Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Jeden z nejpodivnějších, ale jedním dechem dodávám, také jeden z nejskvělejších romantických kousků s vynikající dvojicí Jimem Carreym a Kate Winslet. Do posledního puntíku vypilovaný a především originální scénář Charlieho Kaufmana a jeho mistrné převedení do obrazové podoby pod skvělou taktovkou režiséra Michela Gondryho udělaly z Věčného světa neposkvrněné mysli nezapomenutelný filmový zážitek na věčné téma lásky tentokráte naservírované na zvláštním fantaskním podnosu otevírající otázku hodnoty vzpomínek, které v nás tyto lásky zanechávají. Oceňuji i skvělé obrazové perly a perfektní příběhovou složitost přesně reflektující vzpomínkový labyrint, jsoucí v každém z nás. A souhlasím: pokud chcete být tímto filmem pohlceni naplno, musíte do něj zabrousit na vícero podívání.

Open House (2010)

Již ohraná věta, přesto na Open House přesně pasující - nadějný námět, špatné zpracování. Režijní debut Andrewa Paquina zkolaboval především po scénáristické stránce, na druhou stranu určitý stupeň mrazivé atmosféričnosti si thriller udržuje, a to i přesto, že herci podávají spíše jen průměrné výkony. Andrew Paquin obsadil svou sestru Annu do filmu jen z čistě marketingových důvodů, protože i když ji lze vidět na plakátu k filmu v popředí, je obsazena jen do minutové miniroličky hned v úvodu, což lze považovat za určitý podvod na poměrně širokou Anninu fanouškovskou základnu.

Sám doma 3 (1997)

Takovéto parazitování na úspěchu filmových předchůdců by se mělo postavit mimo zákon! Když se na to však podívám z druhé strany - oproti následující televizní čtyřce je Sám doma 3 stále ještě uměleckým dílem.

Poslední Mohykán (1992)

Michael Mann stvořil geniální historické dílo, které si svou krásnou podmanivou atmosférou získá snad každého. Krásný poutavý příběh, precizně odvedené filmové řemeslo po technické i umělecké stránce - výborná kamera, výprava, kvalitní a příjemné herecké obsazení, bezchybné režijní vedení a v neposlední řadě jeden z nejlepších filmových soundtracků všech dob (i když se nerodil lehce), který má nemalou zásluhu na atraktivnosti a atmosféře Posledního Mohykána.

Teror (2011)

Trespass je dalším pokusem Joela Schumachera na poli svižných thrillerů, ale pokud by chtěl zopakovat úspěch své vlastní, žánrově příbuzné, Telefonní budky musel by svůj film obdařit inovaceni, nápadem, kvalitnějším příběhem a především přesným režijním vedením herců - jmenovitě na straně záporáků. Všechny postavy se chovají nelogicky a přihlouple, prakticky všichni herečtí představitelé na straně lupičů hrají otřesně, snad až na ojedinělé světlé chvilky Bena Mendelsohna, otravná feťačka Jordany Spiro mi lezla celý film na nervy. Nicolas Cage a Nicole Kidman předvedli naopak přijatelné výkony a všechny strčila do kapsy Liana Liberato, se kterou mám tu čest podruhé (poprvé v Trustu), a opět říkám, že tato mladá slečna má budoucnost, tedy pokud svůj talent a charisma neutopí ve filmových produktech takové úrovně jako právě Trespass. Rušivé byly i podivné vzpomínkové prostřihy, ale protože si film přesto udržoval jistou úroveň napětí, dávám tři hvězdičky.

Andělská tvář (2001)

Nejvýpravnější a nejnákladnější velkokýč v historii české kinematografie - takové superlativní označení by asi nejvíc sedělo na tento nepodarek. Krásná profesionální kamera Jaroslava Brabce, kvalitní výprava a výborné kostýmy se v Andělské tváři setkávají, trestuhodně utápí a strádají v amatéřině nejhoršího českého režiséra Trošky, nejhoršího tehdejšího producenta Pomejeho, kteří navíc obsadili do hlavních rolí nepříliš kvalitní (a už své tradiční) herce. Zdeněk Troška se rozhodl okusit chuť historického dramatu s příběhem vystřiženým z červené knihovny a dokazuje tak světu, že neumí vyplodit nic kloudného, ať se jedná o jakýkoli žánr. Především Troška film obdařil spolu s autorkou knižní předlohy naprosto otřesným scénářem a dialogy, Troška již tradičně naprosto selhal v režijním vedení herců i celého filmu, Michaela Kuklová má možná pohledný kukuč, ale o jejich hereckých kvalitách by se dalo pochybovat (i když tentokráte se možná i snaží), podobně na tom jsou toporný Filip Blažek i již tradičně slabá Dana Morávková, a aby toho nebylo málo pan producent Jiří Pomeje se zřejmě nemohl dívat na svou upadající hereckou dráhu a rozhodl se do jedné z hlavních rolí obsadit sám sebe v naději, že dojde k pozitivnímu zlomu - nedošlo, naopak hraje naprosto otřesně, směšně a tím zasadil filmu finální ránu, která jej deklasovala do pater českého filmového balastu a není divu, že tímto filmem srazil Pomeje kariérní vaz sám sobě i své produkční společnosti Fronda Film. Jen škoda, že podobně nedopadl i Troška, mohlo být v české kinematografii o jednoho pseudoumělce méně. Dvě hvězdy patří již výše zmíněné kameře, výpravě a kostýmům.

Válka nevěst (2009)

Velmi hloupý film. Navíc co do zábavy a romantičnosti naprosto sterilní a nudný.

Krvavý sport (1988)

Vrchol van Dammeovy filmografie a vrchol kvality béčkových bojových filmů - od té doby už to šlo se jmenovaným hercem i žánrem jen z kopce... Ani Krvavý sport není kdovíjakým mistrovským dílem, ale jedná se o celkem dobrou zábavu s nostalgickým puncem doby ošoupaných národem kolujících VHSkových kopií s výborným osmdesátkovým soundtrackem, skvělým svalnatým záporákem Bolo Yeungem a mladým Forestem Whitakerem.

Válečný kůň (2011)

Krásný příběh o tom, jak obrovské pouto může vzniknout mezi člověkem a zvířetem se všudypřítomným příjemným závanem pohádkové naivity a poukazem na absurditu lidského chování a nesmyslnost válek. Steven Spielberg dokazuje, že s přibývajícím věkem neztrácí ani špetku ze svého filmařského umu a natočil další skvělý, výborně řemeslně zpracovaný snímek nepostrádající zajímavé scény a snímek poutavý, i přesto, že v první polovině působí jemně uloudaným dojmem, což je jedna z mála zásadních vad na kráse.

Jump street 21 (2012)

Směsice výborných zábavných hlášek a podivného až trapného humoru ležícího trochu mimo mísu v poměru tak půl na půl, následkem čehož jsem se u 21 Jump Street několikrát od srdce zasmál, ale v mezičasech mezi těmito vrcholy jsem se nejednou málem ukousal nudou. Zajímavý pokus s vysokým potenciálem nezvládnutý režiséry. Výborný byl Ice Cube. 40%