Hop nebo trop

všechny plakáty
TV spot 6
Komedie / Rodinný / Dobrodružný
Česko, (2004–2008), 10 h 3 min (Minutáž: 72–79 min)

Hudba:

Jan Kolář

Ivana Chýlková, Martha Issová, Pavel Řezníček, Roman Zach, Marek Taclík, Adrian Jastraban, Ladislav Ondřej, Klára Oltová, Václav Knop, Jitka Sedláčková (více)

Série(2) / Epizody(8)

Komediální seriál začíná jednoho všedního rána v sychravé zimní Praze. Rozvedené Báře Duškové se nechce do práce a jejím dětem do školy. Určitě netuší, že zanedlouho je čeká poněkud dobrodružný zájezd na hory s kolegou z podniku a s partou jeho povedených přátel. Večer na horské chalupě ovšem vezme nečekaný obrat. Ale co hlavně, jedním výletem to všechno neskončí. Směšným držkopádem při přeskoku kozy prostě začal celé rodině nový život. Je to hop nebo trop: vždycky se dá přece začít znovu a na lásku není nikdy pozdě... Celá minisérie chce být především diváckou podívanou. Těží z obliby komedií, jako byl například triptych režisérky Poledňákové, autorova komedie Sněženky a machři, v klasické literatuře "Tři muži ve člunu" anebo ze současného čtení jmenujeme oblíbenou vodáckou knížku "Jak utopit Ofélii." Lyže, kola, voda či koně, to jsou všechno buď milé vzpomínky anebo aspoň hezké nerealizované sny, a proto věříme, že divák tudy s námi půjde rád. Realizace podobného záměru v podmínkách České televize byla ovšem tvrdým oříškem. Sledovat dialogy kamarádů, jejich slovní duely při jízdě na kánoích, na kolech nebo v sedle koní a zachytit přitom atmosféru hor, řeky nebo třeba noční bouřky - to vše bylo produkčně i režijně velmi náročné. Naděje vložili proto tvůrci v technologii DV, která právě umožňuje sledovat herce v mezních situacích. Jenom tak bylo například dostupné natáčení na dvě i více kamer a přizpůsobení se mimořádným situacím, jako byly například povodně, které zastihly štáb při natáčení na Horní Vltavě. K realizačním lahůdkám patřily scény jako slaňování Vyšehradské skály, utonutí na nočním splavu, kroupy nebo seskok padákem.

Seznam jednotlivých epizod:

I. řada  1. Na lyžích
2. Na vodě
3. Na kolech
4. Na koních

II. řada  1. Memoriál
2. Pelech
3. Ženy do větru
4. Tři vdovy (oficiální text distributora)

Katarine

Výborný seriál o bezvadné partě lidí, které ztvárnili celkem neznámí herečtí nováčci stejně dobře, jako už zasloužilé hvězdy (Ivana Chýlková zde naprosto exceluje). Byla to skvělá podívaná, na každý díl jsem se moc těšila. Druhá řada už o něco malinko slabší, ale pořád bych u ní neslevila ze 4*. Takové seriály dnes potřebujeme, klidně bych zvládla i další a další pokračování. Bohužel se dnes s dalšími díly setkáváme jen u stupidních nekonečných seriálů komerčních televizí. Je to fakt škoda. ()

rakovnik

Dobrý námět, ale dialogy naprosto vykonstruované. Oceňuji nápaditost a jak zmiňují i ostatní uživatelé, ve srovnání se současnou seriálovou produkcí opravdu tento vyčnívá. Jinak nemastné, neslané, i přes potenciál, který v sobě nese - aktraktivní prostředí, zajímavé zápletky, slušní herci. ()

SallyZen

Na české filmové poměry je to hodně dobrý seriál. Já se u toho vždy skvěle bavil, teda především u tý první řady. Stejně nejlepší byl Jastraban v epizodě "Na kolech" jak zkejsnul u tý selky a její maminky. Hezky si ho vykrmovali. Víc takovýchto seriálů by naší kinemošce prospělo a ne pořád všechno na jedno brdo(VKV, Ordinace...). 75% ()

zette

Takovy obycejny rodinny serial, ktery tezi z normalnich lidskych cinnosti. Scenar neni nicim zajimavy, par dobrych momentek ze zivota a solidni herecke obsazeni. ()

Kri-kri

Vzhledem k tomu, že se jedná o českou tvorbu natočenou po roce 2000, která z 95% nestojí absolutně za nic se na tento seriál dá koukat. Tehdy ještě Kavárenská televize byla schopna alespoň občas natočit i nějaký apolitický seriál. Za první čtyři díly, které jsou o něco zábavnější, nápaditější a dobrodružnější ve stylu tradičních čundráckých výletů dávám 2,5 *. Ovšem o pár let později natočené poslední čtyři díly mi naopak připadají méně vtipné, nudnější, vyčpělé až depresivní a na víc jak 1,5 * nemají. Takže jako celek to zprůměruji na lepší 2 *. 40% ()

Master19

Nemám slov. Po druhém shlédnutí přidávám i pátou hvězdičku. Tenhle super seriál vyzařuje tak krásnou a realistickou poetiku, že mě až občas mrazí (a ono taky není divu...). Možná je to proto, že i přes to, že život je tak zatraceně krutý, si ho partička hlavních hrdinů dokaže užívat. Člověk jim prostě musí závidět... :-) ()

cubiculla

První série 4*, druhá série 2*. (4+2)/2 = 6/2 = 3*. Škoda těch pokračování, mohl to být povedený český rodinný seriál, takhle si dá za pár let možná ještě jednu reprízu a pak bude pomalu umírat... I když abych zas jen nehanil, vzhledem k dnešní české seriálové tvorbě, rozhodně ten povedenější příspěvek. ()

fabecc1222

Pamatuju si, že jako dítě jsme na to doma koukali každé léto, a právě s letní pohodovou atmosférou si tento seriál spojuji. Hlavně první řadu, která má vynikající kvalitu, a první dva díly by se určitě uživili i jako samostatné filmy. Druhá řada už bohužel takovou kvalitou nedisponuje, a výlety mnohdy ustupují do pozadí. Pochválit lze určitě velmi zajímavé obsazení a také hlavní znělku, která se prolíná napříč celým seriálem. V podstatě je to taková reklama na naši krásnou krajiny a památky, snad abychom nezapomněli také někdy vyjít ven, a nesedět jen doma. ()

Elisebah

Povedený seriál. Je to ze života, kdy se parta lidí sejde a něco spolu podniknou. Jednou jedou na hory, kde jedna z nich porodí zdravou holčičku, podruhé zase jednou na vodu. "Vodní" výlet však končí tragicky, smrtí jednoho jejich kamaráda. Poté se vydají na kola a další rok na koně. Prostě pohodová dovolená a pro děti občas nudné prádzniny, ale nakonec jsou i ony spokojené. ()

solskjaer

Jo, vlastně docela v pořádku seriál a po dlouhé době i zábava. Jde vidět, že když se chce tak to jde. Chýlková opět boduje. ()

brooklyn73

Vlastne jsem toto nechtel ani sledovat, ocekaval jsem ze to vypnu brzy,ale nakonec jsem byl i zvedavi na dalsi dil.Pekne , usmevne, lidske.Nejvice se mi libil dil druhy.I kdyz musim pripomenout dve sceny, ktere mi nezapadaly do deje ani atmosfery serialu.Prvni byla vuplne pohodove atmosfere, kdy cela parta jede na vodu se zniceho nic stane rekneme nehoda s lodemi,ktere jsou pripevnene na strese automobilu a pri prujezdu podjezdem se nachazeji vyse nezli zminovany podjezd a tudiz se nam velice lehce nici.Cele je to vsak natoceno pro mne jako horor a prichazi to uplne z cisteho nebe, kdy by to nikdo neocekaval.Dalsi bylo utopeni jednoho z hlavnich hrdinu na konci tohoto dilu, nechce se mi polemizovat proc se tak stalo, scenar jsem necetl ,ale prijde mi ze to tam urcite nebylo.Spise to byla inprovizace,ze byla potreba s hercem ukoncit spolupraci anebo nevo podobneho.Podobne sceny jsem hledal i v jinych dilech, ale uz jsem je nenasel.Zaverecny seskok padakem se tomu nepriblizil.Kazdopadne 4 hvezdy. ()

Kovaja

Díly 1)Na horách, 2)Na vodě, 3)Na kolech, 4)na koních.Moc povedenej seriál s dobrodružným nádechem ve kterém se oběvují moc supr lidi,ne jak nějaká Ordinačka.Chýlková dokazuje že právem patří mezi Naše nejlepší herečky.Moje hodnocení dílů je od nejlepšího a to:Voda,Kola,Koně,Hory.Záběrys Bendovou sou fakt povedené je vidět že se nemá za co stydět ()

Paity

Přímo bytostně nesnáším české miniseriály, navíc když se tváří jako sportovní, je to ještě horší. ()

VonoXX

V dnešní době Pojišťoven, Ordinací, Vztahů a podobných zabijáků je tento seriál opravdu skvělý. Hrají v něm výborní herci a příběh s hudbou je taky dobrý. Proto musím v porovnání s ostatními českými seriály dát plné hodnocení. Škoda jen, že to má tak málo dílů. Pro mě jeden z nejlepších českých seriálů. [88%] ()

Schuldiner

Slabé, po všech stránkách.. Když už je to ze sportovního hlediska všechno tak nějak nerealisticky udělané, čekal bych alespoň od herců nějaké výkony. No a ty se nedostavily, takže... Navíc - ty dialogy psal nějaký blb. ()

t.mon

Na lyžích-neviděl jsem, Na vodě-5*, Na koních-3*, Memoriál-4*, Pelech-neviděl jsem, Ženy do větru-neviděl jsem, Tři vdovy-4* ()