Píšící režisér M. Night Shyamalan (Vesnice, Znamení, Vyvolený, Šestý smysl) přináší originálně pojatý příběh svým dětem – Žena ve vodě. Údržbář Cleveland Heep (Paul Giamatti) se straní lidí a tiše žije mezi vyhořelými žárovkami a pokaženými spotřebiči obytného komplexu Cove. Jednou však přijde noc, která navždy změní jeho život - objeví tajemnou mladou ženu Story (Bryce Dallas Howard), která žije v přívodních šachtách pod bazénem obytného komplexu, kde se stejně jako on skrývá před zraky ostatních. Cleveland zjišťuje, že Story je vodní nymfa z pohádek na dobrou noc, které tajemná stvoření brání v tom, aby podnikla náročnou cestu z našeho světa do toho jejího. Story je obdařena schopností předjímat osudy Clevelandových sousedů, jež jsou úzce svázány s tím jejím. Společně pak všichni musí rozluštit sled tajemných kódů, které jí opět otevřou cestu ke svobodě. Čas však běží jako splašený kůň a lhůta, během které se Story může vrátit domů, se chýlí ke konci - ale všichni nájemníci dávají své životy solidárně v sázku, aby jí pomohli. Cleveland je pojednou nucen utkat se s démony, se kterými do Cove přišel a kteří se jej drží, všichni obyvatelé domu pak musí užít zvláštních schopností, jež jim Story pomohla objevit, aby zachránili nejen její svět… ale i ten náš. (oficiální text distributora)

Nick Tow

Vidím to tak, že Shyamalan si obľúbil čítanie Junga, konkrétne jeho teóriu o archetypoch a kolektívnom nevedomí - a svoje dojmy si nevpísal do čitateľského denníčka, ale nakrútil tento film. Psychoanalytici často upozorňujú, že čítanie rozprávok si vyžaduje dvojité kódovanie. Pod pláštikom príbehu sa totiž väčšinou skrýva práve ona odveká ľudská pamäť, ktorá sa nám snaží našepkať, akú "rolu" každý z nás hrá - na šachovnici - života a aké "modelové" situácie nás pri tom čakajú. Shyamalan teda nenakrútil rozprávku (hoci tu táto charakteristika často zaznieva - a objavuje sa aj v "serióznych recenziách"). Nakrútil psychoanalytickú štúdiu, ktorá nám poskytuje kód (najmä nám dospelým, deti totiž potrebujú rozprávky na čosi celkom iné) na dešifrovanie Posolstva ukrytého v každej rozprávke. Že je to zložité a zamotané? Nuž áno, je. Veď aj Clevelandovi Heepovi trvá celý film, kým mu docvakne, kto tu vlastne koho a prečo zachraňuje. Ambicióznu myšlienku však tentoraz nedokázal Shyamalan zabaliť do atraktívnejšieho kabátiku. Výnimoční režiséri dokážu aj komplikovanjšie stories rozprávať tak, že vám nemusí zďaleka dochádzať všetko, a predsa sa bavíte, tešíte, užívate si. Túto radosť nám Shyamalan tentokrát odoprel. Natoľko sa zahľadel do svojho veľkého Posolstva, až sa načisto zabudol spýtať, či to niekoho ešte bude zaujímať... A tak by si mal z filmu Lady in the Water vziať ponaučenie najmä sám Shyamalan: jeho "hľadanie sa" v posledných rokoch začína pripomínať bezradnú postavičku už spomenutého Clevelanda Heepa. P. S. Tú štvrtú hviezdičku, ktorú som chcel pôvodne pridať k prvým trom, si pre istotu odložím na neskôr. Dúfam, že na ňu raz dozrie čas. ()

jahol

Na tenhle film si musíte dát sakra pozor. Zklamán bude totiž ten, který očekává klasické režisérovo schéma - mysl si podmaňující chvějící se stopu s výbuchem rozmetavším skládanku, kterou jste si o zprostředkovaném ději vytvořili, nebo, jinak řečeno, magikou uchvacující obsah a silnou až ďábelskou závěrečnou pointu. Lépe ale nedopadne ani "obyčejný" divák, který tohohle režiséra z jiného světa moc nezná, a jde na pěkný film. Žena ve vodě totiž řadu atributů současného "pěkného filmu" nenaplňuje - děj je občas nelogický, reálnost dialogů pokulhává, triky jsou jakoby nedokonalé, prostředí a výrazové prostředky chudé. Ale mně stejně nezbývá, než Nightu Shyamalanovi do posledního puntíku věřit, že všechno tohle bylo záměrné, protože málo podstatné anebo dokonce schválně zformované. Film má totiž jakési záhadné kouzlo, které je o to překvapivější, oč je z vnějšku méně viditelné - je to film, jehož pozitiva nelze matematicky sečíst jako dobrá kamera + dobrý střih +.... , ale které musíte procítit, pomáhá vám s tím jediný z vnějšku jednoznačně patrný klad - naprosto úžasná hudba (ale ani tady to není tak jednoduché, ta hudba je sice silná až velkolepá, ale o žádné veledílo z muzikálního hlediska nejde - to, co z ní dělá skorem zázrak je její dokonalé spojení s obrazem a dějem). Naprosto chápu, proč má tenhle film téměř stejný počet všech možných hodnocení zavedených zde na csfd, sám nemám dost odvahy dát maximum, protože mě zmíněné vnější "nedostatky" taky trochu zasáhly, ale doufám, že se časem vypracuji a tu pátou hvězdičku přidám. Věřím géniu tohohle autora a jsem moc zvědavý na jeho další film. ()

amirgal

Víceméně rodinný film, jak sám metafilmový odkaz z úst kritika naznačuje, je natolik nekoherentní, že by s ním děti jistě měly dost problémů. Za ocenění stojí snad jen chabý pokus o onu "metafilmovost". Bohužel vše je tak polovičaté, že výsledný efekt skutečně nestojí za zhlédnutí ... ()

Crazer

Chvilkama tajuplná pohádka pro dospělé ze skutečného světa lidí. Jistými prvky mi to hodně připomínalo Vesnici, i když tento film byl vždy o chloupek lepší svou dynamikou a sledem událostí. Z celkových 110ti minut bylo posledních 45 minut opravdu napínavých, což se musí opravdu ocenit. Hledání těch "vyvolených" bylo opravdu zajímavým Shyamalanovým tahem, které ve mě vyvolávalo opravdu mnoho pocitů a bezesporu patřilo také k těm nesilnějším (spolu s posledními 20ti minutami). Také musím zmínit, že veškeré záhady a napjaté situace umocňuje hudba J. Newtona Howarda, která je hodně pocitově barevná a hraje si s emocemi diváka, díky nemuž se zvyšuje i mé hodnocení na výbornou. Proto nechápu, že sposta lidí tady píše o propadáku, nebo že tento film byl pro ně opravdu zklamáním. Tuto skutečnost beru jako pravý opak, jelikož to byla opravdová slast pro oko. ()

Hoyt

Krásný pohadkový příběh, který ovšem není pro všechny. Hypnotizující Bryce Dallas Howard a příjemná Howardova hudba ve mě vyvolávaly po celý film neskutečně pěknou náladu. Všechny postavy co bydleli v domě parádně do příběhu o vodní nymfě pasovali a každá měla v příběhu své poslaní. Navíc každý rozhovor Story s Vickem měl parádní kouzlo. ()

corpsy

Neviem teda, aké myšlienkové pochody zažíval Shyamalan pri písaní scenára, ale on to zase raz prehnal. Nemyslím to celkom v zlom. Snímok má pozoruhodný príbeh, ale plný momentov, keď čumíte na film a v duchu si hovoríte - ale to snáď nie...proste WTF v plnej poľnej. A práve týmto dielom badať začiatok pádu, kedysi geniálneho scenáristu a režiséra. ()

DDT

Pro scénáristy, plodící bláboly jakým je "Žena ve vodě", mě napadla mírná modifikace jednoho přísloví - "Chytrej jako kdyby sežral Shyamalanovo hovno". Téměř bezkonkurenční kandidát na nejhloupější film letošního roku. ()

Kryton

Shyamalane asi by tě měli odnést velký orel ! Od začatku do konce už predem víte jak to dopadne, dokonce je tam primo jasne , kdo bude co . Vesnici jsem jeste skousl a ba co vice docela se mi i libila. Sice je to dobre natocene a hudba prijemná , tak vše co Shyamalana dela Shyamalanem tu není. Zvrat na konci , který každý ceka se nekoná a ba co více na konci si pripadate jako hlupák , že jste na to koukali. Doufejme , že další film nebude jako toto. ()

draggo

Hrozně zvláštní film. Tuším, co se tím snažil Shyamalan říct, ale na úplné vyjasnění budu potřebovat minimálně jednu projekci. Zatím mohu říct, že je to úžasná "pohádka pro dospělé" s neskutečně kouzelnou atmosférou, ještě podpořenou mimořádnou hudbou. Ve filmu zazněla spousta podnětných myšlenek, a jako celek to ve mě vzbudilo neskutečně pozitivní emoce. Na tu hodinu a půl se ve mě znovu probudila dětská duše, odbourala se ve mě nedůvěra a kritické postoje. Žena ve vodě dokázala pohnout mým srdcem, a tak nějak mi řekla, že věřit na pohádky je vlastně krásné. Za toto Shyamalanovi neskutečně děkuji, dlouho jsem neviděl film, který by ve mě zanechal tak ohromný dojem. Pochválit musím též celé herecké obsazení, od Paula Giamattiho, přes Bryce Dallas Howard, až po samotného Shyamalana, který ukázal, že i hraní mu celkem jde. Ještě jednou: Díky. /viděno na PC(DVDrip): 95% a 5*/ ()

Lokutus

Signs a Lady spojuje mnohem víc než jen postava jeho "tvůrce" dokonce v takový míře, že se v případě scén jedná o jejich přímý variace, vývoj postav taky rozhodně není v kontrastu se Signs nijak originální. Postava kritika? hmmm, tak skutečný vrchol filmu! - debilita 87. minuty filmu opravdu jen stěží najde srovnání - dalo by se i říct, že to je kopie Vřískotu (parodie by šla taky, ale to by to muselo být aspoň vtipný, do čehož má velmi daleko) či v originále roztomile vtipného finále Ztraceného světa Jurského parku 2. Možná se jedná o Shyovu poctu starým laciným snímkům z dílny Sama Raimiho nebo Petera Jacksona, ale její význam mi v rámci tradičního velkého hollywoodského projektu poněkud uniká. Kdoví, co se Shyovi tak líbí na rozklepaný kameře a rádobycool rychlejch nájezdech (viz trailer), který působí mimořádně rušivě a narušují jinak zpomalenou rádobystaromódní výstavbu a styl vyprávění. Jako pohádka fajn, ale s přemýšlením o výstavbě filmu, křečovitosti některých motivů a neméně křečovitýho uzavírání každého z nich, působí těžce vykalkulovaně a poněkud televizně. Shy skutečně nezklamal - kopie Signs ozvláštněná naprosto neschopnou Bryce a pár postavičkama do počtu, jejichž jediná role je zabít čas než se začne něco dít a chaoticky si přehazovat své role... I když okamžitě po shlédnutí bych těch slabších 60% z milosti i dal (především i díky očekávání další Vyliž), nyní to nejspíš už bude za 40% a i ty jsou zásluhou především vynikajícího Giamattiho, který by si už konečně zasloužil hlavní roli v nějakým velkým projektu, aby si definitivně získal zasloužený hvězdný status; a Howarda, jehož hudba má konzistentní kvalitu od doby Vyvolenýho, zatímco kvalita Shyových filmů v poslední době velmi kolísá - na tom porovnávání spojení Shye a JNH s Hitchem a Herrmannem opravdu něco bude... ()

baribal

Film studený jak psí čumák, hodinu a pul je film v podstatě na začátku a cokoli se v této části stalo, bylo naprosto zbytečné. Nebojím se říci, že co se týče překvapení je pro mě Shyamalan mrtvý, originalita se mu upřít nedá, ale předvídatelnost také ne. ()

Krt.Ek

Z časů, kdy mýty nebyly pouhými mýty, tedy bohapustými báchorkami, nýbrž nejhlubší moudrostí, odtokem připlouvá vodní nymfa, aby zvěstovala, že nikdo z pozemšťanů nežije nadarmo, na všechny z nás někdy někde čeká velký úkol... vyjímaje fucking filmové kritiky, tyhlety přemoudřelé falešné proroky čeká leda tak bolestivá smrt! ___ Bavil mě ten meta-rámec (nebo jak to lépe nazvat?), kdy si Cleveland chodil pro rady "co dál" ke své čínské(?) sousedce, aby na základě jejího vyprávění staré východní legendy snoval složení vpravdě netradičního (co jsem říkal, outsideři? nemusíte se bát, váš čas přijde!) záchranného týmu. Poté, co se tato legenda proměnila ve skutečnost, zjistil jsem, že se mi stala lhostejnou. Jak bych to přiblížil? Vypomůžu si obrazem, můj dojem z Ženy ve vodě je asi takovýto: Představte si, že se přestěhujete na vesnici, kde nic není, kde se lidé baví pouze pochlastáváním. Jako kulturní člověk se s tím nedokážete smířit, pročež se v těchto prdelákovicích rozhodnete založit amatérský divadelní soubor. A světě div se, domorodci na to slyší, jejich zájem o věc naprosto předčí vaše očekávání. Začnete nacvičovat, vesnička zvláštním způsobem ožije, radost pohledět. Pak přijde den premiéry... načež jde všechno do hajzlu. Stalo se totiž to, že jste se rozhodli inscenovat děsnou šmíru. Tak nějak víte, že s tímto představením tady v téhle vsi kultura s definitivou dodýchala dříve, než se vůbec pořádně nadechla. Takže tak. Snad jsem alespoň přiblížil problém, který s tímto filmem mám. ___ Do vod solidnějšího průměru Ženu ve vodě táhne Paul Giamatti, kterého si s každou další rolí vážím víc a víc a Bryce Dallas Howard, která v tomhle filmu vážně vypadá jako návštěva z jiného světa. 60% ()

Tayen

Krásná pohádka o tom, že nadpřizeno a kouzla můžeme hledat i v obyčejném činžáku. Děj se nezdržuje žádným přesvědčováním postav, o tom že to co se děje, je skutečné a ne výmysl nějakého blázna. Všichni berou za samosřejmost, že Story je mořská víla, pro kterou si musí přiletět orel - a to je to osvěžující a až dětsky podmanivé, co vás nutí nekriticky na film koukat a nekroutit hlavou nad tím, jak je děj naivní a prvoplánový. Konečně někdo natočil něco, nad čím se nemusí až tak přemýšlet, ale co si užijete a zůstanete po tom okouzleni. ()

Jillen

Opět působivé a mnohými nedoceněné dílo skvělého Shyamalana. Je vidět, že svoje řemeslo ovládá dobře, ale mnozí to prostě nevidí. Na jeho filmy je radost se koukat pokud se chcete bát nebo být pohlazeni na duši...jen tak dále Maestro! Dávám 80% ()

Ridick

no tato kvazi rozpravka ma nijako nezaujala. plno bizarnych postav, pritom sa mi tam nehodi shyalaman ( naco sa tam len pchal ), ale musim pochvalit rolu kritika a niekedy si prajem, aby tak aj skoncili vsetci kritici. ()

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Blizard ve filmu

Blizard ve filmu

10.05.2006

Resident Evil, Doom, Mortal Kombat, Alien vs. Predator, Street Fighter, Super Mario Bros, Wing Commander a Dvojitý drak mají něco společné s novým projektem v těchto chvílích dorážejícím na pracovní… (více)