodějské bandy, nic se o nich nedozvíme. Děj prostě není tak propracovaný a dostáváme tak typický malý francouzský film, kde je akce pomálu a vybavení/zbraně/vozy jsou strašně zastaralé. Tedy když pominu ten flash granát, kterej je divně digitální. Rozhněvaný muž vyhrává na plné čáře ve všech ohledech. Inspiraci vidím jen v tom přepadení depa, jinak je to úplně jinej film, včetně... všeho ostatního. Je ale vidět, že Nicolas Boukhrief to myslel dobře. Dobře tak na průměrné dvě hvězdy.