poster

Afrika aneb Češi mezi lidožravci (divadelní záznam)

 • Česko

  Afrika

  (Česko)

Komedie

Česko, 2002, 96 min

Komentáře uživatelů k filmu (171)

 • 1860
  *****

  Tak tady to bylo hodně osobní, protože z rodiště Dr. Emila Holuba pocházím.. Poprvé bych dal Cimrmanovcům čtyři hvězdy, ale právě díky Holuboj je to stále strop..(23.12.2009)

 • Prochy38
  *****

  Marně to stíhá hry starší, ale pořád jde o skvělou zábavu. Seminář je parádní (Opeřený had) a samotná hra také. "Josef Václav Sládek kch." "Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří."(16.5.2010)

 • Zik2
  **

  Tentokrát budu asi za suchoprda. Čtrnáctá a posléze patnáctá hra byly bohužel velký úpadek. Pár dobrých vtipů (sestřelený sup - aktovka, žraní žab atp.) bohužel zastínilo spousta vtipů poněkud nevtipných a také hodně dost do očí bijících výpůjček z jiných her (jmelí dost připomínalo zvědavého invalidu Frantu Karáska, stejně tak jsme už ve Vyšetřování ztráty třídní knihy viděli nerudného technika; celý námět Čechů putujících do cizích krajin už tu byl v nesrovnatelně lepším Cimrmanovi v říši hudby). Mám takový pocit, že se po revoluci cimrmani snažili až příliš horlivě příbližit „průměrnému českému divákovi“, a možná že průměrného českého diváka trochu podcenili, i když reakce publika byla jako vždy kladná. Řekl bych, že Svěrák tomu dává 50 % zábavy, ale dokonce ani to tentokrát bohužel nestačí.(27.7.2011)

 • joker2
  ****

  Buďme rádi za to, že Cimrman byl a že je stále kde objevovat jeho nové hry ("Hrom sáhl do police" a "jako blesk z čistého nebe stál u dvěří Hrom"). Skvělá přednáška o počátcích internetu srovnatelná snad jen s vynálezem Cimrmanova disku (zkratka CD je jasná - "Cimrmanův disk", problémy dělá zkratka ROM). Cimrmanův informační telefonní stan napadly viry. Měnší problémy měly s koktavým profesorem Weberem, který se do telefonu vždy hlásil "WéWéWéWeber". Rekonstruovaný vtip ze Švestky ("Vy jste Pulec? Já jsem znal doktora Žábu, nejste vy jeho syn?"). Takže ačkoli vtipy na senilitu a problémy s pamětí se množí (např. univerzální text Jmelí), pořád zůstává dost prostoru pro hrátky s češtinou (Svěrák) i s historií (Smoljak). Takže i když se jedná už o několikrát převařenou kávu, buďme za toto národní bohatství vděčni, protože přijde čas, kdy již nové hry Cimrmana nikdo objevovat nebude...(27.12.2005)

 • IvcaG
  ****

  Můj první Cimrman. Co říct...? Ále jmelí, ale co jmelí :)(30.8.2011)

 • Kremik
  ****

  Co Afrika, ale JMELÍ !!!!!!!!!!!!!!(9.7.2013)

 • Asmodin
  **

  Jmelí bylo dobrý, ale myslím, že tohle patří mezi nejslabší hru spolu s Blaníkem.(21.3.2014)

 • tragos
  ***

  Jedna ze dvou her, které jsem viděl naživo, a bohužel zdaleka nejslabší. Humor tam je, ale toho cimrmanovského jen pomálu. Kdoví, co bude dál...(20.8.2006)

 • bonifac
  *****

  ano nebylo to jako ty původní starší hry,ale i tak to bylo sqělé...prostě cimrman...takže pět!(17.1.2007)

 • Kovaja
  *****

  Trošičku slabší Cimrman ale i tak to je Nesmrtelné dílo.Někdo by řekl že sou vtípky moc laciné a jednoduché ale i přesto se jedná o humor inteligentní a originální.Ve hře dominuje jako obvykle Z.Svěrák coby vedoucí výpravy.Hodně dobrej je i náčelník afrického kmene J.Kašpar.Opět je zde několik desítek výbornejch hlášek co jen tak nezevšední. Inu Jmelí:-))))(14.12.2009)

 • Loleq7
  ****

  Nadprůměrně vtipná hra, kterou od průměru zachránil úžasný seminář a nezapomenutelné jmelí. Z mého pohledu jedna z povedenějších her, ale to asi každý vidí jinak. Slabší * * * *.(30.1.2011)

 • Khumbac
  ****

  Skvělé :)(15.5.2012)

 • agassi68
  ***

  Tento diel sa mi až tak nepáčil aj keď aj tu bolo vtipných situácií niekoľko..(6.5.2013)

 • gombarix
  ****

  DJC-14. Poměrně primitivní (docela mě otravovalo lacině směšné pojetí postavy bratra otce - navíc Brukner na stáří řekl bych trochu zbytečně "přehrává", nebo jak to nazvat)... ale jmelí!(7.10.2007)

 • Eluin
  ****

  Paráda, jistě, Záskok je asi lepší, ale stejně je obdivuhodné, že i po těch letech si tvůrci drží zhruba stejnou úroveň..(6.1.2008)

 • Dartdevil
  *****

  Čtyři hvězdy jsem dal pouze dvěma Cimrmanovým hrám - Lijavci a Říši hudby. Afrika třetí nebude, je tak někde na pomezí.(27.7.2011)

 • P. J. D.
  *****

  Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to.(4.3.2014)

 • Appleboy
  *****

  Když jsem viděl zatím poslední Cimrmanův opus, byl jsem poněkud zklamán. Přišlo mi, že autoři se již umělecky vyčerpali, vtipy se opakují a inteligentní humor se někam tiše vytratil. Po několika dalších zhlédnutích Afriky jsem změnil názor. Hra asi nepatří úplně k tomu nejlepšímu z dílny dua Smoljak&Svěrák, nicméně je stále velice dobrá, minimálně nadprůměrná. Navíc je zde spousta vtipů, kterých si napoprvé nevšimnete. Jako výborný nápad mi přišel univerzální text Jmelí a upřímně se divím, že ho nepraktikují i jiná divadla. Mimochodem, v téhle hře herecky září jinak většinou nenápadný G. A. Rumlena.(17.12.2005)

 • xylofonka
  ****

  Plukovník Colonel, to je nezapomenutelné!(17.6.2007)

 • thestral
  *****

  ...a víte,že jmelí je cizopasník? konečně už vím,co dělat,když nevím... měla jsem kdysi tadytohle africké období,naštěstí už jsem zase získala rozumu... aaano..josef václa sládek-ch..buahahahaaa ale stejně tenhle humor miluju...(21.6.2007)