poster

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (divadelní záznam)

 • Česko

  Afrika

  (Česko)

Komedie

Česko, 2002, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (170)

 • mcleod
  ****

  Hru uvádí velice dobrý seminář o exotickém tématu Cimrmanovy výpravy do Afriky a jeho vztahu k Vojtovi Náprstkovi (rozený Adalbert Fingerhut) a Josefu Václavu Sládkovi. Následuje výborný začátek hry se seznamováním publika o základních parametrech výpravy vzducholodí do neprobádaných končin Afriky. Válců máme dost, čili kdyby jeden kiksnul, tak to prakticky nepoznáme, protože to klidně poběží na jedenáct válců. Tak můžou samozřejmě kiksnout dva, to by to běželo na deset válců. Můžou kiksnout tři, no a můžou kiksnout i čtyři. - A tak dále Bohoušku. - Ovšem upozorňuju, že kdyby jich kikslo jedenáct, tak to ať se na mě nikdo nezlobí, to ten jeden válec prostě neutáhne. - No samozřejmě, to nikdo přece... - No, to po mě nikdo nemůže chtít, abych já s tou vzducholodí letěl na jeden válec! - To po tobě Bohoušku... - To jsme si nedomluvili! - Ale Bohoušku, to po tobě přece nikdo nechce... - To si ten krám řiďte sami, víte! - Bohoušku, přece nepoletíme na jeden válec. - No, to bych prosil, protože ten jeden válec bude mít co dělat jenom s tím, aby pohyboval těma jedenácti mrtvejma válcema. - Mohlo by se v krajním případě stát, že by kikslo všech 12 válců? - Tohle já nemám zapotřebí! Následuje také výborná pasáž hry z letu vzducholodí. Jak je krásné mít svoji rodinu... - Viďte. - ...takhle hluboko pod sebou. Ale po přistání v Africe začíná být hra poněkud slabší, s velmi jednoduchými vtipy a skoro bych až řekl primitivní jako vystupující africký kmen. Přesto, celkově vzato mi přijde, že oproti Švestce se kvalita trochu zlepšila.(21.3.2011)

 • Loleq7
  ****

  Nadprůměrně vtipná hra, kterou od průměru zachránil úžasný seminář a nezapomenutelné jmelí. Z mého pohledu jedna z povedenějších her, ale to asi každý vidí jinak. Slabší * * * *.(30.1.2011)

 • IvcaG
  ****

  Můj první Cimrman. Co říct...? Ále jmelí, ale co jmelí :)(30.8.2011)

 • Kremik
  ****

  Co Afrika, ale JMELÍ !!!!!!!!!!!!!!(9.7.2013)

 • Asmodin
  **

  Jmelí bylo dobrý, ale myslím, že tohle patří mezi nejslabší hru spolu s Blaníkem.(21.3.2014)

 • joker2
  ****

  Buďme rádi za to, že Cimrman byl a že je stále kde objevovat jeho nové hry ("Hrom sáhl do police" a "jako blesk z čistého nebe stál u dvěří Hrom"). Skvělá přednáška o počátcích internetu srovnatelná snad jen s vynálezem Cimrmanova disku (zkratka CD je jasná - "Cimrmanův disk", problémy dělá zkratka ROM). Cimrmanův informační telefonní stan napadly viry. Měnší problémy měly s koktavým profesorem Weberem, který se do telefonu vždy hlásil "WéWéWéWeber". Rekonstruovaný vtip ze Švestky ("Vy jste Pulec? Já jsem znal doktora Žábu, nejste vy jeho syn?"). Takže ačkoli vtipy na senilitu a problémy s pamětí se množí (např. univerzální text Jmelí), pořád zůstává dost prostoru pro hrátky s češtinou (Svěrák) i s historií (Smoljak). Takže i když se jedná už o několikrát převařenou kávu, buďme za toto národní bohatství vděčni, protože přijde čas, kdy již nové hry Cimrmana nikdo objevovat nebude...(27.12.2005)

 • tragos
  ***

  Jedna ze dvou her, které jsem viděl naživo, a bohužel zdaleka nejslabší. Humor tam je, ale toho cimrmanovského jen pomálu. Kdoví, co bude dál...(20.8.2006)

 • bonifac
  *****

  ano nebylo to jako ty původní starší hry,ale i tak to bylo sqělé...prostě cimrman...takže pět!(17.1.2007)

 • Kovaja
  *****

  Trošičku slabší Cimrman ale i tak to je Nesmrtelné dílo.Někdo by řekl že sou vtípky moc laciné a jednoduché ale i přesto se jedná o humor inteligentní a originální.Ve hře dominuje jako obvykle Z.Svěrák coby vedoucí výpravy.Hodně dobrej je i náčelník afrického kmene J.Kašpar.Opět je zde několik desítek výbornejch hlášek co jen tak nezevšední. Inu Jmelí:-))))(14.12.2009)

 • Zik2
  **

  Tentokrát budu asi za suchoprda. Čtrnáctá a posléze patnáctá hra byly bohužel velký úpadek. Pár dobrých vtipů (sestřelený sup - aktovka, žraní žab atp.) bohužel zastínilo spousta vtipů poněkud nevtipných a také hodně dost do očí bijících výpůjček z jiných her (jmelí dost připomínalo zvědavého invalidu Frantu Karáska, stejně tak jsme už ve Vyšetřování ztráty třídní knihy viděli nerudného technika; celý námět Čechů putujících do cizích krajin už tu byl v nesrovnatelně lepším Cimrmanovi v říši hudby). Mám takový pocit, že se po revoluci cimrmani snažili až příliš horlivě příbližit „průměrnému českému divákovi“, a možná že průměrného českého diváka trochu podcenili, i když reakce publika byla jako vždy kladná. Řekl bych, že Svěrák tomu dává 50 % zábavy, ale dokonce ani to tentokrát bohužel nestačí.(27.7.2011)

 • Khumbac
  ****

  Skvělé :)(15.5.2012)

 • agassi68
  ***

  Tento diel sa mi až tak nepáčil aj keď aj tu bolo vtipných situácií niekoľko..(6.5.2013)

 • P. J. D.
  *****

  Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to.(4.3.2014)

 • gombarix
  ****

  DJC-14. Poměrně primitivní (docela mě otravovalo lacině směšné pojetí postavy bratra otce - navíc Brukner na stáří řekl bych trochu zbytečně "přehrává", nebo jak to nazvat)... ale jmelí!(7.10.2007)

 • Eluin
  ****

  Paráda, jistě, Záskok je asi lepší, ale stejně je obdivuhodné, že i po těch letech si tvůrci drží zhruba stejnou úroveň..(6.1.2008)

 • Dartdevil
  *****

  Čtyři hvězdy jsem dal pouze dvěma Cimrmanovým hrám - Lijavci a Říši hudby. Afrika třetí nebude, je tak někde na pomezí.(27.7.2011)

 • PanSklerotik
  ****

  Pokud bych na to náhodou zapomněl a dokud to nesmažou, tak je to tady - http://www.youtube.com/watch?v=OPCpy9DfTg4&feature=relmfu.(2.7.2012)

 • Appleboy
  *****

  Když jsem viděl zatím poslední Cimrmanův opus, byl jsem poněkud zklamán. Přišlo mi, že autoři se již umělecky vyčerpali, vtipy se opakují a inteligentní humor se někam tiše vytratil. Po několika dalších zhlédnutích Afriky jsem změnil názor. Hra asi nepatří úplně k tomu nejlepšímu z dílny dua Smoljak&Svěrák, nicméně je stále velice dobrá, minimálně nadprůměrná. Navíc je zde spousta vtipů, kterých si napoprvé nevšimnete. Jako výborný nápad mi přišel univerzální text Jmelí a upřímně se divím, že ho nepraktikují i jiná divadla. Mimochodem, v téhle hře herecky září jinak většinou nenápadný G. A. Rumlena.(17.12.2005)

 • Esles
  **

  jak Cimrmana zbožňuju, tak tady bych řekl, že pánové už šli těžce pod své možnosti. Vystupování bílých černochů hraničí až s trapností...(7.6.2007)

 • xylofonka
  ****

  Plukovník Colonel, to je nezapomenutelné!(17.6.2007)