Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Marek1991

No v celku originálny kriminálny thriller, ktorý svojou komornou atmosférou by zapadol aj do divadla, no tú až hororovú atmosféru, tú stiesnenosť, strach a neistotu slepej ženy vystihuje podľa mňa lepšie film. Nie je to nejak obzvláštnený film, je to stupňovanie až k tomu, kedy žena pochopí, čo sa deje a skúša sa z problému dostať a napokon ako už to býva zvykom v amerických filmoch, skončí to asi ako čakáte, aj keď nie úplne, ale šťastný koniec v celku čakajte. Ospravedlňujem sa niektorým, že prezrádzam to, čo býva časté, no práve tým chcem zdôrazniť, že sa to držalo v nejakej línii a zaujímavé to je motívom a hereckým výkonom, príbeh ako taký nie je nejak extra významný. ()

liquido26

Dokonalá Audrey Hepburn v dokonalém thrilleru. Film drží napětí od začátku do konce, není tady ani jedno slabé místo nebo prostor pro nudu. Kromě Audrey exceloval ještě Alan Arkin v roli Roata. Čekej do tmy předčilo moje očekávání. ()

corpsy

Pôsobivý thriller, ktorý z minúty na minútu získava na excelentnosti, aby to nakoniec dotiahol až ku špičkovo vygradovanému, zimomriavkovému finále. ()

PauloZ

44 let stará, neuvěřitelně napínavá, skvěle obsazená a ještě lépe zahraná, a také jediná a nejlepší one girl show, co jsem kdy viděl. Trojice "padouchů," je také perfektní, ale Audrey je všechny s přehledem přehrává a hlavně nádherně odhalí. Scenář je opravdu dobře napsaný, ze začátku náročný na orientaci, ale po prvotním mohutném toku dat, je to vytříbená psychologická kriminálka s kulisami jednoho bytu a nezapomenutelně vlezlou atmosférou. ()

ledzepfan

Sorry jako, ale tohle fakt strašně šustí papírem a divadlem.. Děj je od základu nesmyslný a překombinovaný , Hepburnová přehrává, záporák je nemastný/neslaný, Je tam pár scén s potenciálem, ale díky výše zmíněnému jsem si je moc nevychutnal... Tentokrát naprosto nechápu z čeho tady všichni tak tečou.. ()

Cimr

Vážně hodně napínavé, přestože tak nějak tušíte jak to celé skončí. Letos je filmu 40 let, a přesto se nestydím přiznat, že když Susy zhasla všechna světla v domě, měl jsem nervy našponované k prasknutí. A naprosto vyjímečně mi ani nevadil happy end. Studnice nápadů, jak se nevzdávat i v těch nejnepříznivějších podmínkách a prostředích. Naplno využitá herecká příležitost pro krásnou Audrey Hepburn. Spousta chytrých vychytávek ohledně Susyiny nevidomosti (vrah nepokrytě kouká dovnitř oknem, protože ví, že Susy nevidí, ale na zemi leží schovaná Gloria a ta Susy navádí, což zase neslyší vrah). Navíc to má i výbornou hudbu. Zkrátka pozitiv je celá nůše, ale je tu i jedno veliké minus - Čekej do tmy vzniklo podle divadelní hry, což je na filmu až moc vidět. Postavy v podstatě neopustí jednu místnost. Ale chápu, že jinak se to asi udělat nedalo a díky tolika polehčujícím okolnostem odpouštím... ()

baribal

napínavý především díky slepotě audrey a tajemnosti alana arkina, kterého jsem vůbec nepoznával. Příjemná změna vidět audrey i v něčem jiném než v romatnické komedii. líbilo se mi, že se ceý děj odehrával na jediném místě a i tak nepůsobil strnule nebo nějak svázaně prostředím. ()

Krissty

Ze začátku mi to trochu nesedělo, než jsem tomu přišla na chuť, ale bylo to hlavně kvůli tomu, že krimi není zrovna můj favorit.. Ale s ubíhajícími minutami to nabíralo na obrátkách a ke konci filmu by se napětí dalo krájet a dobrá hudba to všechno ještě umocňovala! Vážně jsem se bála a seděla se sevřenými pěstmi doufajíc, že to Audrey všechno překoná :) Ona byla mimochodem skvělá, dokonalá! Naprosto jsem jí tu slepotu uvěřila, bylo to tak skutečné.. Moc dobrý film! ()

SaNcHeZ_cz

Je až s podivem, jak zdánlivě komorní a přinejmenším letitý příběh dokáže oslovit. Psychologická hra kočky s myší, která se nehodlá jen tak vzdát je více než sympatická, neboť i přes relativní strohost, nabízí dostatek překvapujících momentů. Oslňující a sympatická Audrey Hepburn měnící se z roztěkané slabé dívky v ženu, silnou natolik aby bojovala se ctí o svůj život je pak již jen pomyslnou špičkou ledovce. ()

GodComplex

Podle Stephena Kinga nejstrasidelnejsi film vsech dob. Tak daleko bych nesel, ale atmosferu to ma rozhodne krajeci. To temne rozladene piano nema chybu, Henry Mancini me po Sarade uz po druhe v rade presvedcuje, ze to mel v sobe. Cely film ma uzasne dobovou 60's atmosferu a Audrey Hepburn hrajici slepou je k sezrani. Je to minimalisticke (adaptace divadelni hry), ale o to vic klaustrofobicky mrazive a napinave. 8/10 ()

golfoxovox1

Vynikající záležitost, konečně jsem zjistil, jak se ten film, který už mě zaujal i kdysi dávno v dětství, jmenoval. Perfektní práce s napětím a jeho stupňováním na minimu prostoru, scénářem a konverzačními záležitostmi počínaje, hudbou a nápaditostí konče. Předně chválím vykreslení charakterů, kdy to hlavní představitelce opravdu pálilo a dokázala svého handicapu využít pro svůj prospěch :-) Doporučuji, bez výhrad za 5 :-) ()

Pierre

Prvních 20 minut jsem tápal ,,kdo je ,,kdo´´, co bude dělat a proč tam furt řeší panenku. Pak se rozehrála zajímavá hra tří zločinců na kočku s myší se slepou ženou, při které jsem byl ale pořád trochu zmatený a občas si také připadal slepý. Ale atmosféra se stupňovala, napětí se s přibývajícími minutami dalo čím dál víc krájet a hra přestávala mít hezká pravidla.. Až vše vyvrcholilo v naprosto dechberoucím a velice děsivém finále, kdy se slepá Susy ocitá v tváří tvář ve tmě s nebezpečným zločincem Roatem. A divák by ji určitě velmi rád řekl ,,nečekej do tmy´´. Nedivím se že je tato scéna považovaná za jednu z nejděsivějších v dějinách kinematografie. Oklepávám se z ni ještě teď a i přes menší rozpaky v předchozím průběhu sledování na mě film nakonec zapůsobil přesně jak měl. Musel jsem si opravdu říct ,,wow.´´ Puštěno v prvním českém dabingu od ČST, který se mi dost líbil, na DVD je až ten třetí.  A před výkony Audrey Hepburnové, Alain Arkina a znepokojivými tónečky mistra Manciniho  nezbývá než smeknout. ()

Orlau32

Můj komentář by byl naprosto stejný s mým předchůdcem "golfistou". Jen dodám, že místy to byl doslova horror, díky vynikající réžii Terence Younga. Jen mě štvalo, že vraha zrovna hrál Alan ARKIN, když podal tak bravurní výkon v HLAVĚ XXII. ()

Freemind

No hurá, už jsem si myslel, že neexistuje film, jehož chyby by mi nedokázal překrýt půvab Audrey Hepburne. Čekej do tmy je skutečně originální a napínavé krimi se stylovým zloduchem, jako všechny podobné filmy ale nakonec doplatí na svůj divadelní původ. Příliš vyumělkované, přeplácané a ukecané drama. Bohužel. ()

blackrain

Audrey Hepburn předvedla velmi přesvědčivý výkon. Jako by byla opravdu slepá. Po právu byla nominovaná na Oscara. Film si pečlivě buduje svoji atmosféru a uchovává si ji až do samotného závěru. ()

Lulu13

Tak toto bolo veľmi milé prekvapenie. 60.roky opäť nesklamali a rovnoko ako horory z tohto obdobia sa aj tento thriller vyznačoval skutočne dusnou atmosférou. Rozmýšlam, čo by som mohla filmu vytknúť, ale nič ma nenapadá a preto len vymenujem všetky superlatívy, ktorých je film hoden. Originálny príbeh, scénár na vysokej úrovni, výborné herecké predstavenie, dobrá hudba a predovšetkým skvelá réžia. Pri posledných scénach, kde sa strieda svetlo a tma a vy sa práve vtedy dokonale vcítite do situácie hlavnej hrdinky som miestami prestala dýchať. Jeden z najlepších thrillerov vôbec. ()

Spike17

Paradoxně největším mínusem je tu pro mě jinými do nebes vyzdvihovaná Audrey Hepburn a její výkon. Vyumělkovaný thriller. ()

kaylin

„Čekej do tmy“ je nesmírně napínavým filmem se skvěle budovanou atmosférou, kde vedle krásné a skvěle hrající Audrey hraje výborně ještě především Alan Arkin, který je nesmírně démonický, a to i v tom smyslu, že je zde pár scén, které jako kdyby vypadly z „Růžového pantera“, ale v jeho podání jsou velmi znepokojivé. Další ukázka toho, že dobrý horor nepotřebuje příšery. ()

suicide

Nakonec přeci jenom dávám pět hvězd - poté, co se mi filmik docela rozležel v hlavě, mi došlo, že byl vážně hodně dobrý, uvážíme-li, že dnes už hodně věcí ze starých filmů vyzní jinak, než bylo tenkrát zamýšleno, a že se v podstatě celý film odehrává v jednom bytě a Audrey Hepburn stojí před kamerou prakticky neustále - jedná se prostě o film, který má svoje kouzlo i dnes. Trojice gangsterů, jedná slepá žena a jedna těžko říct, jestli pubertální, ale rozhodně hodně ujetá holka, jejíž role byla zpočátku dosti nejasná - to vše tvoří takový celek, který dokáže udržet divákovu pozornost po celý film. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin