Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Masai

Poprvé jsem tuto pohádku viděla pěkně stylově na vánoce, ale nebyla jsem až tak nadšená, měla jsem pocit, že kvalit klasických velkých vánočních českých pohádek to přece jen nedosahuje. Ale po každém dalším vysílání se Anděl Páně čím dál víc těm starým českým klasikám přibližoval. Bartoška jako samotný Bůh působí opravdu božsky klidně, Dvořák krásně svádí k nepravostem a Trojan je teda anděl jak vyšitý :o) Jeho metody třídění u nebeské brány byly opravdu svérázné, stejně tak jako představa jak snadno a jednoduše napraví hříšníky. A navíc je to zpěvák k pohledání :o) ()

jjjerry

Pro někoho už klasická pohádka. Letos jsem se podíval znovu, zda nezměním názor. Pro mě nemastný neslaný příběh. Ivan Trojan je dobrý herec, pobaví. Ale scénář má bohužel hodně děr. Zprácování je chvílemi exteriérové, pak nudně skoro až kulisové. Dobro a zlo není moc odlyšeno a bohužel ani ne potrestáno. Někdo píše, že to je malým rozpočtem, já myslím že peníze se mohli využít v kinematografii lépe než na tento snímek. ()

rigby

Příjemné překvapení. Je to vtipné, je to originální, je to živé. Mezi ústřední hereckou dvojicí to báječně jiskří a náboj se přenáší i na diváky a nezůstává pouze na plátně. K tomu zajímavá zápletka a legendární pohádka je na světě. Opravdu vydařená záležitost, kterých v posledních letech není moc. ()

allegria

Celý film jako by byl protkaný symboly a podobenstvími, která nezní pateticky. Humor jemný a vkusný, tak aby pobavil, ale neurazil. A ač jsem s tím bojovala, stejně jsem se neubránila dojetí, což je ale věc subjektivní, tvůrci se rozhodně nesnaží ždímat z diváka city. Bravo, dobrá česká pohádka nevymřela! ()

kolly13

Kdepak se hrabe na klasické pohádky, ke kterým je připodobňován. Ale zároveň to není propadák a rodinná pohádka je na světě. Ale více vtipu s inteligencí chybí. ()

Kohutik

Výborná novodobá česká pohádka. Z tých po roku 2000 je ťažké vybrať niečo, čo má človek chuť pozrieť aj viackrát. Táto je iná, je pozerateľná. Pekné nebeské kulisy, Klára Issová ako ideálna Matka Božia, Trojan ideálne motovidlo a Dvořák ako jeho parťák do nepohody. ()

Scaevola

Zábavná vyprávěčka těší spíše svým laskavým humorem a překvapivými nápady, přičemž pohádkové motivy jsou odsunuty stranou, sloužíce především jako nosná kostra pro Trojanovy komentáře a pitvoření a trpíce pod pracně roubovaným morálním ponaučením. Přiznávám ale, že na některé průpovídky je těžké zapomenout. ()

Kozlowski8

Anděl Petronel je z nebe poslán na Zemi s úkolem přeměnit alespoň jednoho zlého hříšníka v hodného dobráka... Mnoho zbytečných keců a naopak málo momentů, které by příběh víc rozproudily, taky málo humoru, málo napětí, emocí, prostě chybí kreativita. Především pasáže, odehrávající se v nebi, mne vůbec nebavily - jednak kvůli zmíněným dialogům a také kvůli hereckému složení, které mi zde moc nesedělo (byť mám mnohé z těch herců velmi rád). Také hudba, v českých pohádkách často jeden z výrazných a krásných stavebních kamenů, zůstala za očekáváním. Záběry krásné zimní přírody a hradu Kašperk jsou jen slabou náplastí. 45%. ()

Skylwalker42

Konečně v našich končinách po velmi dlouhé době (od Lotranda) nadprůměrná česká pohádka. Jiří Strach má opravdu talent. Špičkové "nebeské" obsazení. A Trojan je ten pravý herecký bůh. ()

Tuty

Originální námět a výborné obsazení, ale potenciál nebyl rozhodně naplno využit. Film působí až příliš televizním dojmem a vlastně i klasickou pohádku v něm člověk nachází složitě. Žádná hudba, málo opravdových kouzel, žádné království, ale aspoň se snadnděti zasmějou potrhlému Petronelovi v lidovém podání Ivana Trojana... 70% ()

Mickaela

Originální snímek zaměřený na české tradice, náboženství a humor. Nenahraditelný styl režiséra Jiřího Stracha podtrhuje herecký výkon dvojice Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka. Celý film je navíc provázen humornými scénami, které rozesmějí jak malé, tak dospělé diváky. Nelze také samozřejmě opomenout skvělou hudbu a legendární melodii provázející celý děj. Celkově patří Anděl Páně k filmům, které mohu zhlédnout opakovaně několikrát do roka a stále mě baví. Opravdu perfektně odvedená práce. ()

Ronkar

Rozpačitý start v nebi, kde je sice vtipný Trojan, ale jinak laciná atmosféra a poněkud křečovitý humor. Od chvíle, kdy je pyšný anděl sražen na zem a začne se odehrávat příběh na panství se vše naštěstí lepší. Zaprvé to má hodně fajn herce. Zadruhé i fajn zápletku. Zatřetí fajn lokace i vcelku dobrou hudbu. Celkově jde o lepší kousek, ale technicky to není žádná sláva a bohužel je vidět nedostatek financí. Vlastně to zachraňují jen dialogy a ústřední duo anděla s čertem. Ale vlastně spokojenost. ()

oli9

Přesně tak za posledních 20 let nejlepší česká pohádka kterou si pustím mile rád znovu. Fantastický Trojan ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Crust

Česká vánoční pohádka, kterou se bohužel povede natočit maximálně jednou za generaci. Kvalitní a nenudící příběh, nepřepálený obraz ani kostýmy, civilní a přirozené prostředí, vtipné dialogy a čarovná zimní atmosféra. K tomu nenápadně zakomponované odkazy na další zásadní majstrštyky, jako Hrátky s čertem a Tři oříšky pro Propelku. A v neposlední řadě geniální soundtrack, který si lze pustit samostatně jako vánoční kulisu. ()

Grimaldi

Novodobá vánoční klasika, kterou si od návštěvy kina pouštíme každý rok s rodinou ke zdobení stromku. Zkrátka dost možná nejlepší česká porevoluční pohádka co prostě nikdy nezklame. Pane režisére Jiří Strachu, děkujeme. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka