Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Mrkvič

Sice je to celkem slavný film a dřív mě možná bavil víc, ale už působíspíš jen taková odlehčená verze podobných příběhů. Možná, kdyby to bylo úmyslněji odlehčenější a s vtipem, bylo by to skvělé i po padesáti letech. Celou dobu film působí, jakoby to byl nějaký dobrodružný letní tábor. Až ke konci se přitvrdí, aby se mohlo trochu moralizovat. A ona to přitom taková sranda určitě nebyla. Do plusu film posouvá hlavně Steve McQueen. ()

Mirokukii

Velký útěk-velký film se spoustou hvězd, podávající jak jinak skvělé výkony. Nenechte se zmást délkou filmu, uteče to velmi rychle. Výborný dobrodružný film se spoustou sympatických postav (až na ty nácky samozřejmě). Úvod komediální (několik pokusů o útěk hned po nástupu do tábora). Stavění tunelů napínavé, samotný útěk bezvadná akční jízda. MCQueen a Garner nejlepší ve svých rolích. ()

Johnny.ARN

Asi pred sto rokmi som narazil na túto skvelú hru. Bavila ma, bola akčná, napínavá, miestami veľmi ťažká a strávil som pri nej veľa času. Dodnes si na ňu niekedy spomeniem. To ma priviedlo k myšlienke pozrieť si pôvodný film, z ktorého vychádzala. No vychádzala je po dopozeraní veľmi silné slovo. Narozdiel od hry, v ktorej plníte misie či už ako pilot lietadla, zajatec v hrade, alebo väzeň v tábore, film je na tieto udalosti o dosť chudobnejší. Viac ako dve hodiny len kopete tunel, čorkujete veci a sledujete Stevena, ako si na samotke hádže loptu. Na svoju dobu ale to musel byť pecka film. Páčilo sa mi ako sa pracovalo s postavami a e sme sa dozvedeli aj čo sa dialo po úteku. To je tiež v hre trochu inak. Mám chuť si to znova zahrať. 3 z 5 ()

Dado

Veľký útek svojím svojským poňatím jednej z mnohých tragických epizód druhej svetovej vojny zákonite vzbudzuje u istej časti diváckej obce nevôľu. Napriek tomu, že snímka veselo ignoruje značnú časť zákonitostí adaptácií podobných historických udalostí, však u mňa žiadne rozhorčenie nevyvolala. V dobrodružnej rovine, ktorú si volí a v ktorej väčšinu času niet miesta pre obligátnu temnú atmosféru obdobných príbehov či naturalistické výjavy, totiž Sturgesov film funguje takmer bezchybne – je mimoriadne svižný, miestami úsmevný, zároveň však vo vybraných scénach nesmierne napínavý. Čo je však najdôležitejšie, až na menšie zaváhania zručne pracuje s emóciami, vďaka čomu i napriek špecifikám rozprávania v žiadnom prípade nedehonestuje pamiatku ľudí, ktorých osudy sa snaží reprodukovať. (90%) ()

danoo

Nestarnúca klasika o nič horšia ako MOST CEZ RIEKU KWAI, FRAJER LUKE alebo VYKÚPENIE Z VÄZNICE SHAWSHANK. STEVE McQUEEN je legitímnym bratom všetkých tých ALECOV GUINNESSOV, PAULOV NEWMANOV a TIMOV ROBINSOV. ()

lennyd

Pokus o útěk ze zajetí je povinností každého správného důstojníka spojeneckého letectva. Toto činí velké problémy nacistické Luftwaffe, a tak se plukovník van Luger pokusí o finální řešení - vytvoří extrémně zabezpečený zajatecký tábor, kam budou převezeni ti nejaktivnější "útěkáři", a nebudou tak podrývat autoritu ostatních vězňů. Ale celý projekt se mu začíná vymykat z rukou, protože vězni v táboře začnou potajnu organizovat největší útěk všech dob - najednou má uprchnout až 250 zajatých letců ... Největší devizou filmu je bezkonkurenční atmosféra nacistického zajateckého tábora, kterou ačkoliv se pozdější filmy (např. Hartova válka) snaží napodobit, tak nesahají velkému útěku ani po kotníky. I přes ukrutnou (téměř tří hodinou délku) jsem se ani chvilku nenudil, a jen držel palce, ať to těm klukům vyjde. Skvělým hereckým výkonům určitě vládne charismatický Steve McQueen, ale i ostatní (James Garner, Charles Bronson) jsou perfektní. Trochu škoda toho konce (tady by mě hollywoodskej konec i docela potěšil), ale to už je daň za filmy dle reálných skutečností. 4.5* ()

LeG!oN

Jo jo tenhle film je lahůdka, nicméně se mi moc nelíbila ta první hodina. Vůbec se mi nezdálo že by se němci chovali tak přívětivě ke svým nepřátelům. Byli takový hrozně tolerantní apod. a to mi k ním moc nesedí. Naštěstí zbytek filmu to jsou cca dvě hodiny je parádní a osobně mě trochu mrzelo že chytili zrovna *******. ()

dANo

Toto je riadna klasika! Plejáda skvelých hercov, napínavý príbeh založený na skutočných udalostiach a tiež kvalitná technická stránka filmu sú jednoducho zárukou veľkého filmu o jednom veľkom úteku z brutálne stráženého zajateckého tábora v Nemecku počas 2. svetovej vojny. Prekvapenie mi pripravil aj samotný záver filmu, ale nebudem prezrádzať a len vrele odporučím si túto filmovú pecku pozrieť... ;o) ()

Krustyburg

Málokterý film mě udrží vzůru až do půl druhé ráno, leč Velký útěk to dokázal. Málokterý tříhodinový film je napínavý od začátku až do konce, leč Velký útěk ano. A vůbec u málokterého tříhodinového filmu vydržím až do konce, leč u Velkého útěku ano. ()

MikeZ

Skvělá dobrodružná klasika, která i přes úctihodných 172 minut dokáže diváka udržet napjatého. 10/10 ()

Compadre

Jeden z nejlepších útěkářských filmů, co jsem kdy viděl. Výborná atmosféra, skvělej scénář, herci úplně špičkoví...tyhle filmy prostě miluju. ()

Andreas83

Skvělá válečná klasika, dobře promyšlený příběh doplněný výtečnou atmosférou a kvalitními hereckými výkony je zárukou že se tohle veledílo nikdy nezapráší. ()

Prekarkar

Nechápu, jak to může být tak oblíbený film (aktuálně 144 nejlepší). Možná dějem?!?!? Ale ani po technické stránce to není nejlepší. Tak to cítím a tak strhávám hvězdu. Nevím proč, ale připomnělo mi to belmondovo "Eso es". Tam jsem aspoň bezpečně věděl, že se jedná o komedii :-) ()

Castrator

První dvě hodiny filmu působí jako by v táboře byli za trest nacističtí hlídači, nikoliv chroničtí zdrhači z vězení, kteří mají v táboře dostatek jídla, procházky téměř kdykoliv, kdy se jim zamane, sami si ve volném čase pálí alkohol, na hlídače jsou drzí a maximálně je za to čeká týden na samotce, prostě pohodička a klídek. Z něčeho takového by utíkal jen blázen. Film to sráží dost dolů, nedá se brát příliš vážně. Byl to zřejmě záměr, mně film kvůli tomu ale celkově příliš nesedl. Určitou dávku nelogičností a náhod beru, zde toho bylo moc. Někteří lidé sice tvrdí, že v některých táborech to takto opravdu vypadalo a byl tam dost volný režim, aby Němci ukázali svou vlídnou tvář, ale tady je toho prostě moc. Vrchol debilismu bylo Jacksonovo (Cowley z Profesionálů) Thank you. Když došlo na události téměř na konci filmu, jako by šlo o úplně jiný film. ()

sskrblik

Téměř tříhodinovej film z druhé světové války, který umí neobyčejně zaujmout a nenudí ani na moment. Zcela nepochybně je to pro mě osobně také tím, že od dob herních Wolfensteinů nebo Commandos, filmového Velkého Flámu nebo Hanebných Panchartů, jsem se do tématu války za nepřátelskými hranicemi bezhlavě zahleděl. Většina výše zmiňovaných médií (filmy, hry) toto téma umí perfektně zpracovat. Přetvořit atmosféru doby a divákovi dát až hororově drásající pocit toho, že kdykoliv může nepřítel odhadnout co je hrdina zač a kdykoliv může jít o život. Pravdou je, že u Velkého Útěku jsem s tím měl docela problém v první polovině filmu, kdy německý tábor působí jako skautský kemp ve kterém nejhorší trest je poslání na hanbu do kouta (ve filmu v podobě samotky). Přikrášlené též mohli být některé scény co se týče chování Němců k vězňům. Zkrátka myslím, že realita nebyla vůbec růžová... ale o tom se dá dlouze spekulovat. V každém ohledu velmi dobrý snímek se starou školou hereckých es a závěrečná hodina na "svobodě" se mě neodmyslitelně vryje do paměti. ()