Tajemné okno

• USA Secret Window (více)

Přestože ví, že by měl sedět u počítače a psát další knihu nebo alespoň na chvíli vylézt ze své staré chaty a projít se se svým psem okolo jezera, úspěšný spisovatel Mort Rainey (Johnny Depp) vyspává až 16 hodin denně na svém oblíbeném kanapi. Je uprostřed bolestného rozvodu a všechny okolnosti, které rozchod doprovázejí, se stávají čím dál tím více nepříjemnými. Celá záležitost vysává jeho energii i kreativní potenciál a Mort je donucen čelit obzvláště těžkému tvůrčímu bloku, který mu brání dát dohromady byť jednoduchou větu. Když už se zdá, že se nemůže stát nic horšího, objeví se na prahu jeho boudy psychotický cizinec John Shooter (John Turturro), obviní Raineyho z toho, že ukradl jeho příběh, a požaduje po něm náhradu. Přes všechny Raineyho pokusy o usmíření se Shooter stává stále více neodbytným a agresivním. Svým vyšinutým smyslem pro spravedlnost omlouvá vše - včetně případné chladnokrevné vraždy. Rainey, který je zatažen do zběsilé hry na kočku a myš, pomalu zjišťuje, že v něm dřímá mnohem více mazanosti a odhodlání, než si kdy myslel. Nakonec si uvědomí, že nezdolný Shooter jej možná zná lépe než on sám. (oficiální text distributora)

Viktooorka

já nevím čím to je... jestli prostě moje sympatie k Deppovi jsou tak veliké, že i teď s odstupem času a pár viděnými snímky tohoto tipu, my přijde snímek jako podprůměrný, ale i tak si mi ten film líbí a mé 4* si zaslouží.. když pominu konečnou pointu, kde scénáristi trošku ulítli.. tak herecké obsazení Depp a Turturro (jako "děsivej" záporák" kterýho bych opravdu v reálu nechtěla poznat) a celková atmosféra.. mě prostě pohltily, že i když si film pustím několikrát,.. a už předem vím jak to dopadne.. stejně mám bóóóbiiky :) ()

tron

Novela Stephena Kinga Skryté okno do skrytej záhrady sa dočkala filmového spracovania, ktoré ju možno dokonca predbehne. Určite minimálne čo sa týka finále, ktoré zachádza oveľa ďalej, ako nudné knižné (a je tu pes namiesto kocúra). V tomto filmová adaptácia pripomína sfilmované kingovky Hmla a Nadaný žiak, ktoré sa končia oveľa drsnejšie, ako ich literárne predlohy. Podarený Johnny Depp, mrazivo neodhadnuteľný John Turturro ako dedinčan John Shooter z Mississippi, kvalitné obsadenie podporných rolí (Maria Bello, Charles S. Dutton z deppovky V POSLEDNEJ CHVÍLI, Timothy Hutton z kingovky TRETIE OKO), atmosféra jazerného zrubu na samote pri lese, scenár plný prekvapení a solídna réžia skúseného hollywoodskeho režiséra [OZVENY MŔTVYCH] a scenáristu Davida Koeppa [JURSKÝ PARK, SPIDER-MAN, ÚKRYT]. Celosvetová tržba 92 miliónov pri triezvom rozpočte 40 napokon nebola až taká zlá. ()

B!shop

Docela dobrej film, kterej zachranuje hlavne herecke obsazeni. Johnny Depp je jako vzdy skvelej a John Turturro se prekonava, vypadal jak nakej farmar, ale byl spravne drsnej. I kdyz je scenar docela promakanej, tak jsou tu obcas naky hluchy mista, kde sem se lehce nudil, nastesti to zachranila zaverecna 20 minutovka, sice se ta pointa dala cekat, ale byl to fakt skvelej zaver, kterej to vytah na ty 4*. ()

obitus

Nuda, schovavajici se za kvalitni zpracovani. Co je platne, ze Koepp reziruje dobre, kamera je pomerne kreativni a Depp odvadi svuj standard (superlativy bych setril), kdyz to vse obaluje naprosto trivialni a hloupej pribeh. Ten bych skousnul v Pribezich ze zahrobi, kde se ostatne uz v ruznych obmenach obevil mnohokrat, ale ne v celovecernim filmu podle Kinga! Povidku jsem necetl a pravdepodobne ji s chuti vynecham. Vyrazne zklamani a opravdu spatna kingovina. ()

movie

Snímek mě strhnul skvělou atmosférou, prostředím etc. Navíc výtečný Depp a Turturro. Stačí se ale zamyslet nad finální pointou, a je jasný, že celý ten příběh je vlastně zbytečný ... Pokud to ale přehlídnu, zůstane hodně dobrá podívaná. ()

Bloody13

Koepp se snažil s celovečerní délkou poprat co nejlépe, selhává však někde v půli cestě. Kamera se pokoušela zachránit, co se dalo, díky čemuž párkrát vykouzlila parádní záběry. Johnny Depp umí, o tom žádná, ale ještě lepší tu byl John Turturro, který má charisma na rozdávání. Škoda, že pointu jsem odhadnul už po půl hodině, jinak bych byl s body krapet štědřejší. ()

zputnik

Dle přečtených zahraničních i tuzemských recenzí/komentářů jsem čekal průměrnou zábavu. Nakonec se mi dostalo filmu, který imho neobsahoval žádné zbytečné kiksy a nedostatky. Výborná hudba Philipa Glasse (viz HODINY a další) či také Davida Byrnea a Briana Ena + velmi dobré herecké výkony + napětí vytočené do těch správných/optimálních otáček = príma filmový zážitek. Oceňuji také fakt, že ikdyž je pointa vcelku brzy vytušitelná, tak je přesto divák dlouho "vozen za nos" díky předkládání řady jiných vysvětlení a teorií. Očekávaný závěr je pak přesto překvapivý. Jediná výtka snad patří odlišné vizuální stránce některých flashbacků (ty, které diváky vracejí v ději o půl roku zpátky). Působily zbytečně rušivým dojmem. Shrnuto a podtrženo: Pro mně osobně velmi příjemné překvapení. ()

Arx

Kingovu předlohu jsem nečetl, takže nemám podle čeho srovnávat. Přesto si myslím, že thriller Tajemné okno je dobře natočen a i zásluhou Johnnyho Deepa se u filmu nudit rozhodně nebudete. Jak už to tak bývá u Kingových filmů, tak konec příběhu je dost vyhrocený a celé moje hodnocení zvedá o stupeň.Tajemné okno se určitě dalo natočit lépe ale já jsem i tak spokojen. ()

Morien

"I know I can do it," Todd Downey said, helping himself to another ear of corn from the steaming bowl. "I'm sure that in time, every bit of her will be gone and her death will be a mystery... even to me." ♥♥♥ Takhle by mělo vypadat béčko nové generace. Nabité kvalitními herci, opírající se o krále divných knih, podkresleno výraznou hudbou. Čvacht. --- 2024: A teď, co jsem si přečetla předlohu, ještě mohu s klidem prohlásit, že to je fantastický příklad skvělého převodu literárního díla do filmové řeči. I že preferuji filmovou verzi nad knižní. King je nejspíš naštvaný, že to není tolik o psaní jako ta novela, ale mně to celé včetně konce přijde ucelenější a čistější. Filmaři se správně rozhodli, které věci ignorovat a které posílit, ať už proto, že by to na plátně nefungovalo tak jako v knize, nebo proto, že to lépe slouží jejich revidovanému příběhu. ()

gudaulin

Slušná adaptace literární předlohy Stephena Kinga, která se opírá o skvělé herectví Johnyho Deppa. Nepatří sice vzhledem k průměrnému scénáři ke špičce žánru, ale pěkných 70 % celkového dojmu ode mě dostane. Pointa je předvídatelná, ale atmosféru si film dokáže udržet téměř do samého závěru a řada scén má svůj kingovský půvab. ()

choze

Deprimovaný spisovatel a odlehlý romantický srub u jezera, na jehož dveře jednoho dne zaklepe podivínský, naštvaný a zřejmě nebezpečný cizinec. Slibný setting a dobří herci, ale ději chybí větší spád a atmosféra a ve výsledku je to jen utahaný thriller, jehož pointa už v době premiéry jen stěží někoho nadzvedla ze židle. I když sledovat při druhém zhlédnutí ty rozeseté náznaky, co k ní vedou, je tady asi největší zábava. ()

MoRTy

I přes výbornou kameru a v týhle roli celkem průměrnýho Deppa (možná jeho výkon zkresluje českej dabing - nevim) sem čekal mnohem víc, škoda. ()

Sarkastic

No...tak zaprvé ten konec byl trochu nedořešenej. Potom hlavní myšlenka byla stejná jako ve Fight Clubu (kterej sem bohužel viděl nedávno) a pak tam byly 2 logický chyby, který jsem vypozoroval (1. nekrvavá lopata po vraždě přítele Deppovy ženy; 2. Nesmyslé tvrzení starouše, který tvrdil, že Deppa viděl s jeho živým přeludem). Docela škoda, tvářilo se to jako dobrej thriller a Depp zahrál dobře. Takhle to vidím na průměr. ()

Gilmour93

Jediná věc, na které záleží, je konec. Ten vypotil Koepp poněkud kostrbatý, ale k němu vedoucí cesta plná napětí a nechutného buranského přízvuku Turturra od Mississippi není rozhodně k zahození. Přidejte si napětí přiživující hudbu Glasse, zajímavou kameru lezoucí na začátku tajemným oknem dovnitř a po kukuřičných hodech na konci zase ven a je tu i přes ten nepůvodní konec jedno z těch zdařilejších zfilmování Kingova díla. Apropo, uživatel Ivoshek se ptá, proč právě Kingovy adaptace mají s výjimkou Osvícení tak kolísavou úroveň. To bude proto, že krom Kubricka nikdo z režisérů nevolal uprostřed noci Stephenovi, jestli věří v Boha.. ()

TeeAge

Dráma-thriller-horror z minulého storočia, ba možno aj viac. Nielenže je príbeh nezaujímavý a predvídateľný (na čo si u Stephena Kinga začínam zvykať) ale samotné remeselné prevedenie je nehorázne suché a nenápadité. Preto je svojim spôsobom samovražda točiť niektoré knižné predlohy, pretože priestor pre tvorivosť je takmer nulový. Zistil to učite i Depp, ktorý sa takýmto kusom bude pravdepodobne vyhýbať mílovými krokmi. ()

Aluska88

Atmosféricky velmi zdařilý mysteriózní thriller s působivým dějem, který se však nedokáže vymanit z čistého průměru a rozhodně tomu nepomůže ani jedna z těch nejohranějších point daného žánru. Ač jsem ji nečekala, vůbec mě nepřekvapila, ani nešokovala. ()

genetique

Vôbec som ani len netušil, čo od filmu očakávať, Kingovu knihu som (pochopiteľne) nečítal a obsahu som sa ani nedotkol. Jediné, o čo som sa opieral bol Depp, kočírovaný Koeppom, ktorý už jeden horror zvládol na výbornú. A pokračuje ďalej, pretože tento snímok má niečo, čo málo podobných filmov nemá a ani mať nebude. Trošku zrýchliť úvod by sa zišlo, ale inak je to krásna súhra všetkých činiteľov, Depp je znova na neudržanie práve tým harmonickým výkonom aký podal (parapsychóza a rozdovjenosť vo výšinách), Torturro sa tiež zadaril, rovnako ako aj zvrat ako sa patrí. 85%. ()

molotov

Asi jsem byl nepozorný, ale já jsem ten konec rozhodně nepředvídal. Johnny byl skvělý jako vždy. Atmosféra byla taky super. Kdyby měli všechny adaptace Kinga aspoň takovouhle úroveň, asi by si nikdo nestěžoval. ()

maxi6

Blonďáček Depp v roli lenivého spisovatele, jeho schizofrenní představy o světě kolem a poté kruté následky člověka nechaného na pospas bez dalšího léčení. Obsazení Johnyho v tomto snímku nebylo zrovna z těch nejšťastnějších, o to více mě zaujal tajemný Turturro. Podivný střih, místy zcela nevhodné vložky, které tak silně bijí do očí, že tam nepatří. Nezvládnutý a nevěrohodný scénář a závěr všemu nasazují patřičnou korunu. Další kousek, který mi stačil pouze jednou.......... ()