Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Sérii Mission Impossible absolutně žeru. Mám rád téměř každý díl. Dvojku moc nemusím a trojka mi přišla v pohodě, jinak každý jiný díl je pro mě 9-10/10, nejlepší zůstává nejspíš stále jednička. U Mission Impossible mě vždycky nejvíce bavily ty různé technologie a vychytávky, následovanými šílenými praktickými kaskadérskými kousky a dále příběh většinou o Ethanovi, který jedná sám za sebe a musí očistit své jméno. Dále se mi líbili jednoduší, ale velmi dobří záporáci a jejich motivy, kteří působili tak jakože se to mohlo stát i v realitě (většinou). A nakonec skvělé zvraty a napětí, které bylo asi nejlépe prezentované ve Falloutu. Tímto dlouhým prologem jsem vám chtěl říct, co pro mě znamená série Mission Impossible a co od ní vyžaduji. A kdybych se tímto pohledem měl podívat na nejnovější Odplatu, jsem zklamán a zároveň spokojen. Zklamán jsem z toho, že je zde dle mého ten nejhorší záporák v celé sérii MI. Jelikož to už snad ani není v kinech, mohu prozradit, že se jedná o umělou inteligenci, která samozřejmě myslí sama za sebe, ale má lidskou spojku, údajně po smrti, tím nevysledovatelnou, která má neomezené možnosti a přímo vypočítanou budoucnost, takže je zkrátka neporazitelná. Hlavní záporák AI totiž vypočítá úplně všechny možnosti, co se může stát a zná tu nejpravděpodobnější, čímž si tu začínáme hrát s časovým paradoxem, který nejde změnit. A dále jakožto AI má přístup ke všemu, co má mám pocit elektřinu, umí měnit různá data, ale hlavně například vymazávat real time obraz z kamer. Takže se záporákem spokojený nejsem, jelikož je neporazitelný. Dále je to dle mého až moc dlouhé a něco by tam být nemuselo, je to přeci jen první část. A špionážní kousky tam taky moc nejsou. Ale na druhou stranu tu máme tu akci, ty praktické kaskadérské kousky, které si dělá sám Tom Cruise. Celá akce byla fenomenální, nemám co vytknout jediné scéně, takhle by měl vypadat pořádný blockbuster. A když už si myslíte, že je to nejvíc šílený, uvědomíte si, že je to doopravdy a pak si ještě uvědomíte, že je to doopravdy Tom Cruise, šílenost. Zkrátka celé to táhne dolů ten nepřemožitelný záporák, ale i tak je to solidní snímek. V sérii bych to zařadil jakožto třetí nejhorší film, ale to neznamená, že to není stále našlapaná pecka. Stylem bych to asi nejvíc přirovnal trojce. Za mě tedy úžasný film, který vyčnívá v dnešní době filmů, ale zase mezi ostatními MI takových kvalit nedosahuje. Za mě krásných 8/10.

Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série)

Black Mirror je jeden z velmi originálních seriálů díky konceptu různých příběhů, různých postav, různé techniky či různé doby. Black Mirror má vždy svou nepopsatelnou atmosféru, která je nenahraditelná. Pro mě osobně se Black Mirror skládá ze dvou zásadních prvků (když nevezmu v potaz atmosféru a nápaditost) a to je pokročilá technika a něco co nám díl předá (to znamená nějaké poselství), na tohle budu hledět při hodnocení. Troufl bych si říct, že je hned po Love, Death & Robots nejoriginálnější a nejnápaditější seriál na Netflixu, ne-li vůbec.  A jelikož se Black Mirror skládá z různých epizod, budu hodnotit epizody jednotlivě místo celé série.  Ještě řeknu na začátek, že šestá série celkově nedosahuje takových kvalit jako série předchozí, a to hlavně z toho důvodu, že nemá takové zvraty, sdělení, či samotnou atmosféru jako u starších epizod, zkrátka není tak silná jako bylo Black Mirror předtím.  Joan Is Awful: Jedná se o skvělé vykopnutí této série, já byl velice spokojený, jelikož má znovu něco originálního, technicky pokročilého, kde nevíte, jak se to děje. Jediný problém je, že je to hodně předvídatelné a že je to vcelku humorné, nemá to ten Black Mirrorovský nádech. Zvrat na konci byl vcelku dobrý, ale já ho bohužel čekal, což dle mého skoro každý Black Mirror divák bude čekat taky, ale pro nově sledující věřím, že to bude strhující. Za mě nějakých 8/10.  Loch Henry: Tato epizoda je dle mého jedna z nejhorších epizod celého Black Mirror, možná horší je jen Rachel, Jack and Ashley too nebo Arkangel. Je to hlavně proto, že postavy dělají ty nejvíc nesmyslné věci a od toho se potom vyvíjí celý ten příběh. Jediné, co bylo nějak zajímavé nebo se to snažilo něco předat, bylo posledních asi 10 minut epizody, tyhle poslední minuty tahají celý díl nahoru, jinak by to u mě skončilo v podprůměru. 5,5/10. Beyond the Sea: No tak tohle byla nádhera, jako opravdu nádhera. Ten vizuál byl asi nejlepší z celého Black Mirroru. Sice to má kompletně jinou atmosféru než starší Black Mirror, ale to mě vůbec nezajímá, tohle bylo neskutečný. Herecké výkony byly vynikající (Aaron Paul a jeho "dvojí role"), hudba byla úžasná a ten konec je k nezaplacení, prostě nádhera. Kdyby snímek stál sám za sebe, tak by tu desítku dostal, ale bohužel je součástí nějakého celku, který má nějaké standarty. Tento díl je úžasný, ale zkrátka nesedí do Black Mirroru jako takového, to ale nemění nic na názoru, že je to jeden z nejlepších dílů a rozhodně nejlepší díl této série, přeci jen na jsem to zrecenzoval "picho druhej interstellar". Btw taky to mělo skvělý zasazení do roku 1969 9/10. Mazey Day: Na tento díl je uvaleno velké množství nenávisti, a v podstatě to chápu i nechápu zároveň. Jedná se totiž o první horor a fantasy díl v celém Black Mirror, takže chápu, že to nedosahuje očekávání o Black Mirror epizody. Na druhou stranu nechápu, proč tomu dávají jednu či dvě hvězdy. Ano, nedosahuje takových kvalit jako ostatní díly seriálu a ano, je to úplně něco jiného, než se čeká od Black Mirror epizody, ale rozhodně to není podprůměr. Díl nám předá poselství o paparazzi a osobnostech a jak je to vzájemně dožene, kvůli tomu kam až dokážou paparazzi zajít. A dle mého je to díky tomu fantasy prvku hezká metafora zveličeného toho, co se pravdu děje (hodně zveličeného). Příběh je vcelku nezáživný, ale díl předal řekl bych silný vzkaz, což tomu hodně přidává. Btw byla tam Česká republika, 6,5/10.  Demon 79: Taktéž se jedná o fantasy horor, ale dle mého o něco lepší než díl předchozí. I když nám tento díl nic nepředá, a tak celý děj byl o dost zajímavější než předešlá epizoda. Dle mého skvělý příběh a skvělé vcelku nečekané zakončení, taktéž výborné retro zasazení, o 10 let později než Beyond the Sea, ale to je irelevantní. Taky musím vyzdvihnout přesah do jedné nebo více (já si všiml jedné) epizody Black Mirror, což bylo absolutně úžasné, jelikož je to jedna z mých nejoblíbenějších epizod (nebudu spoilovat (i když je to tam tak na půl sekundy)). Celkově zábavná epizoda, postavy byly super a ta závěrečná katarze byla neskutečná. 7/10.  Shrnuto a podtrženo, asi nejslabší série Black Mirror, nejlepší díl této série rozhodně Beyond the Sea, ale dle mého nejvíc Black Mirror díl série je Joan Is Awful. Celé sérii jsem dal 5/5, ale to dávám úplně každé, jelikož je to něco originálního a je to zkrátka unikát, takže to je taky irelevantní. Znovu shrnuto a podtrženo, jsem vcelku spokojený, ale mohlo to být o dost lepší.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Nový Indy, co bych k němu tak mohl říct. No, na začátek bych chtěl říct, že nejsem zas tak zainteresovaný fanoušek Indiana Jonese, filmy jsem viděl jen párkrát a dokážu je řádně ocenit, ale nikdy jsem necítil, že by mi nějak moc přirostly k srdci jako u mnoha z vás.  Ale film mě bavil od začátku do konce. Nejlepší byla asi, jak jsem si všiml i u ostatních, samotná úvodní scéna. Je nejvíce "Indiana Jonesovská" z celého filmu a také samozřejmě nejvíce zábavná. Co se týče zbytku filmu, tak sice to bylo slabší než začátek, ale pořád zábavné a hravé. Cením jak zpracovali šedesátky, protože to z toho filmu úplně sálá.  Co se týče záporáka, tak taky výborný, jen se všude vždycky náhodně zjeví, což může přidat napětí, ale mě to vždycky jen vytrhlo z filmu. Hudba byla jako obvykle geniální a akce byla poměrně dobrá, byla zábavná, což je asi hlavní. Samotné finále mi přišlo skvělé, jak už finální akt či samotný závěr, bylo to dle mého důstojné zakončení Indyho značky. Už nic dalšího k tomu nemám co dodat, snad jen, že mě potěšily ty různé narážky ze všech předchozích filmů.  Vím, že srdcařům Indyho to moc nesedlo, ale já jsem spokojený. Byla to zábava od začátku až dokonce, byl to skvělý dobrodružný film a bylo to krásné zakončení Indiana Jonese, 7/10.

Krakenteena Ruby (2023)

Po Kocourovi v botách by se dalo čekat, že od Dreamworksu dostaneme další našláplej film se skvělou animací a příběhem. Bohužel Kocour nasadil laťku fakt vysoko.  Ono to není špatný film, jen po vynikajícím Kocourovi se to jeví jako zklamání. Ničím nezajímavá animace s průměrným příběhem a nic moc postavami, se taky nejeví moc dobře, ale rozhodně to není zklamání. Určitě lepší jak polovina animáků za tento rok (a to je tenhle rok animačně extrémně silný).  Cílovka bylo mladší publikum a dle mého to rozhodně splnilo požadavky. Abych to teda nějak rozebral, tak vizuál by obyčejný, ale pod vodou to bylo úžasné. Postavy byly docela nudné, příběh taky takový obyčejný a záporák taktéž. Ale i když byl záporák od začátku předvídatelný, tak jeden zvrat mě dokonce i překvapil. A taky vůbec nechápu, co maj všechny ty animáky mířený na děti, že to končí tím jak všichni hromadně tancujou.  Ještě bych se chtěl vyjádřit k českému dabingu, přišlo mi to jako kdyby zacvičovali někoho nového a nechali si to vyzkoušet na filmu do kina, jinak si fakt nedovedu představit, proč hlavní postava měla tak umělý emoce, jako kdyby to bylo amatérsky nadabováno. Takže abych to nějak shrnul, tak průměrný animák, který nepřekvapí, ani v podstatě nezklame, když víte co čekat. Za mě lehký nadprůměr, 5,5/10.

Vyproštění 2 (2023)

Vyproštění 2 je jako čtvrtý John Wick, akorát o dost horší. Jedná se o čistý akční film, který je zpočátku pomalý kvůli vysvětlení cíle Tylera, přičemž jeho důvod taky chabý. Celý zbytek filmu je už jen akční jízda. Za mě rozhodně horší jak jednička. První díl byla našlapaná akční jednohubka, která si s tou akcí skvěle vyhrála, což můžeme přičíst režii, působilo to jako letní film a mělo to skvělý začátek, průběh i konec. Jediné v čem je pro mě dvojka lepší jak jednička, je one-shot scéna. V prvním díle byla dvanácti minutová a představovala něco dosud nepředstavitelného, no a máme tu druhý díl s jednadvaceti minutovou one-shot scénou, absolutně nereálné. Obrovský respekt, je to fakt šílený. Jenže celý zbytek filmu mi prostě nesedl.  Jak už jsem řekl, vysvětlení druhého vyproštění bylo dle mého nic moc. U jedničky prostě potřeboval peníze a nebál se smrti, mělo to skvělou atmosféru. Bohužel tady do toho zatáhli zase rodinu a možná to vysvětlení dává smysl, ale já chtěl prostě něco stejně jednoduchého jako u jedničky.  No a jak už je zvykem, tak už asi po milionté jsme dostali jako záporáky ruskou mafii. Ta atmosféra byla úplně umělá, možná to bylo tím color gradingem, který u jedničky skvěle fungoval, ale tady jsem fakt nic necítil. Po dvou dnech si už ani nepamatuju jak to skončilo, což je docela špatně řekl bych. Taky ještě musím říct, že akce nebyla tak nápaditá a akční tělo na tělo jako v jedničce, tady se stříleli převážně na 100 metrů bez nějaké originality. Takže jako akčňák dobrej, ale díky té jedničce jsem čekal fakt nějakej nářez.  Bohužel je to jen lehce nadprůměrný akční film. Což samozřejmě nemusí být vůbec špatně, jen je to podle mě škoda. 6/10.

Mezi živly (2023)

Elemental je velice odlišná a zajímavá Pixarovka, která se zabývá sociálními problémy, možná až dokonce trochu i rasismem, což jsou témata vcelku nezvyklá pro Pixar, jelikož i přes velmi silná témata jiných Pixarovek jako je Duše či například Wall-E, je toto téma odlišné kvůli jeho zasazení do dnešní doby a uvědomění si těchto problémů v tomto zobrazení, narozdíl od zamyšlení se lidí jakožto celého lidstva nebo jednotlivce, toto se týká lidí s lidmi.  Takže když už určitě chápete o čem to je, tak se podíváme na zoubek technickým věcem. Vizuál je nádherný, jakože opravdu nádherný, je to jako kdybyste se dívali na pohybující se kresbu. Země a vzduch byly vcelku obyčejné, s vodou si krásně vyhráli, ale oheň, ten byl opravdu nádherný. Dále musím vyzdvihnout hudbu, protože to byl masterpiece, ten soundtrack podtrhával pocity různých scén a pak se to v tituklách hezky uzavřelo a znovu podtrhlo to zakončení, například Hot Air Balloon nebo Bubble Date jsou úžasné.  Postavy to sice moc netáhli, ale byli dobré, akorát jsem moc nevěřil Vlhošovi (Wade) jak se chová. Každopádně příběh byl takový, jaký jsme už viděli stokrát někde jinde, jenže to tady skvěle fungovalo díky těm různým živlům, rozdílům mezi nimi a jejich interakcí. Hrozně se mi také líbily velmi kreativní různé slovní hříčky a dvojsmysly, které fungují v tom světě živlů, to i v českém dabingu. Konec filmu mě extrémně moc zklamal, protože to bylo předvídatelné očividné klišeé, které prostě tak dobře nefungovalo a srazilo to celkem ten funkční příběh dolů. Protože kdyby tam v tom závěru neudělali tu jistou věc, tak by ten příběh měl úplně jiný dopad jakožto na diváka a možná by si to i díky tomu zasloužilo tu desítku. Ano, až takhle mě to zklamalo.  Taky se mi hodně líbil kraťas Up, který hrál před samotným filmem, sice to nebylo tak dobré jako samotné Up, ale rozhodně to dobře fungovalo a závěr byl opravdu skvělý, ale to už odbočuji od samotného filmu. Shrnuto a podtrženo, audiovizuálně nádherný snímek, který je nápaditý, který se zabývá jistými tématy, jehož postavy jsou vcelku dobré, jehož příběh je ohraný, ale přesto tu funguje, jehož konec je pro mě zklamáním, ale hlavně který má svůj styl. 8/10

Rychle a zběsile 10 (2023)

Bylo mi řečeno, že mám ještě po měsíci udělat recenzi na Fast X. No dobře. Takže pro začátek si musíme říct, že Rychle a Zběsile už dávno nejsou filmy o pouličním závodění, ale nereálné fyzikálně nelogické klišé akční blbosti. A to tenhle díl provádí naprosto dokonale. Minulé Rychle a Zběsile byly vyloženě špatné, jenže tady se ta špatnost bere ve svůj prospěch a ten film je stupidně geniální. Už od první scény vám musí být jasné, že si z toho filmu tvůrci dělají srandu. Jak je to nereálné a absolutně to nedává smysl, tak díky tomu vzniká ta nejlepší akční zábava. Jako upřímně každých deset minut jsem nemohl uvěřit, jakou další přehnanou stupiditu mohli tvůrci vymyslet. A to myslím v dobrém. Neexistuje žádný takhle kvalitní film, který by vůbec nedával smysl z hlediska toho, co se tam děje, a přitom to dělal tak zatraceně dobře. Úplně nejradši bych vám tu vyjmenoval, co všechno se tam třeba stalo, abyste mě pochopili, ale nejlepší bude, když si to pustíte sami a neskutečně si to užijete. Měl jsem tam jen jeden malý problém a to, že jsou tam hluchá místa, kde se film snaží působit trochu vážně (ale seriózně vážně) a to mi do toho trochu nesedlo. Jinak Jason Momoa hraje naprosto úžasně vzhledem ke stylu filmu a dodává tomu ten správný říz. Z postav je samozřejmě opět nejlepší Roman (jako každej film). Cliffhanger na konci filmu je absolutně geniální. A už ani nevím, co bych k tomu ještě řekl. Abych to teda nějak shrnul, tak za mě geniální film. Je to nejvíc random a zároveň to funguje dobře. Zkrátka na to musíte přihlížet jako na blbost a bude to šílená zábava. Za mě tedy úžasně stupidně geniální snímek, který jako první z finálové trilogie funguje dokonale a ani si nedovedu představit, jestli dokážou topnout to nepředvídatelno v tomhle filmu. Za mě neironických 9/10.

Kostlivec (2023)

Pan Kostlivec je první horor, co jsem viděl v kině. A dostálo to mých očekávání. Nemám rád horory, protože je to pro mě nuda. Rádoby strašidelná atmosféra, očividný jumpscary a nudnej příběh. Takhle jsem si představoval horory a takhle jsem ho taky dostal. Boogeyman je pro mě jen průměrný nudný předvídatelný film, který ani neni strašidelný. S postavami jsem se vůbec neztotožnil, dělali ty nejvíc klišé věci, a proto to bylo tak předvídatelné. Hudby jsem si upřímně ani nevšiml že tam hrála. Pan záporák je nám vysvětlen tím nejvíc jednoduchým způsobem, jak už původ, tak motivace (Nevim jestli to je spoiler, ale spoiler: je to monstrum, které je tu už od pradávna a je to predátor, takže loví kořist). Ano, takhle je to jednoduše vysvětleno. Příběh nudný a finále opět slabé (to už spoilovat nebudu). Abych to taky nějak teda pochválil, tak jediná postava, která byla skvělá, byla ta mladší dcera, jediná ona se doopravdy snažila už od začátku něco udělat, ale i po těch největších důkazech v historii jí nikdo nic nevěřil. Dále herci, ti to zahráli úžasně. A to monstrum bylo cool. Abych to nějak uzavřel, tak on to není špatný film, jako průměrný horor, je odvedený skvěle. Jen je prostě průměrný, to je celé. Takže za mě 5/10.

Transformers: Probuzení monster (2023)

U tohoto filmu jsem měl nulová očekávání, no a ono se to splnilo. Absolutně žeru první dva Transformers filmy, od třetího to už není nic pro mě, jelikož chybí hlavní postavy, bez kterých si to nedokážu užít.  A tohle mě extrémně zklamalo. Řeknu to jednoduše, byla to nuda. Bylo to prázdné jako třetí Ant-Man, ani stopa po nějaké jiskře. Skoro celý film jsem se nudil, z těch postav jsem necítil absolutně nic, vůbec jsem jim nic nevěřil a ani v závěru při srdceryvné scéně jsem vůbec nic necítil.  Všichni transformeři byli úplně stejně prázdní jako herecké výkony herců. Jediná postava, kterou jsem si neskutečně užil, byl Mirage. Za mě absolutně geniální a jako jediná postava z celého filmu měla nějakou duši.  Každopádně samotný příběh byl průměrný, nic extra, v podstatě je to to, co jsme viděli v prvních dvou filmech, akorát tak stokrát horší. Záporák (Scourge) byl nic moc, ale byl cool, jeho úvodní scéna byla skvělá. Hudba byla dobrá, vizuál přesně naopak a postavy kromě Mirage absolutně prázdné. Akční scény byly nepřehledné a nezajímavé.  Absolutní vrchol zklamání filmu byl Iron Man, pochopíte když uvidíte. Ale abych to taky nějak pochválil, tak samozřejmě jak už jsem řekl, Mirage byl vynikající a scéna při seskoku z letadla při závěrečné bitvě byla extrémně cool! Krom těchto dvou prvků ten film nedělá skoro nic dobře. Jinak v přibližně závěrečných 15 minutách se film snaží být jako Transformeři od Baye, je tam hudba z Bayovo Transformerů a nemáme jen jeden, ale dokonce dva závěrečné monology (které samozřejmě taky nefungují a nedávají smysl).  On ten film to dělá v podstatě dobře, jakožto cgi akční bordel s robotama, ale to prostě nestačí. A to i tohle dělal Bay stokrát líp. No za mě podprůměr, bylo to v podstatě jako u Ant-Mana, ale tady je to bohužel ještě horší, 4/10.