Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

Kulmon

První Bond a hned takové zklamání. Předně zápletka je zcela banální. Na takový kult bych si představoval pořádnou pecku. Za druhé, záporák zcela necharismatický a to je chyba. Za třetí: děj nepříliš zajímavý. Sem tam sice dobrá akce vystřídaná horší. Plusem může být bondgirl a hlavně Bond. Sean Connery nemá chybu. Ale to je jediný. Lepší 3*, ale na víc to nevidím. ()

Jara.Cimrman.jr

"Hej Quarrele, až uvidíš draka, musíš na něj dýchnout první. Jasný? Se vším tím rumem v tobě zemře štěstím." První seznámení 007 s filmovým plátnem dopadlo skvěle. Bylo to velkolepý, dobrodružný a legendární, tak proč na tom hledat negativa? Protože pozdější Bond nabídl více hlášek a hraček pro velký kluky? Ono to tady skutečně chybělo, ale zase šarmu tady bylo dost a první bondgirl Honey byl vskutku reprezentativní úlovek. Za sebe jsem prostě spokojenej. Pobavil jsem se, pokochal jsem se a svět nebyl zničen, takže úkol splněn, agente. ()

EdaS

V prvním Bondově dobrodružství ještě chybí některá jeho typická poznávací znamení - píseň, Q a technické vynálezy vůbec, zajímavější padouch - ale i tak má Dr. No grády a Connery je zkrátka nejlepší. Klasika. **** 1/2 ()

xxmartinxx

Je pro mě nepochopitelné, jak moc si tenhle film uvědomuje sám sebe. Copak Young věděl, jaký kult rozpoutá, že s postavou Bonda jedná jako s ikonou první vteřinu, kdy se objeví? Věděl Barry, že hudební motiv se stane jedním z nejznámějších vůbec, že ho používá jako trademark od úplného začátku? Není to dokonalá jízda, ve skutečnosti lze mít dost námitek - hlavně co se tempa týče, ale musí se nechat, že všichni pochopili potenciál, jaký mají v rukou. ()

Skejpr

Klasika, která to všechno odstartovala. Něco jí ale chybí a obzvláště někteří její mladší bratříčci ji suverénně převálcovali. ()

Djoker

Bond Begins. Dr. No sice stál na začátku velké filmové legendy, ale ve své jednoduchosti ještě mnoho nenabídl. To Ursula Andress rozhodně měla co nabídnout, a tak mohla stylově definovat pojem Bond girl. Akční scény jsou tady spíše úsměvné. ()

gudaulin

Dr. No svým hodnocením atakuje 80% hranici popularity a má na svém kontě řadu spokojených komentářů ve stylu ještě to není úplně ono, ale je tam všechno, co Bonda dělá Bondem, jen nedotažené. Z mého pohledu je Dr. No film, který se do filmové historie zapsal jen jako počátek úspěšné kultovní série o neprůstřelném agentovi 007, nikoliv pro své objektivní kvality. Dr. No totiž nevyčnívá ani z dobové žánrové produkce, natož pak z tehdejší kinematografie jako celku. A už vůbec nemá smysl ho porovnávat se stylovou akční podívanou pozdějších bondovek. Má spoustu chyb. Jde o toporný neohrabaný snímek, kde je leccos jen kouzlem nechtěného. Kupříkladu to trestuhodně odbyté finále, kde je vítězství nad zlosynem tak bolestně snadné a rychlé, zamrzí. Půvaby Ursuly jsou sice nepopiratelné, ale řada bondgirl dokázala skloubit fyzickou přitažlivost s mnohem větší dávkou hereckého talentu. Celkový dojem: 40 %. ()

choze

Skromný rozjezd série ustavující většinu trademarků, kde je zatím jen jedna exotická lokace místo obvyklých pěti a akce končí sotva začne. Hlavním esem je tak Connery, kterému role sedí. ()

Segrestor

Čtyři hvězdy za nostalgii a jisté duševní pohnutí při odkrývání minulosti nejslavnějšího agenta na světě. Vše ostatní podléhá zubu času, a kdybych měl pedantsky hodnotit tohle, jdu do odpadu. Může být, že to ale má někdo rád. Tak vznikla legenda a tak ten film chápu. Underneath the mango tree. ()

Gilmour93

Informace o tom, že Connery nosil v roli agenta 007 tupé, měla pro mě stejně devastující účinek, jako kdybych se dozvěděl o sexuálním selhání Eso Rimmera.. První opravdová Bondovka jakožto docela svižný mustr pro ty další - až jsem byl překvapen, jak blízko má i přes svou vousatost k těm současným. Mimochodem, lovkyně perel Ursula Svlečená se umístila na druhém místě v nedávno konané celosvětové anketě o historicky nejdůležitější vylodění. První bylo přistání Kryštofa Kolumba u San Salvadoru (dnešní Bahamy) v roce 1492 a třetí zahájení spojenecké invaze v Normandii na pláži Omaha.. ()

Psema

První a velmi kvalitní bondovka, tažená v komorním duchu bez větší akční scény. S drsným Connerym, z kterého charisma čiší stejně jako vždy. Hlavní záporák bohužel nemá moc prostoru (20 minut je vážně málo), ale přesto dokáže zaujmout a je zapamatovatelný. I bez hraček od Q se jedná o stylový zářez v sérii a kdyby pokračovala v tomhle duchu bylo vůbec bych se nezlobil. Bohužel se tak nestalo. Dr. No je prakticky dokonalý film s jednoduchou zápletkou, který ani po letech nezestárl. ()

Ainy

Jak už tady mnozí zmínili, doktorem Ne nastartoval fenomén jménem James Bond, agent č. 007 s povolením zabíjet. V tomto počátečním příběhu se od začátku do konce člověk nenudil a ani zub času na něm svůj dentální otisk nezanechal. Skvěle propracované akční scény v atraktivním prostředí exotického ostrova, úniky průzračnou ostrovní řekou nebo snaha dostat se z nedobytné, soudobě vymakané, čínské pevnosti s radioaktivním materiálem. Mám zvláštní slabost pro tehdejší dobu, kdy nadčasovost staveb a interiérů byla velmi moderní. Ztvárnění tajemného draka, chrlícího oheň bylo vtipné a nečekané. Tady šlo poznat, že by neškodilo více zapracovat na fantazii, ale co ... pecka! ()

Hellboy

Předlohu jsem četl a při vší úctě k Ianu Flemingovi, mám za to, že filmová verze je hned v několika ohledech lepší! Fleming ale zase nepodléhal diktátu filmového star systému a jeho lovkyně mušlí Honey Rider tak měla zlomený nos. Ve filmu něco nepředstavitelného. Výborný rozjezd bondovské série. ()

Arachneuss

První a poslední Bond, jenž se opíral o realističnost a vážnost knih. Connery ještě mladý a masérský (i když takový bude do smrti), bez zbytečných serepetiček a vtipu v každé větě. Pokud vidět Bondovku, jenž vznikla před Casinem, tak určitě tuhle. ()

3DD!3

Ona to zase tak úplně tradiční Bondovka není, struktura ve vyprávění je daná, ale James tu ještě není takový bezstarostný floutek, jen prostě dělá práci po svém. Tradiční špionážní finty, žádné futuristické zbraně, až ve finále Dr. No smilní se sci-fi (kovové pazoury, radiace), ale tak to mám rád. Ursula Andress je doustranou bohyní staré doby, z polonahé divoženky v plavkách se mávnutím kouzelného proutku změní v Barbie a pak zase zpět. Connery je můj nejoblíbenější Bond a roli zabijáckého parchanta si očividně užívá. Nesmrtelná klasika. Nejspíš jeli na pohřeb. ()

Kaka

Dr. No je především vystajlovaná kriminálka, kde jsou všechny typické vychytávky Bonda ještě v pozadí na úkor hutné atmosféry a síly hlavního charakteru. Celý film je v podstatě upnutý jen na něj a vedlejší motivy se moc nemají šanci rozvíjet. Naštěstí je to celkem příjemné upnutí, neboť Sean Connery je velmi charizmatický a nebyl překonán až do Daniela Craiga. A to je pěkných pár let a filmařských stylů. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)