Ve středu 26. října 1881 okolo třetí hodiny odpolední došlo v arizonském pohraničním městě Tombstone na pozemku Harwoodovy dřevařské firmy naproti vchodu do O.K. Corralu k divoké přestřelce deseti mužů. Na jedné straně stál marshal Wyatt Earp se svými dvěma bratry a známým pistolníkem Docem Hollidayem, na druhé bratři Clantonovi, bratři McLauryovi, Billy Claiborne a úplatný šerif Johnny Behan. Střelba trvala zhruba půl minuty a na zemi zůstala těla tří zločinců. Tato událost vešla do dějin jako přestřelka u O.K. Corralu a v průběhu let nabyla rozměrů symbolického střetnutí mezi zákonem a bezprávím v divokém americkém pohraničí. Byla vyvrcholením řady westernů, např. Můj miláček Klementina (1946), Hodina pušek (1967), Doc (1971), Tombstone (1993) nebo Wyatt Earp (1994). Jednu z nejznámějších verzí bitky obsahuje film režiséra Johna Sturgese Přestřelka u O.K. Corralu (1957), který vloženými prostředky i hvězdným obsazením patřil k tehdejším prestižním hollywoodským projektům. Jako spousta snímků z historie Divokého západu ani tento příliš nerespektuje fakta (titulní přestřelka ve filmu trvá pět minut a natáčela se čtyři dny), ale mezi diváky westernů by se asi našel málokdo, komu by to vadilo. Přestřelka u O.K. Corralu naplňuje vrchovatou měrou to, co od podobných filmů očekáváme. Ne jednoho, ale hned dva neohrožené hrdiny, Wyatta Earpa (Burt Lancaster) a Doca Hollidaye (Kirk Douglas), celou bandu zlosynů, mezi nimiž nejvíce prostoru dostává najatý zabiják Johnny Ringo (John Ireland), a dvě ženy, komplikující život oběma hrdinům – přitažlivá hazardní hráčka Laura (Rhonda Flemingová) a přelétavá Docova přítelkyně Kate (Jo Van Fleetová). Mezi známými představiteli vedlejších partů se objevují např. Dennis Hopper v úloze mladého Billyho Clantona a Lee Van Cleef jako jeden z Clantonových pistolníků. Režisér John Sturges (1911–1992) v té době měl za sebou už několik westernů (Útěk z Fort Bravo, Odveta Jima Slatera), ale ten nejslavnější Sedm statečných na něho teprve čekal. (Česká televize)

Trevor

Wyatt Earp a prestrelka pri Tomstone sa rozhodne dočkala aj lepších spracovaní, v každom prípade tento klasický western svoju kvalitu najmä vďaka skvelým hercom ako spomína Arsenal83 má. Predsa len niektoré z pádov po zasiahnutí guľkou dnes vyznievajú smiešne, no v danom období boli povinnosťou každej prestrelky. Rozhodne dobrá voľba Jednotky na sobotnajšie popoludnie. ()

Anderton

Gunfight sa na prvý pohľad ničím nelíši od klasických westernov 50tych rokov. Na ten druhý si ale všimnete jeho odlišné vyznenie, keď mužský pohľad na vec, čiže česť, hrdosť a pýchu stavia až za hodnoty rodinné. Muž by mal stáť pri žene a starať sa o dieťa, nie chodiť osamelý po svete s pištoľou a čakať najneskôr do 35ky na smrť. Názory žien tu sú rovnako dôležité ako tie mužské a vyznievajú racionálnejšie. Škoda, že tvorcovia nedokázali tohto ducha rozprávania udržať až do konca a pripravili nám v podstate stopercentný happyend. Herecké majstrovstvo Douglasa a Lancastera musí potešiť každého ortodoxného fanúšika westernu, rovnako ako malá úloha Dennisa Hoppera, na ktorej osude najlepšie vyznieva posolstvo filmu. ()

klerik

4* kvôli tomu, že zbožňujem Wyatta Earpa. Inak štandardný western, ktorý nie práve najpresnejšie (Morganova smrť) popisuje legendárny stret dvoch "bánd" (Earpovci určite neboli hrdinovia s čistým štítom :)). To, čo v ďaľších filmoch (WYATT EARP, TOMBSTONE) je len jedna scéna, je tu celý film, ale funguje to aj v takejto natiahnutej verzii. Absolútne finále mohlo byť "hrdinskejšie", no film ako celok poteší... ()

Francek72

Nie som žiaden presvedčený fanúšik westernov, dokonca ani tých klasických.To však nesmie prísť reč na Johna Sturgessa a jeho Výstrely v O.K.CorralJe to skoro také isté, ako keď niekto nemá rád romantické filmy, ale vždy si rád pozrie Prázdniny v Ríme,pretože proste nemôže inak.Ja som na tom podobne s Výstrelmi v O.K.Corral.Na jednej strane skvelý rejžo, na druhej Kirk Douglas, ktorého si od malička podvedome spájam s typickým prototypom filmového hrdinu,bez ohľadu na to,či ide o kladnú alebo zápornú rolu.K tomu ako čerešnička na torte skvelý Burt Lancaster,ktorého mám tiež maximálne rád,a to od doby, ako som prvý krát videl tento film.Z pochopiteľných príčin neuznávam žiadne iné filmy na tému Wyatt Earp,Tombstone a všetkého,čo s tým súvisí. ()

Gilmour93

Tuberák a Kazatelovi sourozenci vs. noví klienti tombstonského pohřebního ústavu. Době vzniku poplatné hudební aranžmá působilo stejně otravně jako Wyattovo milostné cvrlikání a veškeré dění před „nejslavnější přestřelkou Divokého západu“ (zajímalo by mě, která byla ta nejvíce bezvýznamná) se táhlo jak Docovo sputum. Lancaster nebyl špatný, stejně jako Douglas, ale když se podíváte na dobové fotografie, musíte vidět to Sturgesovo zaváhání, že do role Hollidaye neobsadil Honzu Čenského.. ()

• Prestrelka bola natočená v Old Tucson. Ide o rovnaké miesto, aké bolo použité aj pri záverečnej prestrelke vo westerne Rio Bravo (1959). (westerns)

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)