Rambův bývalý velitel z Vietnamu, plukovník Samuel Trautman, vede misi na pomoc mudžahedínským vzbouřencům v Afghánistánu, kteří bojují proti sovětské invazi do Afghánistánu. Je tam ale zajat, uvězněn a krutě mučen ruským plukovníkem Zajcenem. Ze zajetí by ho mohl dostat jediný muž – a tím je právě Rambo… Seržant americké armády John J. Rambo se po prožitých dobrodružstvích ve vietnamské válce uchyluje do ústraní thajského kláštera. Věnuje se meditacím a jen občas si odskočí do boxerského ringu. Tam ho vyhledá jeho bývalý velící důstojník z Vietnamu, plukovník Samuel Trautman. Přemlouvá jej k účasti na válečné misi, která má za cíl dopravit americké rakety Stinger statečným mudžáhedínům v Sověty okupovaném Afghánistánu. Rambo odmítá, nechce již bojovat... Po čase jej navštíví důstojník Griggs a sděluje mu, že plukovník Trautman byl při akci zajat Sověty a je držen v pevnosti poblíž pákistánských hranic jako rukojmí. To Ramba přesvědčí a vydává se na záchranu svého druha. V pákistánském Pešáváru se vyzbrojí municí a zkontaktuje se s mudžahedíny vedenými Masoudem. Na sovětské základně je Samuel Trautman podrobován krutému mučení brutálním sovětským plukovníkem Zaysenem, aby vyzradil místo dodání raket. Rambo se sbližuje s mudžahedíny a obdivuje jejich statečný boj proti okupantům. Když Zaysen nechá z vrtulníků zmasakrovat vesnici, vrhá se Rambo do boje s plným nasazením a pevným přesvědčením o spravedlivosti svého boje... Ihned zlikviduje pomocí těžkého kulometu jeden z útočících vrtulníků a ještě té noci se obtěžkán municí vydává v doprovodu Masouda a malého chlapce Hamida na záchrannou akci do pevnosti... (TV Prima)

Chrustyn

Ve srovnání s Rudým Škorpionem (filmy jsem viděl ve stejnou dobu a podoba jistě není čistě náhodná) u mě více vede Dolph Lundgren, ale přesto je třetí Rambo povedené akční béčko, které stojí za vidění už jen díky souboji tanku s helikoptérou. ()

SeBig

,,co to je?" ,,to je modré světlo" ,,a co to dělá?" ,,modře svítí" pořad akcí nabité, ovšem ne tak zazivne jako predchozi dily. ()

jojinecko

3,5*/5...Napichany svalnaty Sly spolu s chrabrých afgánskym ľudom proti ruských zverom- krása! Kultové dielko, ktoré je bohužiaľ v prvej polovici viac nudné ako by sa patrilo... Ale druhá polovica servíruje všetko čo od Ramba človek očakáva- bezmozgová zábava, kultové smrtiace šípy, hlášky, tupé ksichty, výbuchy. akcia...Film, ktorého opätovné pozretie po rokoch neľutujem:) ()

Nettrass

Tentokrát letí Rambo do Afganistánu, bruslit. Následně pak divákům názorně ukazuje, jak se ze všeho vybruslí. Taky se tam seznámil s mladým Usámou Bin Ládinem a rozdal pár raket Stinger, aby měli s čím, po letech střílet na Amíky. ()

Roman.Ticka

Lima a gouryella vedle jak ta jedle. Ovšem IV. nejen že není prdel, ale kariéra Slye se do propadliště dějin nedostala ani náhodou, spíš naopak, stoupá strmě vzhůru!! To mě těší vážně moc. Dopl. 25.3.12: Jako správná fanynka nemůžu hodit filmu výhybku, byl to fakt slabší kousek, ale to se stalo i u trilogie PBH. Každopádně fetišistických záběrů na Slyovy nabušené lesknoucí se svaly a oddané psí hnědé oči jsem si užila dosytosti, takže u mě dobrý.☺ ()

Ivoshek

Tři body za souboj muž proti pluku pěchoty, dvěma tankům a vrtulníku a za to, jak mně pobavily Rambovy pochvalné proslovy směrem k božím bojovníkům. Jo, jsou to hrdí lidé a tuto zemi si nikdy nikdo nepodrobil. A k dobrému přidám i oblíbený kousek dialogu z filmu (odehrává se mezi Rambem a afgánským chlapcem): "Co to máš?" - "Nůž." - "Dáš mi ho?" - "Ne." ()

eraserhead666

"Co to je?" "Modré světlo" A co to dělá?" "Svítí to modře!" - asi má nejoblíbenější filmová hláška. Z celé série zřejmě nejpropagandističtější díl. Ale všimli jste si, nebo spíše, taky u vás pozorujete, jak se na ten film z odstupem času a s vědomím nových historických událostí jinak dívá? Chrabrý Američan pomáhá afgháncům proti sovětským okupantům. Jenže za pár let bude okupantem chrabrý američan he, he. No, jak mě některé dialogy u filmu rozesmívaly, teď mě rozesmívají ještě více. Ale přesto všechno, dokud světlo světa nespatřil Rambo 4, tohle byl můj nejoblíbenější film série. ()

Othello

"An attack helicopter pursues Rambo and Trautman to a nearby cave, where Rambo destroys it with an explosive arrow. A furious Zaysen sends Spetsnaz commandos under Kourov to kill them, but they are routed and killed. An injured Kourov fights Rambo in hand-to-hand combat, but is overcome and killed as well." - úryvek ze shrnutí děje na wiki [doporučuji číst hlasem šestiletého dítěte] Jakkoli flexení mujahedeenů jako správňáckého kmene se srdcem na správném místě a vůlí z oceli z dnešního pohledu vyznívá neskutečně komicky, tak vlastně docela zapadá do rambovského lore. Ten v nich totiž najde přirozené parťáky, protože stejně jako on to jsou kovaní bojovníci operující mimo zrádné technologie a zkorumpovanou diplomacii. Tím ale končí jakákoli vnitřní integrita díla vytvořená víceméně čistě za účelem udržení kultu osobnosti kaligathijského amerického bojovníka s tváří Slye, společně s upozorněním na v době natáčení stále aktivní sovětsko-afgánský konflikt, tedy poslední otevřený střet Studené války, který nakonec Státy vyřešily tak, že naprosto domrdaný region zasypaly zbraněma a táhly do prdele (vtipný studijní materiál s Tomem Hanksem zde). Rambo III je pak z logiky věci nestoudná nafoukaná hovadina, ale pokud jste za ní přišli kvůli něčemu jinýmu než vidíte na plakátu, tak joke's on you, kids. Pro nás ostatní to je bujará six-pack zábava, kde do sebe bourají nízko letící helikoptéry s tanky a zlý ruský plukovník, "jehož metody jsou tak brutální, že zamezují převozu zbraní přes hranici" je zde charakterizován scénou ve které hraje sám se sebou matrjoškové šachy, pije vodku a za zády má na zdi lepenkou přichlípnutou fotku Lenina. Pochopitelně ho hraje Francouz. ()

SOLOM.

Mě se tenhle díl zdá taky asi nejslabší, ale pořád je to slušná akční podívaná. Sly nám předvede solidní vypálení rány, jízdu v tanku, proletí se vrtulníkem, zacválá na koni a pokosí pár soudruhů. Jen ty bojové scény už nejsou co bývaly. Tady se spíš soustředili na střelbu a výbuchy, ale co už. Rambo je prostě legenda a na tu se nezapomíná.... ()

špaček421

Modré světlo a Žhavé výstřely 2 mi zabránily brát cokoli z tohohle filmu vážně. Jenom škoda, že se moc nepředvedl ten maník s plamenometem. "Vzdejte se, budete mít spravedlivý soud!" "Co ty na to, Johne?" "NASRAT!!!" ()

902 10

puvodni zapletku s oldrichem novym a skritky lidozravci nahradil vcelku nudny pribeh o koseni nejakych lidi (tusim, ze to byli svycari) nekde v afganistanu. major yashin se nedostavil a vubec je to cele o neco slabsi, nez by se cekalo. stale ale solidni rezba a to vlastne neni vubec malo. ()

JASON_X

Historie umí být roztomile ironická - myslím, že dnešním Američanům kysne úsměv na rtech, když vidí svého ikonicky amerického hrdinu Ramba bojovat za práva a svobodu těch negramotných afghánských vousatých strejdů s popelníky na hlavách, jejichž synové dnes tak nepříjemně zatápí americkým intervenčním vojáčkům jejich vlastními zbraněmi. Afghánce holt nikdo neporazí, jak moudře zaznělo ve filmu. Jedině že by se Sly nechal ukecat na Ramba V, ve kterém by v Afghánu udělal trochu pořádek... Každopádně tenhle film hodnotím očima roku 1988, ne dnešníma. Vzpomínám na svou ještě předlistopadovou návštěvu Budapešti, tehdy už téměř "kapitalistické", a na záplavu triček a placek s Rambem III, kterých tam tehdy v prodejních stáncích bylo snad víc, než triček a placek s Gorbačovem. A na pubertální rozkoš, se kterou jsem třetího (stejně jako druhého) Ramba hltal. Dnes už film působí spíš úsměvně, chvílemi až trapně (bojový tandem Rambo - Trautman s otřesnými hláškami). Moje nejoblíbenější scéna - asi ta, ve které si Sly nasype střelný prach do zad, zapálí ho, a plamen mu vyšlehne z břicha, to je fakt dokonalý gag. ()

Necrotongue

Turista John "Osamělý vlk" Rambo se v tomto případě vydal obracet kameny do Afghánistánu, aby tam rozjel své zatím nejakčnější dobrodružství; tvůrci tentokrát neskrblili s municí, takže kulometné dávky vylétaly v některých momentech i z výmetnic neřízených střel na vrtulníkových podvěsech. Všeho bylo více; více vrtulníků, techniky, explozí ale i patosu. Toho tady bylo opravdu hodně. Tvůrci to tehdy pochopitelně nemohli vědět, ale projev plukovníka Trautmana o Afghánistánu se mi z dnešního hlediska jeví sice jako výstižný, ale zároveň i ironický (nechtěně). Tentokrát nemůžu příliš chválit ani akci, protože se filmaři nechali svým příběhem poněkud unést a přišli s pro mě nestravitelnými nesmysly, mezi něž patřilo například velice zvláštní použití (a účinek) Molotovova koktejlu v protitankovém boji nebo boj dvou proti všem téměř v samotném závěru filmu. Když jsem to tak sledoval, nechápal jsem, jak bylo možné, že se tam Sověti udrželi tak dlouho. No nic, tohle bylo fakt slabší, ale musím snímku přičíst k dobru, že posloužil jako základ pro Žhavé výstřely 2. / Poučení: Pozor na lstivé Afghánce. ()

Bauer

Tak furt je to starej dobrej Rambo ale asi nejhorší z celé trilogie ale na druhou stranu , Rambo /// má nejlepší scénář a taky nejlepší hlášky. ()

becki_tu

Koukám, že hra na dokonalého amerického vojáka už spoustu lidí přestává bavit. Chápu, že pro některé už je Rambo jen zbytečně roztahovanou sérií a že některým už nemá co nového nabídnout. To však není mů případ. Rambo sice pořád tvrdí, že válka pro něj už skončila, ale vždy má nějaký ten důvod se vrátit do boje a opět nám ukázat svou pravou tvář. A minimálně já jsem za to velice rád. Třetí Rambo je sice "nejslabším" dílem celé série, ale i tak ze mě dokázal Sly svým drsným kukučem vyloudit čtyři hvězdy jak vyšité. ()

MáŠa

Sice přehnané, ale jako malý jsem to dost žral. Vyplatí se vidět i kvůli tomu, aby si člověk víc užil Žhavé výstřely 2 :) ()