Ostrov pokladů (TV film)

• slovenský

Ostrov pokladov

Dobrodružný

Velká Británie / USA, 1990, 122 min

Než přišel Gore Verbinsky a Johnny Depp, každý viděl piráty přesně takhle. Stárnoucí a klející ožralové, toužící po velkém pokladu. Nijak výpravné a se stárnoucím Hestonem a začínajícím Balem.(9.7.2013)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení Stevensonovy stejnojmenné knižní předlohy. Pokud mohu tento film srovnat se starší adaptací z r. 1950, kterou jsem viděl včera, nebudu ani chvíli váhat nad tím, že modernější verze se mi líbila neskonale více. Zatímco ten stařičký černobílý film je skoro až infantilní, novější verze už plně odpovídá kvalitám současné profesionální produkce, včetně dokonale zpracované řemeslné stránky. Novější verze se mi více líbí i proto, že se věrněji než starší verze drží textu Stevensonova románu - skoro až úzkostlivě, což je podle mě dobře. To je ovšem samozřejmě příčinou, proč má ten film přes dvě hodiny - jaksi nelze mít vše najednou - věrně převedený děj a současně stopáž, která rychle odsejpá, 122 minut je tedy zcela adekvátních (a stejně bylo mnohé z knihy pochopitelně vypuštěno - při detailním zfilmování každičké části románu by ten film vydal možná na dvounásobnou délku). Takže za mě celkově spokojenost - výborná filmová adaptace, skvělé obsazení (mladičký Christian Bale je roztomilý, a Charlton Heston zcela fantastický), atraktivní lokace exotického ostrova a báječný dobrodružný děj, který překvapivě nepostrádá napětí ani pro diváka obeznámeného s předlohou, a tedy i tím, jak to celé dopadne. Ačkoli si Stevensonova textu po literární stránce příliš necením, rozhodně mu nelze upřít, že je to naprostá klasika a základní kámen žánru - a tento film je jeho velice kvalitním převedením na filmové plátno. Za mě spokojené 4 hvězdy.(20.9.2014)

Jako malému klukovi mi táta četl Stevensonův originál, já si obkresloval mapy ostrova a v plastové flašce je házel do potoka (nebo spíš do stoky). Ze slepého Lavičky (v téhle filmové verzi Slepejše) jsem měl vždycky hrůzu. Tenhle film je spíše průměrnou adaptací věrnou předloze. Nic víc, nic míň. (113.)(4.2.2007)

Film mého mládí. Skvělá bukanýrská podívaná, imho jedna z nejlepších z žánru. Charlton Heston splnil moji představu pirátského kapitána naprosto dokonale.(7.8.2006)

Jedna z prvních rolí budoucího Temného rytíře z Gothamu Christiana Bale-a a také jeden z posledních hereckých výkonů, které se dají zařadit do kolonky dostačující, Charltona Hestona. Pohádkový příběh, který naštěstí není brán jako film "nad 10 let zákaz vstupu" a tak se dočkáme docela slušné zábavy.(4.8.2006)

• - Snímek je natočen na motivy knihy "Poklad na ostrově" od Roberta Louisa Stevensona z roku 1883. (StrYke)