Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

latvar

Hodně hustá atmosféra, která mě vtáhla do děje a připadal jsem si jako bych byl s dotyčnýma v jejich bytě a Audrey Hepburn zahrála prostě skvěle, klobouk dolů. ()

Ne__Ty

Spousta času se věnuje uvedení do děje a rozdání karet. Ty však dostane jenom divák, takže když se poprvé na scéně objevila Audrey Hepburn, ani jsem nedutal. Podobných momentů se přitom ve filmu objeví víc, přičemž například k jednomu z nich bohatě postačila pouhá černá obrazovka a ťukání slepecké hole. Postupně jsem měl radost čistě z toho, že jsem se na snímek mohl koukat a užívat si jeho preciznost. ()

Chise

Staré víno je dobré. Stejně jako tento film, na svoji dobu opravdu vynikající. Mezník dobové filmové tvorby. ()

Danoboss

Niektoré otázky zrejme zostanú nezodpovedané. Napríklad prečo chcel Crenna ešte stále panenku, keď bol Roat mŕtvy? Prípadne aké % manželov najducich vo svojom byte 2 cudzích mŕtvych mužov povie svojej žene ako prvú vetu: "Vedla sis báječne!".? Napriek tomu to bol skvelý film zo skutočne neotrelým námetom. ()

Maynard.

Ale tak na svou dobu se jedná o dobrej thriller. Tím to ovšem v mém případě hasne. Na to, že se film odehrával pouze v jednom bytě to není špatný, ale příběh mi přišel hrozně moc natahovaný a zbytečně komplikovaný a ke konci i dosti nereálný. Podobný snímek - Okno do dvora výrazně zastiňuje tento film. Ani sem příliš nevěřil slepé hlavní hrdince, která se s pomocí malé holčičky vypořádá s partičkou gangsterů. Co mi přišlo naprosto ujetý, tak byla smrt 3 lidí kvůli pár dávkám heroinu. Taky si myslím, že při vyšroubování žárovek, který svítěj celej den by se hlavní hrdinka hódně popálila. Ale abych nebyl pouze kritickej, tak musím vypíchnout část filmu, kdy se dívák společně s hlavním záporákem ponoří do absolutní tmy, která je vidět pouze zde a v Brně na privátě :o). Ale i tu velice šikovně vyřešil, jojo holt se ty ženský nenaučej a nenaučej zhasínat v lednici :o). Co oceňuji, tak poměrně originální myšlenku, ze které je sice cítit, že se rejža značně inspiroval v Hitchcockovi, ale tak už to holt v tom filmovým Světě chodí. Mně bohatě stačí jedno skouknutí... Fear of the dark, to je větší pecka :o) ()

ZkuKol

Terence Young byl mistr napětí a thrillery staré školy byly jeho domácím hřištěm. Audrey dostala šanci se opět předvést jako křehká žena, co se nedá a Arkin s Crennou si vychutnali pikle na několik stran. Scénář je vcelku jednoduchý a využívá půdorysů heist-movie a vydíracího vyjednávání. Stopáž i tempo jsou tak akorát, akce přiměřeně a atmosféra i napětí ve vás probudí touhu jít té milé ženě prostě pomoct, nebo aspoň držet palce! Takovýhle filmů už se dnes točí málo, s jistotou, úctou a zkušeností. Susy nedávno oslepla a ted si vyzkouší, jaké je to hrát na slepou bábu s partou zlodějíčků, jednou panenkou a odmrazující se ledničkou... ()

Sdoom

Parádní ouldskůlový thriller se skvěle vymyšlenou zápletkou a démonickým Alanem Arkinem. Nebýt těch několika očividných nevychytávek, jednalo by se o velmistrovské dílo, takhle je jen mistrovské. (DVD, orig.) ()

Arkanoid

Alan Arkin najprv púta pozornosť nie hereckým výkonom, ale svojimi lenonkami, a kradne si tak scény pre seba na úkor charizmatického Richarda Crennu. Potom však vďaka multiúlohe dokáže svoj herecký talent a jeho pedantného hajzla mu veríte. Audrey Hepburn dokáže zahrať slepú, ale herecký výkon celkovo nie je veľmi strhujúci, záleží však na Vás, ako veľmi za bojíte o na prvý pohľad bezbrannú ženu. Zápletka svojou prekombinovanosťou vyznieva hlúpo, stačilo by trochu pritlačiť a problém by bol oveľa skôr vyriešený. Videli ste lepšie postavy, aj lepšiu zápletku odohrávajúcu sa na malom priestore. Napriek tomu dokážu tvorcovia spoľahlivo zabaviť a toto béčko si zaručene užijete. ()

Borec3

Tak trochu mi tohle drámo připomnělo daleko novější Telefonní budku - na minimálním prostoru maximální napětí. Příjemné překvapení, i když scénář ze začátku trochu drhnul (až jsem se musel smát té dětské naivnosti...). Něco podobného by v současném ztechnizovatělém světě šlo jen těžko natočit... navíc... už si představuju, jak chladnokrevný psychopat roztáčí kolem své oběti propracované herecké kreace :) ()

bari68

Napínavý thriller s dobrou myšlienkou,kvalitnými hercami a jednou miestnosťou.,,To,, je v tomto filme kľúčový fakt.Na jednu stranu to stačí,dôkazom je tento veľmi dobrý film.Ale zasa je poznať,že ide vlastne o libreto divadelného predstavenia a aj dobre rozvetvený scenár úplne nezakryje občasný nudný okamžik,čo má za dôsledok jednoduchá pointa. ()

jondoe

Znovu som mal moznost vzhliadnut thriller, ktory som videl a pred viac ako patnastimi este ako ziak zakladnej skoly. Priznavam, ze vtedy ma to dost vydesilo a dokonca som si na zaver aj dost dobre pamatal. A dnes po dlhych rokoch uz viem preco som si pamatal iba na ten zaver. Poslednych desat minut filmu totitzto zachranuje cely tento film a posuva ho z podpriemernosti na hranicu standartneho priemeru. Asi si budem musiet este pozriet nejaky film z Audrey Hepburn, pretoze to co v tomto filme predvadzala z herectvom moc spolocna nema. Vo filme hrala slepu zenu v ohrozeni, ale hravo behala po schodoch, ako splasena antilopa. Tu maximalnu mimiku, ktoru vo filme pouziva si mohla tiez odpustit. Pribeh je biedny a scenar nelogicky. Jediny kto to ako tak zachranuje je snad len reziser, ktory aj napriek vsetkym nedostatkom, ktore film ma dokazal vybudovat celkom solidny atmosferu. Nebyt jeho a spominaneho schopneho zaveru hodil by som tento film nekompromisne do odpadu. Cakaj do tmy je jednym znajprecenenejsych filmov na csfd. ()

Pollock

Kdyby byl příběh posazen do opuštěného domu, odstranila by se tím jediná logická trhlina filmu - baráku plného sousedů, od kterých si ne a ne dopřát nějakou pomoc. Ale možná, že právě chtěla Susy dokázat, že to zmákne všechno sama. ()

xaver

Napínavý příběh jakoby vystřihnutý z hororové dílny mistra Hitchcocka. Režisér Terence Young (mimochodem režisér první bondovky Dr. No) zde dokázal mistrně využít omezený prostor i čas, ve kterém děj filmu probíhá. Příběh slepé dívky svádějící boj o život s všehoschopným zločincem a jeho dvěma kumpány je i přes některé nelogičnosti v podstatě uvěřitelný. Ve filmu exceluje nádherná Audrey Hepburnová, a i proto dávám snímku 5 hvězdiček. ()

Chegi

Když se za tohle nerozdávají Oscary, tak pak už nevím, za co... Na hranici dokonalosti. Na omezeném prostoru a jednoduché zápletce rozehrálo duo Young-Hepburn jeden z nejlepších kinematografických zážitků 20. století. ()

Billie777

Krásná klasická filmařina. Upřímně, čekala jsem něco napínavějšího ve stylu Hitchcockova Okna do dvora. Ale postupně to graduje a celkově se na to moc dobře dívá. Velmi příjemné. ()

Han22

Pamatuju si, že se mi tenhle film jako dítěti moc nelíbil, připadal mi nudný. A celkově jsem nikdy nemusel thrilery s psychopaty ohrožujícími nevinné ženy, většinou to byla nuda s nějakým soubojem na konci. Moc jsem nečekal, no ale film mě naprosto dostal. Čekej do tmy není o vyšinutých psychopatech. Je to o trojici kriminálníků, kteří potřebují panenku s heroinem, která se shodou náhod dostane k čerstvě osleplé ženě. Zločinci se líší, dva z nich jsou obyčejní kriminálníci, jeden bezcitný vrah, nevěří si navzájem. Jsou také chytří, takže vymyslí pár identit (manžel hledající ženu, polda, rodinný přítel) a rozehrají podfuk, nad kterým by i mistr chytrých thrilerů Hitchcock uznale pokýval hlavou. A hrdinka taky není hloupá, není hluchá a ani tak bezmocná, takže když triky prohlédne a dostaneme se k fyzickému střetu, má to až infarktové grády. Není to nuda, je tu spousta zajímavých zvratů a nápadů a především to není hloupé. Kde si u 99% podobných thrilerů a hororů říkáte co ta kráva/debil dělají, tady mě moc nenapadlo, co mohla hrdinka udělat jinak. K tomu jako vždy fantastická Audrey, hnusák Arkin a "čestný" kriminálník Crenna a překvapivých 5* je na světě. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin