Havran

V tomto spletitém příběhu ďábelského čarodějnictví se uprostřed záblesků humoru roztáčejí kola hororu. Klasika režiséra Rogera Cormana byla inspirována gotickou básní Edgara Allana Poea. Trojici čarodějů bojujících o magickou nadvládu zde hrají Vincent Price, Peter Lorre a Boris Karloff. Dr. Erasmus Craven (Price) je mág z patnáctého století, který odešel po smrti své ženy Lenore do ústraní. Jednou v noci jej poctí svou návštěvou mluvící havran, kterým je ve skutečnosti bývalý čaroděj dr. Adolphus Bedlo (Lorre). V ptáka ho proměnil kouzelnický mistr dr. Scarabus (Karloff) za to, že se ho Bedlo odvážil napadnout. Craven vrátí Bedlovi lidskou podobu a vděčný muž mu za to prozradí, že na Scarabově hradě spatřil ženu nápadně podobnou Lenore. Oba se společně s Cravenovou dcerou a Bedlovým synem vydají na hrad, kde záhy zjistí, že na ně Lenore a Scarabus ušili boudu. (Cinemax)

Epistemolog

Vegetariánský mág Erazmo Craven musí ostříhat svého zesnulého otce, který je živou zombie, aby uvařil lektvar k přeměně mluvícího havrana chlastající víno zpět do podoby šílenookého neurotika a alkošarlatána Bedla (P. Lorre), který se chce pomstít svému rivalovi Scarabusovi. Do první poloviny filmu jsem se vážně nenudil, ale už šly vtípky stranou a zachraňoval to jen dekolt královny vřískotu Lerone (Hazel Court). ()

HAL

"Komedie" rozvíjející příběh básně Havran tím způsobem, že Havran je ve skutečnosti zakletý člověk, resp. tlustý a otravný debil, který na okno domu buší jen proto, aby ho jeho majitel občaroval a pomohl mu v předlouhé magické bitvě proti jeho rivalovi. Už to dává tušit že Poe si zarotuje v hrobě a fanoušci Vincenta Price a Borise Karloffa na tom nebudou o nic lépe, anžto jakákoli atmosféra filmu je vzhledem k jeho parodickému žánru naprosto neexistující, a co hůř - i veškerý jeho humor je vyloženě tupý a nudný. 4/10 ()

pornogrind

Spojení Edgar Allan Poe, Roger Corman, Vincent Price, Boris Karloff, Peter Lorre to snad ani nemohlo dopadnou špatně. Zmínit lze ještě mladýho Jacka Nicholsona ale ten mezi hororovými legendami jen paběrkuje. Škoda, že tenhle film pojal Corman jako hororovou komedii. Já bych to uvítal spíš z té hororovější stránky. Ale ani tahle komediální forma mi nevadila. A pakliže na to přistoupí i divák tak je tu šance, že se bude(možná) dobře bavit. Já osobně jsem s hodnocením váhal mezi 3-4hvědami ale finální nezapomenutelnej souboj mezi Karloffem a Pricem rozhodl, že se přikloním na stranu 4hvězd. ()

Goldbeater

Herecký koncert klasiků hororu - legendárního Vincenta Price, protivného Petera Lorreho, skvělého padoucha Borise Karloffa a mladého Jacka Nicholsona. Avšak to, co je na Havranovi nejlepší, je atmosféra, krásná gotická atmosféra tvořená hudbou a nádhernými interiéry. Roger Corman je možná béčkař, ale zaručeně mistr béčkař. A téhle jeho komedie se nemohu nabažit! ()

hladass

Cormanovo zpracování Poeovek miluju pro jejich výbornou, velmi často děsivou atmosféru a něco podobného jsem čekal i od Havrana... Proto jsem po shlédnutí snímku byl naprosto v šoku... Nechápejte mě špatně, Havran je hodně dobrý film, ale komediální, ne hororový... Ze začátku jsem filmu nemohl vůbec přijít na chuť a byl jsem docela naštvaný, ale díky jako vždy skvělému Priceovi (a Karloffovi) jsem si postupně zvyknul a začal si film užívat... A závěrečný souboj už je pak naprosto zábavná chuťovka, na kterou určitě jen tak nezapomenu... Takže pokud skousnete, že není Havran klasickým hororem, na jaký jste pravděpodobně od Cormana zvyklí, myslím, že si tuhle komedii užijete... ()

Webb

Tak tohle byla zase jednou kravina a další totálně zmrštěná adaptace. Už ani nemám motivaci koukat na další filmy Rogera Cormana. Tohle bylo špatné už v době svého vzniku. ()

Jordan

Aj keď je to prezentované ako Edgarov Allanov Poeov Havran, nemá to s ním skoro nič spoločné, ide len o prvotnú inšpiráciu a celkom pôsobivé odrecitovanie prvých štyroch strôf Vincentom Priceom v úvode - po úvode však nastupuje scenáristom vymyslená hororová paródia - ktorú je "vesměs" príjemné sledovať, je to také odľahčené a s vtipom a nadhľadom to kopíruje niektoré klasické hororové "devices" - strašidelný zámok, skvelá muzika Les Baxtera, no a sledovať kúzelnícky duel dvoch najväčších hororových mien - Vincenta Pricea a Borisa Karloffa je pre znalcov celkom príjemná chuťovka. Navyše jedna z prvých úloh mladučkého Nicholsona. ()

swamp

Roger Corman-Vincent Price .. spojení, ze kterého často vycházejí tak neuvěřitelné kousky, že jde z toho hlava kolem. :) The Raven není výjimkou.. ()

Fingon

70% Zábavný úlet s dosluhujícím Lorrem a Karloffem, Pricem ve formě a naopak nastupujícím Nicholsonem. A ten souboj čarodějů fakt stál zato:) ()

SOLOM.

Hororovou atmosféru, aby zde však člověk pohledal. Jako komedie však tenhle kousek funguje dokonale a já se u ní nevýslovně bavil. Především pak ve druhé části filmu, kdy dojde na ony pověstné laciné efekty v kouzelnickém souboji. Přestože nejde o žádnou pastvu pro oči, tak musím Cormanovi vyseknout poklonu, protože v jeho humorném podání nad jejich kvalitou mávnete rukou, protože bavit se u nich budete opravdu královsky. Když se k tomu přidal i velice povedený hudební doprovod a solidní herecké výkony bylo vymalováno. 7/10 ()

eraserhead666

Tak tuhle nezvyklou cormanovskou podivnost jsem dával na třikrát, protože jsem u ní dvakrát usnul. Zíraljsem jak blázen - opravdu Matheson, Corman a Price chtěli, abych se u (pravda hodně volné, ale přesto) adaptace klasiky E. A. Poea tolik nasmál? Hodně dlouho jsem nevěděl co si o filmu myslet, připadalo mi to jako hodně šílená sebeparodie cormanovských Poeovek. přesto spousta věcí seděla, Vincent Price opět úchvatný, kulisy paráda, ten humor je tak ujetý, až mi sedl no a mladičký Nicholson? Hodnocení lítalo od odpadu k hodně velkým výšinám. zřejmě to zachránil závěrečný kouzelnický battle, protože jsem si nakonec řekl, že to zase tak špatné nebylo. 2,5* ()

Terva

V Anglii 17. století proti sobě bojují dva zpustlí čarodějové. Ješitný doktor Craven musí nejprve porazit doktora Bedloa, aby se mohl utkat v magickém souboji na život a na smrt se svým úhlavním nepřítelem Scarabusem..... Scénář : Richard Matheson podle básně A. E. Poa. Kamera : Floyd Crosby. Hudba : Les Baxter ()

liquido26

Bohužel ani takováto hvězdná sestava tomuto Cormanově filmu nepomohla. Hazel Courtová se svým velkým výstřihem sice připoutá divákovy oči k obrazovce a ta postava prospěchářské mrchy se jí doopravdy daří, Boris Karloff je také docela dobrý, ale to je asi tak vše. Bohužel Vincentu Pricovi role dobráckého, sentimentálního, usmívajícího se čaroděje moc nesedla a jeho pověstné děsivé pohledy a gesta si neužijete. Z Poeovy předlohy zůstala pouze scéna příchodu Havrana, postava Lenory a závěrečné Nevermore (a v úvodu si užijete několik úryvků z básně ve strhujícím Pricově přednesu). Je spíš úsměvný než vtipný a hororvý není vůbec. Něco zajímavého se na obrazovce začne dít až asi půl hodiny před koncem (první cca hodina docela nudí) a závěrečný souboj Karloffa a Price "na život a na smrt" je sice docela vtipný, ale postrádá jakoukoliv dynamiku a díky své délce působí spíš jako snaha film natáhnout. Tři hvězdičky dávám tak nějak z úcty k panu Cormanovi a jeho ostatním filmům z nichž většina jsou masterpiecy. ()

corpsy

Komediálny štýl rozprávania mi v tomto prípade nesadol. A vsadiť na klasický gotic horror, tak to mohlo tiahnuť aj na maximum. Občas až parodické výstupy všetkých zúčastnených hercov a až edwoodovská ( tým myslím trápna a nie technicky nedokonalá ) réžia Rogera Cormana film kazia. Dúfam, že to bol zámer a nie opak. ()

PKD

Docela bžunda. Proti své vůli jsem se i dosti nasmál. A i když znám i humorného Poea, tak snad ani on, nemá takovou prdlou komedii (snad až na geniálního Antěla Pitfornosti, kterého měl Corman udělati místo tohoto) či co, hehe. Samotná titulní báseň (tedy nikoli povídka, jak si spletl Lima) má sice ironické podtóny, ale ryze komediální útvar to tedy není ani náhodou. Zde je ale jedná o tak prdlé zneuctění Mistra E.A.P., že tomu ty 3 dám. Nicholson ještě hezounek, než za takových 10 a více let vizuálně zdémoničtěl:) Lorrovy (kde jsou ty časy Casablancy, že?;) výstupy jsou TOP.:))) Jo a Frankensteinovo Monstrum jsem na rozdíl od jiných poznal hned. Ten xicht jest nezaměnitelný i bez těch šroubů v hlavě, haha. A tímto prohlašuji, že mám za sebou a až na tento film vše ostatní ve filmotéce, komplet Cormanův Poeovský Cyclus.;-) Jeden z velkých filmových dluhů jest tímto splacen. ()