Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

Micro41CZ

Máte-li o Dylanovi aspoň základní ponětí, říká-li vám jeho hudba něco, film vás zaujme a bude se vám líbit - jeho originální zpracování, kdy je rozsegmentován na specifická období jeho života - a ztvárňuje ho zároveň několik herců - působí naprosto trefným a umělecky hodnotným dojmem. Zvlášť doporučuju scény s jeho slavnými tiskovými konferencemi. Pro ostatní bude snímek těžko uchopitelný, neboť svou fragmentovostí působí nekomplexně a těžko v něm najdete "příběh". On to ale příběh je. Příběh Boba Dylana. Z vnitřku. ()

Cushing

Dylan je na Západě pořád ještě superstar, i když už poněkud vybledlá. U nás, až na fandovské podzemní kroužky, nikdy tento status neměl (z vícera politicko-historických a společensko-srozumitelných důvodů). A je to Američan a zpíval, zpívá a ještě nějaký čas zpívat bude anglicky. Zná ho celý svět. Proto mohl vzniknout tento film, tato báseň, která se v mnohavrstevnaté, nejednoznačné a těžko uchopitelné obrazové i syžetové vyprávěcí imaginaci tolik podobá jeho vlastním písním. Bravo. "Americkej arťák, jakej dlouho nepamatuju." (pseudocitát) Ten film je hravý jako písničkář sám, který si do značné míry režíroval i svůj vlastní život, a přestože vzešel z měšťáckcýh kruhů, udělal ze sebe superrebela a výrazně pozměnil a ovlivnil podobu pop-music. Kdysi mě jeden kamarád požádal, ať mu interpretuju All Along the Watchtower -- to je jedna z Dylanových největších pecek. Tak jsem si prostudoval text a přišel s několika zmatenými teoriemi. Ten film, na mnohem vyšší a veskrze umělecké úrovni, dělá přibližně totéž s Dylanovým životem. Kdo jeho dílo nezná, měl by začít třeba u balady Sarah. Ta nostalgie po ztracené lásce... TO je srozumitelné. Jiné jeho kousky jsou srozumitelné asi jako verše Ezry Pounda. He he. Ale když se do Dylana ponoříte, neproděláte, on vás odmění -- a zároveň vyfrustruje. That´s ART, man! ()

mickyreed

Vykreslit život tak komplikované osobnosti je vážně složité ... ovšem tohle dílo to zvládlo opravdu na výbornou ... originální počin zachycující různá období jedné z nejkomplikovanějších osobností historie na šesti různých hercích reprezentujících období, stavy a nálady, ve kterých se Dylan právě nacházel v průběhu svého života. ()

Iroquaise

pravděpodobně jsem u tohohle filmu zažil svých patnáct minut ignorantství...koncept asi zajímavý blablabla...nebavilo mě to, postava mě nezajímala, vypnul jsem to v půlce...do značný míry tomu napomáhala skutečnost, že mne nezajímá samotný Dylan a jeho - dle mého názoru - přeceněná hudba...přitom jsem ale necítil, že by ten film ve mně zájem nějakým způsobem probudil...ale jak říkám...patnáct minut ignorantství... ()

venison

Jelikož nás Heath Ledger navždy opustil, rozhodla jsem se podívat se na všechny dostupné filmy, protože už žádné další nenatočí.. Takže bych si tenhle film asi za jiných okolností nepustila.. A udělala bych dobře.. V podstatě se jedná o 6 diametrálně odlišných povídek rozsekané na drobné střípky a ty dílky jsou náhodně poskládány za sebou paralelně i retrospektivně.. Kdyby ty příběhy byly ponechány v celku, tak bych si možná i něco odnesla, ale takhle to ve mě maximálně evokovalo chaos pobarvený hudbou Boba Dylana.. Jediné nadšení je, že se zde objevila má oblíbená Charlotte Gainsbourg.. Btw, proč tam hraje Cate Blanchett chlapa? ()

VasaX

Když jsem se snažil na tohle kouknout poprvé, měl jsem jen plytké povědomí o Dylanovi. A přiznám se, že dál jak k půlhodince filmu jsem to nezvládl. Ale pak jsem se skrz Californication dostal k Bloon On The Tracks a pak už to byl jen krůček k hlubšímu zájmu. A rok se s rokem sešel a já zalovil a oprášil I'm not there. Vložil. Pustil. A před očima jsem viděl něco úplně jiného, než jsem viděl tehdy... vyděl jsem cestu nejen umělcovým životem, jak už to u těchhle životopisů chodí, ale i náhled do jeho duše. A to v perfektním provedení mnoholičného portrétu jednoho v obyčejně neobyčejného člověka. Ale tenhle portrét není pro všechny... alternativní lidé si v něm jistě najdou své, ale pokud neznají věci okolo Dylana, nedojdou pochopení. Protože tento film ani tak nepředává vědění, ale pomáhá pochopit, naladit se. A Cate Blanchett a Heath Ledger (a pár dalších) jsou opravdu úžasní. Jak se vám jednou podaří na tenhle vlak nasednout, tak vás čeká duchaplná dvouhodinová jízda. Tak si ji užijte. ()

Mihail123

Zaújmavé, veľmi zaújmavé..Pre fanúšikov Boba Dylana povinnosť. Ja o jeho tvorbe a živote moc neviem->vo filme som sa strácal a občas aj nudil. Cate Blanchett by som nespoznal, film v ktorom má gule. ()

hroubek

Zajímavé pojetí dodalo filmu jiný rozměr než jsem očekaval.Plejáda výborných herců a nádherná muzika dělá z toho snímku pro mě veliké překvapení.Doporučuji každému kdo má rád Boba Dylana. ()

blackJag

Český překlad originálního názvu přesně film vystihuje :-) Šest tváří Boba Dylana, navíc ve speciálně úpravě (tak zvaně o Bobu Dylanovi bez Boba Dylana). Rozhodně je to kláda a určitě si to nedávejte po odpolední šichtě v práci, protože věřím tomu, že pak tuto pestrou a zdánlivě nesourodou mozaiku ani zdaleka nedoceníte. Pěkná herecká práce (Blanchettová, Bale v každém případě, nejvíc mě ale zaujal klidný a přirozený výkon Ledgera) a dobře zakomponované songy jsou schopny vaši pozornost udržet, líné tempo ale unavenou mysl lehce udolá. II Scénář: Todd Haynes, Oren Moverman. 80% ()

D28

Nápad, hudba, herci fajn, ale nenadchlo ma to.Asi keď nepoznám dobre ani tú jednu tvár, tých šesť ma zmiatlo ešte viac. Zrejme film pre fanúšikov Dylana, nie pre priemerne hudobno-filmovo vzdelaného diváka ako ja. ()

denisse

No já teda fakt nevim, když vezmu jak sem se na tenhle film těšila.. Šílená nuda! Od začátku až do tak přibližně 15 min před koncem, kdy jsem to naprosto bez výčitek zalomila. ()

Mr.KarlAdler

Dylan, persona působící napříč hudebním spektrem, v šesti různých etapách a v šesti různých zákoutích své povahy. Už jen za nápad a odvahu jít do podobného počinu si tvůrci zaslouží uznání, a byť je to dlouhé jak prase, nakonec i za samotné provedení. Jak bylo řečeno, Bob Dylan vždycky spíš trefně a ostře kritizoval, než aby nabízel jednoduchá řešení. Proč pak taky dělat z I'm Not There přehledný film s chronologickým příběhem a závěrem plným srdcervoucích point. To by nebyl Dylan, stvoření, co vždycky vsázelo na svou vymezenost, ač ho to stálo spoustu životní radosti. Chytře vymyšlené herecké obsazení to všechno umocňuje (možná až na Džířa, ale to je spíš osobní zaujatost). A že Cate Blanchett je nejlepší, to už dávno víme. Do you, Mr. Jones? ()

Autogram

Životopisný film skutočne experimentálny, vo forme skladačky a hádanky. Už po krátkej chvíli filmu som mal z toho hokej, tak trochu pomohla krátka exkurzia na wikipédiu o Bobovi Dylanovi. Po skončení filmu som oveľa múdrejší ani nebol, tie príbehy rôznych ľudí inšpirované životom Dylana a s dokumentárnymi výpoveďami mi veľa nedali. No niektoré momenty boli zaujímavé alebo príjemné. –––– Je to jako mít v jedný místnosti včerejšek, dnešek i zítřek. Nikdo neumí říct, co se stane. ()

klima777

2007 tváří Ameriky a Bob Dylan jako prizma. Vtipná, leč rozháraná socio-kulturní sonda. Výsledný dojem: Rozpaky. Možná to byl záměr. ()

vyfuk

Je až působivé jak je tento film pojetý. Šest herců ztvárňuje aspekty národního klenotu, v každém jiném světle jako kdyby to byly rozdílné osoby. Originální, působivé, matoucí, ale i přesto skvělé. Je až zvláštní jak dle mého nejlépe pojmul vzhledem Boba Dylana Whishaw, který se na plátně objevil asi nejméně a pak Blanchett, která je prostě žena. To je neskutečné. Je fakt, že takový Woody je postava do prázdna a objeví se jednou za čas. Blanchett se na plátně objevuje nicméně tak často, až je to pak stereotypní. Nejvíce blízký Dylan mi byl asi jakožto Bale, proto mě naštvalo jak málo tam byl. A Dylana ve stylu Ledgera jsem ani neznal. Nu a Gere... ten se tam skoro ani neobjevil. Řádně alespoň. Ale nijak celkově byl tohle skvělý film. Nemám k tomu co říct. Nebyl to film dle mého stoprocentního výběru. Ale bylo to skvělé. ()

Miki8888 odpad!

Cate Blanchett bych sice věřil i penis mezi nohama, ale to nestačí. 135 minut bez matroše na kterém jede Todd Haynes to nejde dát bez újmy. ()

bloodvomit

No já k tématu filmu nemám vůbec vztah takže těžko komplexně hodnotit. Každopádně Cate Blanchett mě dostala, jinak mi to přišlo celkem zajímavý. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008