Prostřednictvím několika smluvených prostředníků se do Československa, konkrétně do Karlových Varů, pašují drogy ze Západního Berlína. Jedním z významných členů zločinecké organizace je elegantní Eva Krausová (J. Březinová). Ani příslušníci české bezpečnosti však netuší, že je to ve skutečnosti pracovnice naší kontrarozvědky. Díky jejím informacím mohou kriminalisté, vedeni podplukovníkem Kořánem (J. Vinklář), spustit masivní akci, zaměřenou proti pašerákům, českým překupníkům i samotným narkomanům. Přítomnost tajných policistů mezi „mravenci“ však nezůstane dlouho utajena a šéf pašerácké bandy vyšle do Československa nájemného vraha, který má za úkol zneškodnit všechny zúčastněné osoby… (Česká televize)

Master19

Toto je opravdu něco. Až neuvěřitelně akční záležitost plná napětí, hledící bez bázně realitě do očí... A teď vážně. Až neskutečně vtipně působí dnes jednotlivé fragmenty: obrázek feťáků - malátných smradlavých pankáčů; honička v autech - skříňovou avii chytá kolona žigulíků, volhy a jedna škodovka; a na závěr lahůdka Pepa Vinklář všechno řeší střelou do zad padoucha a otáčí se do kamery a la Old Shatterhand... :-) Bezkonkurenční parodie - škoda že to bylo myšleno vážně. ()

pfa

No, toto je taková, řekl bych "hodně nedodělaná" kriminálka. Zajímavé téma už není tak zajímavě zpracováno a je to škoda. Průměrná záležitost, s místy až spíše komediálními výkony. [5/1O] ()

Ironfood

Působí to trochu jako volné pokračovaní majora Zemana říznuté Profesionály:-) Nicméně i Cowley se svými mimořádnými pravomocemi by asi čuměl, co je československá VB ochotna rozjet za špinavou hru bez ohledu na oběti (jestli se nepletu, tak CI5 v jednom díle proti podobné akci v podání amatérů dokonce zasahovala, možná jsou tím i Mravenci inspirovaní). Každopádně všem doporučuju vydržet až do konce, protože Vinklářova závěrečná rána je fakt parádní:-) ()

vitekpe

Radoby akcni, ale nakonec spis usmevna detektivka o tom, jak socialisticka policie rozbiji gang paseraku a distibutoru drog. Slabsi prumer. Pohledna Dana Homolova. 3- ()

insurgentes

Já bych dovedl odpustit, že to nemá hlavu patu, to nakonec za sociku filmy se špiónama neměly, a filmy s drogama teprv ne, takže když se v jednom filmu sešla hned obě tato témata, bylo jasný, že to bude šaráda. Já jsem jenom nepochopil, co to ta komunistická kriminálka těm chudákům feťákům do těch pytlíčků sypala, jed na krysy? Proč teda potom hned ten jeden zheb??? ()

LEATHERFAC odpad!

Vážení přátelé...anžto jsem v době natočení Mravenců byl malé děcko, mám tento film zafixovaný jako takový akční polohoror - nechtěli mě na to nechat koukat páni rodičové (nutno dodat, že zcela oprávněně) , hlavně ze scény, ve které zabijí tuším Mrkvičku vrhacími noži...uf...stálo mě to pak několik let občasných nepříjemných snů...No a viděno pak asi tak po patnácti letech znovu - no prdel veliká...dneska nechápu, co mě na tom tak viděsilo...ech...děti... ()

klúčik

Za socializmu bol problém drog veľké tabu. Vždy bolo prezentované, že drogy berú len skrachovaní ľudia, skrachovaní umelci a podobne. V tomto filme sa to aj prejavuje. Je to jedna z tých menej vydarených kriminálok. 40%. ()

eagle-eye

Tohle má být detektika nebo poučný film dob předrevolučních o škodlivém vlivu drog?? Nicéně jedna hvězda za Marka Brodského. Škoda, že zůstal u muzicírování bo herecký talent vždycky měl... Sice ne jak taťka, ale přesto... ()

F.W.Colqhoun

Mravenci přinesli hlavně seznzační povyražení, předčící snad i nejmimojidnější epizody Majora Zemana. Film reprezentuje vrcholnou neochotu / neschopnost režimu reflektovat skutečnost: I když těžko sympatizovat s pašeráky a dealery, jeden jim v souboji s Vinklářem, Zahajským a Kanyzou, který měl kliku si zahrát i dvojníka na opačné straně barikády, musí fandit. Punkáčské intermezzo s Hoškem k nezaplacení. Film je WTF-bžunda od začátku do konce, počínaje výjevy z feťáckého doupěte, pokračujíce rezidentem Mrkvičkou, nakupujícím denní tisk s vystřelovákem v ruce, konče Jelínkem, jehož zabiják-emigrant Brychta, skákajícím schodištními šachtami přes několik pater, byl nejspíš pokusem o vykročení ze škatulky učíslých estébáků. Legrace, která neomrzí. S vědomím toho, že ani dobré filmy nevznikají vždy záměrně, dávám za čtyři. ()

farfalla

Musím se usmát, jak se nenápadně policie chválí ústy zlotřilého kapitalisty, který říká, že by ty policisty, kteří tu léčku vymysleli a uskutečnili, hned bral k sobě a že se československá policie naučila myslet a hned odhalí všechny jejich triky. V roce 1986 vyšel také román ´Memento´, který byl více realistický. Rudolf Jelínek si v letech 1976-80 zahrál nebojácného majora Hradce, tady byl Bartákem na opačné straně barikády. ()

Kovaja

Krimi z drogového prostředí z pera soudruha. S dnešní dobou se to moc srovnat nedá ale člověk se může hezky vrátit v čase. Slušné herecké obsazení: Vinklář, Kanyza, Mrkvička, Kratina, Jelínek atd. Vyzdvyhnout musím závěrečnou honičku za nájemným vrahem Jelínkem, které se účastní i náčelník VB Vinklář a jeho střelba na Avii z okna služebního vozu. ()

Radim

Nevím to jistě, ale předpokládám, že autor nechtěl stvořit komedii - celkem často jsem se totiž smál, až jsem se za břicho popadal. V dnešní době je socialistický pohled na drogovou problematiku opravdu mimo. Když k tomu přidám příšerné akční scény, hysterické herecké projevy a hloupoučký scénář, nechápu, proč takovýto film ještě někdo pouští. Jednu hvězdičku dávám jen za to, že film je svým způsobem dokumentem své doby. ()

spiritus

Je to zkrátka tak. Když jsem ten film zhlédl poprvé (cca rok 87), tak jsem byl naprosto zaujat drsným dějem, vraždami, akcí...v té době film označený velkou hvězdou (nepřístupný mládeži) by se dneska mohl klidně vysílat po kačeřích příbězích v sobotu ráno...Holt doba pokročila a dnes se tomu už můžeme akorát zasmát...Ale čistě z nostalgie dávám ** , což si myslím že je až moc... ()

KM Phoenix odpad!

Agresivní Nela Boudová, dvojrole Jana Kanyzy, hysterismus Marka Brodského, mudrování Jiřího Zahajského, "drsné" repliky Josefa Vinkláře, geniální šílená diskotéka a akční kousky Jirky Hradce (pardon Rudolfa Jelínka). Tento film má prakticky všechno a všeho má až příliš. Výsledek působí jako absurdní nelogická šílenost, kdy se člověk nestačí divit tomu co se na něj v rychlém sledu řítí. Zmíněná přehnanost způsobuje mnoho nechtěně komických momentů a tak se člověk nenudí většinu filmu. Jediné co mne mrzí, že víc nerozpracovali (a pořádně neukázali) scénu kdy Jana Březinová do krve mlátí Rudolfa Hrušínského ml.. ()