Afrika aneb Češi mezi lidožravci

(divadelní záznam)
  • Česko Afrika

V pořadí objevů čtrnáctá Cimrmanova hra nás zavede do nitra kontinentu téměř nedotčeného civilizací. Čeští cestovatelé se tu setkají s podivným kmenem lidojedů a málem skončí na jejich jídelním lístku. Příslušníci tohoto kmene jsou zvláštní ve dvou směrech: svým vzhledem a svou neobyčejnou učenlivostí. Tyto vlastnosti umožnily Cimrmanovi vyřešit jazykové a inscenační problémy s elegancí, jakou mu ostatní světoví dramatikové mohou jen závidět. Kdyby takové téma zpracoval dejme tomu G. B. Shaw, strávili by diváci v hledišti 5 až 7 hodin. Cimrman tu vystačil (nepočítáme-li úvodní vědecký seminář) s pouhou hodinou. Poprvé v historii Divadla Járy Cimrmana vystupuje na jevišti i živé zvíře. (oficiální text distributora)

Folky

Velmi, velmi slabé. Na cimrmany až nezvykle. Nesmál jsem se, max. pousmál. A i to jen v mála chvílích. Přednáška i hra se navíc pekelně protahovali. Vlastně ani nevím, proč ta třetí hvězdička. ()

Heroine

Viděla jsem už i vtipnější Cimrmanovské hry, ale i tak, tohle je klasika. Přednáška mi sice přišla ještě lepší než hra, ale hromada inteligentního humoru je k nezaplacení. ()

Jeand´Boa

Co řešit?...Cimrman!!!...Kdo zná a chápe, rozumí...Černošští albíni? Brilantní řešení nedostatku černošských herců v tuzemsku... ()

GlamourCat

Něvím proč si lidi myslí, že je to nejslabší hra! Přednášky často bývají vtipnější než hry, tady to tak (alespoň pro mě) bylo určitě. Ale Svěrák je skvělý a Brukner také. Pro mě to byla zábava na pět hvězdiček. ()

P. J. D.

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to. ()

Ozzy2

Tohle je na můj vkus už moc nové, naivní herce nahradili protekční kulisáci, někteří jejich příbuzní a podle toho to vypadá.Ten samý problém ,mám se Švestkou. ()

AloeB

"Pak o tom vydám knihu: Český baron mezi lidožravci." "To bude cestopis?" "Ne, kuchařka." ... (Josef Václav Sládek): "...já bych rád, ale ne mezi lidožravce. Stačí, že si mě berou do huby školní děti." ()

Esles

jak Cimrmana zbožňuju, tak tady bych řekl, že pánové už šli těžce pod své možnosti. Vystupování bílých černochů hraničí až s trapností... ()

Hannibal1913

Albínští černoši, Josef Václav Sládek Ch., ale copak je to proti jmelí! Další parádní dílko od Cimrmanovců, nicméně se nemůžu zbavit dojmu, že nejslabší z těch, která jsem viděl... Bohužel jednotlivé díly nesleduji chronologicky a jsem tedy zvědav, jestli bude platit, že nejstarší díly jsou nejlepší... Zatím to tak platilo. 76% - 17.1.2010 ()

Aurewen

"máme brífink, stále máme brifínk..chce někdo něco říci,kromě otce Cyrila?" Dle mého názoru nejlepší hra společně se Severním p. Stejně mi ale vrtá hlavou,kam na tak skvělý a vtipný hlášky chlapci chodí? ()

Dartdevil

Čtyři hvězdy jsem dal pouze dvěma Cimrmanovým hrám - Lijavci a Říši hudby. Afrika třetí nebude, je tak někde na pomezí. ()

umbjaz

nechápu tak nízké hodnocení. do nedávna to byla moje nejoblíbenější hra... od bratra otce Cyrila Metoděje až po morouse pilota. ()