Prostřednictvím několika smluvených prostředníků se do Československa, konkrétně do Karlových Varů, pašují drogy ze Západního Berlína. Jedním z významných členů zločinecké organizace je elegantní Eva Krausová (J. Březinová). Ani příslušníci české bezpečnosti však netuší, že je to ve skutečnosti pracovnice naší kontrarozvědky. Díky jejím informacím mohou kriminalisté, vedeni podplukovníkem Kořánem (J. Vinklář), spustit masivní akci, zaměřenou proti pašerákům, českým překupníkům i samotným narkomanům. Přítomnost tajných policistů mezi „mravenci“ však nezůstane dlouho utajena a šéf pašerácké bandy vyšle do Československa nájemného vraha, který má za úkol zneškodnit všechny zúčastněné osoby… (Česká televize)

mchnk

Nechtěná tragikomedie v čele se 100%ním nehercem M.Brodským. Jeho výkon je na hranici nezájmu a sabotérství celého filmu. Za Pepu Vinkláře dávám hvězdičku navíc, protože "člověk, kterej kšeftuje z drogama nemá žádný svědomí!!" Na svojí dobu je to určitě varování a drsně zpracovaná sonda do světa feťáků 80tých let. Dneska je to skutečně úsměvný, i když praktiky ze světa drogového obchodu zůstaly stejné dodnes. ()

kingik

Bolševik oslaboval a filmový tvůrci toho v polovině osmdesátých let využívali k odvážněji natočeným krimi v západním stylu. Nepříliš protěžovaný Zbyněk Brynych byl jedním z nich. Zvolil provokativní téma pašování a překupnictví drog, ze kterého se jistě soudruhům ježily chlupy, a zaprovokoval ještě o stupínek výš, když film protkal řadou akčních scén, které sice vypadají bez rozdílu nevyzrále a neumětelsky, ale do té doby nikdo nepřišel s takovým akčním nášupem. Aby toho nebylo málo, přimíchal obraz mladistvých narkomanů, což bylo rovněž ve filmech socialistické éry něco maximálně nepřípustného a tedy i málo vídaného. Spojení sil režiséra Brynycha se scenáristou Vojtěchem Měšťanem však vneslo do příběhu nerealistický a zkreslený pohled, který v mnoha scénách dosáhl šílené absurdity. Je to škoda, protože s hereckým obsazením na tom byl film velmi dobře. S charismatickým Josefem Vinklářem není žádný film hned ztracen a s dalšími jeho souputníky existuje naděje, že film má něco do sebe. Garda předních českých kaskadérů se tady nebývale vyřádila. Je to i jejich zásluha, že film není rozbředlá šlichta, ale ani o příliš pochoutkovou záležitost se rozhodně nejedná. Nebylo v technických možnostech imitovat západní vzory, a jak už je zmíněno výše, je nutné přistupovat k ději i k akci se značnou dávkou tolerance. V opačném případě není nouze na trapné pokoukání, které však svým sympatickým přístupem změnit něco zásadního na socialismem nasáknuté české filmografii, má určitě na tu dobu své novátorské plusy a současně i řemeslné mínusy, které převažují. 40 % ()

Willy Kufalt

(3x) Kultovní film! Podle stylu i vzpomínek pamětníků odhaduju, že ve své době určitě! Chápu dle průměrného hodnocení, že diváci, kteří vyrůstali na obdobných akčních thrillerech z produkce USA, se u tohohle musí asi pořádně nudit. Pro mne skoro jako další díl Majora Zemana, tentokrát v moderním světě 80. let. Josef Vinklář exceloval snad ve všem, kde hrál, stejně tak i v roli policisty řešící feťáky (,,Tohle se nemělo stát!"), byť postava jeho příslušníka VB budí spíše dojem smíchu než jakéhokoliv respektu a zákona. Proč ne? Já to vnímám z velké části především jako zdařilou PARODII na socialistické kriminálky, jaké mimochodem dělal i samotný režisér tohto filmu Zbyněk Brynych, bohužel touto částí tvorby spadající spíš do podprůměru. Konečně zde se mu podařilo z této škatulky vyjít se zcela odlišně pojatým filmem. Tolik kultově působících postaviček: Mrkvička jako eskamotér Cejp, Kratina jako DJ Harry Moučka, Kanyza jako pašák-fízl Železný, Hrušínský ml. jako lázeňský masér Černý, Jana Březinová jako drsná kšeftující krásavice, Vršťala jako šéf zápaďáckého gangu,... kdo ovšem v tomhle filmu kraluje, je vedle celé záporácké party obchodníků Rudolf Jelínek coby profesionální vrah Barták (nevídané akční kreace včetně zápasu ve vrhání nožů!!...top! :-)) Pozor, není to celých 83 minut pouze legrace a akce, i depresivní chvilky varující před drogovou závislostí, což dodáva filmu hlubší smysl. Bez výčitek svědomí dávám krásných 90% // Aktualizace 26.5.2017: Škoda, že už nemůžu přidat žádnou další hvězdičku, protože se mi to celé líbí nějak čím dál víc, ať už to vemem vážně nebo ironicky. :-)) ()

dopitak

Je pravda, že některé pasáže působí hodně parodicky, třeba chvaty Zory Jandové při zatkání Rudolfa Jelínka. Tvůrci se nedokázali vyvarovat některých zbytečných chyb- například záběry zatknutých feťáků, které vesměs všechny vylíčili jako pankáče, si měli raději odpustit. Nejsem odborník na drogovou problematiku osmdesátých let, ale nepřipadá mi, že by film tak příliš přestřelil. Zajímavé je, že některé kolegy tady na csfd tolik podráždily houkající policejní auta- Lady. Vždyť se jedná o film z roku 1985, to u nás ještě opravdu Venda s Bohoušem nejezdili v Octavii či Passatu. Dané téma šlo jistě zpracovat kvalitněji a hlavně citlivěji, líp vymyslet pointu a nenechat Vinkláře být tak čestným a morálním. Ale.... neubráním se srovnání s některými dnešními rádoby akčními trháky- namátkou mě napadlo třeba Zastav a nepřežiješ. Proti takové přisprostlé slátanině jsou totiž Mravenci filmem na úrovni. U mě fakt dobrý. ()

triatlet

Na filmu je asi nejpodstatnější věta, kterou pronese vyšetřující, že distributoři drog nemají svědomí. Vtipně vyznívá chvála mafiánského bosse vzhledem k československé policii. Naprosto tragický je závěr věnovaný masovému zabijákovi (Rudolfu Jelínkovi), kolik ten skolil obětí... Zajímavá je dvojrole Jana Kanyzy (překupník drog/ kriminalista). Celý film vyznívá jako název té hudební melodie, která je zároveň poznávacím heslem - Bloudění... ()

honajz

Zajímavé prostředí Karlových Varů, pár akčnějších scén, západní elegantní i neelegantní překupníci, přemoudřelý Vinklář - docela ta kombinace ujde, ale kriminálka to moc není, natož detektivka, spíše takový politicko-antinarkomanský snímek se sem tam přicmrndnutím kriminálním vyšetřováním. ()

J.Connor

Úlisný majitel diskotéky Harry Moučka, zfetované zpocené děti zmýtající se v disco rytmu, dábělský pan Marcel řídící drogové impérium z Německa, šílený vrhač nožů Mrkvička, západní nájemný vrah kupující si v Kotvě modráky a brašnu na nářadí, karate Jandová, tajný symbol pro doručení zásilky - malůvka velblouda s nákladem na tácku, zářivé opulentní reklamy a honosné byty ve vrchních patrech mrakodrapů v kontrastu s bídou a zmarem na ulicích, "cukříky", parta mladých experimentátorů, kteří si stihnou během odjezdu rodičů na dovolenou vypěstovat těžkou závislost, "dynamické" honičky a rvačky, Jan "double impact" Kanyza a samozřejmě "megretovský" Vinklář střílející vraha Bartáka do zad - mravenci 4ever. ()

Ištván87

Tak tenhle pokus o akční film se vážně nepovedl. Jednak kvůli tomu, že tu skoro žádná akce nebyla a taky to mělo chabý scénář, herci, ač výborní, tak většinou dost přehrávají a ty nelogičnosti v příběhu i v těch několika málo "akčních" scénách, co tu byly, to je trošku LOL... ()

codeas

Tento film má všechny věci, které musí obsahovat dobrý sníme :) Hodný policista, zlý překupnící, dramatičnost, zabití najemného vraha-ten utíka před cca 50 policisty a pak ho "dostane" hlavní šéf policie, zpomalený záběr jak pada dolů.....V době kdy v naší zemi nic podobného k vidění nebylo, možná pěkný filim, ale nyní už nikoliv. ()

Falcor

Německo (západní), ústředí velkého překupníka drog a hlášky podobné těmto: ..Naše drogy se geniálně jednoduchým plánem dostaly do rukou československé policie... jsou až moc dobří, podcenili jsme je..... pánové, vy byste všechno řešily násilím, naučte se myslet, je vidět, že jinde se to, bohužel, naučily." Sem tam Lada s houkačkou, rvačka padouchů mezi sebou, pár mladých coby vzorek čs feťáků, hysterická ječení, ozřejmující komentáře moralizujících čs policejních profesionálů. Dnes zábavná podívaná, za komančů nepřesně zasazená rána imperialistickým západním sousedům za zatahování jejich drog a zkaženého životního stylu do naši harmonické socialistické republiky. ()

NinonL

Není to zase tak špatný film. Pozadí drogového obchodu v 80. letech minulého století, kdy zde vládl mocnou rukou socialismus, je celkem zajímavé. Kdo ví, jak to ve skutečnosti bylo a kdo ten byznys řídil, ale je docela možné, že měli tvůrci filmu pravdu. Když vidím po letech, jaký xindl jsou někteří emigranti. A také jinou skupinu lidí je ve filmu možno identifikovat jakožto velmi škodící lidstvu. Proto hodnotím třemi hvězdami. ()

Siegmund

Slušná kriminálka. Některé herecké výkony na dobré úrovni. Poslední třetina filmu dosti podprůměrná. (Sobota 31.07.2010) ()

fragre

Zábavnost tohoto filmu spočívá samozřejmě ve zřejmém nezvládnutí řemesla a v třeskuté ideologické lince. Osobně mi ten film jen připomněl slizkost 80. let, která bohužel přežívá dodnes. Mimo plán tvůrců ten film navíc ukazuje, že tehdejší společnost reálného socialismu už byla naprosto konzumní, byť byl ten konzumerismus chudý. ()

topi

Je to zidealizovaná komoušská blbost, to je jasný. Akční scény nebo záběry s feťákama jsou prostě hodně prdel a naivitou hýřící. Policajti jsou taky k smíchu. Skon nájemného vraha Bartáka na hromadě hlíny a jeho teatrální pád je neskutečná sranda a svým způsobem připomíná tanec Leatherfaceho z Texas chainsaw massacre z roku 76. ALE! Já ten film viděl poprvé ve své době, když jsem byl asi ve druhé třídě základní školy a večer ho dávali v televizi "s hvězdičkou" a jak Jelínek likvidoval Mrkvičku a házel po něm nože, které se mu zapíchly do břicha a do krku, tak máma mě a bráchovi zakrývala oči rukou (stejně jsme to všechno viděli :)) a druhej den ve škole se třídní učitelka ptala, kdo se předešlý večer díval na televizi, tak jsem zdvihl ruku já a ještě jeden spolužák a učitelka se strašně divila, že nás na to rodiče nechali se dívat. Tato vzpomínka vynahrazuje všechny předešlé připomínky :). ()

slunicko2

Docela akční scénář 1)  je zpracován unylým stylem tehdy převládající oficiózního zobrazování příslušníků Sboru národní bezpečnosti a Veřejné bezpečnosti. Jen aby náhodou neutrpěla důstojnost našich strážců šťastného a spokojeného života._____ 2)  Pár záběrů ze západního Berlína se snaží dát snímku větší rozměr, než je malý český dvorek...když už je to o těch drogách, že..._____ 3)  Nejvíce mě dojalo, jak šéf mafie Marcel v západním Berlíně s uznáním hovoří o práci české policie._____ 4)  Jazykové okénko. Jestlipak víte, jak se česky řekne drogový dealer? No přece drogový rozdělovač._____ 5)  V podstatě odpadovému snímku dávám dvě hvězdičky za kouzlo nechtěného. O některých momentech jsem se tu zmínil, ale film jich obsahuje mnohem, mnohem víc. Nezbývá, než popřát příjemnou zábavu, nejlépe v partě a se silným alkoholovým dopingem. ()