Havran

V tomto spletitém příběhu ďábelského čarodějnictví se uprostřed záblesků humoru roztáčejí kola hororu. Klasika režiséra Rogera Cormana byla inspirována gotickou básní Edgara Allana Poea. Trojici čarodějů bojujících o magickou nadvládu zde hrají Vincent Price, Peter Lorre a Boris Karloff. Dr. Erasmus Craven (Price) je mág z patnáctého století, který odešel po smrti své ženy Lenore do ústraní. Jednou v noci jej poctí svou návštěvou mluvící havran, kterým je ve skutečnosti bývalý čaroděj dr. Adolphus Bedlo (Lorre). V ptáka ho proměnil kouzelnický mistr dr. Scarabus (Karloff) za to, že se ho Bedlo odvážil napadnout. Craven vrátí Bedlovi lidskou podobu a vděčný muž mu za to prozradí, že na Scarabově hradě spatřil ženu nápadně podobnou Lenore. Oba se společně s Cravenovou dcerou a Bedlovým synem vydají na hrad, kde záhy zjistí, že na ně Lenore a Scarabus ušili boudu. (Cinemax)

slunicko2

Příjemná podívaná. Film nabízí svéráznou hudbu, fóry, z dnešního pohledu roztomilé triky a surreální pojetí věci. ()

Skip odpad!

Trapná stupidita, kterou dokoukat je očistec. Poe se musel obracet v hrobě a neustále kvílet NEVERMORE!!! ()

kinderman

Už když se postava, kterou hraje V.Price, opakovaně praští do hlavy o teleskop, začíná být zřejmé, že nepůjde o typickou hororovou cormanovku. Parodický záměr prozradí i dialogy a vrcholem je J.Nicholson, který neustále stylově lomí rukama, případně schovává obličej do dlaní. S Poeovou básní to samozřejmě nemá společného nic, kromě několika veršů a havrana (krkavce) na hlavě jakési busty. ()

d-fens

Rozprávkový úlet s výborným hereckým obsadením (obzvlášť ma potešil rodák z Ružomberku Peter Lorre - a ak si myslíte, že tie jeho "vypúlené bulvy" na obálke LK diku sú imitácia, pletiete sa :) ()

Martin741

Od Rogera Cormana ako rezisera je The Raven moj prvy film. A uz vobec to nie je temny goticky horor. Dost nestastne sa tu spaja horor s komediou, na to ja nemam pochopenie /snad len u Kacksonovho Braindead a Bad Taste/. Jack Nicholson je sice na urovni, ale zvysok hercov je mdly a rezia hrozne priemerna. Bat sa nie je coho. 50 % ()

MarekT

Nejsem si jist, zda je vhodné tento film řadit mezi ostatní Cormanovy adaptace Poeových děl. Zatímco všechny ostatní se docela věrně drží předlohy (ačkoli každý zatvrzelý čtenář si zde "něco" najde), zde z ní akorát vychází úvodní a závěrečné pasáže, jako vždy působivě přednesené Vincentem Pricem. Osobně by mě záměr udělat parodii na tuto slavnou báseň nevadil, není tajemstvím, že jsem pro každou špatnost Casinem Royale počínaje, nicméně humor pramenící z pozměnené zápletky (vdovec -> paroháč apod.) mi nesedl a jediné sympatie v souvislosti s tímto snímek chovám pouze ke spojení hereckých mistrů hororu minulosti, současnosti a budoucnosti (Boris "Frankenstein" Karloff, Peter "Kürten" Lorre, Price a Jack "Torrance" Nicholson). 40% ()

Šimpy

Horrorová a sci-fi legenda a milovník Edgara Allana Poea, režisér Roger Corman zfilmoval Poeovu báseň Havran a obsadil ji klasiky horroového žánru....pány Vincentem Pricem a Borisem Karloffem. Jedná se o dílko zdařilé, vzdává holt kultovním horrorům 20. a 30. let, ať už stylizací, jednoduchým dějem či obsazením. Báseň Havran patří k mým nejoblíbenějším dílům z pera E.A.Poea a to nemám rád poesii. V titulkované verzi byl použit překlad páně Vrchlického, který jsem do této doby neznal. Havrana sice umím zpaměti, ale v překladu Vítězslava Nezvala. Tady to však nevadí, neb film je pouze básní inspirován, sám bych natočil spíše kraťas, plný ponuré atmosféry a doslovný přepis básně. Takhle se jedná spíše o zajímavou zábavu plnou příjemné atmosféry a mladého Jacka Nicholsona..."nad jménem dívky nadvzdušné, jež byla mou a teď už ne..." ()

hans500

Jeden z řady hororů Rogera Cormana podle Poea, tentokrát jako komedie, než vážný horor. Skvělému obsazení dominuje jedinečný Peter Lorre, bezchybný je Price a zdatně jim sekundují Karloff a Nicholson. Efekty jsou dobré (na svou dobru) a závěrečný souboj Price vs. Karloff velmi stylový a zábavný. ()

filmmovier

Prvních deset minut geniálně cituje Poea a věrně to adaptuje báseň. A pak se to samozřejmě zvrtne a celé je to jenom o tom, jak se tři filmoví velikáni a hororoví veteráni (a mladý Jack Nicholson) báječně baví... Vincent Price opět rozdává své nekonečné charisma, Peter Lorre má asi nejlepší roli (i když jako Havran je mnohem, mnohem lepší a to hlavně na začátku) a Boris Karloff... je prostě Boris Karloff. Jasně, ten příběh je fakt děsná tupost, ale jako zábava to funguje překvapivě dobře (ani já do tohohle filmu nevkládal žádné velké naděje) a závěrečný, epický geniální magic fight Price a Karloffa tomu nasadil dokonalou korunu. I když to ze začátku funguje stejně dobře, jako ostatní „vážné“ adaptace trojice Poe-Price-Corman, musíte k tomu od začátku přistupovat jako ke komedii, protože ve výsledku je to vlastně taková Komedie plná hrůz o tom, který ze tří šíleně mocných čarodějů je ten nejmocnější. Možná už neuvidím, nikdy víc, ale konečně jsem to viděl a rozhodně nelituju. Paráda, pro mě skutečně líbivá věc. 75%. ()

Endyis

Tohle se mi líbilo moc. Možná jeden z nejlepších Cormanových počinů ve svém duchu, které byly inspirovány E.A. Poem.. 90%. Krásně se mi na to koukalo. Vyníkající Boris Karloff a již v té době velmi talentovaný Jack Nicholson. ()

PetrPan2

Potom co jsem zhlédl Jámu a kyvadlo a Zánik domu Usherů, jsem čekal podobně temně psychedelicky laděný horor... jenom jsem si říkal, že Havrana přece nelze zfilmovat (vyjma té verze ze Simpsonových)... a opravdu nelze... z básně od Poea si tvůrci filmu vzali jen námět pro úvodní zápletku, aby pak rozehrály vtipný koncert tří hlavních představitelů: popleteného kouzelníka Vincenta Price, roztomile neshopného Petera Loreho a ďábelského černokněžníka, který je však pod pantoflem své milenky, Borise Karloffa... prostě skvělá zábava. ()

lucascus

Corman má teda o hodně lépe zvládnuté Poeovky...Tohle mi spíše připadalo jako nějaká strašidělnější pohádka, horor vůbec, fantasy ani náhodou a jako komedie se to taky nedá nazvat...Ano, kdyby to bylo zařazeno do jiného žánru, tak dám lepší hodnocení, ale předpokládám, že tvůrci tímto chtěli děsit...a to se jim nepovedlo...:) ale podívaná příjemná...hlavně ty interiéry...opět kouzelné :) ()

jitrnic

Zatím nejlepší film, co jsem od Cormana viděl. Prospělo mu, že se básní od Poea nechal inspirovat opravdu jen velmi velmi volně a namísto trýznivého, sebezničujícího smutku osamělého muže a jeho vyšinutých představ popisovaného v této dokonalé básni (na filmové plátno nepřeveditelné) natočil hororovou pohádku o třech černokněžnících a jedné mrše, ozdobil jí humorem a prazvláštními triky a svolal lahůdkové herecké osazenstvo. Byl jsem spokojen. ()

Fony

Po shlédnutí tohoto snímku mi v puse zůstala hořkosladká pachuť. Aby taky ne, když Cormanův Havran je vlastně takovou hořkosladkou míchaninou. Mezi ty lepší momenty filmu bych zařadil závěrečný souboj a potom postavu mága Bedla, který je občas opravdu vtipný. Kostýmy se mi taky líbily, toť asi vše. Zbytek filmu působí po všech stránkách přinejmenším dost pochybně. Co je však ještě horší, nejednou mě napadlo, že to, co se tváří jako cílená parodie, je jenom neschopnost tvůrců natočit pořádný film. ()

ArdathBay

Jako fantasy komedie ujde, ovšem o horror nejde ani zdaleka. Lorre je vybrán dokonale a jeho postava je nejsrandovnější. Price je Cormanovou stálicí v Poeových adaptacích a Karloff dokazuje, že postavu čaroděje černé magie obohatí o své úžasné charizma. Za zmínku stojí špičková kvalita obrazu na DVD od Levných Knih v původním širokoúhlém anamorfu. ()

Wilston

Ani posilnění půlitrem piva nepomohlo a tuhle fantasy hororovou komedii vycházející z básně Edgara Allana Poea hodnotím 1* ()

Han22

Celkem slušně jsem se bavil. Corman se konečně nebere tak vážně a protože Havran je krátká báseň, rozjíždí úvahu coby kdyby. Z Havrana se tak stává odlehčená historka o souboji dvou čarodějů, jedné nevěrné ženě a pár dalších postavách. Přičemž Karloff, Lorre a Prince se překonávají a je radost se na ně koukat. Zbytek obsazení je tak trochu do počtu, včetně Nicholsona, který v mládí moc charismatu nepobral. Celkově je to tak na tři hvězdičky, ovšem závěrečný kouzelnický souboj plný fantazie, skutečně nápaditých kouzel a vtipu nemá chybu a vytahuje to u mě na čtyři. ()

CSSML

Prohlašovat toto dílko za inspirované Havranem je podobné, jako kdyby Tarantino tvrdil, že jej k Pulp Fiction inspiroval román Zločin a trest. Výsměch Poeovu odkazu. ()