Havran

V tomto spletitém příběhu ďábelského čarodějnictví se uprostřed záblesků humoru roztáčejí kola hororu. Klasika režiséra Rogera Cormana byla inspirována gotickou básní Edgara Allana Poea. Trojici čarodějů bojujících o magickou nadvládu zde hrají Vincent Price, Peter Lorre a Boris Karloff. Dr. Erasmus Craven (Price) je mág z patnáctého století, který odešel po smrti své ženy Lenore do ústraní. Jednou v noci jej poctí svou návštěvou mluvící havran, kterým je ve skutečnosti bývalý čaroděj dr. Adolphus Bedlo (Lorre). V ptáka ho proměnil kouzelnický mistr dr. Scarabus (Karloff) za to, že se ho Bedlo odvážil napadnout. Craven vrátí Bedlovi lidskou podobu a vděčný muž mu za to prozradí, že na Scarabově hradě spatřil ženu nápadně podobnou Lenore. Oba se společně s Cravenovou dcerou a Bedlovým synem vydají na hrad, kde záhy zjistí, že na ně Lenore a Scarabus ušili boudu. (Cinemax)

Scytale

Dost svérázná adaptace Poeovy klasické básně a jakožto fanoušek mistra Poa nemohu dát jinak, než maximálně 2*. ()

Holina

Luxusní kulisy, jak už je u Cormana zvykem, parádní atmosféra a Nicholson jako absolutní cucák. Dohromady celkem příjemná komedie, do stehen se řezat nebudete, ale jako odlehčení večera výborné. ()

Anderas

Nic na tom, že Havran nebude patřit mezi mé nejoblíbenější autorovy kusy, i tak je výsostně zábavný a béčkový. Priceův knírek sice tentokrát přechválit nemůžu, celkově vzato ale film (ostatně jako vždy) působí krásnou komorní hereckou atmosférou. Přičtěte k tomu svéráznou nadsázku, klasické atributy cormanových hororů, mé oblíbené pavučinky a neopomenutelnou katarzi dle dané etikety ... nezbývá než opět zajásat. Moc nad tím tedy nesmíte přemýšlet, neboť příběh by se dal shrnout do dvou vět ... snad nás ale nemusí pokaždé zajímat jen syžet, no né? ()

Spectre

Úžasne odľahčený, sebaparodický a vtipný horror. Pridáme k tomu Karloffa, Nicholsona a Pricea, dostaneme výbornú zábavu do každého počasia. Popri Béčkach a rôznych klasikách je tento film výborným relaxom pre náročného diváka. Corman používa veľmi jednoduché triky, ktoré však filmu neubližujú, ani ho nijak neztrápňujú, ale krásne dotvárajú určitú hravosť, ktorá diváka sprevádza počas celého filmu. Filmy od Cormana majú čosi do seba, tento je však iný, taký sympatickejší :) ()

Mikino00

Z toho se asi Poe obrací v hrobě, ale já se bavil u této komedie, kterou si všichni zůčastnění evidentně užívali, hlavně Price finálový souboj. Mladý Nicholson bylo příjemné překvapení. ()

Brejlil

Havran je už spíše sebeparodie Cormanova stylu. Price svojí nepraktičnost viditelně přehrává, Lorre vypadá, jako by byl pořád ve stavu lítostivé opice a Karloff si vystačí s jedním démonickým výrazem. Mladý Nicholson je tu jen do počtu, každý začátek je ale těžký. Film je přesto docela zábavný, byť takovým naivním způsobem. Ovšem pozor, čekáte-li melancholii Poeovy básně, zdaleka se tomuto filmu vyhněte. ()

kubyno

Jediné, co mi "Havrana" táhlo byli herci, v čele se skvělým Pricem. Bohužel zbytek už mi dost pokulhával, oproti některým jiným variacím na Poea (např. "Jáma a kyvadlo") jsem se víc nudil, pořád ale velice zajímavé zpracování. ()

zdeny99

Pěkný gothický horor laděný do komediální podoby se vším, co má mít. Starodávné sídlo Vincenta Pricee, starodávný hrad Borise Karloffa, pavučiny, čarodějové, mlha před hradem, otvírání hrobky atd. Co ovšem nejvíce vzbudí pozornost hned na začátku, tak to je lektvar ze sušené krve z netopýra, mláděte šibeničníka, nakládaných pavouků, králičí pacičky a vlasů mrtvého muže. Poté následuje něco, co s povídkou od Edgara Allana Poea nemá už nic společného. Samozřejmě kromě samotného názvu Havran. Film je soubojem tří, respektive dvou čarodějů Karloffa a Priceho, což vyústí v závěrečný komediální souboj na křeslech, kteří mimo jiné po sobě střílí z prstů lasery jako ve Star Treku. Kromě těchto dvou velikánů starých hororů se tu ještě představí mladičký Jack Nicholson, a tak se dá o samotném filmu hovořit, že měl ze všech Cormanových gothických hororů nejlepší obsazení. Co naopak se již opakuje, tak tím jsou záběry na hrad, který jsme již viděli ve filmu JÁMA A KYVADLO a na konci jsou použity záběry hořící stodoly z filmu ZÁNIK DOMU USHERŮ, tak jak tomu již bylo v LIGEINĚ HROBCE. [834. hodnocení, 83. komentář, 67%] ()

strikeman

Doufám, že tento spektákl Corman zamýšlel jako komedii nebo jakousi sebeparodii - v tom případě bych byl v roce 1963 spokojen na 70%. Jinak sledovat Nicholsona jako mladé ucho byla prča:-)) ()

drankeryth

Stary klasicky film, kde si mensiu rolu aj zahral este mlady Jack Nicholson. Ani som nevedel, ze je to on, az na konci, ked pisali titulky som si to vsimol. Film je o kuzelnikoch, ktory na konci filmu medzi sebou superili. Efekty boli zastarale, ved to aj bol stary film, ktore v dnesnej dobe vyvolaju usmev na tvari:) Hlavnu ulohu dostali hororove stalice, ktori hrali v nespocet zaujimavych filmoch, ktore maju aj co to povedat aj v dnesnej dobe. Film ani nie je horor, ako tu pisu, ale skor taky uleteny film, bez hlbsieho premyslania. ()

Heroine

Klasika. Mne na tom vždycky trochu dožere ta proti dnešku nemoderní vizuální stránka, ale jinak atmosférou je to celkem nesrovnatelné. To co dal Boris Karloff, to už dneska nedá nikdo. ()

Merggie

Otrasný film s otrasne vedenými hercami, ktorí hrali ako nehrať. Mix komédie a hororu je IMHO najnevhodnejší synkretický celok, ktorý existuje. A to som si nahováral, že Polanskeho Ples upírov je len strašná a nepodarená náhoda...jediná hviezdička je za utešeného havrana Bedla... ()

Nail

Parádní film na ještě lepší motiv. Herecké obsazení taky perfektní, můj oblíbenec Vincent Price byl ve finálním čarodějnickém souboji fakt dobré :-) Boris Karloff v roli soupeře taky obstojné a Nicholsona jsem poznal až po notné chvíli. Prostě klasika i když na 5 to úplně nebylo, ale moc nechybělo. ()

closed.eye

Báječná parodie, Corman mi přijde jako slabší rejža, ale tady poprvé si zbytečně na nic víc nehraje a vyšlo to skvěle, film mile odlhečenej, Dr. Bedlo je roztomile protivná figurka (btw, taky jste čekali, kdy mu vypadnou oči z důlků? :-)) a Price v roli kouzelníka pro změnu celkem dosti charismatickej. Kdyby hrál sebehůř (pocit, kterej jsem ale tentokrát neměla), budu ho stejně milovat pro jeho úúúžasnej HLAS. Akorát začínající Nicholson je úplně špatnej, patrně ještě horší než v Malém obchodě hrůz :-D. Sice ho nemusím dodneška, ale přesto mi celkem vyráží dech, jak byl chlapec ve svých začátcích strašně špatnej herec. ()

Lasombra

Tahle směska filmových žánrů na motivy Havrana mě příjemně odlehčila před spaním. Beru tento film jako jistou nadsázku s výbornými hereckými legendami se zaměřením spíše na obsah než formu. Vůbec mi nevadily laciné triky a filmové kulisy, tak nějak to k tomu patřilo a musím uznat, že atmosféru to mělo, i když převažovat humor:) ()

Luckyman

Výborne dielo. Pozerám na Scarabea a že mi je ten herec nejaký povedomý a to sám Boris Karloff alias Frankenstein. A takisto Bedloov syn a na konci zistím, že to bol veľmi mladý Jack Nicholson. ()

_aandyy_

Je to takové zvláštní podání Havrana... Není doslovné a úplně přesné, ale když to srovnám třeba s jinou básní, i když nesrovnatelnou - Májem, který byl u nás zfilmován katastrofálním způsobem, je tohle velice solidní provedení. Film vám dá alespoň možnost se zasmát, i když jde zpočátku o velmi temnou záležitost, recitování Havrana Vincentem Pricem je velice silné - opravdu doporučuji. Od té stísněné Havranovy atmosféry se upouští a najednou vidíme barvy, magii, prazvláštní kouzla, takové uvolnění... Velice příjemný film. A mimochodem, ještě, že film nebyl nadabován do češtiny, protože postavu Vincenta Price by tím pokazil každý, sebelepší dabér :) ()

Tiiso

Zajímavý film po všec stránkách. Ale člověk musí mít štěstí a trefit se s ním do správné nálady. Jinak to v půlce vypne. ()