Jako zabít ptáčka

• USA To Kill a Mockingbird (více)

Spravedlnost musí být slepá. Ale neměla by být zaslepená. Sedmiletá dívka Scout (Mary Badhamová) a její starší bratr Jem (Philip Alford) žijí v zapadlém jižanském městečku Maycomb na počátku třicátých let 20. století jen s ovdovělým otcem Atticem (Gregory Peck). Ten je právníkem a většinu dne je pryč, takže oba sourozenci se během léta věnují různým dobrodružstvím v nejbližším okolí domu. S dětskou nevinností vnímá Scout právnický případ, kterého se její otec ujme. Atticus totiž obhajuje černocha Toma Robinsona (Brock Peters), jenž je obviněn ze znásilnění bělošské dívky. Zatímco obyvatelé Maycombu považují věc za jasnou a chystají se Toma zlynčovat, smysl pro právo a spravedlnost velí Atticovi postavit se proti všem. Tím spíš, že podle všech indicií k žádnému znásilnění nedošlo… Americký film režiséra Roberta Mulligana vznikl v roce 1962 podle románu Harper Leeové, který vyšel o dva roky dříve a získal Pulitzerovu cenu. Kniha i film patří v USA k velmi oblíbeným klasickým dílům. Snímek získal kromě řady jiných cen též Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (G. Peck), nejlepší scénář (Horton Foote) a nejlepší výpravu v černobílém filmu. Kromě toho měl ještě pět oscarových nominací: herečka ve vedlejší roli (M. Badhamová), černobílá kamera (Russell Harlan), hudba (Elmer Bernstein), režie a nejlepší film. (Česká televize)

dopitak

Neco tak symbolickeho jsem nevidel! Strhujici drama z americkeho jihu, kde reziser dovedně nasnimal soudni při stejne jako nedulezite detske hry, jimiz tim film povysil na umění. Gregory Peck hlasem Bartošky, lahudka. Viděno na ntb na trajektu Sea Speed ferries. ()

Chrustyn

Opravdu moc pěkný film kombinující rodinné, sociálně kritické a soudní drama. Popravdě jsem čekal, že se film více zaměří na soudní část a docela mě překvapilo, že první půlka se tímto vůbec nezabývá. Avšak rozhodně nenudí a i přes pomalejší tempo určitě zaujme vynikající atmosférou a výbornými herci v čele s Gregory Peckem. Velice zajímavý film. ()

classic

I na začiatku 60. rokov, 20. storočia sa u Udeľovaní Cien Akadémie, ľudovo Oscarov, stále rozdeľovali tri kategórie na dve skupiny, t.j. farebné a čiernobiele, a tak sa dá tým pádom potvrdiť, že namiesto piatich nominovaných u kamery, výpravy a kostýmov, boli zrazu desiati, čo beriem ako určitú satisfakciu. A teraz si napríklad ešte skúste predstaviť, že legendárny opus Lawrence z Arábie by bol nakrútený na black/white formát, a naopak, Ako zabiť vtáčika, akurát recenzovaný snímok, by bol „zneuctený” tak, že by ho režisér Bob Mulligan zhotovil na technicolor, čím by sa odstránilo 80-90% angažovanosti filmového diela, ktoré ani po viac ako 50. rokoch od premiéry nestráca nič zo svojej atraktívnosti, tak isto, ako Lawrence... A keď už som u kormidla, tak naznačím oboch hercov, porovnávať Petra a Gregoryho, je ako niesť drevo do hory, Peck bol asi až príliš uvedomelý lokál PATRIOT, a la právnik Atticus Finch, v rasisticky - kultúrnej, americkej Alabame, kde sa podujal v počiatočných 30. rokoch obhajovať černocha Toma Robinsona, ktorého obvinili zo znásilnenia miestneho sedliackeho dievčaťa Mayelly Violet Ewell. Na Fincha sa pozerám prostredníctvom jeho dvoch detí, t.j. Skautky a Jema, ktorí neoslovujú otca : “OTEC” , ale hovoria mu MENOM : ATTICUS, čo je tak trochu atypické. Je takmer koniec letných prázdnin, pričom sa dokážu zabaviť inak, ako dnes typickým chodením mladistvých delikventov po pohostinských zariadeniach, kde táto generácia zo dňa na deň hlúpne. Priťahuje ich istý, strašidelný dom, kde je vkuse zavretý chalan Boo Radley, ktorý ešte zohrá kľúčovú úlohu... Snímok je v podstate vyrozprávaný cez rozprávača postavy Finchovej dcéry - Skautky ( malá Mary Badham podáva univerzálne veľký herecký výkon ), ktorá už dobre rozumie tomu, čo sa okolo nej deje. Atticus sem neprišiel kvôli práci, on tu už dlhší čas žije, a taktiež lepšie spoznáva obyvateľov malého zapadnutého regiónu. Konceptuálne som naznačoval tri technické zložky, pričom práca KAMERY Russella Harlana má dodnes nezameniteľný RYS nadčasovej pôsobivosti, a áno, je majstrovská ! Normálne som si vychutnával každé jej jedno filmové políčko. Produkčne film zaštítil Alan J. Pakula, ktorý určite nepatrí medzi neskúsených zelenáčov kinematografie. De - facto, tak ako teraz dominujú všelijaké rasisticky motivované snímky, ako sú trebárs 12 rokov otrokom, či ešte ma napadá minuloročný víťaz Moonlight, na ktoré viac-menej, čochvíľa zabudnete, že vôbec jestvujú, síce sú medzi nami, ale radšej si pripomínajte KLASIKY zo 60. rokov, na ktoré len tak nezabudnete, a asi práve preto vyfúkol Gregory oscara Petrovi, lebo táto téma vtedy extrémne rezonovala, a tak sa ani nečudujem, že Atticus patrí medzi najväčšiu filmovú postavu všetkých dôb ! I keď podľa mňa Peter stvoril niečo naprosto unikátne, v kurze bolo čosi iné, o čom celý čas hovorím... ()

mat.ilda

Mám ráda tenhle kulisový Hollywood, starosvětský, se zvláštním puncem serióznosti, plný nepovrchních témat. A ačkoliv herci jen vypadají, že hrají (oproti dnešnímu způsobu filmování, kdy zcela splynou s postavou, tedy v případě těch dobrých režisérů i herců:)), vůbec mně to nepřekáží, naopak, jsem blahosklonně připravena vidět přesně tento styl a rozhodně netoužím, aby tomu bylo jinak. A tak nejsem zklamaná ani tentokrát, protože Gregory Peck krásně hrál, že hraje... ()

jojinecko

Gregory Peck bol herec par excellance, o tom niet pochýb..okrem toho vždy sympaťák! Táto klasika ma dlho obchádzala a keď sme sa konečne "našli" tak moje očakávania boli veľké. Podarilo sa ich splniť do bodky, kým film pre mňa nestratil svoju silu- príchodom Roberta Duvalla na scénu...Možno toto vyústenie fungovalo v literárnej predlohe, ale tu to pôsobilo "trochu" kŕčovito. Myšlienka bola skvostná a silná, ale jej prevedenie také nemastné- neslané. Okrem tejto poslednej časti si film zasluhuje byť klasikou, či už sa jedná o vykreslenie doby, ktorá nepriala etnickej rovnosti alebo vďaka nádherne a pútavo natočenému súdnemu procesu, kde spravodlivosť býva často slepá (doslova)...To všetko podporené hereckými výkonmi všetkých zúčastnených (aj tí malí krpci zahrali impozantne)... ()

mcb

Naprostá paráda. Předobraz klasických snímků o dětských hrdinech (Stůj při mně) je zde říznut soudním dramatem zabývajícím se rasovou nesnášenlivostí. Nejde však jen o povinný nadbytek filmu - vážné soudní přelíčení brilantně doplňuje strukturu snímku, jenž je vyprávěn z dětské perspektivy, z pohledu nezatíženého, snažícího se pochopit svět dospělých. Vychytralý scénář s mnoha rozehranými motivy, které se podařilo udržet pohromadě, chirurgicky přesný moralista Gregory Peck a úžasní dětští herci dělají z Jako zabít ptáčka netradiční odklon od klasického schématu soudních dramat a zároveň i nezapomenutelný film s přemýšlivým poselstvím. ()

Flego

Silná dráma z amerického Juhu tridsiatych rokov minulého storočia so skvelým Gregorym Peckom ( vynikajúci dabing J. Bartošku ). Celý príbeh je rozprávaný z pohľadu detí, čo mu dodáva čarovnú atmosféru. Skvelí hereckí predstavitelia, vynikajúca čiernobiela kamera, nádherná hudba... Tento film zmení človeka k lepšiemu. ()

MontyBrogan

Ďalší pekný pokus o rekonvalescenciu amerického svedomia. A tiež slávny, čomu sa nečudujem. Pretože tým, ako sa venuje každej jednej postave, vťahuje diváka do deja a necháva ho skoro až zabudnúť na to, že od natočenia uplynulo cez 50 rokov. Ale! Žiaľ je zábavnejší, keď zobrazuje deti hrajúce sa okolo domu, než počas tých najpodstatnejších scén (súdny proces). Aj pasáže s deťmi majú svoj význam, čo je od začiatku jasné, vďaka tomu, aký veľký priestor dostali. No nemali by byť jediným oživením zdĺhavého filmu. Koniec je potom veľavravný, ale pre mňa hlavne rozporuplný. A ťažko povedať, či iba spravodlivý, alebo aj kontroverzný. SPOILER: Človek, ktorého celé okolie pokladá za outsidera, zachráni deti tým, že s nožom zabije muža, ktorý ich napadol. Následne ho dvaja dospelí, a podľa kontextu deja možno aj najrozumnejší ľudia z celého mesta, nechajú byť v blízkosti detí, držať sa s jedným z nich za ruku, atď., ako keby po tomto hrdinskom čine už vôbec nepôsobil nebezpečne. Dalo by sa povedať, že opak je pravdou. Následne túto záležitosť šerif ututlá, pretože zabitý bol len rasistický a hlavne agresívny ožran, ktorý už mal tiež niekoho na svedomí. Čiže spravodlivosť funguje, iba keď sa obíde zákon. Tým končí film. A to ani nehovorím o tom, že napadnutie detí spomínaným ožratým vidlákom mi prišlo celkom vykonštruované. Predsa len musel vedieť, že sú to deti a nepripadal mi ako vyslovene zosobnené zlo. KONIEC SPOILERU, ktorý zabral asi polovicu komentára, ale nemôžem za to, že na tak vážnu tému ide o dosť rozprávkové zakončenie. Prítomnosť Roberta Duvalla však potešila. ()

poz3n

Největší slabinou a zároveň největší silou filmu je dle mého až téměř experimentální propojení soudního dramatu a burtonovského dětského dobrodružství. Celé je to navíc zastřešené určitým morálním nádechem, který plyne celým filmem. Rozhodně jsem asi nikdy podobně uchopený film neviděl. 7/10 ()

Necrotongue

Myslel jsem si, že trojici snímků s tématem rasové segregace uzavřu třešničkou na dortu, ale vůbec to nedopadlo podle mých očekávání. Což o to, mohl jsem si vychutnávat pověstnou jižanskou galantnost spojenou s pověstným jižanským rasismem, mohl jsem si užít i herecký projev Gregoryho Pecka a k mému obrovskému překvapení mi nelezli na nervy ani představitelé dětských rolí, jenže... Film na mě působil fakt archaickým dojmem, hlavní hrdina neměl na své lesklé zbroji jediný škrábanec a já holt ty mirkodušínovské charaktery dvakrát nemusím, pomalý úvod se táhl jako namražený slimák v medu a zdál se mi být mnohem delší než samotná hlavní dějová linie a dění v soudní síni vyznělo jaksi zkratkovitě. Ale zato mi Atticův projev o rovnosti před americkou justicí způsobil křeče v bránici po výbuchu cynického veselí. I přes tu kritiku si ale myslím, že je dobré snímek vidět, protože je ještě i dnes svým způsobem poučný a přece jen dokážu ocenit i nemalou dávku poetiky, které se mi tu dostalo. Hlavním problémem pro mě bylo to, že jsem měl mnohem větší očekávání, na něž se nedostalo. / Poučení: Kdo chce holí bít, černocha si vždy najde. ()

mm13

To boli časy, keď Amíci vedeli točiť filmy. Filmy pútavé, s výpoveďou, dojímavé cez poľahky uveriteľné príbehy, nie gýčovitosť scén. A to boli herci, ktorí vedeli zahrať morálne vzory tak, ako už nikto nikdy potom. Veríte tým mužným dobráčiskom s pevnými zásadami, nech už je to Gregory Peck alebo James Stewart, nesmejete sa im, skôr sa hanbíte. A veríte tým filmom, pretože majú aj istú, povedzme literárnu úroveň v zmysle citlivého prepojenia jednotlivých rozprávačských rovín - ctia si pravidlá dramatických žánrov a predsa oslovia bezprostredne, okamžite! ...keď som včera zaspával (a to som Zabit vtáčka nevidel prvý krát) presviedčal som samého seba, že ak raz konečne dospejem, budem v jadre ako pán Atticus. Ak nedopatrením zhliadnem niektorú z dnešných moralitiek, mám chuť obnaženým vtákom prefackávať okoloidúce paničky a dôchodcov. Len tak, z trucu. Cítite ten rozdiel? ()

aniiicka

''It was times like these when I thought my father, who hated guns and had never been to any wars, was the bravest man who ever lived.'' To jsem si zase poplakala. Film, který je sám o sobě velmi silným snímkem, mě zastihl v poněkud rozcítěné náladě :), takže na mě vážně zapůsobil. Obhájce Atticus Finch je v podání Gregoryho Pecka postavou, která se prostě vryje do paměti. Noblesní, důstojný, spravedlivý právník a otec dvou dětí se snaží bojovat proti předsudkům tehdejší americké společnosti a dokázat nevinu mladého černocha, který je neprávem obviněn z těžkého zločinu. Gregory Peck působí - jako v jeho mnoha dalších filmech přirozeným a civilním dojmem, což jeho herectví povyšuje mezi klasické filmové výkony. Kdysi jsem si říkala, kdo že to mohl porazit O'Toolova strhujícího Lawrence z Arábie, ale po zjištění, že to byl právě Gregory Peck jsem musela uznat, že akademici stáli před velmi těžkým rozhodováním. Nicméně Gregory si sošku bezpochyby zasloužil, je pro tuto postavu perfektní a jeho výkon mě velmi zasáhl. Vynikající jsou i představitelé obou dětských rolí a další herci jako Robert Duvall. Film vřele doporučuji, je to jedna z těch vyjímečných klasik...i když divák musí počítat, že úplně povzbudivý příběh není. Věc, kterou musím závěrem vyzdvihnout je nádherná hudba od Elmera Bernsteina, která se vás dotkne už v úvodních titulcích a konec filmu pak dojemně vykresluje. Co dodat - prostě výborný film podle výborné knihy s jedinečným Gregory Peckem, který už nemohl být správnější. http://www.youtube.com/watch?v=2u0nzKbUgw4 ()

Khalesi

Celá naša spoločnosť je ovládaná krátkozrakými, veľakrát nezmyselnými zvykmi, ktoré zmeniť je niekedy nadľudský výkon. Nielen preto, že sú pre tých, ktorí ich dodržiavajú a presadzujú pohodlné, ale aj preto, že tí, ktorí s nimi nesúhlasia sú buď príliš ustráchaní, alebo príliš pohodlní niečo s tým urobiť. Byť povodcom zmeny chce odvahu, úsilie, vytrvalosť...Smutné je, že sa ľudia riadia pričasto porekadlom "Nehas čo ťa nepáli". Akákoľvek odlišnosť je prijímaná ešte aj v dnešnej dobe veľmi neochotne až nevraživo. Je smutné ako človek lipne na stáde - hlavne z neho nevybočovať, rasou, názormi či životným štýlom. Rasizmus je jedným z najhorších zločinov v histórii ľudstva. Tento snímok sa snaží očami malého dievčatka interpretovať nezmyselnosť rasovej nenávisti a ľudského pokrytectva tak nevinne, ako toho len može byť dieťa schopné. Myslím, že každý z nás určite v detstve zažil pocit, že dospelí vlastne vobec nie sú tak múdri, dobrí a spravodliví, ako sa nám to snažia predstierať. Myslím, že toto dielo bude stále aktuálnejšie, pretože sa netýka len rasizmu, ale aj toho, aký svet pre naše deti budujeme a koľkým sklamaniam z našich vlastných zlyhaní ich ešte vystavíme. ()

ScarPoul

Film, ktorý ukazuje morálnu čistotu v postave Gregory Pecka. Jeho Atticus je muž, ktorý nielenže vedie svoje deti k tomu, aby nemali predsudky a pomáhali, ale podľa toho aj žije. Obrovskú smolu majú len v tom, že žijú v meste, kde sú stále rasové predsudky. A nenávisť. Viem si predstaviť, ako to vo svojej dobre rezonovalo. A tiež si viem predstaviť hĺbku a komplexnosť predlohy( hoci som ju nečítal). Film má rôzne vrstvy. Najdôležitejším aktom je tu ale premena detského vnímania zo sveta hier na svet plný nespravodlivosti. Umne natočené a herecky vyspelé. Film, ktorý treba rozhodne vidieť. Hoci Spike Lee spravil pre túto tému viac a je aj aktuálnejší. To Kill a Mockingbird je ale o ľudskej slabosti a smútku, ktorý s tým prichádza. A toto spravil Mulligan dobre. Myslím si, že práve preto je ten film klasikou. A mladý Duvall je perfektný. ()

5150

Od začátku do konce zajímavý a napínavý příběh, místy až horrorová atmosféra, skvělí herci včetně těch dětských, atd. Prostě výborné nejen drama, které za těch více jak 40. let vůbec nic neztratilo ze svého kouzla a rozhodně stojí za pozornost. ()

Caszidy

Knihu jsem zatím nečetl, ale film byl i tak nesmírně působivý. Bourání předsudků na americkém jihu a vlastně v celé společnosti byl běh na chce se říci takřka ultramaratonskou trať, v podstatě završený až minulý rok. Gregory Peck byl jako vždy skvělý a Robert Duvall naprosto k nepoznání. Vyprávění příběhu z pohledu dětí Attica je příjemnou změnou(či zde spíše průkopnictvím) obvyklé formy podobných filmů. ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)