Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

elanista1

Kvalitny a napinavy psychothriller v Hitchcockovom style / nepriama podobnost s Vrazdou na objednavku / s velmi zaujimavym scenarom a reziou. Film pri ktorom treba riadne premyslat, nie je mozne ho odsledovat len tak s vypnutou hlavou, ked chcete mat nejaky zazitok. Obrovska splet vztahov medzi postavami, kde kazdy na niekoho nieco vie, nieco taji, nieco hodla urobit; je zaujimave sledovat konanie postav, kde kazda ma iny motiv a kazda kona ucelne vzhladom k jej postaveniu. Pre niekoho to moze byt smiesna prekombinovanost, ale ono je to len scenaristicka genialita. A.Hepburn treba taktiez pochvalit, je jednym zo zakladnych kamenov uspechu. Na stupnici do 10 by som urcite dal 7. ()

kobras5

Na plný počet hvězd to není, ale film to je vskutku zajímavý a abych poslední dobou řekl pravdu, je to jeden z mála filmů, u kterých nelituji, že jsem si jej pustil. Možná bych ještě z žánrů vyškrtl horor a pak bych byl naprosto spokojený, neboť prvky hororu to defakto neobsahovalo žádné, neboť krve má kdejaká kriminálka víc a že jí tu moc nebylo. Jediné mínus zde pozoruji jsou občasné nezáživné pasáže, které kdyby se vyškrtly, zbylo by filmu možná takových 70-80 minut. 70% (viděno na DVD česky). ()

Anjunja

Zasloužená nominace pro Audrey Hephurn!! Byla tady opravdu úžasná! Celý film je hodně napínavý. Promyšlený plán kriminálníků není úplně promyšlený. Asi jim nedošlo, že slepý člověk má daleko citlivější sluch. Je opravdu šampionka mezi slepými .) ()

Gortyna

Kdyby byla bývala ta slepá paní tu panenku byla ochotná padouchům vydat, nebyla by byla bývala tak soužená, trápená a na životě ohrožovaná. Že by ta paní sama měla s obsahem panenky pochybné úmysly? Kdyby byla řekla: "Tak si tu blbou panenku vezměte a mně dejte pokoj," film by byl nevznikl. Teď vážně: čtyři hvězdy za výkon Hepburnové a - s jistými výhradami - rozjetý závěr. Jo, vidět to tak v 60. letech... ()

natalie15

Aj po všetkých tých rokoch si Wait until dark zachoval slušné napätie a atmosféru. K tomu úžasná Adrey Hepburn, skvelý scenár a mrazivý psychologicko-kriminálny thriller. Staršie filmy nemám najradšej práve preto, že majú "uspávankové" tempo a zvlášny strih, no tu sa to vôbec nevyskytuje - tempo je primerané, strih výborný. 85%. ()

martins

Další výborný film s Audrey Hepburnovou, které zdatně sekundují Alan Arkin nebo Richard Crenna, kterého jsem zde viděl poprvé mimo postavu plukovníka Trautmana z Ramba a jeho parťáka hraje Jack Weston, ostatní jsou zde jen jako kompars, ikdyž Samantha Jones, je taky moc pěkná. Opravdu mrazivý thriller, vše se točí kolem panenky, kterou Susy má doma a které se chtějí zmocnit tři zlosynové, zatímco dva chtějí opravdu jen tu panenku, respektive heroin v ní ukrytý, děsivý Roat, hodlá svědka zlikvidovat, nakonec dojde k neshodě uvnitř gangu a Roat oba společníky zabije, zbývá pak už jen Suzy. ()

Bau.Baushka

O výkonu Audrey Hepburn se nedá říct nic jiného než samé superlativy, naprosto přesvědčivá, skvělá a úžasná. Oproti jiným filmům nestál film na jejím úžasným vzhledu, ale na jejím úžasném hereckém umění. Zato Alan Arkin mi nepřipadal jako takový záporák, jakým měl být, dokonce mi ho ke konci bylo i líto. ()

DonBraso

Takhle se točí filmy na pětníku.Parádní thriller,kterýmu stačilo na posvátný olymp jen jediné.Zkrátit stopáž,kdy místama už bylo toho courání zbytečně hodně.Přesto jedna panenka,jedna slepá postava se skvělým hereckým obsazení,s parádním záporákem,který naháněl hrůzu už díky brýlím.Skvělé napsané dialogy,jen ze začátku jsem se mírně ztrácel,protože i zde to má nádech menší krimi vložky,kdy ke konci filmu díky tmě už jsem nedýchal a s gradujícím napětím jak slipy na špagátu jsem byl mile potěšenej.Konec byl samozřejmě odhadnutelný,to přesto nemění nic na faktu,že Terence Young je pan režisér. ()

moudnik

Nervák, který mohl být i divadelní hrou, ma hlavní scénu v malém bytě slepé ženy. Tu zahrála výtečně něžná a křehká Audrey Hepburn. Je radost se na ní dívat, jak tu roli válí. Je to tak, hrubá síla často na inteligenci a fištrón prostě nestačí. Zde je důkaz, mistrovsky sehraný hvězdami A.Hepburn a Alanem Arkinem. Stáří filmu neubralo na kvalitě, naopak. V záplavě trapných béček s podobným námětem, které současnost plive do kin, trčí tento, klidně ho můžeme nazvat -HORROR-, do mohutné výše. ()

rochelka

Hra na kočku a na myš , kdy se na konci z myšy stane kočka.Velmi dobře zahraný a napínavý snímek! Audrey jako slepá žena byla vážně přesvědčivá. Dobře stupňované napětí a práce se světlem :o) Jen mi bylo na konci líto toho zdemolovaného bytu... ()

Amaranta

Nejopravdovější výkon Audrey Hepburn. Občas hodí ten svůj nevinně vyděšený výraz, ale tady je konečně logicky uplatnitelný! ()

W_Parmalee

MÍNUSY - Zub času je hodně znát. Mnoho logických chyb a jedna místnost (film je podle divadelní hry). PLUSY - Parádní atmosféra! 60% ()

lepo

"One woman show" a jediná miestnosť. Ak je skvelá divadelná predloha, môžeme byť svedkami , že aj toto stačí na jeden výborný film, ku ktorému vyjadrujem poklonu. ()

Desmi

Tenhle snímek, stejně jako desítky dalších, nemá v top 300 co dělat. Proboha, vždyť jde o normální průměrnej trhriller. Já mám pocit, že všechno co bylo natočený za dob krále klacka má automaticky o jednu nebo dvě hvězdy navíc. Neříkám, že to byl úplně špatnej film, když pominu vůbec celej smysl filmu, kterej je nelogickej a praštěnej, pak to bylo celkem povedené. Audrey zahrála slepce skutečně povedeně, naopak si myslím, že to byla taky tak jediná role, kde mohl herec předvést nějaké větší umění. Předvídatelné, jak tu někdo psal, mi to nepřišlo. Bylo to napínavé až do konce, ale nemůžu tomu odpustit, že celý děj je postavený na hlavu a nedává smysl. Aby psychopatickej vrah zkoušel po slepé ženě vymahát panenku, kterou ta žena nepotřebuje a nevlastní, nějakým hloupým divadýlkem, to asi ne.. ()

VLADEK

Poprvé viděno v 80. letech a dnes po dlouhé době. V dnešní době by fim jako thriller neobstál, ale i po těch letech má své kouzlo. 75% ()

leonidas

tak takhle teda ne, přátelé, vřele doporučuji všěm filmovým fanouškům nových filmů, na tento film se zásadně nedívejte. tak za prvé tento film má děj, myslím si že to je něco neslýchaného co si scénárista vůbec dovolil, že napsal scénář který má hlavu a patu, že příběh co se tam děje má svou logiku a náboj.za druhá audrey hepburn skutečně hraje no na to nemám dostatek slov, co že si to tato herečka dovolila nestát tam jak vyřezávaný svatý čučet do blba dofat že to snad zachrání její ksichtík z výrazem tvora kterému ulítli včely nebo střih nebo režisér jak je to nyní obvyklé.ale skutečně tato herečka dokáže svoji roli zahrát presvědčivě(jako ostatně cokoli), že jí není hanba, že. a za třetí, když se tam zhasne tak je tam tma, přestavte si tu režisérovu drzost, že ve tmě je tam tma, no toto přátelé nemá obdoby a já jsem navýsost zhnusen, že tento film musím zařadit mezi jedny z nejlepších co jsem kdy viděl.tak takhle teda ne přátelé. ()

Senrix

Psychologický thriller, který bravurním způsobem postupně rozehrává velmi zajímavou "hru" mezi nevidomou, ale za to v jiných směrech velmi bystrou, Susy (mimo jiné nominovanou na Oscara!) a psychopatickým vrahem Roatem obklopeného svými komplicemi a to (téměř) všechno na ploše jednoho bytečku! Rozhodně jsem se nenudil, ba naopak, a to zejména díky skvěle propracované tvorbě napětí a působivé hře na nervy. Jednoznačně za 5*! ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin