Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

filmfanouch

Když Ian Fleming v roce 1953 napsal román Casino Royale, ve kterém představil postavu Jamese Bonda, těžko jen mohl v té době počítat s tím, že se jeho hrdina stane jedním z nejslavnějších filmových hrdinů všech dob, jenž se stane tváří nových a nových snímků až do současnosti. Zpracování jeho knihy Casino Royale už bylo využito v rámci pár epizod seriálu Climax!, kde byl hlavním hrdinou muž jménem Jimmy Bond, který pracoval pro CIA, časem se ale po Casinu Royale v letech 1954- 1962 James Bond objevil jako hlavní hrdina v dalších 9 knihách (a následně Fleming vytvořil další 4, po jeho smrti následně na jeho slavného literárního hrdinu navázali další spisovatelé) a stával se čím dál tím větším fenoménem, na což pochopitelně musel definitivně navázat pokus o zpracování Jamese Bonda do podoby filmového hrdiny. V roce 1962 tak vznikl film Dr. No, který adaptoval příběh 6. Bondovy knihy a už tehdy byl plán takový, že se v případě úspěchu stane James Bond rovnou hrdinou celé filmové série. Na roli Jamese Bonda se ale nejdříve musel sehnat ideální herec- První volbou byl Cary Grant, hvězda Hitchockovy klasiky Na sever severozápadní linku. Háček byl v tom, že mu byla role nabídnu ve věku 58 let a tudíž osobně hodlal jít pouze do jednoho filmu, tudíž Cary Grant jednoduše neprošel jako ideální výběr pro herce, jenž by se měl ideálně skutečně stát tváří minimálně 5 filmů. Roli nakonec získal Sean Connery, kterému tehdy bylo 32 let a nešlo o vůbec známé jméno. První James Bond/Dr. No vznikal jako nízkorozpočtový film (do této kategorie už tehdy spadal rozpočet 1 milion dolarů), který se stihl natočit za pouhé dva měsíce a většina filmových analytiků a kritiků už mu před premiérou v říjnu 1962 věštila status propadáku, který své plánované ambice na celou filmovou sérii nezúročí. Jenomže........... Z Dr. No se stal překvapivě obrovský hit, který definitivně položil základy nejdéle trvající Hollywoodské sérii, ze Seana Conneryho udělal hvězdu a definitivně studio United Artists donutil k tomu, aby dali pokračování zelenou a rozpočet jedničky pro něj zdvojnásobili. Dr. No prostě sehrál důležitou roli a bez něj by nevznikli takové pozdějí pecky jako Zlaté oko, Casino Royale nebo Skyfall. Dr. No položil základy pro několik trademarků, které jsou od té doby se sérii Jamese Bonda spjaté- Počínaje stylovými úvodními titulky, které v tomhle případě ještě sázeli zcela čistě na James Bond Theme složenou Monty Normanem a na písně vždy k libovolným bondovkám jsme si ještě tehdy museli počkat. James Bond zde vůbec poprvé vystřelí do hledáčku a odstřelí nejdelší a pořád jednu z nejstylovějších akčních sérii všech dob. Sám Ian Fleming byl zpočátku proti obsazení Seana Conneryho do hlavní role, protože mu do role vůbec nesedl, okamžitě ale musel změnit názor, protože Sean Connery tohoto charizmatického, ale především chladnokrevného zabijáka MI6, kterému uvěříte, že mu ženy padají k nohám i tu jeho vražednou stránku. Spoustě lidem tehdy filmový James Bond dělal zle na žaludek, protože pro ně představoval ztělesnění sexismu a sadismu, právě i tyto drobné náznaky ale dělají Jamese Bonda tím čím vlastně svým způsobem je. Na nějaké hlubší psychologické rozbory jeho charakteru jsme si poté museli počkat až do éry Daniela Craiga (i když lehké náznaky jde vypozorovat už u éry Timothyho Daltona), Conneryho Bond tehdy ale prostě obstál jako sympatický a uvěřitelný akční hrdina, který dodnes pro většinu lidí zůstává tím nejlepším Bondem ze všech. Connery tehdy vypouštěl suché hlášky, chlastal, kouřil, souložil, zabíjel, měl svůj jedinečný kukuč a charizma a stal se tak filmovou legendou. Někdy prostě stačí málo. Krom úvodních titulků a klasické James Bond Theme zde dochází i na další trademarky série- Vodka Martini protřepaná, nepíchaná, sekretářka Moneypenny, která by hrozně moc chtěla a Bond by se rozhodně nebránil, Bondovo jméno stylově řečeno jím samým a především ty sexy Bond Girls. První Bond Girl v historii se stala švýcarská modelka Ursula Andress, která se již od prvního záběru v bikinách stala sexuální ikonou a stala se předpokladem toho jak by měla Bond Girl působit. Dodnes je postava Honey Ryder naprostým právem dávána na ty nejvyšší pocty v historii bondovek a to zcela po právu, protože právě ona pro tento fenomén položila základy. Hlavního titulního záporáka Dr. No zde ztvárnil kanaďan Joseph Wiseman, který po celou dobu hraje záporáka, jenž by měl mít čínský původ a tak se Wiseman snaží co nejvíce působit jako čínský padouch pokusem o lehký čínský dialekt, přesto všechno to ale není úplně efektivní. Dr. No především není jako záporák tolik zajímavý, což se navíc zuročilo faktem, že má většina následujících Bondovek záporáky rozhodně zajímavější. Wiseman přesto tohoto padoucha zvládl se ctí, přece jen ale celou tu dobu než se Dr. No vlastně objeví na plátně čekáte tak trochu víc. Na Dr. No se samo sebou tak trochu podepsal zub času, přesto se ale povedlo zařídit, aby byla zábava naprosto zcela efektivní a epická i přes odbytá léta a i přes malý rozpočet ten film vypadá v rámci možností velkolepě. James Bond prostě chladnokrevně zabíjí a je přitom cool. Poprvé má divák možnost setkat se s M v podání Bernarda Lee, poprvé s Q (kterého až od příštího filmu až do Jeden svět nestačí hraje Desmond Llewelyn, zde ho ztvárnil Peter Burton) a poprvé s Felixem Leiterem (více než Jack Lord byl v té roli cool až Jeffrey Wright). Dr. No není akčním vrcholem, není nejlepší bondovkou a zub času se na něm přece jen kus podepsal, pořád jde ale o naprosto stylovou 60. akční jízdu, která ze Seana Conneryho udělala ideálního Jamese Bonda, představila několik jasných trademarků celé série, představila s minimalistickým rozpočtem povedené akční scény a především dokázala, že je James Bond schopný utáhnout celou filmovou sérii. A zbytek už je historie............. () (méně) (více)

Big Bear

Bond je pojem. Jak jako knížka, tak jako film. Už když jsem sledoval jeho exemplární veřejnou popravu v progresivistickém Není čas zemřít mne napadla taková hříšná myšlénka. Dát si postupně v přesně daném chronologickém pořadí znovu všechny díly. Zajímá mne můj aktuální názor mnohdy po mnohých letech a pak je možné, že jsem něco ani z toho neviděl. Hlavně kousky s Moorem a Daltonem. A jelikož Bond zaujal i omladinu, pustili jsme se s radostí do prvního dílu. Hned v úvodu si člověk už jen z módy uvědomí, že ten rok dvaašedesát byl už opravdu dávno. Není to jen díky auťákům s ploutvemi, ale i díky módě. Samozřejmě, zde se ještě nikomu ani nesnilo o korektních dobách a tak v klubu hraje černá kapela, černí číšníci obsluhují bílé Brity a Bond se chová jak by dnes řekly feministky jako machistické prase. Jenže to je ten pravý Bond. Takového ho máme rádi. A stačí jen pouhé flirtování s MoneyPenny a jak to bylo fajn! Co zaujme ihned je hudba i krásné tropické lokace. Možná jsem čekal trochu více akce, ale beru to jen jako rozjezd. Hlášek tu moc nezazní, ale nějaká se tam přeci objeví. Connery byl jako Bond fajn. Zkrátka první díl, první popsaný list... Dávám za 4 mušle. * * * * ()

JohnnyD

Sean Connery je úžasný, Ursula Andress sexy, ale tempo a napätie občas vädnú. I tak je to ale výborná zábava a kultový začiatok pomaly už 50 ročnej, nesmrteľnej série. ()

Nin

James Bond v podání Seana Conneryho je pěkné číslo. Hýří energií i sebevědomím a na tváři se mu často objeví klukovský úšklebek. První bondovka se odehrává na Jamajce a tam v poměrném poklidu (často tedy přerušovaném všemožnou akcí) pátrá agent 007. Upřímně už ani přesně nevím po čem, to vyšetřování mi připadalo mírně zmatené. To mně však nevadilo, protože jsem si užíval především tu pohodovou atmosféru a sem tam nějaké ty trochu bizarní figurky. Je tu skvělý ďábelský Doktor No, který se stylově odhalí až ke konci filmu, ale zaujme třeba i trojice černošských zabijáků. Hodně mě tu fascinovala samotná postava Bonda, kterého tu rozjíždí Sean Connery (mimochodem vypadá sice mladě, ale už má docela slušně dědkovský hlas). Líbil se mi třeba detail, kdy přiznal, že - ačkoliv působí neustále sebejistě - se mu potí ruce, když šlo v jedné scéně do tuhého. Samotné finále možná není nijak velkolepé co se triků týče, ale myslím, že bylo fakt stylové a mělo svoje kouzlo. Stejně jako zbytek filmu vlastně. (8/10) ()

Madsbender

Slnečná Jamajka, diabolský doktor a krásna Ursula Andress (ktorá za svoju rolu dostala Zlatý Glóbus) - čo viac si môže Sean Connery v prvej filmovej (prvá kniha bola Casino Royale) bondovke želať? ()

sheen

Tak dnes jsem zahájil Bond Day's. Začal jsem s Dr.No, vůbec první bondovka, která ukázala ostatním filmům jakým směrem by se měl ubírat nový trend, můj nejoblíbenější představitel agenta 007 Sean Connery a nejkrásnější bond girl Ursula Andress. Honičky, přestřelky, nějaká ta pěst do obličeje, krásné dívky, trocha hazardu. Ne vždy první pokus vyjde, tady vyšel na výbornou. A začala legendární série nesmrtelného 007. "Martini, protřepat,nemíchat" ()

hippyman

dnes již legendární a vámi tak oblíbená pilotní bondovka! :-) connery je pro mě prostě od prvního dílu nejlepším představitelem 007 a to už se jen těžko změní! Dr. No má samozřejmě spoustu úsměvně nedokonalých pasáží, ale je to prostě taková klasika, že hvězdu navíc přidat musím... 80% ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +první bond, díky němuž a hlavně Connerymu vznikla již dlouhá řada snímků -pochopitelně doba vzniku, a díky tomu vše poplatné době/// No budu přísnej. Podle mě úplně první bondovka postrádá to co máme (mi mladší generace) zarito v paměti díky Brosnanovi a jeho bondovkám na kterých jsem já spíše vyrůstal. Tedy spoustu akce, výbuchů a kolikrát legraci kterou si bond (potažmo film) sám ze sebe dělá. Nebo situace kdy Bond hláškuje a nebo odkazuje na starší snímky. To vše pochopitelně v prvním díle chybý a tak je taky třeba se na tento snímek dívat. Co můžu přiřadit k dobru, tak to, že už zde Bond likviduje protivníky chytře a stylem jakoby o nic nešlo. Závěr je docela megalomanský. A Ursula je fain, ale je potřeba si na ni zvyknout, potom to jejich společné pátrání bylo pěkné. Jo a nesmím zapomenout dodat: chybý zde znělka a pořádná hudba. Ale vím. To příjde časem./// Celkem 66%/// ()

Disk

Je to překvapivě fajn, byť naivní. Bohužel záporák a Ursulla Andress mají trestuhodně málo prostoru. Každopádně Sean Connery (který měl vždycky výtečné charisma) potvrzuje statut nejlepšího představitele Jamese Bonda a Ursulle Andress její prvenství (a její legendární výstup z moře v bikinách) už nikdo nevezme. Ovšem je skvělé, že s Bondem se už od začátku zacházelo jako s ikonou. ()

Chlupis

Conneryho charisma už nikdy nebylo větší. Možná ne nejklasičtější v rámci užívaní klasických bondovských prvků, které se zde teprve začaly profilovat, přesto ale pro mě pravděpodobně nejlepší. Kombinace "dobrodružství s humorem" nemohla být v rámci doby a stavu kinematografie lepší. ()

Rominator

1. Bondovka - Britská tajná služba MI6 ztratí kontak s Jamajkou a proto tam vyšle svého agenta 007 s povolením zabíjet... Ve filmu nechybí všechny charakteristické vlastnosti, které Bonda definují: James se v úvodu představí svým “Bond. James Bond.”, kouří cigarety, hází kloubouk před kanceláří nadřízeného M, flirtuje s Moneypenny, dostane Walther PPK a nechybí hláška "martini s vodkou - protřepat, nemíchat". Ve snímku byla pouze jedna automobilová honička, ale nešlo o něco převratného. Zamrzí jednodušší lineární příběh, ale je to klasika, která to celé dobrodružství začala. ()

HAL

První Bondovka. Víc skoro ani není potřeba dodávat - Bond už dávno není fenomén vzbuzující rozličné emoce, ale stal se stálicí na kterou je každý zvyklý a která je zažraná do popkultury tak hluboko, že už ji každý bere jako samozřejmost o které není třeba víc mluvit. Dr. No je tak de facto opravdu jen pilotním filmem k dlouhému "seriálu" který hlavně představuje ústřední postavu Bonda (šovinistický, zhýralý a cynický zabiják v až fanatické službě jejímu veličenstvu a s charismatem až na půdu) a vůbec styl Bondovek které se díky tomu staly svébytným žánrem. Těžko říct jestli jeho autory aspoň v těch nejdivočejších snech napadlo co se z tohoto filmu vyvine... ale hlavní je že se to povedlo. 7/10 ()

mzss1

[80%] Filmově první bondovka, která byla natočená. Přitom Ian Fleming napsal jako první Casino Royale, ale o tom později … Dr. No je filmovou prvotinou, takže tu máme pomalejší rozjezd, méně akce a ještě minimum klasických prvků o Jamesi Bandovi. Ale to mi nevadí. Vloni jsem si dal na podzim všechny bondovky jako repete. No a nyní se do toho pouštím znovu. Sem tam nějaké trochu v hodnocení upravím. Tento Dr. No nepatří rozhodně mezi ty horší části o tajném agentovi. Právě, že žánrem je to zde opravdu na tu dobu čistokrevně špionážní. A především tu jasně máme ztvárněného Bonda jako figuru jak má asi tak vypadat. Sean Connery zde působí jako tajný agent se vším všudy. Má zde i solidní hlavní bondgirl. Ostatní herci jsou rovněž v pohodě, včetně úhlavního nepřítele, v podobě doktora, který zde má málo prostoru, ale respekt ve finále určitě vzbudí.  Akce je zde málo a působí nízkorozpočtově, ale to mi vůbec nepřekáží, je to počátek bondovské éry. To charisma v postavě Bonda a jeho konverzací mi vystačí bohatě. I ústřední hudební motiv je zde víc než solidní. Děj není až tak světoborný, ale co víc si od počátku téhle série přát? ()

Snorlax

Připouštím, že jsem čekala něco mnohem horšího, takže budu shovívavá k pofidérnímu scénáři, k obveselovací zadní projekci při automobilových honičkách i k těm téměř nadpřirozeným schopnostem Jamese Bonda. ()

Sobis87

Dr. No je jakožto první bondovka ještě takovým střízlivým rozjezdem slavné série, která oplývá pomalým tempem jdoucím ruku v ruce s postupným budováním detektivního příběhu se špionážními prvky. Brakový a až komiksově stylizovaný zloduch zde má překvapivě málo prostoru, jelikož je v popředí samotné vyšetřování Jamese Bonda. Film se v prvních dvou třetinách drží při zemi, což je v porovnání s tím, kam poté celá série směřovala, dosti nezvyklé (žádné vynálezy od Q, naopak jediný, kdo zde disponuje za vlasy přitaženými vynálezy, je samotný záporák), avšak v poslední třetině, kdy se samotný Dr. No konečně odhalí, se tato umírněná detektivka přemění ve variaci na Tajuplný ostrov Julese Verna a ačkoliv se díky tomu od sebe úvod a závěr znatelně liší (úvod - realisticky pojatý špionážní film/závěr - vědeckofantastický román), světe div se, ono to celé dohromady dobře funguje. Ta pravá "bondovská" pecka sice přišla až o rok později v podobě Srdečných pozdravů z Ruska, Dr. No se zase může chlubit tím, že byl první a také tím, že disponuje legendárním nástupem první bondgirl na scénu...na pláži a v bikinách. 80% ()

IQ Tiqe

První Bond, navíc s Connerym, vážím si ho. Ale jak píše Deimos – film postrádá to, co dělá dnes Bonda Bondem – víc akce, sakrasmu, „hraček“. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)