Halloween

• Česko Předvečer svátku Všech svatých (více)

V roce 1963 o Halloweenské noci ubodal šestiletý Michael svou patnáctiletou sestru Judith. Po patnácti letech v ústavech se mu podaří právě v předvečer všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do Haddongield, ale když to zjistí zbytek města, je už pro mnoho lidí pozdě. (Pannonia Ent.)

SoolenJV

Napjat atmosfera od zacatku do konce, tajemny, mlcenlivy zabijak a dokonala hra světla a stínu. Klasika hororoveho zanru a predobraz modernich teenagerskych vybijenych. ()

3n3my

Klasika klasík, ktorá predsa len časom stratila niečo zo strašidelnosti a momentu prekvapenia (dlhé čakanie na zdesenie a následne rýchle ukončenie deja). Nevadí, séria sa jednotkou ešte neskončila! ()

Los

Nemám ráda horory...ale musím uznat, že tento byl dobře natočený, celou dobu jsem se bála...jenom nechápu jednání hlavní hrdinky, která musela být buď úplně blbá, nebo se tak bála, že vůbec nepřemýšlela...7/10 ()

StanislachKo

Pre mňa to bolo najdlhších 90minút strávených pri filme! Z hľadiska súčasného diváka to u mňa nemá ďaleko k priam "nepozeratelnému"! Subjektívny dojem.. asi... Ale mám za to, že to, čo niektorí nazývajú nadčasovosťou, je spôsobené tým, že potom si hollywoodski účtovníci umienili, že chŕliť obdobné srágory ako z kanónu má svoj zmysel (a tak žiaľ aj bolo...) /Až kým to aspoň na nejakú úroveň originality nedotiahol Cravenov vreskot/ Vlastne beriem, že ide podľa Empire o jeden z "500 najväčších filmov všetkých čias". Lebo veľký a smerurčujúci určite je... Ale určite to nie je hudbou (ktorá je síce výtečná, ale všeobecne ju vyťahuje fakt, že ju napísal Carpenter sám), ani Michalovým funením (to bola už paródia na seba sama, nie??), ako skôr striedaniami pohľadu alebo skôr "štýlu" kamery. To je vlastne aj tá jediná vec, ktorá ma na filme zaujala.. Chvíľu POV, chvíľu SPOZARAMENA, chvíľu Z TRETEJ OSOBY... A veľmi sofistikovane dávkonané. Napriek tomu tento film už keď tak len za trest... ()

SeanLSD

Znepokojivá klasika, ktorá obsahuje viac voyeurizmu než násilia...otec vyvražďovacieho subžánru s minimom krvi, kde sa viac pozoruje než vraždí, a dokonca aj kričí a nesmrteľný zabijak je prezentovaný skôr nesmrteľným hudobným motívom. Jeho pohnútky sú nepochopiteľné, ale nie je to úplné neľudské monštrum - intuitívne sa naučí dokonale šoférovať, hoci 15 rokov iba tupo civel do steny. O čo mu vlastne ide ? - na rozdiel od neskorších dielov evidentne nie o krviprelievanie, omnoho radšej sa len tak desivo pozerá - a hrá na schovku. Miznúť mu teda ide perfektne, hoci inokedy sa pohybuje zásadne ako spomalený film. ()

Deyw

dneska uz strasna kokotina :D ale je to klasika..ty zabery na mayerse,hudba..atmosfera fakt bomba..ale dneska je to bolest to videt :( ()

CinemaRanger

Na tu dobu, kdy je to natočený fakt pecka. Pomalejší tempo mi nevadí, skvěle jej podklesluje hudba. Scénář je sice jednoduchý, ale to je klasické u těch tzv. Slasherovek. Prostě Halloweenská vyvraždovačka se stala jedním nejlegendárnějších hororů vůbec. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ Kult? Kde? Nezlobte se na mě, ale mi tohle vůbec nepřišlo dobrý, až na hudbu, ta je fakt klasa a je dobrá, celkem i spuky. Viděl jsem myslím nějaký novější verze Helouwínu a ty byly teda lepší, takže bych to bral jako dobrou inspiraci do žánru, ale jako dobrej film fakt ne. Doslova nic se tam nedělo a i když už byli čtyři ded, tak jsem se furt nudil a ty vraždy staly úplně za hovno. S poohlednutím do minulosti, že je to přece jen ročník 78, tomu dám aspoň tu jednu hvězdu, ale fakt jsem nečekal takovej propadák. Nejvíc mě mrzí, že moje milovaná série (Skrým) byla inspirovaná právě touhle nudou. :) ()

Cedr

Skvělé budování atmosféry, které současným slasherům dost často chybí. Ponurá a temná nálada celého filmu a spousta skvělých nápadů dělá z filmu skutečnou klasiku. ()

Doudis19

Mě to tak mrzí, kazit hodnocení klasikám. :( Jako první slasher, to musela bejt událost, jenže dneska už film hlavně nudí. Občas sice atmosféra zhoustne a zlověstné řeči Michaelova doktora, ještě přidají na intenzitě, ale tou absencí brutality a skoro i krve se vlastně není čeho obávat. Jamie Lee Curtis, jakožto Myersova nemesis je sympatická, ale s vědomím její nesmrtelnosti, otřesně vytáčí ta neschopnost "dodělat" už bezbranně 2x ležícího vraha. ()

filmmovier

Po Nočních můrách v Elm Street jsem se rozhodl že si užiju dakší klasickou hororovou sérii. Halloween je důležitý film žánru a asi nejlepší slasher všech dob. On ten Mikey je prostě borec. Opravdu horor se vším všudy. V první řadě za zmínku stojí legendární hrůzostrašná melodie. No a pak pořádně děsivá atmosféra filmu, precizní scénář a hromadu napětí i ve chvíli, kdy ho čekáte nejméně. Ona ta atmosféra a všechny ty pocity z filmu ani nejdou popsat slovy - prostě to musíte vidět, tohle je povinnost. A legenda David Pleasance a začínající Jamie Lee Curtis kvality filmu jen potvrzují a super je i kamera a první celkový záběr na Mikeyho. Škoda malého počtu vražd. 100%. ()

Mr.Ripley

Artově pojatá žánrovka s klasickým záporákem a ještě klasičtější protivnicí? Co víc si přát? Podzimní počasí, aby měla atmosféra pořádný grády! ()

Motinski

Pre väčšinu ľudí klasika, kult, legenda a neviem čo ešte. Pre mňa podpriemerný slasher s vrahom ktorý väčšinu filmu len chodí a ajtak mu nikto nevie utiecť. Michael Myers má ikonický vzhľad, to je pravda, no jeho motivácií k vraždeniu som proste neveril a hlavne som necítil takmer žiadne napätie. Neviem čo na tom všetci vidia také geniálne. Tu hustú atmosféru čo popisujú ako niečo z čoho neodtrhnete oči som necítil vôbec. Je to možno aj rokom natočenia, výškou rozpočtu alebo ešte neskúseným štábom v tej dobe, ale keď si spomeniem napríklad na Carpenterovu Vec tak ide tiež o starší film, no atmosféru mal strhujúcu. Škoda. Soundtrack vynikajúci. ()

LeoH

Takovej čistej poctivej sousedskej horůrek, který ještě nemá zapotřebí vycpávat první plán postmoderním pomrkáváním (i když se tu taky cituje o 106), móc chytře aranžovaná s prominutím mizanscéna (jak on se nikde v záběru nedůstojně neplíží, ale vždycky už tam stojí – a pak zas nestojí… hu!), na zakládající dílo slasherového žánru nečekaně střídmé zobrazování násilí, promyšleně poskládaná muzika, gradace bez zakolísání. Být aspoň trochu hororový fanoušek, neváhám s plným počtem, takto ****1/2. ()

chelseaman22

V rámci žánru špička. Svým způsobem lze film přirovnat k Záhadě v Blair Witch, kde diváku není umožněno vidět cokoliv strašidelného, ale přesto je divák posedlý čistým děsem. Perfektní a stále dokola se opakující hudební doprovod je součástí každé druhé scény, což by u většiny filmů prostě fungovat nemohlo. A hle, zde to funguje. 89% ()

David.Darco

Musím uznať, že na Halloweene je naozaj krásne to, že sa na nič nehrá. Vie že je béčkovým filmom a v týchto šlapajách aj kráča. Škoda len tých naozaj miestami až príliš mizerných hereckých výkonov. Na druhej strane, k béčku to patrí. Filmu a jeho atmosfére VÝRAZNE pomáha hudobný motív, ktorý je naozaj diabolský a pri každej príležitosti vyvoláva husinu na tele. Pôvodný Halloween zrejme nikdy nebude pre mňa takým zážitkom, ako pre mnohých iných, no aj tak si ho kedykoľvek rád pozriem. 65-70%.. na štyri to žiaľ nestačí. ()

Triple H

Mainstreamový horor stojí na troch základných pilieroch - Vyháňač diabla, Votrelec a práve Halloween. Halloween položil základy pre všetky slashery, ktoré nasledovali po ňom - Piatok 13., Vreskot, Nočná mora v Elm Street, Viem čo si robil minulé leto a pod. Z vymenovaných troch pilierov je Halloween jediný, ktorý ma dokázal držať aspoň na pár miestach v napätí (hoci Vyháňač diabla a obzvlášť Votrelec sú z filmárskeho hľadiska niekde úplne inde). Fakt, že je film ultra lacný a nie najnovší na ňom vidieť bohužiaľ je, inak ale bolo pre mňa zaujímavé sledovať prevarené hororové klišé s vedomím, že v tomto filme sú po prvý krát. Carpenter nič ikonickejšie už nenatočil a Halloween je jeden zo zriedkavých projektov, kde mal šťastnú ruku úplne vo všetkom. O sile jeho výtvoru koniec-koncov vypovedá fakt, že aj po 40-tich rokoch je značka stále živá a zdravá. ()

Práva na sérii Halloween jsou na prodej

16.09.2017

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

John Carpenter bude produkovat nový Halloween

25.05.2016

Halloween Johna Carpentera je naprostá hororová klasika, jíž nedokázalo zastínit žádné ze sedmi pokračování. Hlavní série skončila v červenci 2002, o 5 let později ale došlo na remake v režii Roba… (více)