Anděl Páně 2 (2016)

Anděl Páně 2 má základ toho, co čekáme od tradiční vánoční pohádky: atmosférické prostředí předvánočního městečka a několik nic nekazících herců. Opravdou slabinou je příběh - respektive neschopnost scénáristů si s ním trochu pohrát. Místo toho, abychom se dozvěděli, co dělá jablko, případně aby ho pozřel záporák, je nám vnucená podivná nudná odbočka, kde se anděl s čertem vsadí, kdo sbalí Vicu Kerekes - těžko říct, co by s ní jako představitelé nebe nebo pekla chtěli dělat nebo jestli mají podobně jako záporák Polívka choutky si zašpásovat. Kdyby se celá ta část vystřihla, jistě by se nic nestalo. I finále je odfláklé, zajímavou linku falešné mikulášské party jen tak odvedou z hospody místo nějakého závěrečného drama, všichni si zazpíváme debilní písničku a přijde Lucie Bílá s Horáčkem, proč, Bože, proč? Děj obsahuje celkem dost narážek na křesťanskou mytologii, které mě moc nepobavily. Jelikož jsem nemohl najít ovladač, musel jsem si vyslechnout příšerné nenápadité songy v ultradlouhých titulkách, kde jsem vůbec nepoznal hlas Gotta. Chápu, že mají lidi absťák po kvalitních pohádkách a spokojí se i s řízlou drogou, ale nemusí pak tvrdit, že to je jedna z nej pohádek.

Grimsby (2016)

Mám takový pocit, že mi z těch záchvatů smíchu nad ultracynickým nechutným humorem popraskalo pár cév. Tato komedie nastavila laťku hardcore humoru řadou scén opravdu vysoko a sloní soulož, extrakce jedu z housenky a HIV série mě rozplakala. Mark Strong je po tomhle filmu asi nejvíc cool herec na světě. Řemeslná stránka je taky na fekální komedii v pořádku.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Po technické stránce je film vypilovaný. Všechny ty efekty, prolínačky, kamera, výprava musely stát spousta peněz a je to vidět. Zbytek? Už dlouho jsem se takhle nenudil. Nulový charisma hlavního hrdiny, dementní příběh a z nej postavy prvního dílu je tady vzkříšenej mentál. Tragédie.

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Snaha vzkřísit osmdesátkovou zábavu se cení. Stranger Things to vyvolávání nostalgie snad až přehánějí. Půjčují si řadu elementů z klasických filmů, pořád někde hraje synťáková písnička, mluví se o tom, jak se jde do kina na Poltergeista, ale přes tenhle čelní útok nelze přehlédnout, že příběh je vlastně velmi prostý, postavy jsou jednoduché a přitom je to všechno zbytečně roztahané. Vzhledem k tomu, že všechny ty vypůjčené prvky z filmové éry plné víry v monstra, telekinezi a ufony si každý v nějaké míře vybaví z povedenějších děl, je v podstatě jednoduché předvídat, jak se bude děj vyvíjet, jak která scéna skončí a nějakou zvědavost vzbuzuje série až v závěru. Opravdu zajímavé věci (co se dějí především v posledním dílu) by se daly zhustit tak na třetinu počtu epizod. Škoda, snad to bude příště lepší a ne tak násilně roztomilé a nostalgické za každou cenu.

Meyerowitzovic historky (nový výběr) (2017)

Není to zlý (a vůbec bych to nespojoval s Allenem). Problém je v tom, že Sandler je bídný herec a zpěvák, a tady se po něm chce, aby hodně hrál a hodně zpíval.

matka! (2017)

Krutá pravda je, že bez svého dvorního kameramana by zřejmě filmy Aronofského nebyly zdaleka tak působivé. Po řemeslnické stránce se jedná o intenzivní film, který vás deprimuje a rozhodí tam, kde má. Dokud nemáte ani potuchy, čeho je to alegorie, sledujete se zájmem. Po určité době ale i přes záplavu nesmyslů neomylně detekujete odkazy na Bibli a tudíž už vám zůstává jen otráveně sedět a protrpět se zvyšující se destrukcí a frustracemi do očekávaného konce. Snad pokud by člověk vůbec neměl tušení, o co šlo, mohl by hájit aspoň technickou stránku filmu a herce, ale bohužel režisér oficiálně "dešifroval", koho reprezentuje Lawrenceová a kdo je Bardem a tím ještě pitomost filmu dovršil. Spojit ekologickou agitku, jak se chováme k naší planetě s Bohem, který má radši lidi než planetu, to je asi nejlepší způsob popravy původně, ehm, bohulibého záměru. Příšerná propaganda Noah očividně nebyla náhoda a Aronofsky se asi zbláznil. Inspirace, kam ses poděla?

Dort (2014)

Jste cynici a otravují vás přeslazené filmy o ztraumatizovaných lidech, kteří strašlivě trpí a pak se jim naservíruje zásahem shůry smíření, uzdravení, nový partner a na konci happy end, že běžíte zvracet do kyblíku? Cake je výborný příklad, jak natočit takový temný film správně. Hlavní hrdinka (trefně obsazená Anistonová, zjizvená a neatraktivně nalíčená/nenalíčená) prožívá těžkou deziluzi, je na lidi kolem sebe příjemná, jen když potřebuje napsat prášky na bolesti, na kterých je závislá, jinak je nepříjemná a sarkastická a vlastně ani svojí situaci "jsem v prdeli" nijak neřeší. Z apatie a uvažování nad sebevraždou jí pak vytrhne zdařilá tragická sebevražda jiné ženy z komunitní skupiny, o jejíž život před smrtí se začne zajímat a nabídne jí to určitě rozptýlení, ale vyjde z toho i nějaká záchrana? Film vyvíjí poměrně nepředvídatelně, z Anistonové se nestává lepší člověk a není vůbec jisté, jestli dospěje k nějaké spáse, což hodnotím strašně pozitivně. Závažné téma filmu nijak nebrání momentům příjemné sarkastické komedie, kterým se možná řada lidí vůbec nebude smát. Strašně mě potěšilo, jak se snímek vyhýbá patosu a provařeným klišé. Máte chuť na kultivovanou depresi a jste tak trochu zlí a otrávení životem? Berte.

Thor: Ragnarok (2017)

Velmi vtipný veselý osmdesátkový film, který sice nepostrádá otravný "akční digibordel" typický pro většinu komiksovek, ale jako oddechovka funguje dokonale.

Interview s upírem (1994)

Překvapivě i po letech zábavný nihilistický film o upírech, kteří si užívají masakry. Lidé jsou tu zcela bokem jako nebohé ovce sloužící pro obživu a rozptýlení upírů, něco takového v tak výpravné podobě už dnes asi nikdo nenatočí. Herecky tady exceluje Cruise a užívá si svého pansexuálního Lestata každou větou tak, že rychle zapomenete i na tu blonďatou paruku. Kdykoliv je na plátně vedle Pitta, je k pláči, jak je Pitt herecký neschopný dement, který ve většině scén jen stojí a tváří se jak znuděný zhulený playboy; k tomu "hraje" příšernou postavu humanistického upíra, který velkou část filmu odmítá pít lidskou krev a účastnit se na zvrácenostech, takže prostě totální kazišuk. I malá Dunstová s legrační dospěláckou replikou "How avantgard" a romantický gay upír Banderas ho suverénně přehrají. Strašná škoda, že se nenatočil nějaký další díl, kde by Cruisovi dělal parťáka někdo víc odvázaný a pořádně úchylný místo toho hňupa Pitta. Ano, upírské filmy se daly točit i temně, dospělácky, bisexuálně a zvráceně, než přišel kulturní mozkomor zvaný Twilight.

Blade Runner 2049 (2017)

Úžasnej film, vůbec mi na tom nic nevadilo a pomalý filmy s kvalitní atmosférou mi vyhovují. Odcházel jsem se skutečným smutkem a v depresích - nádhera, jsem cynik a přesto dávám pět hvězd. Film vypadá a zvučí naprosto skvostně, herci jsou vynikající - dokonce i (v posledních letech automaticky spoléhající na své charisma) Ford je po dlouhé době naprosto k sežrání a jeho starý Deckard je oproti verzi z jedničky plný emocí a smutku a zpětně dodává chladné jedničce to, co v ní chybělo nejvíc - empatie k postavám. Tenhle film je naprosto nekompromisní a je zjevné, že se nebude líbit řadě lidem, kteří chtějí v kině prostě vypnout a rozesmát se, ale ať bude mít Blade Runner 2049 kasovní úspěch nebo ne a super režisérovi neúspěch zničí kariéru, na místě filmového studia bych byl kurevsky pyšný, že v záplavě průměrných kasovních hitů se podařilo natočit takhle hluboký, dojemný, už teď jasně klasický sci-fi kousek.