Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

majo25

Ďalší z rady vojnových filmov o úteku z nepriateľského tábora počas 2. svetovej vojny. Aj tento má výborné tempo a k záveru pekne graduje. Ani dlhočizná stopáž nie je kupodivu žiadnym problémom. Čo mu určite pridáva, je početné hviezdne zastúpenie a prepracovaný scenár. Hodnotenie: 85% ()

WolfR

Banda správňáků a jedno velké dobrodružství. Scénář k filmu se prakticky napsal sám podle historických faktů. Jedná se tady o tip ťop věrnou filmařskou práci, 5 hvězd. ()

gambit

Výborný film. Jediné, co mi na něm vadí, je naivní zpracování zajateckého tábora, který spíše vypadá jako letní dětský tábor. ()

stOKYi

tento film si naozaj zaslúži prívlastok výborný film :) aj keď by som mal určité malé výhrady, ale stále je to jeden z naj. filmov ktoré som videl v poslednej dobe.. ()

MJMilan

Milovníci klasiky, co vědí že ji dokáži ocenit teď asi žasnou, proč že jsem dal jen tři hvězdičky? Dobrá *** = pro tentokrát 69%. To záporné, co ve filmu je, je pro mě především to pojetí války, protože je to dost přitažené za vlasy. ()

Noviik

Film, při kterém jsem zažil spoustu pocitů. Ne vždy příjemných. Strach o útěkáře, chvíle klaustrofobie a lítost. Tyto emoce byly nejčastější. Film má spád a ani ta délka nevadí. ()

vesper001

Tímto sesazuji Vykoupení z věznice Shawshank i ze všech ostatních míst, kde jsou mříže a dráty, z první příčky útěkářských filmů, a udílím zlato Velkému útěku tří statečných a stovkám odvážných, kterým šlo nejen o svobodu, ale i o princip. V první části vítězí vtip nad napětím, ve druhé se pak role obrátí, a jelikož vám už postavy stihly přirůst k srdci, je to o nervy. Hilts Steve McQueen není dominantním charakterem, jak se z plakátů zdá, hlavních partů je tu víc a jsou vcelku vyrovnané. (Mě potěšila hlavně účast Gordona „Cowleyho“ Jacksona.) Velký útěk je krásným důkazem toho, že v příběhu z války a vězení nemusí nutně hrát prim krev, surovost a patos, že předlouhá stopáž nemusí být žádný problém, a že slova jako čest, oběť a věrnost nemusí patřit jen do pohádek. ()

sir-dave

Možná jeden z mála filmů, kterému by prospěl po letech remake. Více dramatičtější, temnější verze. Nacisté bývali vyobrazení vždy nekompromisně a tvrdě. Velký útěk je ukázán skoro růžově v uvolněnější atmosféře, nevím zda to měl být záměr a ani ten závěr mi srdcervoucí nepřišel. Tábor vypadal spíše jako pro vězně s nejmenšími delikty. Následné útěky občas s dávkou nelogického chování, ale čert to vem, stát se to nějak stalo. ()

andrii

Velmistr úniků, "kápo Copperfield," Steve McQueen hlásí: "Už zase viklám laťky, plaňky, zvětšuju mezery plotů. Zvyšuju laťku bloků. Zaskočím nácky. Nahoru a dolů. Nahoru a dolů. Přes kopečky skáču. Na mopedu. Natrvalo, na svobodu? ()

sator

O tom že když jste spojenecký důstojník, zavřou vás do německého lágru, je to vlastně děsná legrace... Nekuřte bezprostředně po napití...😛 ()

SeanLSD

Až na to, že zajatecký tábor pôsobí ako letné sústredenie vojakov zbratrených armád s hlavným programom brannej tímovej hry, je VEĽKÝ ÚTEK poriadne "veľké kino". Ale keď tých 50 hrdinov naozaj zahynie, vôbec sa to do relatívne odľahčeného priebehu deja nehodí - a pritom práve v tom väzí pointa. Vychýrený film tým pre mňa stráca jednotnosť a pôsobí nevyvážene. Druhá vec je, že vo mne vzbudil veľký záujem o úžasnú udalosť, o ktorej som dovtedy nevedel a celý ten príbeh so svojimi súvislosťami a následkami, ako aj samotné okolnosti úteku, detaily stavby tunelov a organizácia práce, ako aj tábora samotného, mi napokon prišiel ďaleko zaujímavejší, ako všetko to, čo som videl vo filme... ()

drexik

Po velkém flámu přišlo zase něco velkého, tentokrát útěk. Náckové sice byli hovada, ale takhle blblé hovada určitě nebyli, a popravdě tohle je více komedie než akčnák, drama či válečný film. ()

wafc

Heil Hitler Herr Nágl. Tyvole, jsem strašně zklamanej ze směšný první poloviny filmu, ve který bylo tolik nonsensu, že by mohl závidět i Tristan Tzara, kterej podle mě po shlédnutí tohohle filmu skonal, protože si uvědomil, jakej to byl břídil. Tak pojďme.. Všichni Načos umí anglicky a velitel lágru dokonce nemá ani přízvuk. Pobyt v lágru je vlastně taková bizarní hra, ve které je všechno ''jen jako''. Pokus o útěk? Pohodička, dostaneš tytyty. Nakopeš člena Luftwaffe do análu? Nic, běž si na 20 dní sednout do chládku. Další spíš historická píčovina nastala, když jsem zachlechl oslovení ''Oberst''. Mílý, Sturgesi, to je prosím co? Obergruppenführer, Oberst-Gruppenführer či snad Standartenführer? Do toho všeho ta směšná groteskní hudba. Ale abych byl spravedlivý, tak musim uznat, že po útěku ze skautského tábora se z filmu stává strhující podívaná a proto nedávam ani odpad ani pět hvězd, nýbrž průměrnou trojku. ()

LeoH

Většina slavných útěkářských dramat u mě nějak nepadá na úrodnou půdu, ať už prchá Steve McQueen z tichomořských trestaneckých kolonií, Tim Robbins z věznice Shawshank nebo znovu Steve McQueen & parta 76 statečných z fešáckého lágru Luftwaffe pro spojenecké zajatce. Historka je to dobrá, s nadmíru sympatickým kolektivním hrdinou i jednotlivými tvářemi, ale z té snahy uklohnit z ryze evropského tématu po hollywoodsku univerzálně stravitelnou všehochuť, zároveň napínavou, legrační, vážnou, v závěru tragickou a v nejzávěrečnějším závěru zase optimistickou, s britským suchým humorem i americkým cool faktorem, ve mně nakonec zůstal jen pocit příjemné, inteligentní, leč taky poněkud povrchní a na jistotu vypočítané zábavy. A ani můj oblíbenec E. B. se s tím jedním hudebním motivem tentokrát zas tak nevycajchnoval. ()

senor

Výborný dobrodružný snímek se skvělým obsazením a i přes dlouhou stopáž je zde neustálá akce. McQueen zde má svoji tradiční rošťáckou hereckou polohu a skvělé kousky na motorce jsou skutečně výjimečné. Mě však potěšil především James Garner. Zamrzí snad jedině americká letadla v německých válečných barvách. To bylo tak těžké sehnat pár Messerschmittů? ()

Komprimus

Moc mě sice nepřesvědčila uvolněná atmosféra zajateckého tábora, kde měli pacifikovat nejproblémovější zajatce, ale posledních 40 minut to plně vynahrazuje. Je to sice dlouhé jako prase, ale stejně tak dobré. ()

Jizni Tlapa

Velmi rozporuplné pocity nabízí Velký útěk. Mít rotu plnou těhle hereckých es, sakra to mělo vypadat úplně jinak...Benevolence SS je k neuvěření a místy komické prvky jsou jednoduše na škodu!!! Přidám-li zabijácky nataženou stopáž a sice příjemný,ale otravně dlouhy hudební doprovod v každé scéně, získám maximálně velmi lehký nadprůměr! ()