Rázovitý vesnický chlapík Bohuš Stejskal žije sám v rozpadající se chalupě, pracuje jako dřevař, většinu času tráví s kumpány popíjením slivovice. Jeho život se změní, když mu advokát Ulrich oznámí, že zdědil obrovský majetek. Druhý den mu tetka ze sousedního domu oznámí, že se mu uškrtila koza. Nešťastný milionář se rozhodne uspořádat na její počest velkolepou smuteční hostinu. Kamarády, navlečené do svátečních šatů, odveze do brněnské luxusní restaurace, kde parta způsobí ostudu. Večer Bohuš navštíví s kamarádem Košťálem masážní salón, kde je tak nadšen službami prostitutky Ireny, že ji přesvědčí, aby se k němu nastěhovala. Pro dívku, uvyklou luxusu, je však Bohušova chalupa šok, stejně jako jeho chování. I když je pro peníze ochotná udělat téměř cokoli, nakonec ho opustí. Bohušovi se podaří přesvědčit Vlastu, aby se k němu vrátila, a zaplatí celé vesnici zavedení plynu. Všichni mu závidí a každý něco chce. Když se objeví zuřivý Ulrich se zprávou, že Bohuš nic nezdědil, protože byl jen nevlastní syn, odvrátí se od něj kamarádi, Vlasta i ostatní. (TV Nova)

Armin82

Určitě jedna z nejlepších českých komedií co jsem kdy viděl...a co se týče devadesátých let,tak pro mě opravdu nejlepší :) Ta neuvěřitelná stupidita,hloupost,jednoduchost,primitivnost a vidláctví hlavních hrdinů, mě rozesměje i když to uvidim po stý...opravdu zábavná komedie s bezchybným Bolkem Polívkou i Miroslavem Donutilem --->100% ()

newer_more

Ne, opravdu nechápu hodnocení 80%. Pár vtipných scén mi pomalu nestálo ani za tu jednu jedinou hvězdičku. Neustále sprostý a drzý Polívka mě nijak nefascinuje. ()

Pathrose

Je pravda, že jsem si k tomu tvořil vztah dlouho, ale teď už si tuto komedii užívám pokaždé. Bolek válí a Donutil je prostě boží. ()

Brinkley

Pokorně uznávám kvality Dědictví, mě však předmětné téma s trefně odpozorovanými charaktery naopak hluboce skličuje než co jiného... Halt moje minus a čistě subjektivní a podhodnocené tři hvězdy. ()

bono22vox

Výborná reflexe tehdejší doby... jen se nad tím zamyslete a dáte nám za pravdu... a jako Vyškovák, kde se točí ty vyškovské patoky, nemohu volit jinak než 5-ti hvězdami :-) mimochodem, vyškovské pivo není vůbec špatné :-) ()

Blondpipi

Tak do tohohle filmu jsem musela dozrát, když jsem ho před x lety viděla poprvé, nedokoukala jsem ho, vzdala jsem ho ještě před jízdou kolem světa, s hodnocením, že fakt nemusím vidět kdejakou chujovinu. Po hodně letech, kdy se můj smysl pro humor stával stále vytříbenějším ( fekálnějším ), jsem si film opět pustila a byla unešená úžasnou parodií na naše čecháčkovství, jízda kolem světa a svištění bez čepičky mi lechtalo bránici tak, že se křečovitě stahovala v orgasmickém rytmu, čekala jsem i výron a ano, on skutečně přišel, jen nečekaně z oka :) Údajně se má natáčet pokračování, nevím, jestli je to dobrý nápad, zkušenost praví, že vše je napoprvé vždy nejlepší, ale jistě ho zkouknu, třeba bude konečně jasný, jak se ty kurvy šikmooké dozvěděli, že Bohuš prodává cihelňu.. ()

josieaddms

Příšernej film! Je to kult a klasika jak v Čr, tak na Slovensku. Sice moc nechápu proč, ale je to tak. Chytilovou ráda nemám, její filmy jsou většinou příšerný, ale za to mám slabost pro Polívku. Prostě mě tu bavil. Není to sice jeho role života jak si hodně lidí myslí, jeho fórky mi nepřipadají moc vtipné, stejně jako celý film. Možná jsem ocenila jeden dva vtipy, ale je to spíš odpad s jednou hvězdičkou za Bolka. Například Veškrnová a slavná Irenka mi přišly vyloženě odpadní. Celkově je to strašně hloupý scénář, plný nechutných scén a nevtipných vtipů. Vůbec mě to nebere. ()

kratina

Entschuldigen Sie bitte. Chtěl jsem napsat milionový (a na myšlenky bohatý) komentář, ale z toho pouťového kolotoče divoce roztočeného mamonem “Je mi tak špatně, že ani nemám tužku!“ Takže komentář nebude... No vida, přece jen bude, našel jsem aspoň oharek tužky :-) Bohuš: „Pštrosa jsem zaplatil já!“ Hérečka Irenka: „Ale dal jsi ho mě! Pštros je můj!“ Jako ze života. Světice nebo obyčejná děvka, majetnické jsou nakonec všechny... ()

vikino1

Chápu všechny ty odpady tady. Když jsem to viděl poprvé, měl jsem úplně ty stejné pocity. Nechutně trapný Bohuš + film, za který se stydím, jen že se na něj dívám. Je fakt, že jsem ho poprvé viděl ve 12 letech. Jak jsem tak stárnul a viděl to znovu a znovu tak jsem zjistil jak moc vyjmečný film to je (stejný problém jsem měl napoprvé i s Pulp Fiction). Jeden z nejlepších ne-li nejlepší Český film vůbec. Tolik životní moudrosti nemá snad žádný český film a o těch pohádkách ze slavného Hollywoodu ani nemluvím. Film o křupanovi, který nečekaně k bohatství přišel a o tom jak s ním naložíl. Chytilová dokázala humorně a věrně zachytit Bohuša, jeho proměnu přicházející s penězi (host vyhazuje vrchního, co bys platil v mojom kšeftě), to jak začal být vnímán okolím (taky bych dělal machra kdybych dědil) i ten porevoluční bordel, který po roce 89 nastal (kurva, dva roky po revoluci a němci sa tu proháňajů jak za války). Nejdrsnější na tom je fakt, že i 22 let po tomto snímku najdete v každé vesnici několik takovýcho Bohumilů Stejskalů. ()

Nocturno culto

Klasika postrevolučního období v české republice, parádní dílo Věry Chytilové, Bolek Polívka v životní formě, perfektně sekundující Miroslav Donutil a krásné vedlejší role v podání Kronera, Goldflama, Veškrnové a dalších ..Film na který se mohu dívat pořád dokola a jehož většina hlášek už dávno zlidověla ..100 % ()

Inozuka

Co se týká hlášek určitě super, tématicky také v pohodě a atmosférou trochu odkazující na československou novou vlnu šedesátých let. Co mi ale vadí je občasné přehrávání Bolka Polívky a Dagmar Veškrnové. Je s podivem, že to Chytilová neviděla a nezarazila. V tomhle směru je to dost nedodělávka a třeba takový Troška ve své trilogii Slunce seno... zvládnul téma zachycení rázovitosti tuzemského vesnického lidu mnohem lépe. Nicméně pro lehkou nezávaznou zábavu, vynikající tip... ()

spacylemon

a) V první řadě - Dědictví je autentické. Ať už si říká asák B. Sláma, co chce, nerozumí tomu (nejde přece jen o rádiovku!). Menší srovnání: Troškovo Slunce, seno... zvládá atmosféru, ale jinak je jen karikaturou. Menzel/Svěrák (Na samotě u lesa, Vesničko má...) falešně idylizují. Tady to sedí. A na některých vesnicích prostě úsloví: "Byl ožralý, jako by šel z práce," platí. b) Dobová kritika film nepřijala; šak jsou to hňupi. Jako lidová komedie je bezkonkurenční, v počtu hlášek nepřekonatelná. Ale až po letech se ukázalo, že pod Chytilovskou moralitou zůstalo ukázkové memento doby "fialových sak". Milionářské rychlokvašky, bordely maskované za masážní salóny, tradiční podniky prodané Japoncům, vyrovnávání se s komunistickou minulostí - kurňa, tenhle film by se měl děckám púšťat v dějepise! c) Jako dobrý voják Švejk pomocí své úředně uznané blbosti zrcadlí blbost ostatních, tak i Bohuš díky své nesnesitelnosti, slivovici a zemité upřímnosti zrcadlí buranství ostatních zdánlivých "neburanů". Což mi dlouho nedocházelo a bral jsem je jako oběti Bohušovy zbytečné buzerace. Doktor (aspoň někdy civilní Donutil) se ponižuje, jen aby mu z té "víc než šestimístné" částky něco káplo. Co dělá prodavačka "s tím, co neprodá?" No co by?! Maso omyje octem, přelepí cedulku, vrátí na pult; a nebo rovnou domů do tašky. Číšník v "1. světové skupině" se chová jako prachsprostý pingl. V konkurenčním prostředí nesvázaném RaJem takového vrchního opravdu správně vyhazuje host. d) Bohuš je buran (mimochodem na začátku šťastný jak Diogénes, nic nemá, nic mu neschází: "Na co plyn?"), mluví, jak mu zobák narost, ale nepřetvařuje se a pro mě je bližší a v podstatě slušnější než zdánlivě lepší lidé. Taková sekretářka na ministerstvu, co by se usmívala na vidláka? Doktor a jeho proměna poté, co BS přijde o prachy, je taky ukázková. To Bohuš tyká lidem sobě rovným, ať už má peníze nebo ne, protože co by netykal: "Šak napij sa!", ovšem starším vyká až úzkostlivě (panu Košťálovi, tetě.. vždyť on nakonec vyká i kurvě v bordelu!). "Tož kdo je tady potom hňup?" ()

Dzvandzi

Směs naprosto brutálních hlášek,humoru.Naprostá dávka smíchu,ano to je kurvahošigutntág :D Za mě naprostý kult (český),skvělá podívaná.Málo kdy se mi také stane,že bych řekl,že film dělá skvělým jeden člověk,ale tady to tak vážně je,protože to co tam Bolek předvedl by si zasloužilo normálně oskara,ty hlášky jsou naprosto z jeho hlavy a je to všechno tak reálné a vtipné.Tím samozřejmě nechci urazit i ostatní herce,kteří byli také skvělí. ,,Však vašu piču jsem taky neviděl a věřim,že ju máte.´´ Prostě tohle nemá chybu a měl by to vidět každý chlap,co se chce považovat za chlapa :D :) ()

rublik05

Který český film se může pyšnit titulem jeden z nejkultovnějších český snímků? Jedině Kurvahošigutntág. Dokonalé vystižení doby, skvělé vtipné i vážnější scény, perfektní dnes již zlidovělé hlášky, stěžejní role pro Bolka Polívku. Můžu film vidět stokrát a stejně se pokaždé skvěle pobavím. A vo tom to je. 9/10. ()

Nix

Jelikož pocházím z Moravy, tak o to víc mi takoví lidé nejsou cizí. A Bolek je prostě známej všude. Tohle je legenda. Kdo nezná tyhle hlášky, jakoby nebyl. Budu se opakovat, ale zase je to jeden z těch filmů československé tvorby, kterou by aspoň jednou měl vidět každý. A tady to stojí taky za to. A paní doktorko, vy jste doktorka? a věříte v boha? ()

touchud

Film může zachycovat/oslavovat/líčit lásku, hrdinství, vlastenectví, neštěstí apod. Tento film oslavuje burantsví v čisté formě a je to celebrace dokonalá. Scénář, režie a výběr představitelů hlavních rolí se povedl na výbornou a pro mě je to jedna z nejlepších oddychových českých komedií, co kdy byla natočena. Mnoho nesmrtelných hlášek z ní udělalo kult porevolučního filmu, snad se i za 20 let budoucí mláděž posměje při scéně z veřejného domu nebo montování satelitu na rozpadlou střechu Bohumilovy chalupy. ()

Prďoch

Snad nejlepší český (vlastně spíš moravský:) film s geniálním humorem Bolka Polívky a s ještě lepším Soundtrackem:) ()

Zemřel zpěvák Karel Gott

Zemřel zpěvák Karel Gott

02.10.2019

Ve věku 80 let zemřel nejznámější a nejúspěšnější český zpěvák Karel Gott. Gott se na hudební scéně pohyboval od roku 1958, kdy se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků. Právě tady započala jeho… (více)

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů