Poslední skotský král

• Velká Británie The Last King of Scotland (více)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

gogo76

"Ja som vy!"Tak touto vetou si vás Amin získa, tak ako si záska davy a celý národ Ugandy. Postupná premena jeho osobnosti v paranoidného šialenca, ktorej pri sledovaní budete svedkami, bude vašimi sympatiami a antipatiami kolísať hore, dole a v závere sa nestačíme diviť, čo sa stalo nielen s generálom Aminom,ale s celým jeho sľubovaným ekonomickým zázrakom v krajine. Spojenie reálneho a fiktívneho príbehu bola zaujímavá voľba. Všetkému kraľuje vynikajúci F.Whitaker a zaslúžene získal oscara za herecký výkon.Atmosféra filmu postupne graduje od úsmevného úvodu až po dramatický záver s niekoľkými brutálnymi, ale účinnými zábermi, ktoré vás dostanú do podobnej depky ako prežíval doktor Garrigan.DVD bez otitulkovaného komentára, ktorého je škoda, pretože by som sa rád dozvedel niečo viac. ()

Davies182

Čekal jsem rochu více, nicméně trio hlavních protagonistů v čele s McAvoyem podalo vskutnu bravurní herecké výkony. Velmi mile mne překvapila Gillian Anderson - škoda, že se více nevěnuje hraní ve větších (rozuměj komerčnějších) filmech. U snímku jsem se rád poučil, děj mi ale občas připadal trochu roztahaný. ()

Xmilden

Příběh o skutečném krutovládci, který jak podotkne doktor Garrigan byl vlastně takové přerostlé dítě. Idi Amin vládl v rozmezí let 1971 až 1979 a za tu dobu nechal zabít 300 tisíc lidí. Ve filmu se dlouho nezdá že byl opravdu takovým diktátorem, vše se začně vyjasňovat ve druhé polovině a to ještě velmi nenápadně. Myslím že metody Amina byly mnohem mnohem horší a film se jich dotýká jen velice nerad a pozvolna. Forest Whitaker se převtělil do své postavy vskutku přesvědčivě. Místy z něj opravdu mrazí a vytváří kolem sebe onen pověstný neklid šílenců. ()

Phobia

Mladý skotský absolvent medicíny nehodlá paběrkovat v rodném Skotsku pod dohledem rodičů a rozhodne se vyrazit do světa za dobrodružstvím. Na první místo, kde prst zastaví roztočený glóbus! Hm, Kanada, ráj Indočechů - tam rozhodně ne! Další otáčka plastové zeměkoule a pích! Uganda, to je to místo zaslíbené, země mlékem a strdím oplývající. A tak se naivní panáček vydá do Afriky: chvilku paběrkuje a páchá dobro s Danou Scully, než jeho cestu zkříží setkání s novým prezidentem Aminem. Cesta do pekla bývá vydlážděna dobrými úmysly a o tom je tenhle vcelku působivý film, který ovšem mohl být ještě působivější, kdyby se místo fiktivního, hloupého, skotského doktůrka více soustředil na hrůznou osobnost ugandského diktátora a jeho činy. Slušný kousek, výživný, poněkud předvídatelný, vhodně obsazený, škoda té přitažené uzdy - tenhle obrázek Idi Amina je přes brutálnější závěr neskutečně idylický, nikoliv reálně Idilický. 71% ()

lesumir

Z minuty na minutu jsem se rozhodl, že si Posldního skotského krále pustím a nelituji toho. DOstalo se mi sice méně, než jsem očekával, ale i tak jsem docela spokojený. První hodinka byla famozní, Forest Whitaker čaroval a celkově to svížně frčelo, ale ta druhá, kdy už McAvoy tak nějak nezářil a přicházelo do tuhého, změnilo se to v stereotypní thriller, který bohužel neměl žádnou atmosféru a Whitaker se začínal opakovat. Zbytečně preceňovaná hollywoodská omáčka se vším šudy, kde dávám hvězdičku za sympatickou Kerry Washington :-) ()

kinej

Na tento film jse se těčil hlavně kvůli Kevinovi Macdonaldovi. Jeho Touching the Void je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Bohužel Last King of Scotland jeho kvalit nedosahuje. Idi Amin byl zrůda a tento film ho bohužel v celé jeho zrůdnosti nevykresluje. Je zde například jen narážka na jeho kanibalství. Oproti realitě zde Amin působí jen jako trochu pomatený člověk. Kapitolou samotnou pro sebe je výkon Foreta Whitakera. Jeho výkon je opravdu fenomenální. Například v prví scéně, kde se objeví, na vystoupení před vesničany, hraje tak přesvědčivě vůdce lidu, což divákovi společně s dobrým střihem a kamerou téměř umožní pochopit co je to charisma vůdce. Ano a Whitaker je fenomenální i v jiných scénách, jeho proslovy, gesta atd. Škoda, že jeho talentu nedovolil scénář se plně rozvinout. Jinak mě šokovala nominace Gillian Anderson na Zlatý glóbus. Za co jako? Vždyť tam jen je. Nic proti ní, určitě je to dobrá herečka. ()

Ernia

Drama o čerstvě vystudovaném skotském mladíkovi, který vyrazí do světa. Konkrétně do Ugandy, kde pomáhá jako doktor, kde vládne režim Idiho Amina. Díky pár náhodám se brzy mladík octne v úzkém kruhu vládcových rádců a přátel. Zpočátku mladík (v podání Jamese McAvoye) královi fandí a souhlasí s ním, ale postupně získává víc a víc informací a zjistí že ne všechno je tak jak si myslel. Jedním z největších plusů filmu je výkon Foresta Whitakera, který dokázal ztvárnin Amina velmi věrohodně, což neměl určitě jednoduchý - jednou byla jeho postava milá příjemná, působila až otcovským dojmem a vzápětí to byl netvor... tenhle herecký výkon na mě hodně zapůsobil ()

Fiftis

Filmov som videl nespočet, no i tak napíšem, že sa jednalo o jeden z najlepších filmových zážitkov. Základom filmu je klasické rozprávanie o tom, ako zaslepený mladík spoznáva, že svet, do ktorého sa poľahky dostal, je len bahno obalené príťažlivým pozlátkom a po prebudení z krásneho sna sa snaží silou mocou dostať z tohto bahna. Tento starý príbeh je obohatený o druhú líniu a tou je zobrazenie diktátora Amina, ktorý bol veľmi charizmatický, ale zároveň aj nesmierne krutý voči svojím odporcom. Vďaka tejto línii sa film snaží aspoň trochu zabŕdnuť do témy opojenia mocou a snaží sa nájsť hranicu, po ktorú môže štátnik zájsť. Trochu (trochu dosť) ma mrzelo málo priestoru pre Gillian Anderson. Vyzerala tu na zjedenie. ()

lamps

Skvělý film, který dokonce o něco předčil má očekávání. A pro hlavní důvody není třeba chodit nikam daleko. Už jen to zpracování skutečné události je tu zvládnuto opravdu výborně a snímek nejen rychle utíká, ale i velmi působivě graduje. Navíc atmosféru utužuje i závažný politický námět ze sociálně velmi labilního a napjatého prostředí a hlavně excelentní herecký projev Foresta Whitakera, z něhož od první sekundy vyzařuje neskutečná autorita a nepříjemné mrazení. Ani James McAvoy nijak nezaostává a hraje jako o život, ale to Whitaker si ukradl celý film a nakonec i všechna ocenění jen pro sebe. Zpočátku jsem k jeho postavě choval jisté sympatie, ale na konci bych mu nejraději zakroutil krkem.. A hlavně o tom herectví je. 85% ()

Pepinec

Umím si představit, že by Amin působil ještě mnohem zákeřněji a agresivněji vzhledem k tomu, kolik lidí podle závěrečné legendy usmrtila jeho krutovláda. Že se ale moje představy neshodují s představami tvůrců ještě nemusí nutně znamenat hnidopišské shazování kvality filmu, kterou tedy Poslední skotský král bezesporu má! Foresta Whitakera jsem se bál, stejně jako bych ho místy chtěl za hodného strýčka. A James McAvoy byl natolik kontrastní personou, aby se ta utajovaná síla zla umocnila správným způsobem. Uganda ojé! ()

Big Bear

Skvělý film. Whitaker se role diktátora zhostil velmi dobře. Scullyové (G. Anderson) zase velmi slušely blond vlasy a africký outfit.-). Zajímalo by mne jak to doopravdy bylo s postavou Garrigana. Zda ta inspirace skutečnými postavami je jen z hlediska Idi Amina a jeho nohsledů, či zda se skutečně kolem něj pohyboval bílý lékař. Film nabírá na intenzitě už od prvního setkání Amina a Garrigana. Amin je zprvu téměř okouzlující, ale jeho pravá tvář se dá tušit i bez znalosti této podivné postavy... Tématicky hodně podobným filmem je http://www.csfd.cz/film/285143-dabluv-dvojnik/. Jeho hrdina Latif Yahia si však na rozdíl od Garrigana nemohl vybrat ohledně angažmá v prezidentových službách... Pokud Vás film zaujal a chcete vidět snímek zabývající se osvobozením rukojmích koukněte na snímek http://www.csfd.cz/film/5232-operace-blesk/. Doporučuji vidět! * * * * ()

JohnnyD

To čo sa začína ako rokenrol v Afrike, končí ako mimoriadne drsná (dve vyslovene nechutné scény) dráma o šialenom diktátorovi. Forest Whitaker predvádza skvelý výkon, keď dokonalo kombinuje Aminovu vľúdnosť a psychopatickú nevypočítateľnosť. ()

Boogeyman

První půlka na pět, když se to pak zvrhne, začne to být celkem nuda. Whitaker je bez chyby, ale McAvoy mu velmi zdatně sekunduje. ()

hippyman

fenomenální herecké výkony hlavních protagonistů, uvěřitelný příběh, syrová kamera, prostě jo, tohle mi fakt sedlo. vícero slov dodám, až se mi jich bude dostávat... 90% ()

Disk

Strhující snímek s výbornými hereckými výkony a nádhernou kamerou. Lépe nasvícené soulože jsem neviděl. :-) ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +James McAvoy a Forest Whitaker, scénář podle skutečné události, dramatická atmosféra, skvělé herecké výkony -kupodivu mohlo být i delší, klidně by mě zajímali i další události hlavní postavy/// Dlouho vyhlížený a očekávaný film. Působivé drama o hrůzných událostech do kterých se v sedmdesátých letech dostal jeden mladý Skotský lékař, který do této oblasti přijel s velkou naivitou pomáhat potřebným. Působí až neuvěřitelně jak si mohl tento mladík získat celkem rychle přízeň nově zvoleného panovníka a být tak svědkem jeho přerodu v diktátora. Pozdě mu dochází, že měl raději zůstat sedět doma. Pro diváka je to pak zajímavý pocit, být toho součástí a nebýt přitom na místě dění. Velice dobře zpracováno./// Celkem 80%/// ()

Allien.9

To, že vás někdo přijme do rodiny a zahrne přízní, ještě neznamená, že je to dobrý člověk. Ale o tom se, myslím, hlavní hrdina v podání Jamese McAvoye přesvědčí dostatečně sám (a to jak po psychické stránce, tak po té fyzické). Jen mě trochu mrzí, že jako celek "Poslední skotský král" nepřináší v rámci daného žánru / tématu de facto nic nového a stojí primárně na bravurních hereckých výkonech. 3,5*. ()

HAL

Nicholas Garrigan přichází jako čerstvě odpromovaný doktor do Ugandy aby pomáhal chudým, plný naivity a idealismu objevuje lid černého kontinentu a hlavně se seznamuje s nastupujídcím prezidentem Aminem, kterého jeho lid miluje a ten mocně zapůsobí i na Nicholase. To však platí i obráceně takže Amin rychle udělá z mladého doktora svého osobního lékaře a postupně i nejbližšího poradce. Brzy se ale v idylickém světě začíná objevovat temnota a i Nicholasovi postupně dochází že z Amina vládnoucího spravedlivě svému lidu se stává "Řezník z Kampaly", muž který svůj lid háže krokodýlům. Film o něm má tedy určitě velký potenciál a mohl by se stát univerzálním popisem a zamyšlením nad brutální Africkou realitou, místo toho je však jen lehce unylým a vyjma závěru nepříliš dramatickým vyprávěním, které kromě brilantně zahraného Amina oscarovým Forrestem Whitakerem nenabízí prakticky nic zajímavého. I Aminův přerod v masového vraha je takřka neviditelný, reálné souvislosti nejsou vysvětlené a informace o tom že zatímco před kamerou a v okolí hlavního hrdiny je situace klidná, až idylická, tak na vesnicích umírají stovky tisíc lidí je zmíněna jen tak mimochodem a zpětně, podaná jen pár fotkami, takže nedokáže diváka plně zasáhnout. Jako by byl film jen o komorním příběhu dvou mužů a ne o globální události kterou ve své době sledoval celý svět. 7/10 ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)