Ostrov pokladů (TV film)

• slovenský

Ostrov pokladov

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1990, 122 min

Asi nejlpépe zfilmovaná klasika, Heston v roli nemilosrdného piráta Johna Silvera opravdu dobrý. Až na špatné české ozvučení snímku.(4.7.2009)

„Rum je pre mňa potravou aj pitím, tak mi ho už dofrasa dones, chlapče!“ – „Poviem vám úprimne, pane, ak budete ďalej piť toľko rumu, bude na svete o jedného oplana menej.“ Kým nespočítateľné filmové adaptácie románov Shelleyovej („Frankenstein)“, Burroughsa („Tarzan“) a Stokera („Dracula“) ma pravdupovediac miestami už otravujú, na enté verzie Doyleovho „Psa baskervillského“ a Stevensonovho „Ostrova pokladov“ sa budem tešiť do konca života. Verzia z konca 80. rokov a s malým Christianom Baleom (RÍŠA SLNKA) a Charltonom Hestonom (snímku režíroval jeho syn) ako Dlhým Johnom Silverom v hlavných úlohách (v podporných potom zahliadnete také ikony, ako sú Christopher Lee a Oliver Reed) patrí k tým výraznejším. Pôsobí príjemne „vážne“, má kvalitnú chlapčenskú atmosféru neuveriteľného dobrodružstva (vzbura na lodi, ostrovy nezakreslené na oficiálnych mapách, bájny poklad, piráti), trvá veľmi príjemných cirka 130 minút a je výpravná, ako sa na historické námorné dobrodružstvo patrí. Silných 60%, avšak pýtam sa, či sa pri zachovaní všetkých obľúbených častí románu (hostinec, čierne znamenie, loď, vzbura, ostrov) dá vytvoriť ultimátna verzia.(21.12.2004)

Tak za tohle by měl Heston dostat oscara,jeho John Silver je tak charismatický a pohodový "Copak jste ještě nikdy neviděli podřezanýho chlapa?" že jsem mu celou dobu ten poklad přál.(10.8.2006)

Než přišel Gore Verbinsky a Johnny Depp, každý viděl piráty přesně takhle. Stárnoucí a klející ožralové, toužící po velkém pokladu. Nijak výpravné a se stárnoucím Hestonem a začínajícím Balem.(9.7.2013)

Standardní dobrodružný film, který mě zaujal obsazením Christiana Balea do role Jacka Hawkinse.(23.7.2006)

• - Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)