Battlestar Galactica (TV seriál)

Battlestar Galactica

Hviezdna loď Galactica

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2004 - 2009, 61 h 28 min (Minutáž: 73x44 min)

Joel Ransom

Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Elissa, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs, Tom Bower, Tiffany Lyndall-Knight, Rick Worthy, John Hodgman, Donnelly Rhodes, Kate Vernon, Paul Campbell, Warren Christie, John Pyper-Ferguson, Lara Gilchrist, Tygh Runyan, David Richmond-Peck, Nana Visitor, Samantha Ferris, Françoise Robertson, Aaron Pearl, Camille Sullivan, Robert Gauvin, Richard Hatch, Colin Lawrence, Roark Critchlow, Kimani Ray Smith, Alain Chanoine, Susan Hogan, Adrian Holmes, Ronald D. Moore, Karen Austin, Mylène Dinh-Robic, Luciana Carro, Ryan McDonell, Erica Carroll, Michael Angeli, Jerry Wasserman, Kevin McNulty, Rebecca Davis, Monique Ganderton, Patrick Gallagher, Jill Teed, Alex Zahara, Don Thompson, Brent Stait, Vincent Gale, Aleks Paunovic, Benjamin Ayres, Georgia Craig, Barry Nerling, Ally Warren, Shaun Omaid, Chris Shields, Jim Shield, Paul Lazenby, Michael Soltis, Aaron Brooks, Colin Corrigan, Rekha Sharma, Georgia Hacche, Lorena Gale, Lori Triolo, Sarah Deakins, Alisen Down, Ron Selmour, Matthew Bennett, Diego Diablo Del Mar, Marilyn Norry, Kerry Norton, Malcolm Stewart, Tobias Mehler, Terry Chen, Robert Wisden, David Kaye, Brad Loree, Graham Beckel, Sebastian Spence, Mike Dopud, Michael Jonsson, Sean J. Dory, David Neale, Dana Delany, Stefanie von Pfetten, Kavan Smith, Erica Cerra, Winston Rekert, Rachel Hayward, Gabrielle Rose, Lucinda Jenney, Veena Sood, Sonja Bennett, Tammy Gillis, Patrick Gilmore, Simone Bailly

1. série: Jelikož jsem nedopatřením opomněl předfilm a vrhnul se rovnou na první řadu seriálu, chvíli trvalo, než jsem se ve fikčním světě rozkoukal. Naštěstí jsem brzy prozřel a začal si všímat těch nepřehlédnutelných paralel s naší současností, a dokonce i otázek, týkajících se víry a samotné podstaty člověka. Nejenže tedy BSG disponuje množstvím skrznaskrz barevných postav (skutečně jsem zíral, jak rychle jsem byl ochoten změnit své nehynoucí sympatie ke starému Adamovi na opovržení), ale také škádlí mozkové závity. Přes to všechno zaplesá i srdéčko fanouška sci-fi. Nejsou v tom žádné prvoplánové pohnutky, ale seriálu by dle mého slušel posun do kategorie R (18+) s tím, že bychom se zbavili geekovského "frack" a nahradili ho plnohodnotným klením a ve scénách s Triciou Helfer opustili náznaky a místo nich šoupli full-on erotiku. Možná chci moc. Mimochodem, jsem sám, kdo si myslí, že Katee Sackhoff je v některých scénách celkem k nakousnutí? Asi mám úchylku na holky, které se tváří jako drsňačky a tím jen neobratně zakrývají svoji vlastní emocionální křehkost.(16.10.2009)

Pilot tomuhle jasně určil laťku a podle mě se v ničem vůbec nezměnil. Postavy jsou ploché, žádnou si nedokážu oblíbit a ačkoliv jsou napsány dobře a během seriálu se zajímavě mění, což k postavám jasně patří, nedokážu si ani tak nikoho oblíbit, a to je zásadní problém seriálu, proč na to pak člověk má vůbec koukat. Přiznám se, že mě to moc nebavilo, pro mě existují sci-fi seriály daleko lepší, s originálnějším světem a hlavně s hrdinama, na které nikdy nezapomenu a díky kterým se k těm seriálům opět a rád vracím, tady se mi to prostě nestává, ani jednotlivé díly mi nepříjdou nijak originální, prakticky se nic důležitého neděje, většinou spíš osobní problémy a na tohle opravdu nemám náladu. Nechápu ten povyk, který po tomto seriálu byl. Kvality určitě má, ale že by je měl až taková, o tom bych pochyboval.(24.5.2009)

dle mého soudu nejlepší sci-fi seriál všehomíra, kterému jsem po prvních deseti minutách pilotu naprosto podlehl a chtěl dostat další a falší dávku BSG do očí a hlavy. Skvěle stvořený futuristický svět, který je tak podoben našemu a přitom tak odlišný je ukotven výborně nejen v historii, která je často připomínána a stává se důležitou, ale i obrazu, kde všechny lodě, prostředí i kostýmy jsou skvělé, naštěstí se totiž nikdo nepokoušel vynalézt kolo a byli použiti věci jen s minimálními úpravami (zbraně, civilní oblečení) a nebo byli jako lodě dosti promyšlené (třebas Vipery). Pravda, tempo se v celém seriálu sem tam neudrží (obzvláště ve čtvrté sérii), ale to mi rozhodně nevadí, vždyť některé "vedlejší" díly patří mezi to nejlepší. Vivat nejlepší scifi seriál, vivat BSG! So say we all! (29.6.2012)

Právoplatný zástupce Best of Science Fiction.(18.7.2008)

Jako sci-fi fandu mě tohle prostě vůbec nechytlo. Kdo ví, čím to je... Ale nějaké kouzlo to určitě má. :)(3.2.2013)

• - Číslo které v úvodních titulkách ukazuje počet přežitých se v každém díle mění podle událostí. Lze z něj tudíž usoudit kolik lidí přibylo s příletem lodi Pegasus(1752), a že při bitvě ve které byl Pegasus zničen zemřelo jen pět lidí! (Redswif)

• - Jsou zde pouze čtyři lidské lodě které se neobjevují v původní sérii "Colonial One" (lod v níž letí prezidentka Laura Roslin), Olympic Carrier, Cloud 9 a osobní lod s takovou tou kruhovou oběžnicí:-) (Redswif)

• - Producenti a scenáristi Ronald D. Moore a James Callis povedali, že všetci hlavní herci museli podpísať 7-ročný kontrakt, keď boli vybraní pre pilotný film. (klayman)