Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

chlebos

Film ktery ma vybornou atmosferu. Dobrodruzstvi ve stylu indyho a bonda ale trochu vice realnejsi, ale jenom trochu.... ()

jojo-Jozin

Rozhodně nepostrádá zajímavou zápletku a napětí. Některé situace jsou, ale nerealistické a některé záběry směšné. Přesto jak říkám..dobrá zábava. ()

Wencek

Tento film mám moc rád díky C.Eastwoodovi a také proto, že je to velmi dobře natočený válečný film při kterém se člověk nenudí. Sice nevychází z žádné reálné předlohy, ale to mu vůbec neubírá na kvalitě ba naopak. Narozdíl od jiných válečných filmů té doby (až na výjimky) má velmi dobrou atmosféru a zajímavou zápletku. Perfektní je pasáž kdy se odhalují špioni ve velkém sále na hradě a útěk z hradu na letiště. R.Burton a C.Eastwood zde odvádí velmi dobré herecké výkony a působí to celkově dobrým dojmem a proto nelze nedat 5*. ()

Bakemaster

Jeden z mých neoblíbenějších válečných filmů, vždy když to dávají, zasednu k bedně a hodně se bavím. Trochu mi to připomíná PC hru Commandos, ve které je podobná mise s lanovkou. No prostě super film. ()

Nyan

Škoda té neprůstřelnosti hrdinů a tuposti německých vojáků v závěrečné části filmu, mohl to být perfektní akční špionážní film z prostředí 2. světové války, aspoň už vím, kde si vzala inspiraci jedna scéna Esa Rimmera ;). ()

ktL

Spoiler! Clint Eastwood zde na můj vkus ztvárnil až příliš velkého "amerického troubu" (prostě jen pokosil cca tisíc nácků:). Dalším momentem, který mi na filmu vadil, byla nehorázná nelogičnost ve scéně s lanovkou - proč sakra ty dva špióni jeli dolu a nepočkali místo toho na posily, který byly za dveřma?! Jasně, možná by je nevědomky taky sejmuli, ale rozhodně větší šance než nechat se shodit do údolí v boudě na kabelu... Z hlediska atmosféry a výpravy nicméně nemám co vytknout, zase jsem cítil nádech Velkého útěku či Motýlka - skvělé. 70% ()

waska

Skvělý špionážní film, kde do poslední chvíle nevíte kdo je kdo a když už si myslíte, že víte, tak vlastně zjistíte, že nevíte nic. Koncert pro Burtona s Eastwoodem. ()

Matt007

Vynikající špionážní lahůdka, výborná zápletka, chvíli trvá než se divák rozkouká, pár zvratů, krásné scenérie a kostými. Opravdu hoooodně povedené. ()

AloisNeuman

Až na helikoptéru luxusní tříhodinový film, kde se ani na moment nenudíte. Burton a Eastwood ve výborném tandemu angličan vs. američan. ()

caba

No nemám se dívat na takové válečné filmy .Sleduji moc neprůstřelnost hlavních hrdinů ,kteří by dokázali vyhrát celou válku. Mám ráda C.Eastwooda ,tak jsem vydržela do konce. ()

Likan7

Velmi dlouhý válečný film, který je z 80 % špionážní a z 20 % ten válečný. Je nezvyklé vidět v takovém filmu zrovna Clinta Eastwooda, ale to je tak k zajímavostem a dejme tomu kladným stránkám filmu všechno. Ani jednou mě to nestrhlo a ta délka je naopak potom pocitově ještě delší. ()

junxi91

Dlouhý film s proměnlivým tempem, který mě chvílemi nudil a závěrečná akce mi přišla dost nerealistická, hlavní hrdinové v ní měli strašně moc štěstí. Zima 1943-1944. Americký generál a plánovač velké ofenzívy na západní frontě George Carnaby je při nouzovém přistání letadla nad Alpami zatčen Němci a odveden k výslechu do zámku Adler, což je pevnost na vrcholku hory, dostupná pouze lanovkou. Plukovník Turner a víceadmirál Rolland z MI6 mají plán, jak jej vysvobodit. Úkolují tým sedmi členů komanda SSO, který vede britský major John Smith a poručík americké výzvědné služby Morris Schaffer. Je nutné generála vysvobodit před tím, než jej začnou vyslýchat SS. Misi se od začátku moc nedaří - při seskoku za záhadných okolností zahyne radista, a major od začátku tají spoustu věcí. Třeba to, proč zná tak dobře okolní terén a zabezpečení zámku a také přítomnost jeho kolegyně a milenky Mary, která se dostane do zámku díky britské agentce Heidi. Skupině se povede dostat do vesnice, ale v hospodě jsou okamžitě vyzrazeni a všichni členové jsou zatčeni, včetně poddůstojníků Berkeleye, Rollanda a Christiansena. Schaffer a Smith jsou po zatčení odděleni od zbytku skupiny a odvezeni zástupcem velitele SS. Schaffer si neuvědomuje, proč tomu tak je, ale drží se Smithem. Ten mu říká, že není náhodou to, že on jako Američan se účastní ryze britské mise. Při první příležitosti - při převozu autem - se jim povede strhnout řízení, zabít věznitele a uprchnout, navíc to zamaskují jako nehodu. Oba se vracejí do vesnice, kde se zmocní zbytku výstroje, připravé si únikovou cestu a pak se přesunou do zámku pomocí lanovky, v jejíž kabině Němci přepravují také jejich tři kolegy Carpentera, Christiansena a Berkeleyho, ze kterých se vyklubou němečtí agenti v MI6. Mary se povede flirtovat s majorem gestapa, který je modrookou blondýnkou okouzlen. Oba muži a Mary využijí rozporů mezi velitelem SS a gestapa. Major Smith zahraje skvělé divadlo před komisí, která vyslýchá Carnabyho. Povede se mu všechny přesvědčit, že on sám je německý agent v MI6 a naopak ti tři jsou nastrčeni britští podvodníci, stejně jako Carnaby. Tak to aby se v tom prase vyznalo, přesně v tomto okamžiku jsem totiž přestal chápat, vo co go. Carnaby je prý ve skutečnosti americký desátník C. R. Jones, kterého Britové nastrčili jako generálova dvojníka. Pravdou je však jen část, zbytek je Smithova důkladná mystifikace. Podaří se mu ze tří agentů vymámit kontakty německých agentů, pracujících v Británii, až na jednoho. Toho mu potvrdí až plukovník Kramer, který se s ním zdá osobně - je to šéf britské rozvědky Turner, který byl na začátku mezi plánovači celé akce. Nepochopitelné divadýlko o agentech a dvojitých agentech však přeruší onen svedený major gestapa, který vtrhne dovnitř s tím, že se uvnitř domlouvá spiknutí proti Hitlerovi. Schaffer s Maryinou pomocí jej zastřelí a stejně tak zlikvidují důstojníky Rosemeyera, Kramera a další. Přestřelku přežijí pouze tři němečtí agenti, ze kterých se stanou zajatci a Smith má v plánu je předvést do Británie, kde budou předvedeni před soud. Dostat se ze zámku však není jednoduché, je třeba vyřadit celé sídlo z provozu, a hlídky Wehrmachtu kladou tuhý odpor. Je třeba vytvořit důkladný zmatek pomocí nastražených výbušnin na strategických místech a také využít Carpentera jako obětního beránka, kterého Němci zastřelí při pokusu sešplhat po skále. Smithovi, Schafferovi a Mary se povede zmocnit se lanovky, po které se dostanou dolů do vesnice. Christiansen a Berkley však kladou odpor a vezmou si Schaffera jako rukojmího. Za propuštění chtějí, aby je Smith nechal jít, a tak je tedy nechá odjet, ale při tom skočí na střechu kabiny lanovky, na kterou přiváže bombu s detonátorem. Ti dva si toho všimnou, a tak dojde ke rvačce, při které se Smithovi povede Christiansena zabít a Berkeleyho těžce zranit. Po masakru s vybuchující lanovkou následuje promyšlený útěk, při kterém bouchají nálože, padají sloupy, stromy, a také mosty. To byla asi ta nejlepší část filmu. Pak následuje vyzvednutí dopravním letadlem, ve kterém čeká Turner, na kterého zase čeká nepříjemné odhalení. No, bylo to celkem v pohodě, i když někdy se to podle mě zbytečně táhnulo a ty peripetie s agenty a dvojitými agenty v tom dělaly celkem bordel. Zato se mi líbilo hvězdné obsazení Burton - Eastwood, protože tihle dva nemohou snad být více odlišní. () (méně) (více)

Marek06

Skvělý film s Clintem Eastwoodem a Richardem Burtonem, kteří mají vysvobodit z německého zajetí důležitého vězně. Asi prvních 100 minut je to hlavně špionážní dobrodružný film, ale pak se z toho stane nepřetržitá akční jízda (musím zmínit rvačku na lanovce) doplněná parádní hudbou. Eastwoodův nejlepší válečný film. ()

Belmondicek

Richard Burton a Clint Eastwood se vydávají na společnou misi, na které jsou během druhé světové války vysazeni za německými hranicemi. Jejich primárním úkolem je ze zámku v rakouských Alpách osvobodit spojeneckého generála, který prý zná tajemství týkající se nadcházející invaze spojenců do Evropy, zároveň však musí ve svém středu odhalit dvojitého agenta. Tak tohleto je můj vůbec nejoblíbenější válečný snímek, který nabízí velkolepou akci a plno výborných scén, výsledkem je strhující zážitek, který udrží v pozornosti po celé dvě a půl hodiny trvání filmu. Ta poslední hodina je šíleně našlapaná, střílením a explozemi, Eastwood s Burtonem tam snad vystřílí půlku německé armády, tak jak to mám rád! Režisér Brian G. Hutton poté s Clintem natočil Kellyho hrdiny, další to skvělou válečnou klasiku. ()

degster

Odrátajte hodinu a pol kráčania, balenia ruksakov a hádzania pohľadov a zostane vám geniálna scéna pri krbe, majstrovský Richard Burton a napínavé finále. Ak by to boli natiahli na celú stopáž, tak z tohto filmu doteraz odpadávame ako postrieľaní náckovia. ()

MRPitivier

Jeden z nejlepších a nejznámějších klasických válečných filmů! Hravý režisér Brian G. Hutton nám přichystal velkolepou špionážní podívanou se svižným spádem a zamotaným dějem. Herecké výkony jsou skvělé, především mladý zabiják Clint Eastwood a přesvědčivý s 8 smysly zářící Richard Burton! Jeho monolog v kultovní scéně v sále u krbu patří mezi nejlepší v dějinách filmu! Většinu diváků zrazuje délka a zamotanost příběhu, ale když se začnete orientovat, tak Vás herecké výkony a silný špionážní příběh s plno akčními scénami dostane a budete Vašim hrdinům držet palce na každém kroku! Působivé, prohnilé (MI6), špionážní, akční... mohli bychom pokračovat, ale jednoduše řečeno, i přes stáří filmu dokonalé! ()

Adrai

TOP10 ... I přes svou délku jsem jej viděl několikrát a pokaždé mě dostane. Výborný válečný snímek, velmi dobře zahrané postavy, prostředí, doba. Všechno to do sebe výborně zapadá a dělá to z filmu zcela po právu jeden z nejlepších válečno - dobrodružných filmů. A samozřejmě výborná scéna s lanovkou. ()