Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

sud

První Bondovka a úplně jiná. Bez vynálezů Mr. Q, bez přílišné nadsázky, s absencí bondsongu a důrazem na detektivní zápletku. Bond girl se objeví až po hodině, hlavní záporák ještě déle a stejně nemá mnoho prostoru. Ale co, napínavé a zábavné to je, Ursula Andress je víc než jen koukatelná a Sean Connery je spolu s Danielem Craigem opravdový James Bond! Ostatní jej většinou "jen" dobře hráli, či přetavili do podoby napomádovaného supermana, ale Sean Connery a Daniel Craig jsou jediní, kteří se jimi skutečně stali. 85%. ()

castor

Bond č. 1 - Aneb Ian Fleming začal laškovat s myšlenkou přenést agenta 007 na stříbrné plátno a nakonec se dočkal (ačkoliv měl být prvním filmem Thunderball). Dočkal se i divák, který ale místy jakoby nadsazoval zřejmě ze svého zaujetí k celé sérii. Protože mnohá pozdější zastavení byla určitě vydařenější, tady sice světácký James zazpívá a ikonická Honey nenosí podprsenku, ale chybí souvislejší akce, když přijde, tak nestrhne, tempo drhne, vadí i podivný střih. Beru, že je to staré 60 let, a tehdy to musel být neuvěřitelně svěží a propracovaný kus… Nostalgie může za tu čtvrtou hvězdu. Ale kdybych dal tři, nikdo by se nemohl divit. ()

Trellíno

Tímto filmem začala úžasná a doufám, že nikdy neskončící série filmů o neohroženém agentovi. Některé jsou slabší, některé lepší. Tento patří mezi jedny z nejlepších dílů. Tady je hodnocení bez rozmýšlení. Na Bondovkách jsem vyrost. ()

MM_Ramone

Tak takto sa zrodila jedna z najväčších filmových legiend. Tajný agent v službách anglickej kráľovnej s povolením zabíjať. Bond... James Bond. Jeho prvé dobrodružstvo ho zaviedlo do Karibiku, na malý ostrov Crab Key, odkiaľ sa megalomanský zloduch Dr. No snaží zničiť celý svet. V dnešnej dobe pôsobí tento snímok už trocha zastaraným dojmom, najmä čo sa týka filmových trikov. Tiež som tam zaregistroval nejednu logickú dieru, ale aj napriek tomu sa jedná o kvalitné dielo. Základný kameň špionážno akčnej série, ktorá pokračuje vlastne až do dnes. **** ()

Dan9K

S Bondem jsem viděl do této chvíle asi jen pět filmů, z nichž nejstarší byl ten z osmdesátých let a vlastně mě ani jeden vůbec neoslovil, krom Casino Royale s Danielem Craigem. Je mi jasné, že to není moc moje krevní skupina. Ku příležitosti smrti Seana Conneryho a toho, že mám možnost teď snadno zhlédnout všechny, jsem si řekl, že je ideální příležitost začít od prvního dílu. Sean Connery je celkem fajn, moc se mi líbilo prostředí krásné Jamajky, což je ještě o něco atraktivnější prostředí vzhledem k tomu, že je film z raných šedesátek. A taky se mi líbilo, že je Dr. No. snímkem poměrně komorním a není úplně hloupý. Je jen velmi jednoduchý a není v něm vůbec nic zajímavého. Uznávám, že je tu všechno poprvé a má to tím pádem nějakou hodnotu, ale momentů, kdy jsem byl zvědavý, jak se bude děj dál ubírat, je tu naprosté minimum. Celý film bych rozdělil na tři části - prvních 56 minut je v podstatě úvod, vesměs velká nuda, ze které mě probrala jedna honička s hezkým rozuzlením, jedna naprosto příšerná honička se zadní projekcí a jedna střelba do postele. Po odebrání se na ostrov se z toho stává celkem přijatelný dobrodružný film s nejnapínavějším momentem, který je ale vlastně hodně podobný, jako měl Poklad na stříbrném jezeře, který byl natočen ve stejném roce. Závěrečná "atomová" část má nevšední vizuál a architekturu, která nemá daleko ke sci-fi. Samotný průběh této části už je ale všední hodně a prostě to nějak proběhlo - uspání, útěk z vězení, nějaká ta kamufláž, prostě klasika, která pohladí. Jsem zvědav, jak rychle se celá série bude posunovat, ať už co se týče akce, formy, vizuálu či lokací. Posun v charakteru čekám spíše pomalejší, ačkoliv možná nejvtipnější ze všeho bylo sledovat, jak je tenhle film zastaralý společensky - není problém označit černocha, který poslušně plní všechny příkazy, za opici, vztah Bonda k ženám je vrcholem machismu a všechny ženy mu slepě padají k nohám, aniž by měly do příběhu vlastně co říct a když se děje něco důležitého, tak prosím, jděte pryč a nic neříkejte. Jako já nejsem žádný extrémní feminista, ale tohle zaráží i mě, ačkoliv to asi k Bondovi patří. ()

troufalka

Bondovka, která provedením a čistotou žánru předčí současné díly, které mají mnohem větší technické možnosti. A navíc mladý Sean Connery ... vauu! ()

MMR

Začal jsem Bonda až dnes a hezky od začátku. Tento díl je dobrý jen v první půlce, pak už nic extra. Nejdříve jsem dal 4, ale někteří tu píšete, že to lepší teprve přijde, a tak to snižuji a lepší hodnocení si nechám třeba na příště. ()

Wacoslav1

Ale no tak dobře. Původní hodnocení bylo až moc přísné a proto hvězdičku přidávám. Pořád platí, že je to prostě taková hodně rozjezdová Bondovka která je spíš detektivkou než akčním filmem a u mě série se slavným agentem naplno odstartovala až Srdečnými pozdravy z Ruska, ale i tady je na co se koukat. Minimálně na krásné lokace, prdelku první a možná vůbec dodnes nejkrásnější Bond girl a samozřejmě Connery ve špičkové formě. Škoda, že záporák má minimální prostor a je jasné, že chvíli poté co přijde na scénu ho musí Bond zabít, ale i jeho krátká ruční výměna názorů mezí ním a 007 se mi líbila a naznačovala určitě do budoucna, že bitky budou rozhodně Conneryho devízou, takže zaokrouhlíme do průměru. Ostatně mimo mizerného QoS si žádná jiná Bondovka nižší než průměrné hodnocení nezaslouží.55% ()

Xmilden

První Bondovka a já musím konstatovat, zcela objektivně, že se jedná o slabší odvar dílů, které časem budou následovat. Dr. No jako záporák pramálo charismatický. Akční scény, pokud jsem u některým starších dílů použil slovo směšné, tak tady to platí tuplovaně. Chápejte, starý díl Bonda pro mě neznamená špatný díl. To rozhodně ne. Jen prostě v Dr. No nám celá série začíná a ještě nebyl čas vychytat mouchy. Pokud ale chválím tak rozhodně Bondgirl Ursulu Andress. 60% ()

sepp

Bohuzel, s odstupem casu lehce vycpele, presto ale prvni bondovka, ktera zapocala jednu z nejlepsich filmovych serii vsech dob. ()

Divočák

První Bond, klasika nejklasikovatější. Bond ještě není tak vychytaný, Q ještě na nic světaborného nepřišel a navíc ti tři slepí černoši!;) ()

lesumir

Zase taková bomba to není, první díl je sice hodně vysoko posazenej, ale je spousta dalších bondovek, které ho sestřelili! ()

cheyene

Bond 1 - První bondovka se mi docela dost líbí. 007 kouří, nosí klobouk, což se postupně v dalších pokračováních vytrácí. Celý film nese vynikající atmosféru detektivky, akce, špionáže a celkově 60.let. Oceňuji, že samotný doktor No se ukáže až téměř na konci, než spatříme jeho tvář, je zabírán jen do pasu. Výtečný podmořský palác, megalomanský plán zloducha, nádherná Bond-girl...Trošku mě zklamal rychlý konec (příliš rychlý spád), dr. No a zápas s Jamesem se mi zdál příliš okrajově pojatý, ovšem klouzání kovových ruk je hezký závěr. Také se tu nedočkáme pana Q a jeho vynálezů. Zajímavost: Když se tvůrci rozhodli převést na filmové plátno agenta 007, chtěli, aby se role ujal Roger Moore (samotný Broccoli jej prosazoval). Ten, jako známý herec, byl příliš drahý, takže dalším favoritem na Jamese Bonda byl Richard Burton, také Cary Grant nebo David Niven, ovšem nakonec dostal povolení zabíjet Sean Connery a jak vidíme, je to jen dobře. Vdechnul Bondovi život a ještě šestkrát (de facto sedmkrát) jej ztvárnil...asi (určitě?) nejlepší představitel. Jen tak btw, Sean Connery od svých 21 let plešatí, takže ve všech bondovkách nosil příčesek. ()

LiVentura

Klasika tohoto "bondžánru". Dobrá hudba, dobře vystavěný příběh dnes již kultovní a Nejkrásnější "Bondgirl" bez pochyb.!!! Ursula, zkrátka, je kus ženské, o které si sní nemálo mužů... ()

kinej

Když jsem kdysi tento film viděl poprvé, celý bondovský svět mě naprosto uchvátil. A není se čemu divit, dodnes je Dr. No jednou z nejlepších bondovek. Connery ve filmu doslova září a od prvného zjevení dokazuje, že spojení jeho s agentem 007 bylo geniální. Už jen první záběr je bezchybný, Bond zapalující si cigaretu a představující se svou typickou hláškou, nese nádech kultovnosti. Poté zde ukáže vše, co je pro tuto roli typické: nekompromisní svádění žen, cynická komunikace se záporáky a jejich chladnokrevná likvidace. A ač měl film poměrně malý rozpočet, troufám si tvrdit, že to téměř není poznat. Barvité záběry z pláže Crab Key hřejí i po letech, což dokazuje že výprava nijak šizená není a prostory laboratoře Dr. No jsou navrženy a a vystavěny tak, že je lze i dnes odivovat. ()

Fiftis

Príťažlivosť snímky s najslávnejším špiónom všetkých čias je založená na početných zábavných efektoch, z ktorých niektoré, napríklad ako charakteristický úvod, používanie vymyslených ale o to príťažlivejších technických vynálezov, či dobrodružné naháňačky, sa objavujú vo všetkých dieloch a stávajú sa postupne nevyhnutným a populárnym rituálom. Ďalším dôvodom úspechu je panujúca atmosféra studenej vojny a rastúci konzumný charakter z neistej spoločnosti. Dr.No nieje síce až tak 100%ný film ako napríklad niekoľko iných Bondoviek, ale na začiatok celej série je veľmi nadpriemerne vydarený. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)