Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Šmoula

Taková oddychová komedie na Štědrý večer, když se nebudete chtít už koukat na všechny ty Jasněnky a princezny atd... Člověk by ještě trochu potřeboval znát všechna ta přísloví a pořekadla, aby tomu perfektně rozuměl, ale jinak se člověk pobaví. 65% ()

mh.mail

60% - Tento film mě celkem pobavil. Docela vtipné hlášky v nebi, příběh bez extrémů. Myslím, že v pelotonu českých filmových a televizních pohádek může hrdě uzavírat první desítku. ()

Mallinali

Po druhém zhlédnutí zvyšuju na pět hvězdiček. Lepší pohádka tu nebyla od bledě rudých let osmdesátých. Krásné zasněžené exteriéry, krásné barokně/renesančně/gotické interiéry, příjemné výkony vyladěného hereckého ansámblu a vybroušené dialogy pro všechny věkové a krevní skupiny. Možná jen triková stránka by chtěla trochu doladit, ale nic zásadního. Strach je prostě borec a tahle Konášovic hříčka na motivy Boženy Němcové se může právem zařadit do našeho zlatého pohádkového pokladu tuzemské výroby. A pak že to nejde. ()

Bozvav

Jedna z nejlepších pohádek co znám. vtipná, milá, kouzelná. Ivan Trojan v podobě Petronela a Jirka Dvořák jako Uriáš přímo excelují. Jiří Bartoška jako Pánbu a i ostatní svatí jsou také bezva. Vlastně kromě hlavní hrdinky, kterou ztvárnila Zuzanka Kajnarová nemám výhrad. Já nevím, ať hraje koho hraje tváří se pořád stejně. Prostě mi v těch pohádkách nesedí. To, že film nemá bůhví jakou výpravu mu vůbec neškodí, naopak to velmi výstižně dokresluje tu malou, chudou českou dispozici z pohledu Pána Boha. Prostě naprostá paráda v režii jednoho z nejpovolanějších pohádkových režisérů současnosti Jiřího Strachy. Za mne 100%. ()

Mlle

Pár dobrých vtípků na začátku to nezachrání, že není příběh nápaditý by mohlo být v pohádkovém vyprávění spíše ku prospěchu, ale pro takové vyznění postrádá námět tajemství, hlubokou sílu poselství i obraz trpké, avšak o to přínosnější a trvalejší zkušenosti. Jako by se tvůrce nemohl rozhodnout, zda chce psát pro současného člověka v intencích jeho mysli, anebo zda-li v ní touží otevřít i nadčasové mysterium. Může to být způsobeno ne úplně vydařenou snahou po moderním uchopení hlubinného, prastarého tématu. Ve filmové pohádkové mašinérii je výsledek přesto spíš nadprůměrný. ()

zdeny99

Mě to nepřijde ani jako pohádka, spíše taková vánoční komedie o napraveném trdlu z nebe. Tím trdlem je samozřejmě anděl Petronel (Trojan), který má za souputníka čerta Uriáše (Dvořák). Ti dva jsou dokonalou dvojkou. Možná tou nejlepší dvojky Dlouhý, Vetchý z pohádky S ČERTY NEJSOU ŽERTY. Až daleko za nimi stojí další postavy, ať již prostí lidé či Pán Bůh (Bartoška). Sepsané je to skutečně dobře, ještě lépe natočené. Je dobře, že Jiří Strach sehnal více peněz než mu bylo dáno Česku televizí, a tak můžeme Anděle Páně vidět jako zodpovědně natočený film. Interiéry i exteriéry nejsou nic extra, ale také žádný průser. Mám z toho pocit, že Pernštejn a ten malý hrad Kašperk se k tomuto příběhu akorát hodí. Ještě více zaujme dokonalé vyobrazení nebe, ať již co se týče grafické stránky, tak samotnými postavami. [34282. hodnocení, 785. komentář, 76%, 834. nejoblíbenější film] ()

Lapacka

Opravdu to není nijak technicky dokonalý film, taky se poměrně pomalu "rozjíždí", ovšem cca od sestupu Trojana z nebe na zem to začíná mít vtip a dynamiku vyprávění, pak už je to lepší a lepší. A klasický závěr, který všechno napraví. Příběh docela funguje, ačkoliv technicky si s tím p. režisér zrovna ideálně opravdu neporadil. Technicky - např. barevně na tom hradě Kašperk - je to jak z televise v Polsku léta Páně 1975, což snad nebylo úmyslem ... :-) ()

#47

Krásná a hlavně inteligentní pohádka která si na nic nehraje, skvělé obsazení i lehká humorná nadsázka...už dlouho mě žádná nová česká pohádka takhle nenadchla. V tom klukovi ušatym asi opravdu něco bude :-) ()

tragos

Čistých 7/10, ale protože tu něco tak příjemně vánočního dlouho nebylo, rád přidám. Jiří Dvořák v roli čerta trošku zklamal, steně tak scénář (jednoduchost až na kost), za to -- skoro se bojím vyslovit to jméno -- Trojanův anděl to vyhrál na celé čáře, samozřejmě s pomocí Jirků Stracha a Bartošky a také Kláry Issové a Oldy Navrátila. Zuzka Kajnarová je jedna z nejhezčích princezen za poslední léta. ()

Zalost odpad!

Své rodině asi nikdy nezapomenu, že mě přinutila se v rámci vánoční pohody dívat na českou pohádku, ke kterým trpím odporem už od mala. Ale Anděl páně předčil i moje nejhorší očekávání. Herci hrají jako naprostá dřeva, pokud se to hraním vůbec dá nazvat. Neskutečně předvídatelný a trapný příběh s rádobypoučnou pointou... saprlote, dvacet let nazad staré české pohádky jsou ještě jakž takž sledovatelné, ale tohle? Ani snažící se Ivan Trojan neměl šanci a křečovitě působí i on. Ty dvě scénky, které způsobily na mě tváři alespoň ušklíbnutí, těžko udrží celý film. Pořád si říkám, že moje předsudky vůči současnému českému filmu jsou nefér, ale pak vždycky uvidím zas něco takového jako Anděl páně, co mě v nich utvrdí. Takže první film, kterému nedávám ani jednu hvězdičku, tady nebylo plusem snad nic. ()

bonifac

moje oblíbené je to jak ježíšek si jde hrát s jidášem a panna marie volá:"ne že se vrátíš s pláčem jako minule":) ()

gombarix

já teda pohádky obecně nemusím, ale tady tyto "moderní" shrekovitě uhláškované pohádky nemusím už vůbec. Kdyby to aspoň nebylo tak laciné. ()

Eluin

Příjemné zpestření Štědrého dne a rovněž příjemné zpestření v trochu již zatuchlém rybníčku českých pohádek. Věta "Ježíšku, běž si hrát s Jidáškem", mě pronásleduje doteď :-). ()

atmen

Pohádka těží z herectví I. Trojana a jeho prupovídek. Ostatní jsou v jeho stínu, a nemají příliš šancí zasáhnout nás do srdce ( vyjímkou je snad Dorka ). Je škoda, že z originálního námětu nedokázat více vytěžit scénář. Ovšem pokud má nějaká pohádka šanci se u diváků uchytit po desetiletí, tak je to tato. ()

optimus0s

80% Nejlepší pohádka prvního desetiletí. Jde na ní znát levný rozpočet a část filmu z nebe se mohla udělat určitě lépe, ale všechno to vykompenzuje dvojice Trojan-Dvořák. Takhle přirozenou ČESKOU filmovou dvojici jsem už dlouho neviděl. Různé vtípky ("Vidim úplný...", "Opovaž se to říct. Víš co Uriáši, už to vidim taky.") + různé náboženské vtípky=vynikající vánoční pohádka. Jediné co tomu kazí jsou lehké nepřesnosti (Bůh otec Ježíška) a někdy až moc pompezní hudba. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka