Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

3DD!3

Naprostá bomba. Bay se ukázal v nejlepším (oranžovém) světle a Shia LaBeouf mě osobně ukázal, že jsem se zase jednou spletl. Padne sem jako ulitý. Hláškuje a prostě je to každým coulem sympaťák a místy nese na svých bedrech celý film. Na Megan Fox se zase pěkně kouká (samozřejmě) a teď už k tomu hlavnímu. A tím jsou obrovští, transformující se roboti (pravděpodobně z Japonska). ILM odvedlo úchvatnou práci (precizní v každém detailu) a Bay taky. Vybral nejlepší auta co teď naše (no vlastně ne naše, ale ty americké) silnice brázdí a udělal z nich hláškující machry, kteří si získají úplně každého. Odvážný Optimus Prime, hrdinný Jazz, žluťoučký Bumblebee nebo nabouchaný Ironhide (ten si mě během filmu získal nejvíc). Člověk skoro neví, kterého má raději. Všichni jsou osobití a jsou k sežrání. Stejně tak jejich protivníci mají něco do sebe. Jsou rychlejší a umí větší vychytávky. Takový Blackout a Starscreem jsou úplně skvělí. Megatron je zase zlý skrz na skrz a když cvrnká do lidí budí strach. Slint hned bych se podíval znova... Ale co zmůžou slova proti té podívané. Nečtěte už a vyrazte do kina, tohle na DVD nepočká. A ty Miku už na dvojku koukej kývnout. Už teď se těším. Transformers... More than meets the eye... ()

Arachneuss

Po deseti letech pokusů se podařilo Bayovi natočit za nekřesťanskou sumu megafilm akčního žánru. Modlím se aby už nikdy nespadnul do kaluže Mizerů a jiných zachránců světa co jsou velký drsňáci. I tak je smůla, že po shlédnutí Ostrova, kdy jsem začal věřit v Bayovo "režisérské" umění, se opět u mne propadl do bedny popcornového režiséra. Být o pár let mladší tak je to pro mne nejlepší film, teď je to však pouze další "bayárna" aka dobrý nápad, dobrý příběh, dobrá akce, ale kompletně ůplně nepodstatný film. Shlédnuto po 1,5 roční pauze: Tak nakonec ty 4 hvězdy Michael dostane. Musím uznat, že ti roboti jsou zkrátka dokonalí a jediná věc, jenž mne navždy odrazuje od maximálního hodnocení je pro Baye typický popcornový teenage humor. Tímto dementuji svůj předchozí názor, že se jedná o nepodstatný film. Transformers patří k nejdůležitějším filmům tohoto století a nevidět je znamená hřích. ()

Hitman_47

Když někdo řekne letní blockbuster 2007, tak každému okamžitě naskočí do hlavy jedno slovo "Transformers" (ostatní si za to přidají libovolné další slovo). Bay dokázal to, co od něj většina lidí očekávala.....nadělil nám až pod nos tak NEKOMPROMISNÍ náser, že si každý vybere to svoje....někdo si vybere zatraceně frajerské Camaro, které se ne nadarmo tituluje Bee-otch (a nabaluje ženské, a mění se v novější typy), další si zase oblíbí šílenou a roztřepanou akci (když jsem to viděl podruhé, tak jsem se orientoval o dost líp....holt nedostatek peněz, taky kurva mohli dát víc jak 150mega, no že jo) a úplně všichni chlapi si zaručeně oblíbí zatraceně sexy Megan Fox (která o sobě tvrdí, že má nedokonalé bříško.....já myslím, že mluvim za všechny gentlemeny, když řeknu, že na jejím bříšku by se dělaly zatraceně dobré omelety ;). Transformáčům jsem věřil od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že je bude režírovat šikulka Bay.....na dvojku doufám dostane víc peněz (pokud se to vyplní, tak po jejím zhlédnutí budu moct klidně umřít s pocitem, že jsem zažil to, co už v životě nezažiju....ne, kecám...co když natočí něco lepšího). Prostě celý film skrývá "more than meets the eye" :) Jsem ještě celý roztřesený, tak se omlouvám za ty blbosti v závorkách a tak vůbec...A LIDI - DO KINA!!! Ne, že si to sosnete z netu, sakra. ()

Le_Chuck

Roboty, auta, vojaci, ženy, lego ... zabudol som snaď na niečo, čo ma ako malého nebavilo, nezauímalo, nefascinovalo? Toto je rozprávka, taký Iron Giant 2, len neanimovaný. Ďakujem duu S+B, že ma na dve a pol hodiny zarazili do kresla a krmili čistokrvnou zábavou toho najťahšieho kalibru. 100% ()

berg.12

Za dokonalé triky, za jejich propojení se reálnem a za to, že prostě jinde neuvidím, jak se třicetimetrový roboti navzájem mydlí. Když bych chtěl vidět něco jiného, proč bych vůbec lezl do kina, že. Jen nesouhlasím s tím, že intelekt by měl každý vypnout. Během filmu jsem totiž začal Baye podedzřívat, že absence čehokoli jiného není službou celku (jako v případě Dne nezávislosti či Armageddonu), ale bohorovným rozhodnutím, že filmu to vlastně ani netřeba. Přeju si, aby se Bay šeredně mýlil, ale bojím se aplausu publika. ()

kitano

HELL YEAH !!! Chcete sa bavit? Chcete si proste sadnut k telke, na dve hodky vypnut a uzit si kralovsku zabavu? Transformers je spravna volba! Bayovi som jeho starsie kusky proste nezral. Vsetok ten heroizmus a hrozostrasny patos natlaceny do osudovych pribehov o zachrane ludstva, ci vojnovej romance, to fakt nemusim. Avsak toto, toto je ciste fantasy. Rozpravka. Pribeh tak nerealny, ze veci ako prehnany heroizmus nie su vadou, ale su naopak vytane. To co pred tym posobilo ako nezmyselny blabol v Transformers vytvara neopakovatelnu atmosferu. A co jedolezite, po celu dobu si drzi uvolneny nadhlad. Bay sa konecne nasiel. Gratulujem. Tento film je skutocna popcornova fantazia. Dufam ze Bay si to uvedomil tiez (a hlavne pani producenti) a vo scfi/fantasy vodach zostane co najdlhsie. Necham sa prekvapit. (10/10) Druhe zhliadnutie: Jedina skutocna chyba, ktora pri druhom pozerani vynikla je prepalena stopaz. Prestrihana verzia by mohla mat rychlejsi spad vacsi drajv a zrejme by to bolo cele este viac zabavne. Ale to je fakt jedena vytka. Strhavam jede bodicek. Viac nie. (9/10) ()

Kaka

Technicky jsou Transformeři samozřejmě bez debat fantastickou jízdou a je až neuvěřitelné, co už se dá všechno v dnešní době za těžké peníze natočit. Bohužel zábavnost a celková infantilnost snímku si vybírá krutou daň v absenci logiky a alespoň trocha té vážnosti, která byla napříč veškeré zábavnosti přítomna v ostatních Bayových čistě akčních filmech. Některé hlášky pobaví, některé už jsou tak profláklé, že nad nimi člověk ani nehne brvou. Herecky typicky "hezkoxichtové", jak je u Baye zvykem a hudebně díky Jablonskemu solidně dynamicky podbarvené. Co překvapí zaručeně nejvíce je styl, s jakým Bay akci točí. Nezvyklé množství ruční kamery a roztřesených záběrů, přičemž klasické trademarky v podobě kamerových šrinků, zpomalovaček a podhledů jdou lehce do pozadí. Jistotou pak zůstávají nádherně prosvícené klidnější sekvence a dvě helikoptéry v západu slunce._______Po druhém pokoukání hvězda nahoru. Už po několikáté (a teď to bude asi pravidlem) se mi stalo, že doma mám lepší pokoukání než v kině. I ta akce vypadá na menší obrazovce mnohem lépe a přehledněji. Velké plátno v kině tomu jedině škodí. Za faktem, že je film infantilní/hloupý si stojím, ale Bay na nás občas pomrkává, to ne že ne....A odporný britsko+něco přízvuk Rachael Taylor mi bude v uších znít ještě dlouho... ()

Spiker01

Zprvu se mi to zdálo jako velká blbost. Což taky tak trošku je, proto doporučuji vypnout mozek a užívat si perfektní akční momenty, které Michael Bay bezpochyby umí. Film se, jako každý správný origin, rozjíždí pomalu, ale druhá půlka filmu už je plná akce. My mladí tohle rádi...85% ()

Eddard

Sympatický teenagerský looser vlastnící malinkou čivavu se zlomenou nožkou. Jeho překrásná spolužačka se srdcem rebelky, která se do něj zamiluje. Voják hrdina, bojující za svou zemi, manželku a malé dítě. Nereálně směšný agent tajné vládní organizace, nosící prapodivné spodky. Nebezpečně vtipný, přitloustlý černošský hacker a jeho kámoška, která dělá pro ministra obrany, který se nebojí přestřelky na brokovnice. A spousta dalších šablonovitých postav, které dohromady s dvacetimetrovými roboty a Bayovou frikulínskou režií dávají dohromady tento vzor všech letních blockbusterů a popcornových snímků všeobecně. Bayova rovnice je jednoduchá - vše, co není pěkné nebo vtipné musí pryč. Svět, který funguje na těchto principech je pak téměř vším, jen ne nudným a realistickým. Měl bych samozřejmě pár výtek - ultrarychlé střihy v akčních scénách sice bičují dynamiku, ale já se v té vřavě střílejícího a vybuchujícího plechu dost ztrácel (a vítal jsem tedy všechny slow-motion záběry). Další námitku bych vznesl na naprosto zbytečné vedlejší příběhové linie (min. blonďatou hackerku bych ze scénáře škrtl bez mrknutí) a tu poslední na ne vždy podařené a málokdy vhodné vtípky (i když výjimek by se taky našlo dost). Tyhle nedostatky - alespoň v mých očích - však blednou v pohledu na celkový obrázek. Který je opravdu ohromující. 80% ()

Falko

Moji najoblubenejsi reziseri Steven Spielberg a Michael Bay spojili svoje sily a tak vznikla giganticka akcna show, ako aj pre malych, tak aj velkych. Samozrejme na akcny styl Michaela Baya. Hudba Stevea Jablonskeho mi pripominala rozne Zimmerovky, v niektorych chvilach som mal pocit, ze pocujem cool rytmus (nie melodiu) z Terminatora 2. Pacili sa mi aj humorne narazky na Wolverina, Nocnu moru z Elm Street alebo destrukcny Armageddon, ktoreho reziserom je samotny Bay. V tretej tretine filmu sa akcna jazda s neuveritelne uzasnymi trikmi a obrovskymi exploziami poriadne rozbehla a keby som mohol, dal by som aj 6 hviezdiciek, zatial mi neostava nic ine, ako sa tesit na Transformers 2... ____ Shia LaBeouf - (Sam Witwicky) +++ Megan Fox - (Mikaela Banes) +++ Josh Duhamel - (Kapitán Lennox) +++ Jon Voight - (Minister obrany John Keller) +++ John Turturro - (Agent Simmons) +++ Kevin Dunn - (Ron Witwicky) +++ Julie White - (Judy Witwicky) +++ Bernie Mac - (Bobby Bolivia) +++ Hugo Weaving - (Hlas Megatrona) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Michael Bay +++ ()

Tyler

František Fuka v recenzi pro Cinemu napsal, že "Transformers" jsou ryzí esencí ČEHOSI, co ho kdysi dávno donutilo vidět dvacetkrát "Dobyvatele ztracené archy" a třicetkrát "Hvězdné války". Ač já sám zmíněným filmům příliš nefandím, rozumím jeho přirovnání. A naprosto s ním souhlasím... "Transformers" jsou totiž jedním z těch filmů, které mají nezpochybnitelný potenciál neuvěřitelně pobavit a - což je ještě důležitější - okouzlit. Dvě a půl hodiny ve společnosti obřích robotů a sympatických hrdinů utekly jako voda a já z kina odcházel v báječné náladě. Snad jen jednou v životě jsem narazil na takhle megalomanský akční spektákl, který jsem si bez jakýchkoliv předsudků zamiloval. Byl jím "Den nezávislosti" - ale ten "Transformers" nesahá ani po kotníky. Nebudu (a ani nechci) se pouštět do jakýchkoliv rozborů, nemá to totiž cenu - "Transformers" jsou pečlivě vyvážený celek smíchaný z mnoha lahodných ingrediencí, který ovšem ani na moment nepůsobí uměle. Zní to asi absurdně, ale možná právě slovo "přirozenost" nejlépe vystihuje Bayův velkofilm. Netuším, jestli jsem se při jeho sledování vrátil do dětských let (což si vlastně ani nemyslím - to bych si nemohl tak moc užívat Samovo kouzelné nadbíhání Mikaele), ale už strašně dlouho mě žádný film tak lehce a nenuceně neodzbrojil. Čas od času člověk nepotřebuje v kině nic víc, než jen cítit to příjemné chvění hluboko uvnitř, které říká "To je ono!"... Neoddiskutovatelně jasných 5*. ()

Jezinka.Jezinka

Přesně ten film, kterému bych se sama o sobě vyhnula na sto mil. A pokud bych to za normálních okolností už zcela či zčásti viděla, normální okolností by byla paralýza bránící mi zvednout se z ķřesla, či aspoň odvrátit hlavu, rozhodně bych filmovou slátaninu tohoto druhu nehodnotila, natož abych to komentovala. Jenže 11 let po natočení tohoto majstrštyku na Zem přišel největší milovnik aut a robotů Všehomíra, což je jediná okolnost, která mě udržela u té zcela mimodimenzionálně přepálené stopáže. A co víc. Mně to žluté auto připadalo sympatické. Ten náklaďák taky. A příběh vojáka, který chtěl vidět svou novorozenou holčičku, mi vehnal slzu do oka. Takže: Je to dementní celých 144 minut, ale hrňte sem druhý díl. Okolnosti zkrátka nejsou normální. A žehlit se dá u ledasčeho. ()

castor

Bay si zřejmě splnil jeden ze svých snů (s ohledem k jeho věku a takřka bezkonkurenčnímu postavení v Hollywoodu asi nebyl poslední). Společně s producentem Stevenem Spielbergem si mohli zalaškovat s jedním z nostalgických fenoménů 80.let, populárními Transformers, schopnými se plynule morfovat do dopravního prostředku, ale díky technické náročnosti si filmový divák musel trpělivě počkat až na éru nekonečných technických fines. A kdo jiný by si měl usednout na režisérskou stoličku, než právě Michael Bay, perfekcionista s údernou filmografií, jak vidno, velmi obratně zvládající formu, ale tu a tam (stejně jako nyní) na úkor obsahu? Mám tohohle chlapíka rád, ale tentokrát se absolutně vykašlal na propracovanost děje (v našem světě je to v hlavní dějové linii otravný a zmatený teenager, toužící po holce a prvním autě, aby nakonec ta největší kočka mohla skončit v jeho náruči na kapotě bouráku, který mimochodem přišel na trh až s premiérou filmu), psychologické prokreslení jednotlivých postav (Skála zřejmě znamenala nepřekonatelný vrchol), vkládání hlášek je do očí bijící, z dialogů v několika momentech zamrazí (nikoli však ze své jedinečnosti). Řada vedlejších postav je násilně vložena do děje, jejich potenciál je nevyužitý, motivy a jednání zoufalé. Na druhou stranu jsou ale lákadlem v prvním plánu mohutní kolosy, takže Bayovi leccos odpustíme. Kamera je, jak už jsme u Baye zvyklí, v permanentním pohybu, nechybí typické atributy, americká armáda, hrátky s americkou symbolikou, nájezdy kamery kroužící kolem postavy nebo zlatavá záře zapadajícího slunce. Jednotlivé záběry opět přesycuje barvami a z kteréhokoliv z nich by si divák mohl nechat zarámovat obraz na stěnu, relativně častokrát nechá vzpomenout na svoje předešlá dílka. Vše pak korunuje vrcholnou závěrečnou scénou (mimochodem řada scén je skutečně zmatená) v centru Los Angeles, při níž Transformeři rozpoutávají společně s Bayem peklo, proskakují budovami, metají kotrmelce, hází auty, v extrémně zpomalených záběrech několikrát donutí diváka k úžasu, vše s masivním přispěním mágů z Digital Domain a ILM (Industrial Light & Magic). Nechávám si pootevřená vrátka, ale u mě je to prozatím za 65%. ()

viperblade

Tak tohle byla podívaná, jak se patří. Skvělé akční scény, ani minutu jsem se nenudil a pamatujte na větu, která v tomto snímku zazní: Tohle je stokrát lepší než Armageddon!!! ()

ClintEastwood

Když jsem tento film před mnoha lety, jako úplnou novinku, viděl poprvé, moc se mi nelíbil. Po nějaké době, když jsem mu dal druhou šanci, jsem v polovině usnul... Před třetí projekcí už jsem tak nějak věděl, do čeho jdu a Transformers si docela užil (i když obecně čekám od filmů o dost víc). Je to prostě klasická Bayovka, kde je všechen ten hezky natočený digitální bordel naroubován na pitomý příběh o divně se chovajících robotech. Dobře to vypadá, nahlas to bouchá a je tady krásná Megan. O to přece jde. Tak vypnout mozek, nohy na stůl, popcorn na klín a vzhůru do toho. P.S. Na závěr parádní song od Linkin Park a povedený vtip o americké vládě... ()

MM_Ramone

Prvotriedny americký popcorn movie. Stačí si kúpiť poriadne veľký sáčok kukuričných pukancov, litrovú pepsi colu a moc nad tým nerozmýšľať. Potom sa určite dostaví kvalitný filmový zážitok. "Transformers" je snímok pri ktorom sa na ničom peniazmi nešetrilo. Dobrí herci, skvelé nazvučenie, vhodný soundtrack a neuveriteľne vymakané filmové triky. Skúsený režisér Michael Bay, má na svojom konte už viacero podobných vysokorozpočtových kino trhákov, takže nesklamal ani pri tomto. **** ()

Niktorius

Nejvíc na celém filmu překvapí, že se povedlo celou stopáž takřka komletně naplnit naprosto nevídanou, gigantickou destrukční akcí a přitom to celé stálo jen 150 milionů dolarů. Bayova režie už tolik překvapit nedokáže, protože Bay prostě točí pořád stejně a v tomto smyslu se nedočkáme v Transformerech čehokoliv nového či nedejbože převratného. Naštěstí to o tomhle být nemělo. Transformers je prostě poctivý nářezový blockbuster pro celou rodinu, při kterém údivem nad úžasně propracovanými dvacetimetrovými roboty upustíte pytlík s popcornem a jen budete s otevřenou pusou a coca-colu stékající po bradě nadšeně sledovat dění na plátně. Jako pravý nabušený blockbuster si Transofrmery jistě užijete, pokud nic nenamítáte proti typickým Bayovým trademarkům (zběsilý stříh, západy slunce :-) ) a jste schopní někde uvnitř sebe najít dítě. A právě tady možná budou mít mnozí (včetně mé osoby) trošičku problém. Při úvodním přepadení vojenské základny se dostaví příjemné mrazení v zádech, ale dále nám již scénař servíruje scény, které si dospělý člověk nepřepnutý na "dětský" režim prostě nedokáže patřičně užít, neboť chybí cokoliv co by jej dooporavdy vtáhlo do centra dění, nebo jej duševně spojilo s některou z hlavních postav. V tomto ohledu jistě dětskost Transformerů mnohé zamrzí, no na druhou stranu film nepůsobí tak debilně jako třeba Armageddon nebo Pearl Harbor, protože tam ta nadsázka nebyla jednak příliš zřejmá a jednak byla vlastně nežádoucí. Pokud výjde na DVD eRková verze, doufám že nebude spočívat jen v přidání digitální krve, ale půjde o přestříhaný snímek více zaměřený na trochu dospělejší publikum. Pak s radostí přihodím pátou hvězdičku. ()

Spooner

Bay opět ruluje a dává Raimimu, Verbinskému a ostatním na prdel. Takhle se má točit letni blockbuster! Takhle se má hospodařit s velkým rozpočtem! Bay prostě natřel všem letním peckám poslední pětiletky prdel. Všude všechno bouchá, akce je megakulervoucí (i když někde by jí chtělo víc, ale to je otázka rozpočtu), triky jsme zatím nikde lepší neviděli a humorné scény jsou přesně takové, jaké bychom od Baye čekali. Do toho si připočtěte bezchybné obsazení ve kterém Shia s Turturrem hláškují, Megan Fox se tváří sexy v každém záběru a ve kterém Voight střílí brokovnicí. No prostě Bay zaválel. Už aby tady byla dvojka. ()

JAn

Michael Bay je zpět! Pod producentskou taktovkou Stevena Spielberga sice rozšířil své pole působnosti i do zástupů mladších diváků, čož místy filmu škodí v podobě trapných vtípů, kterým se zasmějou opravdu jen ti nejmenší, na druhou stranu, za malý peníz natočil opravdu monstroózní show, jenž nedovolí, byť jen na moment, spustit oči z plátna. Už dlouho ´sem v kině neviděl tolik sexy zpomalených záběrů, salvy destruktivní akce a pořádnou porci patriotického patosu. Prostě, je to pecka. Teď už jen musím prohrabat bedny s haračkama a oprášit staré figurky svých Transformerů. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)