Ostrov pokladů (TV film)

• slovenský

Ostrov pokladov

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1990, 122 min

To pravé dobrodružství a film vonící pirátstvím, malárií, slanou vodou a dálkami. Dobré herecké výkony (teď už si pod jménem Dlouhý John Silver nepředstavím nikoho jiného než Hestona) a vynikající hudba od The Chieftains, která zní skutečně dobově a patřičnou měrou i bukanýrsky. Zapomeňtě na všechy Piráty z Karibiku a Ostrovy Hrdlořezů, tohle je poctivá pirátská hudba a poctivý pirátský film. A jen ironií osudu je nejlepší zpracování románu R. L. Stevensona produkt TV. A hlavně piráti jsou PIRÁTI! Ne žádní šampóni z Karibiku. Stačí se jen zadívat do řezaných tváří Hestona, Reeda, Leeho a je to tam.(25.4.2006)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Stevensonovy stejnojmenné knižní předlohy. Pokud mohu tento film srovnat se starší adaptací z r. 1950, kterou jsem viděl včera, nebudu ani chvíli váhat nad tím, že modernější verze se mi líbila neskonale více. Zatímco ten stařičký černobílý film je skoro až infantilní, novější verze už plně odpovídá kvalitám současné profesionální produkce, včetně dokonale zpracované řemeslné stránky. Novější verze se mi více líbí i proto, že se věrněji než starší verze drží textu Stevensonova románu - skoro až úzkostlivě, což je podle mě dobře. To je ovšem samozřejmě příčinou, proč má ten film přes dvě hodiny - jaksi nelze mít vše najednou - věrně převedený děj a současně stopáž, která rychle odsejpá, 122 minut je tedy zcela adekvátních (a stejně bylo mnohé z knihy pochopitelně vypuštěno - při detailním zfilmování každičké části románu by ten film vydal možná na dvounásobnou délku). Takže za mě celkově spokojenost - výborná filmová adaptace, skvělé obsazení (mladičký Christian Bale je roztomilý, a Charlton Heston zcela fantastický), atraktivní lokace exotického ostrova a báječný dobrodružný děj, který překvapivě nepostrádá napětí ani pro diváka obeznámeného s předlohou, a tedy i tím, jak to celé dopadne. Ačkoli si Stevensonova textu po literární stránce příliš necením, rozhodně mu nelze upřít, že je to naprostá klasika a základní kámen žánru - a tento film je jeho velice kvalitním převedením na filmové plátno. Za mě spokojené 4 hvězdy.(20.9.2014)

Tak tohle je to nejlepší zfilmování Ostrova pokladů, co jsem viděl. Dost věrně se drží předlohy, má nádhernou hudbu od The Chieftains a C. Heston jako Dlouhý Honza je opravdu vtipný, okouzlující a zákeřný darebák, jak si ho našinec představoval. Na to, že se jedná o TV film, je to obdivuhodně zdařilý filmeček.(23.10.2010)

Ostrov pokladů, jakých jsem viděla snad víc než deset, který je zajímavý opravdu jen, tehdy šestnáctiletým, Christianem Balem, ze kterého prostě vyzařoval talent už tenkrát...(30.3.2008)

Asi nejlpépe zfilmovaná klasika, Heston v roli nemilosrdného piráta Johna Silvera opravdu dobrý. Až na špatné české ozvučení snímku.(4.7.2009)

• - Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)