Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Kaučuk03

Jedna z nejvtipnějších pohádek a určitě jedna z nejlepších vůbec. To jak jsou zde podávána ruzná náboženská klišé, ale v takové mírné a neurážlivé podobě, tomu se musel zasmát i kardinál Vlk. Je vidět, že i za poměrně málo peněz se dá udělat krásná pohádka. ()

Pasifae

Boží Bartoška, andělsky bezelstný Trojan, svatě trpělivá Issová, ďábelsky hláškující Dvořák, pomáhající svatí a hřešící smrtelníci v příběhu s potenciálem prolomit brány pekelné, do kterých vlezla polistopadová pohádka. Jen tak dál. ()

LANSA

Z takzvaných "moderních pohádek" hodně slušný,až nečekaně! Sice to v mých očích nedosahuje kvalit "Žertů s čerty" ale byla to příjemná podívaná. Jedna hvězda navíc za čerta Uriáše ten byl výtečný. Přesně se tam hodil a dokonce to i výborně zahrál. ()

Porp

Po honbe za dokonalou rozprávkou (Z pekla štěstí I, II), konečne návrat českej kinematografie ku originalite. ()

Yomega

Až na ten konec s Bartoškou opravdu vtipná a zábavná „pohádka“. Prostě Ivan Trojan je záruka kvality. ()

PavelZava

Ivana Trojana mám rád, jsem asi dost konzervativní k Šafránkovému Trávníčku a navíc ateista, takže sorry. Ovšem svatý Mikuláš Jiří Pecha :-) Snad zbytečná otázka, když jseš vševědoucí a neber své jméno nadarmo ()

BernardBlack

Pro mě jasně nejlepší pohádka posledních let. Velmi pěkné a vtipné dialogy. Duo Trojan-Dvořák je okouzlující, správce Navrátil je také velmi věrohodný, samozřejmě je škoda některých školáckých nedotažeností, bez kterých by byl snímek opravdu dokonalý... Jiří Strach natočil skvělou pohádku pro všechny generace diváků, nezbývá, než mu popřát hodně takových dalších povedených filmů, ať už pohádkových, nebo jiných. ()

MrGregor

Dlouho jsem tak vtipnou, milou a nenucenou pohádku neviděl. V moderních českých luzích a hájích, aby podobnou ucelenou pohádku jeden pohledal! Příběh je duchaplný, poučný. Postavy jsou sice originálně-neoriginální, ale díky příjemným hereckým výkonům tuto část rád opominu. Co mi však sráží ten případný 5ti hvězdičkový pocit je fakt, že hlavní hrdina dosahuje všeho pomocí Svatých a Boha, což možná malým dětem nepřijde, ale mně to už začalo pomalu vytáčet. Možná jsem paranoidní, ale občas mi to už přišlo, spíše než jako pohádka, jako nábor nových malých křesťánků. Takže shrnutí: Pokud nejste paranoik a máte rádi pohádky na vícero než jedno použití, pak pohádku Anděl páně nepropásněte. ()

Kremik

Tohle je jedna z našich nejgeniálnějších pohádek. Samozřejmě, věřící nebo lidé, kteří mají alespoň malé tušení o křesťanství si to užijí mnohem více. Trojan a Dvořák jsou opět skvělí, ale celý ansámbl jim zdatně sekunduje. Prostě skvělé :) ()

KafuR

Nejlepší by bylo vzít to pěkně po kousku a zvlášť ohodnotit každou sekci, která dala dohromady tuto pohádku. Dialogy vtipné a nápadité a hlavní protagonisti sympatičtí, jenomže to celé je zaobalené do všedního kabátu, který prostě ničím nezaujme a na pohádku působí občas až nepatřičně. Hlavní dějová linie přímočará a předvídatelná (vím, že je tak to v pohádkách bývá) a konec působí dojmem pouze laciného dovětku, který dostal za úkol celý příběh pouze orámcovat. ()

Ozzy2

Poslední klasická česká pohádka,která připoutá k obrazovkám malé i velké diváky.Od shora(Jiří Bartoška,Ivan Trojan) až dolů(Jiří Dvořák,Zuzanka Kainarová,Oldřich Navrátil) skvěle obsazená,vynikající a vtipné dialogy. Škoda,že od té doby byla natočena pro děti další spousta úplně zbytečných slátanin.Akorat nechapu ty blitky tady.Prý hrad chudý, málo dvořanů, nebo prý namyšlený princ...zdejší hejtři to buď neviděli, nebo to vůbec nepochopili.Tak vážení tydýti, byl to hrabě, chudý, zadlužený a okrádaný.Na zámek se vracel občas přespat, tak kde by vzal dvořany, když by je neuživil??? ()

Hpatrik

Na naše poměry moc pěkná pohádka! Krásná výprava, dobrá práce s kamerou, povedená hudba, sympatické obsazení a vytříbený humor. Dobrá práce pane Strachu! ()

Corbinian

Konečně povedená neotřelá česká pohádka odehrávající se v krásném prostředí majestátní Šumavy. Opravdu jsem se při tom dobře pobavil. Zvláště Ivan Trojan hýřil hláškami, takže se člověk i přes poměrně jednoduchý děj, ani na chvíli nenudil. Vznikla tak skvělá komedie s pohádkovým nádechem, kterou jsem zařadil do svého vánočního repertoáru a rád se na ní zase znovu podívám. Jediné, co mi vadilo, byly poněkud kýčovité scény odehrávající se „v oblacích“ (nerad bych to nazýval nebem). I tak rozhodně nejpovedenější pohádka po roce 2000. |75%| ()

chrispe

Kdykoliv se někde začneme bavit o této pohádce, tak mi snad každý zatím potvrdil slova, že se za poslední dobu jedná konečně o slušnou pohádku, na kterou se dá dívat opakovaně. A když teď koukám na ten rok 2005, tak se mi tomu ani nechce uvěřit. Já bych tu, namísto Trojana, vyzdvihla Zuzanu Kajnarovou v roli Dorotky - protože mi přišla jak princezna "ze staré školy" i když princeznu nehrála, ale konečně jsem po dlouhé době někomu uvěřila "nevinnou panenku" :-) a velmi sympatického Jiřího Dvořáka v roli čerta Uriáše. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka