Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

tompaulman

Jeden z nejnadhodnocenějších filmů na ČSFD. Herecké výkony jsou otřesné. I sám Moore mi nepřišel o nic lepší než Lazenby. To přehrávání je tak neuvěřitelné, až mě to zmátlo, jestli náhodou nesleduju nějakou parodii. Příběhově taky celkem nuda, nad vodou to drží jen několik málo dobrých scén. ()

Jajar

Po Věčných Diamantech bylo nahrazení S. Conneryho R. Moorem v roli agenta 007 nutnou a vítanou změnou. S Moorem se bondovky posunuly blíž k akční komedii a díky Hamiltonovi pevně zakotvily v modelovém vyprávění, které dalších minimálně 20-30 let fungovalo jako to typicky bondovské. Snímky silně čerpaly z americké popkultury 70. let a inspiraci hledaly v tehdy populárních žánrech. Live and Let Die vychází z blaxploitation, béčkových filmů pro afroameričany. Moore se ve své prvotině ještě trochu hledá, ale v komediální rovině kraluje, když z něj padá jedna skvělá hláška za druhou (někdy stačí jen mimika v obličeji). Bondgirl je nádherná a seběvědomá, ústřední song jeden z nejlepších v rámci celé série (žádné překvapení, když ho má na svědomí Sir Paul McCartney). Posun nastal i trikově a střihově (hlavně honičky v dopravních prostředcích všeho druhu). Příběh je sice strašně jednoduchý a některé scény vyloženě over the top (především černošské skupinové tanečky), ale v zásadě to ničemu nevadí. Podobné nakopnutí totiž série potřebovala jako sůl. ()

Biopler

Mal som nižšie očakávania ako to nakoniec vypálilo, lebo hoci Moore sa v úvodnej hodine snaží veľmi napodobňovať Conneryho, potom sa rozbehne a v závere je to už nová tvár Bonda. Páči sa mi, že sa upustilo od množstva technických vymožeností, pomáha si len efektnými no i efektívnymi hodinkami. Bond je tým pádom ľudskejší, nie je to len mašina. Aj čo sa týka balenia žien, je to viac usadené v príbehu, do ktorého perfektne padla bondgirl Jane Seymour. Kokos, dlho som na ňu pozeral, že kde som tú tvár videl, a až v závere mi docvaklo... veď to je budúca Dr. Quinnová. Táto bondovka má ozaj dobrého záporáka, akurát jeho pobočníci sú amatéri a hoci majú v nájme krokodílov, nevedia ich poriadne využiť, lebo nedohliadnu ako ich Bond vie prekabátiť. Motív pašovania drog je načrtnutý, vôbec sa viac v snímke nerozvádza, ale je to zahalené woodoo tanečkami a lacnou malomeštiackou hlúposťou policajta Peppera, ktorý hovadsky liezol na nervy, podobne ako prepálená nahánačka na člnoch, a nejde len o jej stopáž, ale aj prevedenia, kedy sa protagonisti nekĺžu len po vode, ale aj po všeličom inom. ()

Arequipa

Jestli mě něčím tenhle díl příjemně překvapil, tak rozhodně spoustou komediálních scén. Černochy se to tady jen hemží a kolikrát 007 doběhnou se jen tak nevidí, např. otočné lavice v restauracích:-). Málem bych zapomněl - ta McCartneyho píseň je fakt úžasná! Flemingův román je překvapivě svižnější a dějově méně rozmanitý, přesto vynikající. ()

MeaCulpa

8. Rozhodně nejlepší bondovka s Rogerem Moorem. První postconneryovská bondovka ještě stále sází na Conneryho drsnější styl a nadsázka se drží při zemi. Kananga je perfektní záporák, Mooreovi poprvé a naposledy věříte drsného agenta a Hamilton vytahuje vynikající honičku na jezeře, kterou kazí jen mimoňská postava Sgt. Peppera, kterému stačí i těch pár minut na to aby jste mu přáli pomalou a bolestivou smrt. Moore měl velmi dobrý start a sérii pro mě bohužel posunul k parodii, která mě u Bonda nikdy nesedla (Jen pro tvé oči, Chobotnička), ale za první tři zářezy si Moore zaslouží pochvalu. PS: Harlem podle Hamiltona vypadá mnohem hůř než Slovensko v Hostelu Eliho Rotha. ()

Henry Morgan

Snad lodní honička mohla být kratší, opět asi nižší rozpočet, ale Moore je pravděpodobně nejzábavnější a nejvtipnější bond všech dob. Téma dobré, akce průmer, charisma a vtip hlavní postavy bez chyby :D ()

FireTight

Premiéra Rogera Moora v roli Jamese Bonda pro mne osobně dopadla naprosto otřesně. Původně zajímavý příběh (až do chvíle, kdy Bond přijel do New Yorku) byl rozpuštěn v husté směsici nezáživných scének, chození, vyhrožování, dělání ramen a podobných řekněme zbytečností (třeba ukrutně dlouhá honička v člunech). Jak se vyjádřila moje máma: "Nejlepší na tom byla ta písnička..." a já s ním musím bohužel souhlasit, intro se skladbou Live or Let Die od Paula McCartneyho a Wings bylo lepší než některé pasáže snímku (ale na souboj s krokodýly nemá). Mimochodem, proč tam bylo tak strašně málo akce? ()

kwaicheng

No tak to byl snad zatím vůbec nejslabší Bond, jakýho jsem zatím viděl... Když vidím jak Roger Moore na svých žabích nožkách potřásá panděrem, mám pochybnosti, zda by na tohle sešlé atrofované tělo ulovil slepou dementní hajzlbábu natož nějakou kost. Ještěže Daniel Craig občas zavítá do činkárny. ()

andosdre

Jediné co se mi na filmu líbilo byla úvodní znělka(písnička Live and Let Die-za kteou byl film nominován na Oskara) jinak to bylo dost o ničem takže 2 hvězdy... ()

diodoros

Pravdepodobne najšialenejšia a najuletenejšia bondovka, v ktorej nepriateľom tentoraz nie je SPECTRE, ale banda tarotových voodoo černošských okultistov. Filmu tá "čierna" energia síce dodáva špecifickú živelnosť, ale s tou exotickosťou (na čele s veľkým voodoo kňazom) to už je dohnané do krajnosti. Roger Moore to po Connerym prevzal už kvalitne (oproti Lazenbymu neporovnateľne) a nástupcom je určite dôstojným (zatiaľ...), naháňačky v autách nahradila jedna veľká (a výborne natočená) na člnoch, šerif Pepper je síce otravný, ale je tu iba krátko na to, aby filmu význačnejšie uškodil, hudba je ako vždy dobrá a známa McCartneyho pieseň (a hudba) medzi ostatnými piesňami zo série určite vyniká a filmu v akčných scénach výborne sekunduje. Prvá bondovka s Moorom dopadla určite dobre, aj keď treba uznať, že to nie je šialenosť pre každého. ()

danny_21

Bondovka č. 8 se u mě řadí kvalitativně někam k Žiješ jen dvakrát. Celá ta splácanina woodoo kultu, panenství a kartiček, stupidní loussianské policie s debilním šerifem, hloupoučké CIA agentky - že by snad točeno k potěše černošské menšiny ? - Bídá a utrpění, nicméně s Moorem problém nemám - uvidíme jak mu to půjde dál - 35 % ()

Dzvandzi

Jedná se o jednu z těch lepších bondovek.Je zde výborné prostředí,velmi dobře udělaní záporáci a také nádherná věštkyně karet.Hlavní věc co mi zde vadí je Roger Moore,jde hodně poznat,že se zde chtěl vyrovnat svému předchůdci Seanu Connerovy,ale moc se mu to nedařilo,jako by se celý film hledal,uvidíme,jaký bude v dalších dílech.Zápletka je také taková slabší a nedomyšlená.Ale nakonec i tak dávám po přehodnocení 4*,protože některé scény(např.aligátoři) opravdu stály za to.Dokonce i hudba zde byla skvělá.Takže i přes určité nedostatky mě Live and Let Die mile překvapila :) ()

Luxocculta

Být to tak o hodinu kratší a méně přeplácané, bylo by to daleko snesitelnější. Navíc Seymour jako Bond girl je naprosto bez šťávy. Vždycky na mě působila jako suchá panna a tady to nebylo o nic lepší. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto