poster

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (divadelní záznam)

 • Česko

  Afrika

  (Česko)

Komedie

Česko, 2002, 96 min

Komentáře uživatelů k divadelní záznamu (178)

 • mirliflore
  ****

  Afrika je další skvělý počin DJC. Zvlášť jmelí je naprosto nezapomenutelné. Víte, že jmelí je parazit? A Cimrmanovy pochyby vůči evoluci jsou taky úplně super. 85%(25.5.2006)

 • Bratricek
  ****

  Skvělé, leč né nejlepší.(21.7.2010)

 • pytlik...
  *****

  Jedna z nejlepších cimrmanovských her. Z dévédéček s ostatními hrami bohužel sálá ztráta energie tradičních herců divadla, zde jsou ale vhodně doplněni novou čerstvou lidojedskou krví a je to jen ku prospěchu. Vrcholnými scénami jsou zejména sup vometák a psycho dohadování s lidožravci ohledně osudu Cyrila Metoděje.(8.1.2012)

 • Kuny27
  ****

  Co komentář, ale jmelí!(2.5.2013)

 • Asmodin
  **

  Jmelí bylo dobrý, ale myslím, že tohle patří mezi nejslabší hru spolu s Blaníkem.(21.3.2014)

 • 1860
  *****

  Tak tady to bylo hodně osobní, protože z rodiště Dr. Emila Holuba pocházím.. Poprvé bych dal Cimrmanovcům čtyři hvězdy, ale právě díky Holuboj je to stále strop..(23.12.2009)

 • Prochy38
  *****

  Marně to stíhá hry starší, ale pořád jde o skvělou zábavu. Seminář je parádní (Opeřený had) a samotná hra také. "Josef Václav Sládek kch." "Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří."(16.5.2010)

 • IvcaG
  ****

  Můj první Cimrman. Co říct...? Ále jmelí, ale co jmelí :)(30.8.2011)

 • Stružák
  *****

  Tak za mě je tohle zatím nejlepší Cimrman (asi hned vedle Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého). Na SKVĚLEJ seminář navazuje neméně skvělá hra okořeněná scénami se jmelím. Některý vtípky s těma lidožroutama jsou sice slabší, ale jiné jsou zase nezapomenutelné (obzvláště ty s otcem bratrem Cyrilem Metodějem).(15.12.2014)

 • Devadesát Dva
  ***

  Dialog o jmelí zná snad každý, ale teprve v Africe je oficiálně osvětlen. Dědové měli asi strach, že už se moc opakují a tak zbytečně zabředávají do moderních témat typu internet. A je to skutečná škoda, protože jeden z aspektů, který DJC, dle mě, dělá unikátním, je téma národnostní, připomíná Čechům, na co v historii máme být hrdí, dnes to skončilo u fotbalu a ledního hokeje a takový jsem z téhle hry měl tak trochu dojem. Hra 'Afrika' má lacinější humor a celkově je nevýrazná a slabá. Když jsem ji poprvé viděl, zpátky o zhruba dva a půl roku, choval jsem tehdy DJC v největší úctě a tak jsem jim sežral cokoliv. Ale, očividně, nové tisíciletí už pro cimrmanovce nebylo tak plodné, nebylo to to pravé ořechové. Jedna hvězda jde dolů. ____ (2002) 65%(3.3.2015)

 • herr_carter
  *****

  "Doktore Žábo, já jsem znal jednoho inženýra Pulce... nejste vy jeho otec?", "Ty Cyrile, jak se řekne,když mě nezabijete,dostanete dary?Ale pane doktore, podmiňovací tvary", "Náčelník: My s vámi nebudeme uzavírat žádné dohody, my vás budeme sníst!Cyril: Ale, sníme! Náčelníku!Náčelník: A jó, dokonavé sloveso...", "Copak jmelí... ale jmelí!", " ....to si ten krám řiďte sami"................. moje hodnocení = 10 z 10.(25.7.2015)

 • joker2
  ****

  Buďme rádi za to, že Cimrman byl a že je stále kde objevovat jeho nové hry ("Hrom sáhl do police" a "jako blesk z čistého nebe stál u dvěří Hrom"). Skvělá přednáška o počátcích internetu srovnatelná snad jen s vynálezem Cimrmanova disku (zkratka CD je jasná - "Cimrmanův disk", problémy dělá zkratka ROM). Cimrmanův informační telefonní stan napadly viry. Měnší problémy měly s koktavým profesorem Weberem, který se do telefonu vždy hlásil "WéWéWéWeber". Rekonstruovaný vtip ze Švestky ("Vy jste Pulec? Já jsem znal doktora Žábu, nejste vy jeho syn?"). Takže ačkoli vtipy na senilitu a problémy s pamětí se množí (např. univerzální text Jmelí), pořád zůstává dost prostoru pro hrátky s češtinou (Svěrák) i s historií (Smoljak). Takže i když se jedná už o několikrát převařenou kávu, buďme za toto národní bohatství vděčni, protože přijde čas, kdy již nové hry Cimrmana nikdo objevovat nebude...(27.12.2005)

 • Wild_man
  *****

  Všimly jste si, co se letos urodilo jmelí? My na to chodíme se synem.. Toto cimrmanovské dílko jsem měl tu možnost vidět na živo, bohužel je zde tvrdá realita, že v divadle se tomu tak nezasmějete, kord když máte již hru poslechnutou xxkrát na CD :D ale jinak naprosto geniální dílko(20.7.2008)

 • Zik2
  **

  Tentokrát budu asi za suchoprda. Čtrnáctá a posléze patnáctá hra byly bohužel velký úpadek. Pár dobrých vtipů (sestřelený sup - aktovka, žraní žab atp.) bohužel zastínilo spousta vtipů poněkud nevtipných a také hodně dost do očí bijících výpůjček z jiných her (jmelí dost připomínalo zvědavého invalidu Frantu Karáska, stejně tak jsme už ve Vyšetřování ztráty třídní knihy viděli nerudného technika; celý námět Čechů putujících do cizích krajin už tu byl v nesrovnatelně lepším Cimrmanovi v říši hudby). Mám takový pocit, že se po revoluci cimrmani snažili až příliš horlivě příbližit „průměrnému českému divákovi“, a možná že průměrného českého diváka trochu podcenili, i když reakce publika byla jako vždy kladná. Řekl bych, že Svěrák tomu dává 50 % zábavy, ale dokonce ani to tentokrát bohužel nestačí.(27.7.2011)

 • tragos
  ***

  Jedna ze dvou her, které jsem viděl naživo, a bohužel zdaleka nejslabší. Humor tam je, ale toho cimrmanovského jen pomálu. Kdoví, co bude dál...(20.8.2006)

 • bonifac
  *****

  ano nebylo to jako ty původní starší hry,ale i tak to bylo sqělé...prostě cimrman...takže pět!(17.1.2007)

 • Eluin
  ****

  Paráda, jistě, Záskok je asi lepší, ale stejně je obdivuhodné, že i po těch letech si tvůrci drží zhruba stejnou úroveň..(6.1.2008)

 • Kovaja
  *****

  Trošičku slabší Cimrman ale i tak to je Nesmrtelné dílo.Někdo by řekl že sou vtípky moc laciné a jednoduché ale i přesto se jedná o humor inteligentní a originální.Ve hře dominuje jako obvykle Z.Svěrák coby vedoucí výpravy.Hodně dobrej je i náčelník afrického kmene J.Kašpar.Opět je zde několik desítek výbornejch hlášek co jen tak nezevšední. Inu Jmelí:-))))(14.12.2009)

 • Kremik
  ****

  Co Afrika, ale JMELÍ !!!!!!!!!!!!!!(9.7.2013)

 • gombarix
  ****

  DJC-14. Poměrně primitivní (docela mě otravovalo lacině směšné pojetí postavy bratra otce - navíc Brukner na stáří řekl bych trochu zbytečně "přehrává", nebo jak to nazvat)... ale jmelí!(7.10.2007)