Jako zabít ptáčka

• USA To Kill a Mockingbird (více)

Spravedlnost musí být slepá. Ale neměla by být zaslepená. Sedmiletá dívka Scout (Mary Badhamová) a její starší bratr Jem (Philip Alford) žijí v zapadlém jižanském městečku Maycomb na počátku třicátých let 20. století jen s ovdovělým otcem Atticem (Gregory Peck). Ten je právníkem a většinu dne je pryč, takže oba sourozenci se během léta věnují různým dobrodružstvím v nejbližším okolí domu. S dětskou nevinností vnímá Scout právnický případ, kterého se její otec ujme. Atticus totiž obhajuje černocha Toma Robinsona (Brock Peters), jenž je obviněn ze znásilnění bělošské dívky. Zatímco obyvatelé Maycombu považují věc za jasnou a chystají se Toma zlynčovat, smysl pro právo a spravedlnost velí Atticovi postavit se proti všem. Tím spíš, že podle všech indicií k žádnému znásilnění nedošlo… Americký film režiséra Roberta Mulligana vznikl v roce 1962 podle románu Harper Leeové, který vyšel o dva roky dříve a získal Pulitzerovu cenu. Kniha i film patří v USA k velmi oblíbeným klasickým dílům. Snímek získal kromě řady jiných cen též Oscary za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (G. Peck), nejlepší scénář (Horton Foote) a nejlepší výpravu v černobílém filmu. Kromě toho měl ještě pět oscarových nominací: herečka ve vedlejší roli (M. Badhamová), černobílá kamera (Russell Harlan), hudba (Elmer Bernstein), režie a nejlepší film. (Česká televize)

laik_60

škoda, že v časoch velkej krízy, v mestečku ešte nefungovalo nočné osvetlenie ulíc. :) ale inak filmik bol pozerateľný kvalitne vypeckovany Peckom. ()

agathon

Po dlouhe dobe jsem v zaveru zase lehce zamackl slzu. Skutecne necekejte soudni drama - Jako zabit ptacka je vice nez cimkoli jinym o lidskem dospivani, ztrate detskych iluzi a nostalgii po tom, co jsem jako deti milovali i nenavideli. Strhujici Mulliganova rezie orientuje vypraveni prakticky vylucne po ose detskeho uhlu pohledu, vetsina scen je inscenovana ciste podle toho, co mohli z ustredniho vyvoje udalosti (=ze sveta dospelych) videt nebo slyset detsti hrdinove. nejde jen o cistou vizualni nadheru, strhujici rezijni momenty (finale soudniho preliceni, kdy si Peckuv advokat Atticus bali v osudni sini veci, na galerii povstanou desitky cernosskych obyvatel a jejich reverend povida Atticovym detem: "Vstante det, vas otec odchazi..") iale i o drobne rezijni triky (scena, v niz deti najdou ty dve panenky schovane v dire ve strome, kterou jejich tajemny soused vzapeti zacne vymazavat, jako symbolizace skutecne konce te detske nevinnosti - nasleduje totiz katarzni soudni drama, behem nejz obe deti konecne pochopi, jak velikym clovekem je jejich otec a z velke casti i to, co to vubec znamena clovekem byt...). Gregory Peck byl vazne skvelym hercem, at uz hral v sebeprumernejsim filmu (jako ze takovych zase tolik nebylo) a tady je snad jeste majestatnejsi a pusobivejsi nez ve Velke zemi... ()

danecek24

20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - cena (3) - *Nejlepší herec (drama) - Gregory Peck, *Nejlepší hudba - Elmer Bernstein, *Nejlepší film (podporující porozumění) - Robert Mulligan + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Robert Mulligan ()

Pajky3

Tvrdit, že jsem čekal víc by bylo troufalé. Protože časem už jsem se poučil že filmy, které jsou v Top IMDB 250 nemusí být vždy šálkem mého čaje. A to se mi potvrdilo i zde. Gregory Peck má sice charisma a líbí se mi tady víc než později v Přichází Satan, ale jen to nestačí. Část, která znázorňuje soudní drama se mi líbí a odchod Atticuse (proč zrovna tohle jméno) ze soudní síně je silným okamžikem. Bohužel pro mě je tu ta dětská část, která mě ruší a ani trochu mi nevyhovuje. Výsledkem je tedy průměrná záležitost, u které nestojím v zástupu nadšených. ()

zette

Pro me urcite zklamani. Bud tvurci meli natocit soudni drama nebo dobrodruzny film o detech pro deti. Myslim, ze uspechy filmu hodne tezily ze sveho nametu, az pak svym zpracovanim. Osobne me nepresvedcil ani oscarovy Gregory Peck. Mary Badham podle me podala ze vsech nejlepsi herecky vykon. ()

Juto

Príbeh je o zobrazení srdcervúcej krutosti a srdcervúcej ľudskosti. Je to v nevinnosti detského sveta zatieneného zlom, ktorý robia dospelí. 7/10 ()

Jim_Beam

Nádherný film se skvělým výkonem G. Pecka a neméně skvělými výkony dětských herců, který je pro mě spíše příběhem vztahu otce s dětmi, než soudním dramatem... ()

majo25

Ak by bol film iba o súdnom prípade s černochom, bol by podľa mna oveľa lepší, s o čosi hutnejšou atmosférou. To, že sa do toho vmixoval detský pohľad na vec v štýle rodinného žánru, mi vadilo a nezvykol som si naň ani do konca filmu. Taktiež dlhočizný úvod bol viacmenej stratou času. Záverečný trilerový obrat (tak mladého Duvalla som doposiaľ na filmovom plátne nevidel) bol opäť presah do niečoho, čo nesúznelo s celkovým lightmotívom. Tieto tri zložky samy o sebe by boli určite fajn alebo veľmi fajn, keďže sú natočené s citom, ale zmixované spolu mne osobne nesedeli. ()

campix

Atticus je právníkem v menším městečku hluboko na americkém jihu a do rukou se mu dostal případ znásilnění jedné ženy a on v tomto případu zastupuje černocha obviněného z tohoto zločinu. Neotřelý pohled na rasový problém na počátku třicátých let 20. století z větší části optikou dětí hlavní postavy, který se následně přelévá v soudní drama. Už jen z tohoto pohledu, stojí za to, tento film vidět. Kvalitní filmařina a výborný Gregory Peck v hlavní roli. ()

Radiq

Tak z tohohle filmu mi zůstává zážitek ještě teď. Za prvé mi to trochu připomnělo příběh jak od Stephena Kinga (děti, prázdniny, dobrodružství, strach z neznáma). Za druhé mě dostal ten soudní proces, kdy závěrečná řeč Atikuse k porotě je natočená tak, že kamera ani jednou nezabere porotu, ke které mluví a spíše to vypadá, jak kdyby mluvil k divákovi. A dokážu si představit, jaký to v roce, kdy tento film byl vyprodukván, bylo s rasismem v USA (KKK atd.), takže mi to přišlo jako mravní kárání americké společnosti, která tehdy jistě měla negra jako nositele zločinu. Prostě mě ten film dostal od začátku do konce a Gregory Peck je prostě pan herec. A to nesmím zapomenout na jeho děti, které podaly také vynikající výkon. ()

sator

Dětičky byli k nepřečkání...Asi se dotknu národního amerického pokladu, ale první půlka je fakt "vo hovně..." (estét promine:-)) Jediné co mě zaujalo byl výkon "znásilněné- Mayella Violet Ewellová" kterou brilantně vystřihla Collin Wilcox Paxton ()

nineweh

Příběh, ač zhuštěný a osekaný na téměř naprosté minimum, neztrácí nic ze své síly. Samozřejmě, že kniha je lepší, kniha je vždycky lepší, ale tahle adaptace se povedla na jedničku. Čekání na Boo Radleyho se rozhodně vyplatilo. (P.S. Všechny místní ignoranty, co si stěžují na nudnou první polovinu filmu a otravné děti a vzdychají, že tohle není pořádné soudní drama, bych poslala do... knihovny.) ()

Lucicifer

Solidní adaptace knihy. “You never really understand a person until you consider things from his point of view... Until you climb inside of his skin and walk around in it.” ()

vesper001

Tyhle příslušníky bílé, tedy vyšší rasy si nelze nehnusit. Když se je pokusíte zabít, skončíte ve vězení. Když se pokusíte s nimi mluvit, zvracíte. Atticovi je z nich taky šoufl, ale nauzea nezanechá na jeho dokonalé existenci jedinou skvrnku. V soudní síni Perry Mason, doma otec roku, prostě reklama na charakter. Jen děti tedy mohl zplodit sympatičtější, je to přece převlečený Gregory Peck! Jinak je to smutné. Tupost a buranství opět vítězí nad rozumem a lidskostí. Ale až se tento boj nebude ani vést, bude to tragédie. ()

andrii

Osamocený, bílý holoubek, který zasáhl svými andělskými perutěmi vs. zkázonosná letka černočerných, stereotypních povah. ()

chelseaman22

Kvalitativně srovnatelné s knižní předlohou. U Jako zabít ptáčka jsem neustále musel vzpomínat na The Help, kde se řešila stejná problematika. Filmu není věru co vytknout - bezchybné. Mít každý otce, jako byl Atikus, tak je svět mnohem lepší. 90% ()

wafc

Po nudný půlhodince se z toho vyklubala nakonec parádní podívaná. Snad je jen škoda, že Gregoryho rozšláplá držka byla všudypřítomná. Duvall za dvouminutouvou roli ukázal větší porci herectví, jak Peck za dvě hodiny. Druhej díl v podobě Jako zabít Gregoryho Pecka si snad vezme na starost Rodriguez a dočkáme se uřezaných černých genitálií v Gregoryho křivym ksichtě. VAROVÁNÍ - Pokud jste jak já přecitlivělí na lekačky, tak pozor. ()

LeoH

Krásná to doba, kdy bylo možné předložit dospělému divákovi film s takto vyhroceně humanistickým vyzněním a nebýt obratem označen za naivního sluníčkáře. Ostatní už napsali třeba Hwaelos, Matty (s kterým ovšem nesdílím nadšení z dokumentu Fearful Symmetry a myslím, že dětské objevování temné magie dospělého světa film postihuje nemálo, i když idealizovaněji než knížka) nebo Radek99, já jenom ještě vyzdvihnu muziku svého oblíbence mezi klasickými hollywoodskými skladateli Elmera Bernsteina. ()

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)