Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

jalovec7

Čekej do tmy má i dnes divákům opravdu co nabídnout. po dobu celého filmu jste napjatí jako struna a nejvíce při závěrečné scéně. Hlavní padouch je také velice podařený v podání Alana Arkina, hudbu bych si představoval trochu jinak, ale kamera která si vyhrála s kontrastem světlo/ tma je prostě výborná. 86% si sto procentně zaslouží. ()

Biopler

S týmto filmom mám problém. Dajú sa vyzdvihnúť jeho kvality na poli réžie a herectva Hepburn. Avšak scenáristické ťažké kľučkovanie v dialógoch smerujúce k naivite jasne upozorňuje na svoju divadelnosť. A to je na škodu, lebo filmy s divadelnou predlohou u mňa zvykli, logicky vďaka scenáru, vysoko rúbať. Rozporuplne vypáli aj celkový dojem z toho ako Susy stráži bábiku... keď si to divák v závere zo všetkého videného vyskladá. Úsmevne zapôsobí vyšróbovavanie množstva žiaroviek, pri ktorom Susy akoby nič necítila... no čo dodať? Správnu a spravodlivú nepáli :) ()

Panacek

Divadelní kus jako dělaný např. pro Městská divadla pražská (úplně vidím Trávníčka z 80.let). ČST natočila obdobných inscenací taky habaděj (Pracka v láhvi nebo jak se to jmenovalo např.). Dovedu si to představit i v neděli po obědě v rádiu, teda rozhlase. Vhodné zejména pro 75 leté pratetičky a žáky 6.tříd Z(D)Š. Hitchcock dokázal o více než 10 let dříve naložit s podobným Dial M for Murder o poznání lépe. ()

Arequipa

První polovina, kdy ještě Susy netuší něco špatného je podle mě slabší část filmu a nemohu proto dát plné hodnocení. Ta druhá je ale mistrovský kousek - neskutečně vygradovaný thriller plný napětí. Posledních asi 40 min. jsem ani nedýchal. Nevím proč, ale hodně mi to připomínalo Hitchcocka, konkrétně Okno do dvora. Bylo by hříchem nevzpomenout vynikající výkon Hepburnové. Oproti třeba Sám doma bych tohle dítěti rozhodně nepustil. Pokud vás začátek stejně jako mě tolik nechytne, vydržte, stojí to pak za to. ()

mdouglas

Docela dlouho jsem tenhle film nechával ležet, než jsem se k němu dostal a rozhodl se, že si ho pustím. Příběh slepé ženy, která si do svého vlastního bytu postupně pustí vrahy. Po té co zjistí, že mají navrch, vydávají se za různé postavy a hrají tak zajímavou divadelní hru, která je nakonec odhalena. Za perfektní thriller dávám 95% ()

Lasombra

Další výborný kousek s Audrey! Přesvědčila mě, že umí zahrát cokoli. Velice napínavé finále, tak nějak si představuji dobré drama. ()

TheHanz

Starý film, stará škola. Tento film pochází ještě z doby, kdy stačil k dobrému filmu jen dobrý nápad, ne tisíce efektů a prostředí. Jako starší "Okno do dvora" (A.Hitchcock) natočeno pouze v jednom bytě a okolí, což určitě není snadné. V tomto případě se to však vydařilo na výbornou. 85% ()

haWranka

Divadelní představení na obrazovce. Při představě, že bych já byla v takovéhle situaci a ještě nevidomá, mi běhá mráz po zádech. Audrey skvělá, jako vždy :) ()

Eventyrer

Skvelá Audrey Hepburn ako slepá si počínala viac než dobre a najlepšie na tom filme asi bolo, že vás nenechal chladným. Keď som si myslela, že sa tam už nič nestane, film ma prekvapil a Audrey znova musela bojovať o život. Na filmy so starších ročníkov veľmi nie som, ale tento stál za ten risk a vcelku zo mňa urobil človeka, ktorý si pozrie aj zaručenú klasiku. ()

rejsek9

Thriller, který má tah na branku. Děj je napínavý,ale pět hvězd dávám díky Audrey, která díky určité roztomilosti (pohledná slepá dívka, která to tak vždycky neměla a snaží se být statečná) působí jako oběť perfektně. ()

Tamdydam

Omlouvám se předem, ale podle mého stál za zmínku ( kromě hereckého výkonu audrey Hepbunové ) leda tak úplný závěr filmu. Respektive jedna scéna ( měl jsem pocit, že ji snad o mnoho let později obšlehli a použili v závěru prvního Terminátora ). Jinak to ale bylo tak nudné, pitomé a vyčpělé, že jsem se musel smát. Pokud jsem zrovna neusínal ()

xenopus

Skoro padesát let starý thriller, z dnešního pohledu co se týče množství těch správných emocí spíše "jen" drama. Perfektní výkon Audrey Hepburn hrající slepou ženu v domácnosti, již se chystají obrat o panenku plnou drog vraždyschopní padouši, navíc zbytek hereckého ansámblu se předvedl ve skvělém světle. Pečlivě budovaná atmosféra napětí vrcholící v tom samém nebudu spoilerovat bytě podpořená výtečnou hudbou Henryho Manciniho patří prostě do klasiky žánru. Po právu. Propracovaný a chytře napsaný scénář. Velmi solidní 4*. ()

karlee

Scénář je sice dost přitažený za vlasy, ale pokud na to přistoupíte, nudit se nebudete, napětí skvěle graduje. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin