Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

jofffo1

"Existuje sedm prostých pravidel pro život v ústraní. Za prvé. Nikdy neverte fízlovi v pláštence. Za druhé. Vyvarujte se nadšení a lásky. Jsou dočasné a pomíjející. Za třetí. Když se vás zeptají, jestli se zajímáte o světové problémy, hluboce pohleďte do očí tazateli. Už se vás nezeptá. Za čtvrté a za páté. Nikomu nedávejte své pravé jméno. A pokud vám někdo rěkne abyste se na sebe podívali..Nedělejte to. Za šesté. Nikdy neříkejte a nedělejte nic, co by člověk před vámi nepochopil. A za sedmé. Nikdy nic netvořte. Bude to špatno vyloženo. Svaže vás to a bude vás to pronásledovat do konce života. A nikdy se to nezmění." ()

truby

Velmi originální, nápaditý životopisný film. Nesnaží se popsat život Boba Dylana v datech a událostech, ale v důvodech, pocitech, okolnostech, což se myslím povedlo skvěle a dalo mi to více než suchá data a pokus o jeho zvěčnění. Nicméně je dobré znát stručný Dylanův životopis, je to pak srozumitelnější. Nelze opomenout skvělou vizuální tvář filmu, Kate Blanchett a somozřejmě výjimečný soundtrack. ()

sefino

Zpočátku veliký zmatek, pak se již každý začne aspoň krapet orientovat...zejména bych vyzdvihla Cate Blanchettovou, která byla chtě nechtě nejlepším ztvárněním Boba Dylana (možná i proto, že nejvíce kopírovala jeho skutečný život). Nejvíce mě pobavila scéna s Beatles, během které utíkají za libozvučných tonů A Hard Day´s Night před nadšenými fanynkami. Bohužel jsem ale byla (kvůli své osobní neznalosti - přiznávám), ochuzena o souvislosti s Dylanovým životem (kromě již zmíněné kopírované životní linie od Blanchettové, zájmu o Billyho Kida a také Joan Bazeovou - jinak nic víc). Kdybych věděla o jeho životě více, rozhodně bych přidala hvězdičku jednu, ne-li dvě... ()

BDMarty007

Pravda hodně netradiční a experimentální pojetí biografie. Ale velmi zajímavé a obohacující. Vyžaduje to hodně soustředění a bez hlubší znalosti života a díla Boba Dylana těžko beze zbytku pochopitelné; ale i v tom případě pochopitelné alespoň pocitově. Pokud by inkarnací nebylo 6, ale třeba jen 4, dalo by se to asi rozehrát do větší hloubky. Třeba inkarnace černošského chlapce se v podstatě jen mihla... a nic moc mi neřekla. Asi nejzajímavější inkarnace byly ty v provedení Cate Blanchett a Heath Ledger, ty největší myšlenky padaly z Bena Wishaw. Film je také velmi zajímavý vizuálně. A největší bomba jsou scény s Allenem Ginsbergem! ()

Jeanecek

Film mě moc bavil, škoda, že nevím o Dylanovi tolik, abych tušil co je pravda a co ne. Je to takový umělečtějši a velkolepější Rok ďábla.... Trochu mě mrzí, že nebyl scénář na Oscara ani nominovaný, rozhodně by si to zasloužil... ()

Brinkley

Poměrně těžko stravitelný, leč výživný pohled na barvitou osobnost Boba Dylana. Asi bych musela film vidět minimálně ještě jednou, abych ocenila a plně pochopila především tu část s R. Gerem, ale celkově na mě film působil vyváženě a především originálně. Paradoxně ze všech šesti verzí toho nejlepšího (a pro mě nejpřitažlivějšího) Dylana spatřuju ve skvělé Cate Blanchett. ()

Yellyman

Dylanův příběh je mi zcela cizí, takže jsem dozajista nepobral vše, na co tento snímek poukazuje. I tak mě to ale bavilo. Co víc? ()

Anayka

Hrozně jsem to chtěla vidět a hrozně mě to nebavilo, takže jsem ani nevydržela do konce, nicméně přiznám tomu jakousi uměleckou kvalitu. A Kate je fakt skvělá. ()

mira.l

Panebože, tahle slátanina bylo co?? Tohle byly jedny z nejzbytečnějších dvou hodin, který jsem strávil nad filmem. Asi jsem pro něj ještě nedozrál, ale děkuju, znova už nikdy víc. ()

JamesLeon

Pro mě byl tento film hodně zmatečný. Asi je to proto, že toho moc o Dylanovi nevím. Proto jsem se místama hodně ztrácel.. Ale hudba byla super a Cate byla jako vždy perfektní.. Musím zmínit i Charlotte Gainsbourg, která se mi taky moc líbila.. Možná když skouknu ten dokument, který doporučuje Kleopatra a pak znovu tento film, mé hodnocení se zvedne. Protože určitě je to zajímavý film s velkým potenciálem. ()

Theplak

Jak píše Movie, jestli milujete Dylana, tak se z tohodle filmu zblázníte. Ano, ja ho znám a poslouchám celkem dost, a jeho životní story jsem naštěstí znal, ale když se na to podívam očima filmového diváka, který toho o Dylanovi moc neví, tak to pro něj je jen pár epizod nějak seskládaných do sebe. A Cate Blanchett, kouřící Ben Whishaw a malej čenoušek tomu moc nepomůže. Než se někdo podívá na tendle film, tak by si měl nejdříve pustit Scorseseho No Direction Home: Bob Dylan, aby trošku pronikl do Dylanova příběhu a až možná potom si uvědomí, o čem tendle film vlastně je. ()

perutman

Pointa filmu je naprosto jasná, ale pro jistotu ji nám ještě Kate alias Bob zopakuje. V hlavách umělců je chaos. Jenomže nestačilo by toto pouhé konstatování? Musí nám tvůrci předhodit dvouhodinové "veledílo", kde na sebe navazují naprosto pitomé obrazy plné snad těch nejdebilnějších keců, jejichž pochopení je nad síly každého alespoň trochu střízlivého člověka? Ostatně posuďte sami: "Řeknu to klidně znovu, politika neexistuje". "Ne? A co teda existuje?". "Znaková řeč". No erm, někdo by mohl namítnout, že jsem to vytrhl z kontextu, ale to by film něco takového jako kontext vůbec musel obsahovat. ()

DonTommy

Tento film je nejspíš jako sám Bob Dylan, mnohotvářný, nevyhraněný a rozhodně ne pro každého. Má okamžiky které si vyloženě užijete, okamžiky které jsou nudné, takové které vás po nějaké době začnou štvát nebo se budete cítit zmateni...nicméně Cate Blanchett nelze přehlédnout ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008