Tajemné okno

• USA Secret Window (více)

Přestože ví, že by měl sedět u počítače a psát další knihu nebo alespoň na chvíli vylézt ze své staré chaty a projít se se svým psem okolo jezera, úspěšný spisovatel Mort Rainey (Johnny Depp) vyspává až 16 hodin denně na svém oblíbeném kanapi. Je uprostřed bolestného rozvodu a všechny okolnosti, které rozchod doprovázejí, se stávají čím dál tím více nepříjemnými. Celá záležitost vysává jeho energii i kreativní potenciál a Mort je donucen čelit obzvláště těžkému tvůrčímu bloku, který mu brání dát dohromady byť jednoduchou větu. Když už se zdá, že se nemůže stát nic horšího, objeví se na prahu jeho boudy psychotický cizinec John Shooter (John Turturro), obviní Raineyho z toho, že ukradl jeho příběh, a požaduje po něm náhradu. Přes všechny Raineyho pokusy o usmíření se Shooter stává stále více neodbytným a agresivním. Svým vyšinutým smyslem pro spravedlnost omlouvá vše - včetně případné chladnokrevné vraždy. Rainey, který je zatažen do zběsilé hry na kočku a myš, pomalu zjišťuje, že v něm dřímá mnohem více mazanosti a odhodlání, než si kdy myslel. Nakonec si uvědomí, že nezdolný Shooter jej možná zná lépe než on sám. (oficiální text distributora)

Eliott

Přestože, se mi již v polovině podařilo správně předpokládat, kdo za paranormálními jevy stojí, výsledek mne i tak uspokojil a v závěru dokonce překvapil. Johnny Depp opět dokonalý a je mi líto, že si stále nevysloužil toho Oskara. Tento film podle knihy Stephana Kinga stárne jako víno. ()

3DD!3

Výborný Johnny Depp v lehce nadstadnartní adaptaci Kingovy krátké novely Skryté okno do skryté zahrady. Všechno je perfektní až do doby než si Koepp začne hrát a totálně překope celý konec filmu. Doteď nechápu proč to udělal. V Kingově předloze je totiž klišé nahrazeno překvapivým (ne)rozuzlením a pointa je tím pádem úplně jinde. Škoda, ale dobrý pokus. ()

Le_Chuck

Do doby než sa podobných schizofrenických záležitostí definívne prejem, sa budem rád nechávať vodiť za nos až k záverečnej "prekvapujúcej" pointe. V podstate by som sa podpísal pod zputnikov komentár s tým, že flashbacky ma vôbec nerušili a Johna Turturra nechcem nikdy "naživo" stretnúť v klobúku. ()

akisha

Šla jsem do toho, i když jsem předem znala pointu, takže mě překvapilo, že mě to i tak bavilo. Protože to má celkem obstojnou atmosféru, zase jednou jsem si vychutnala Deppovo herectví (po všech těch Kloboučnících a Willy Woncích jsem přivítala "normální" roli) a líbila si mi i hudba. Stejně byl ale nejlepší John Turturro a jeho šílenec s šíleným přízvukem. Pointu uhodla i kamarádka, takže mi pak ta šokujícně vysvětlující pasáž přišla, jak kdyby tímhle stylem vysvětlovali, že tento film se celou dobu odehrával na chatě v lese a tvářili se, jako že je to ohromný překvápko. Tu třetí * dávám hlavně za dosti potěšující konec, kdy jsem se přes to "odhalení" přenesla a posledních pár minut si vychutnala. Nečekat od toho zázraky, jen slušnou zábavu s fajn Deppem a výtečným Tururrem. 60% ()

Radko

Ani si nepamätám, či som okrem Osvietenia dal nejakej adaptácii literárnych diel Stephena Kinga viacej alebo menej ako tri hviezdičky. A to si rozhodne nemyslím, že je King priemerný autor. Nie, priemerné sú len jeho filmové variácie. Takmer bez výnimky. S Deppom či bez Deppa. ()

castor

Přijde mi to už jako velmi příjemné pravidlo, že v čemkoliv se Johnny Depp v poslední době objeví, tak se díky jeho kreacím máme takřka rituálně na co těšit. Tentokráte přijal roli podivínského autora populární literatury Morta Raineyho, který po rozchodu s manželkou Amy tráví svůj čas střídavě poleháváním na gauči, u notebooku a ve svých šílených představách. Je zároveň příjemné sledovat, jak se Maria Bello v roli Amy postupně vypracovává na stále zajímavější role (viz. Dějiny násilí). U jeho dveří se však objeví buranský farmář (děsivý, přesný a především nedoceněný John Turturro), obviní jej z krádeže povídky a Mort musí společně s divákem prošlapat pořádný kus záhadné cesty, aby společně pochopili, kde se skrývá pravda. David Koepp je solidní scénárista (Úkryt, Jurský park, Spider-Man ad.) a i jako režisér obstál na jedničku!! Má to sice jisté zádrhely, ale pointa funguje, výtečně si pohrává se skutečností a STRHUJÍCÍ napětí Koepp buduje především pomocí Mortovy chaty u jezera, a tématu „paranoie“ (stejně jako Fincher v Úkrytu) si užívá dosyta.. Obrovský aplaus ale zaslouží hlavní představitel, který vystřihl dalšího ze svých podivínů, stále je se díky němu na co dívat, dodal mu jeho pověstnou ujetost a dezorientovanost. Musím se přiznat, že jsem na film neměl vůbec náladu, ale Koepp mě velmi mile překvapil a Depp jen utvrdil v tom, co už dávno vím!! ()

viperblade

Nuda. Secret Window jsem měl dlouhou dobu zafixovaný jako "ten film, co pořád hraje (či hrál, už nějakou dobu jsem mimo ČR) na Nova Cinema a kde hraje Johnny Depp". Když mi spolubydlící řekl, že má tento film s titulky, tak mě napadlo, že bych ho konečně mohl zhlédnout. Od filmu jsem fakt nečekal moc, ale co jsem dostal, bylo snad ještě míň. Zápletku každý musí prohlédnout hned po úvodních deseti minutách a nemá to žádnou atmosféru. A speciálně tohle byla věc, co mě zklamala nejvíc - filmy, které jsou natočeny podle knih Stephena Kinga, jsou úžasné atmosférické díla, když se jich ujme někdo, kdo jim rozumí. Speciálně tenhle film měl stavět na té atmosféře, bohužel jsem byl jen znuděn. A to moc. Johnny Depp jako vždy fajn (i když mi přijde, že speciálně tady nemusel používat nějaký široký herecký repertoár) a Maria Bello ještě více. Bohužel, když po deseti minutách víte, jak snímek skončí, je něco špatně a vy film dokoukáte jen proto, abyste zjistili, jestli jste měli pravdu. A zamrzí vás, když jste ji měli, protože chcete, aby vás film nějak překvapil… 40 %. ()

Rex Mundi

4* za výkon Turturra a Deppa, ale inak som nebola nijako extra unesená. Aj keď nie som extrémny Kingovec a nezatracujem všetky jeho filmové adaptácie, toto je opäť nedostatočný výsledok vzhľadom k predlohe. ()

D.Moore

Kdybych knihu napřed nečetl, dostal film asi o hvězdu víc. Takhle je to "jen" dobře natočená atmosférická jednohubka s rozumnou stopáží, skvělými Deppem a Turturrem. Lepší průměr. ()

MM_Ramone

V povôdnom komentári, ktorý som napísal v roku 2008 som napísal, že som vášnivým čitateľom diel amerického spisovateľa Stephena Kinga. No ku jeho novele "Tajné okno do tajnej záhrady", podľa ktorej je natočený tento film, som sa dosiaľ nedostal. Teraz neviem, či mi to pri jeho sledovaní bolo na škodu alebo skôr naopak. Každopádne s psycho thrillerom režiséra Davida Koeppa, ktorý do hlavnej úlohy obsadil charismatického Johnnyho Deppa, som bol nadmieru spokojný. Po prečítaní literárnej predlohy a následnom zhliadnutí filmu som ním ešte viac nadšený a tak zvyšujem hodnotenie na päť hviezdičiek. ***** ()

Davies182

Depp se sice snaží, ale stejně mám pocit, že ne úplně nejvíc. Kingova adaptace nemůže snad nikdy dopadnou hodně špatně, což ale neznamená, že by nemohla být dokonalá. Prostě s jiným rejžou by to šlo lépe. Jak by to asi udělal Fincher, no nevrtalo by vám to hlavou? ()

Xmilden

Je zvláštní jak zde na csfd hodnocení i poměrně průměrných filmů časem stoupá nahoru. Tajemné okno je přesně ten případ. Sice se jedná o hodně obyčejnou podívanou, u které se lidé povětšinu času nudí, ale hraje tam Depp a občas se objeví Turturro, takže se něco děje. Tím pádem uživatelé dávají 3 hvězdy tak nějak spíše z povinnosti. Jenže příjde na závěrečnou pointu, kterou bych osobně označil za notně obyčejnou a divák zbystří a řekne si "Vždyť to vlastně bylo docela super." Tím pádem zapomene na celé to předchozí nelogické bloumání hlavního hrdiny od ničeho k ničemu a napálí i 4. hvězdu. Takže když si hodnocení filmu prohlídne člověk, který film ještě neviděl, řekne si že to bude patrně asi docela dobrej starší Depp.... Nakonec se opět přikloní ke 4. hvězdě a jede se nanovo. A tak to někdy holt na tom světě máme:) Za mě 60%. ()

oli.G

Bol by to hrozne priemerný thriller, keby v tom nehral Johnny Depp a keby to nemalo taký zaujímavý záver. Aj keď v momente odhalenia pointy budete na rozpakoch, nasledujúce minúty su veľmi príjemne mrazivé (čo sa nedá povedať napr. o minútach po odhalení pointy OSADY), čo určite stačí na tú štvrtú hviezdičku. Slová Morta Raineyho to presne vystihujú: "The only thing that matters is the ending. It's the most important part of the story. And this one, is very good. This one is perfect." ()

Real Tom Hardy

"MR. RAINEY MINDS A LOT! ----------- Mne sa ten spisovateľský stereotyp začína páčiť čím ďalej, tým viac. Veď vieš, dom na samote, krásny drevený interiér, parádne navrhnutý, knižnica, v blízkosti potok, alebo menšie jazero, samozrejme veľa stromov, no a nesmie chýbať to pokojné miesto na písanie. Toto môžeme vidieť všade, aj vo filmoch, ktoré primárne o spisovateľoch nie sú. Niečo na tom bude a ani Secret Window nie je výnimkou. Jedná sa o ďalšiu malomestskú vyvražďovačku, s literárnym nádychom. Film je samozrejme plný klišé a halucinácií, aby sa to všetko zjednodušilo a uzavrelo. Nič atypické. Zázraky už radšej ani nečakám. ()

-bad-mad-wolf-

David Koepp je nevyzpytatelný chlapík a pompézní scénáristický průserář, což se dá říci i o mně, protože se ohledně téhle hovadiny dopustím několika SPOILERů. Tajemné okno má až urážlivě čitelnou a přidementnělou pointu z kategorie stokrát omletých schizofrenních klišé, čemuž nezabrání ani obstojná atmosféra úvodu a solidní Johnny Depp. Víc není co říct, protože tu není skoro nic, co by za řeč stálo. Zívačka. Největší plus: je to krátké. Film z kategorie televizních krimi béček. 3/10 ()

kinej

Bohužel je záletka slabá. Pointu jsem vycítil už hned na začátku. Film zachraňuje Johny Depp, který zde hraje standartně dobře. ()

cheyene

Za hudbu, atmosféru, prostředí, kameru a herce jsem ochoten dát klidně pět hvězdiček, ale za děj, který mě nějak přestával postupně bavit, musím ubírat, až se dostanu na konečné tři hvězdy. ()

Fiftis

Podľa románu Stephena Kinga vznikol príbeh o tvorcovi knižných bestsellerov (Mort Rainey v podaní Johnnyho Deppa), ktorý sa dostal do poriadnej kaše (vďačná látka Kingových príbehov), keď chcel nabrať inšpiráciu k svojej novej knihe na odľahlom vidieku. Tentoraz to nie je Misery, kto bude hrdinu trápiť, ale psychopatický dedinčan v perfektnom klobúku s tvárou Johna Turturroa, ktorý obviní Deppa z krádeže jeho kriminálneho príbehu. ()