Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

juta

I když už jsem z podobných hraček vyrostl, tak jako film je pořád hodně dobrý. Zvuky, které vydávají autoboti, když se rozkládají z aut na roboty je lahodící pro mé uši, na to se vždycky těším. Akčnost a zábava tu jdou příjemně dohromady. ()

Fiftis

Tento film je vhodný absolútne pre všetkých. Deti budú mať zážitok na celý život, páni si užijú vynikajúcu akciu a dámy zasa upotených vojakov, čí sympatického Shia LaBeoufa. Ak ste však divák, ktorý pri filme nedokáže vypnúť a absolútne sa odosobniť od reality a sledovať ako robot mláti dušu z hentakého z iného, radšej si zájdite do filmového klubu. Transformers aspoň mne dokázali pripomenúť tú ohromujúcu silu, ktorú v sebe skrýva veľké plátno. Čo na tom, že na tento film po jednom dni aj tak zabudnete. ()

DJ_bart

tohle je tak překrásně debilní, pubertální a cheesy, až je to prostě skvělý.... někdy prostě jen bohatě stačí hláškující kovošrot, cool autíčka a Megan Fox. ()

ajuska

Letní superakční nářez. Tvůrcům se podařilo vymyslet k hračkám vcelku slušný příběh, to vše doplnili americkým humorem, americkou megalomanskou akcí a americkým rozuzlením a výsledkem je podařený popcornový velkofilm, který stojí za pozornost. ()

Shakers

Už ako decko som sledoval animovaný seriál Transformers Generation One, ktorý sa mi ako malému decku veľmi páčil. Film je trochu iný čo je pochopiteľne. A zároveň je to aj dobre. Transformeri sú fakt úžasne prepracovaný do každého detailu a bitky pôsobia neuveriteľne veľkolepo, obzvlášť v Bayových spomalovačkách. Transformerom okrem paradného dizajnu nechýba aj charakter. Vyčnieva hlavne Bumblebee a Optimus Prime, ktorého nadaboval opäť Peter Cullen. Čo sa týka ľudských postáv, tak je to miestami zbytočne vtipné, ale inak fajn casting. U bandy zloduchov - Deceptikonov - nastala najväčšia zmena asi pri Megatronovi. Aj keď sa dosť líši od animáku vyzerá ako správny záporák a nový "kabát" mu sekne. Aj keď scenár nieje oscarový, blockbustrovo baví, pretože toľko špičkovej akcie sa len tak nevidí. Čo k tomu dodať - príbeh má čím zaujať, efekty sú božské, akcie sú skvelé, herci sú sympatický a to všetko ešte doplňuje Jablonského skvelá hrdinská hudba. Špičková blockbusterova zábava! Obľúbené soundtracky: Arrival To Earth, Bumblebee Captured, Scorponok, Autobots, The All Spark, Optimus, You're a Soldier Now. 90% - 5* ()

lamps

Tak koukám jako blázen- hromada plechu ničícího si přes dvě hodiny svou nablýskanou karoserii si vysloužila pozici v prvních 40 nejoblíbenějších filmech? Každý má hold jiný vkus. Já netvrdím, že to bylo úplně špatné. Rozhodně to nepostrádalo nadhled, humor a Bayův nezdolný akční zápal a na Megan Fox se také hodně dobře koukalo. Ale v průběhu filmu jsem se prostě nemohl zbavit předsudku, že auta měnící se v obří roboty je strašná hovadina, v čemž mě kupodivu ještě více utvrdila akce. Ta se mi totiž zdála hrozně nepřehledná, pořád na jedno kopyto a Michael Bay svůj obří potenciál, tak dobře využitý v legendární Skále, úplně potopil. Dávám 3*, ale v záplavě komiksových akčňáků jsou pro mě Transformers pouze podprůměrnou záležitostí.. ()

filmfanouch

Natočit velkolepou filmovou událost na motivy hraček Transformers, to se ještě 15 let nazpátek dalo brát jako odvážná bojovka srovnatelná s pokusy vystavět celovečerní filmy na motivy Bitevní lodi, LEGU či Barbie (Greta Gerwig snad příští rok zaskóruje). Přitom se ovšem zadařilo a první hraní Transformers jsou v očích mnoha bráni jako příklad jednoho z vrcholných blockbusterů 21. století (i když by se vás mnoho amerických kritiků pokusilo přesvědčit o pravém opaku). Kooperace režiséra Michaela Baye a producenta Stevena Spielberga přineslo to nejlepší možné zlaté ovoce a tahle dvojice spolu stvořila bravurní blockbusterovou záležitost, která měla díky Spielbergově přítomnosti kouzlo jeho nejlepších dobrodružných filmů, Michael Bay poté pro sebe našel tu nejvíc ideální látku. Což dokazuje i fakt, že u Transformers následně strávil dalších 10 let.   Michael Bay už byl tehdy zkušený filmař akčních bijáků, kdy měl za sebou první dva Mizery, Skálu, Armageddon i Pearl Harbor. Jeho fetiš na exploze, infantilní humor, záběry točící se kolem nádherně vystavěných ženských těl, kamerové hrátky a exploze našel ideální zabydlení, kdy se z absurdní látky spoléhající na klasický černobílý boj dobra proti zlu vyklubala záležitost stojící na perfektní řemeslné stránce, epické atmosféře i funkčně budovaných vztazích stěžejních postav. Především si ovšem Bay a spol. jasně uvědomili, že takovou látku není nutno brát naprosto vážně. První hraní Transformers tak po celou svou dobu zůstávají zábavnou podívanou, která ovšem v těch pravých momentech přesně ví, kdy se má řezat do kapoty a kdy má benzín stříkat po hektolitrech.   Existuje typ filmů, které člověka chytí ve správném věku a do jisté míry se pro ně následně mohou stát definujícím. Jednotlivé generace tak měli své původní Star Wars, Dobyvatelé ztracené archy, Blade Runnera, Barbara Conana, Návrat do budoucnosti či první Matrix, pro mnoha lidi spadající do generace Z se přitom nejspíš definující stali právě první hraní Transformers. Sam Witwicky v podání Shii LaBeoufa se stal sympatickým hrdinou, ve kterém se mohl člověk po vzoru Lukea Skywalkera či Martyho McFlye vidět, přát mu příjemné chvíle s Mikaylou v podání Megan Fox, možnost podílet se na osudovém dobrodružství a v jádru duše doufat, že i on by se mohl po vzoru Witwickyho stát frajerem, co tak trochu pomůže spasit svět. Že první hraní Transformers nejsou ten typ filmu, který stojí na postavách? To by bylo tak trochu krátkozraké.   Postav je ve filmu mnoho, zápletka pomalu houstne s dalšími přívaly nových informací, přitom všem to ovšem do sebe v průběhu vše krásně zapadne a všechny lidské stěžejní postavy si dokáží obhájit svou existenci a do osudové bitvy o planetu Zemi se též solidně zapsat. První Bayovi Transformers jsou čistá bayovina, která prezentuje tu nejčistší podobu Bayhemu, především jde ovšem o Bayhem v jeho nejkrásnější podobě. Scénář dvojice Robert Orci/Alex Kurtzman dodal spousty funkčních hlášek, už při vymýšlení akčních scén a nákresech storyboardů se nejspíš tvůrci dokázali náležitě vyblbnout a pak už jen stačí si sednout a kochat se vynikajícími kamerovými jízdami, stylovými a funkčními zpomalovačkami a celkovým nádherným vizuálem. A v průběhu se přesvědčovat o tom, že jsou první hraní Transformers pro mnohé milníkem z pochopitelných důvodů.   Autobotů i Deceptikonů je v součtu málo, přitom je každý z nich výrazný a dá se v nich snadno orientovat. Prakticky každá akční sekvence je natočená skvostně. Řádění Scorponoka v poušti, náhaněčka s Bonecrusherem na dálnici a především finální bitva dodnes patří mezi ty nejlepší akční momenty 21. století, které i přes větší megalomanství, víc Autobotů i Deceptikonů a větší atrakce nedokázalo v rámci série dodnes trumfnout (a to se Transformers 3 snažili opravdu hodně). Už samotný koncept obřích robotů, kteří se mění v auta zní tak trochu střeleně, na tomto námětu se ovšem skutečně dokázal vystavět skvělý blockbuster, kdy je v rozhodující momenty čas na krásně budovanou romanci, faktor lidství a především uvědomění si toho, že má první auto v životě člověka významnou roli.   Genialita prvních hraných Transformers tkví právě v samotných základech, kdy scénář svou inteligencí odpovídá samotné látce, humor je po vzoru Míšy Baye jednoduše brutálně infantilní, postavy jsou přitom do jisté míry tak trochu karikaturní (a přesto skvěle zahraní) a v jádru tak Transformers dokážou tak trochu připomenout i třeba Den nezávislosti Rolanda Emmericha. Autoboti a Deceptikoni byli k životu přivedeni ve výtečné formě, soundtrack Stevea Jablonskyho je přitom skvěle doprovázel. Bay se mohl tak trochu vrátit ke svým kořenům klipaře, aby natočil jednu velkolepou akční šlehu, která dokázala vyrazit dech i několikrát za minutu a tučné ukousnuté sousto bylo tehdy spolknuto s grácií. Vzpamatovat se z toho všeho ovšem bylo těžké i v moment, kdy začalo hrát ,,What I've Done´´ od Linkin Park (skvělá písnička hodna doprovodu závěru skvělého filmu).   Že už jsou z těch plecháčů z Cybertronu po letech tak trochu rachotiny? První díl z roku 2007 jim po letech dokáže vrátit lesk i v očích těch největších odpůrců série. Druzí až pátí Bayovi Transformers dokázali v letech 2009-2017 kritickou i diváckou obec rozdělit ještě o poznání silněji než v případě prvního filmu, dodnes se ovšem většina shodne na tom, že první díl zůstává tím nejlepší. Pro mnohé přitom v kontextu nejde o pochvalu, pro mnohé ovšem první Transformers zůstávají vrcholnou blockbusterovou šlehou..... () (méně) (více)

ladynka

Bánální příběh s tunami klišé (ať už jde o osoby nebo jejich motivy), infantilní vtípky, které nerozesmějí, postavy, které nezaujmou. Není vidět žádná originalita, jen velká dávka efektů posbíraných z jiných akčních filmů a otravný uhlazený styl. Zaujaly mě jen pěkné triky. ()

Jacinda

Roboti jsou úžasní, Bumble bee je nejkrásnější a nejroztomilejší auto na světě, Shia je můj druhý nejoblíbenější herec a grandiózní nástup všech Autobotů hyzdí jen totálně vypatlaná Megan Fox, jejíž ohavné odulé rty cení všude kde může. Popravdě řečeno je mi z té krávy na zvracení. Kazí mi celý film svojí trapností. Každý kdo říká, že je super herečka musí mít iq pářícího se pásovce. Tito pásovci zřejmě hodnotí pouze její umělé tělo, které mi ovšem nic neříká protože nejsem lesba. Tak mi nezbývá nic jiného, než koukat na její "hraní" a blít při tom. ()

Jhershaw

Netesit se. Jako vzdy zakladni pravidlo. Tesil jsem se, ze si Transformers uziju v atmosfere japonskeho kina, ale den po premiere byl sal skoro prazdny (asi chodi spis na japonsky dabing). Stejne tak jsem doufal, ze sbalim vedle sedici Japonku, ale bez uspechu:) Navic jsem, namlsan superkladnymi recenzemi, cekal neco jako Skala+ID4. Transformers sice jsou skvela letni zabavna podivana, ale nic co by ve mne zustalo jeste dlouho po skonceni. Nebo mi uz jen neni 13, abych si takove filmy tolik uzil. A konec jsem vubec nepochopil. 85 % ()

Big Bear

Celé mi to až tak moc neříká. Roboti... Když jsem to pustil, měl jsem k tomu despekt. Říkal jsem si aha... pohádka pro odrostlejší. No ze zpracování mi spadla čelist. Už ten začátek, kdy na americkou základnu letí neidentikovaný UH 53 Sea Stallion aby se tam pěkně rozložil... fakt úlet. Ale vyjma těch efektů a propracovanosti (a vyjma slaďoučké Megan Vaúúúúúú :-) mě děj o hodných a zlých robotech až tak neoslovil. Já na ty americký mytologie prostě nejsem, holt... Přesto jsem to dokoukal a dokonce tomu dám čtyři kousky matérie ! * * * ()

JohnnyD

Najlepší akčný film nového tisícročia. Pre neznalých to bude ďalšia dementná americká popcornová kravina, pre fanúšikov ďalší úžasný žánrový klenot od Michaela Baya s množstvom interžánrových odkazov a hlavne s množstvom úmyselnej stupidity - viď. záverečný dementný monológ Optima Prima, pri ktorom som skoro plakal od smiechu. ()

forsberg

Transformers mají skvostný začátek a nedivím se, že Jablonského hudba pravidelně figuruje v žebříčcích best epic soundtrack, ale ve chvíli, kdy jeden z autobotů pronese plamenně budovatelský projev ve stylu: "Já být Tarzan, dobrá člověk, pomáhat lidem, ahoj, ahoj" mě definitivně přešla chuť dát filmu čtyři*. Ovšem kdybych byla jedenáctiletý hošík na prahu puberty, či dospělý exemplář na úrovni onoho hošíka, neváhala bych napálit Transformers plné hodnocení a nezapomněla bych přidat další komentář typu: "Megan Fox, slint, slint, velké kovové věci, slint, slint." ()

Boogeyman

Teda po všem tom nadšení jsem čekal víc akce, ale poslední zhruba třičtvrtěhodinka byla fakt nadupaná úžasně! Po pohoršení, které mi přivodily klipovité až epileptické akční scény z Muže v ohni byl Bayův styl uplná lahoda! Na všechno co se na plátně objevilo se krásně koukalo! A ten film se očividně nebere vážně, proto je velmi dobrý i přes tu naprostou tupost (na rozdíl od toho Muže v ohni, který se vážně bere)! 8/10 ()

Paldini

Megalomanská sračka plná trapných fórů s nesympatickým zoufalcem v hlavní roli a s kupou šrotu v rolích vedlejších. ()

Rover

Už chápu ty naštvané hlasy za oscara pro Zlatý kompas... Transformeři by si ho jistě zasloužili daleko víc... skvělá podívaná. HUDBA: Steve Jablonski - ne a ne... HansZimmerstyl jak vyšitej. Totálně - stejné postupy, samply, smyčce, vše... ()

Madsbender

Plnotučná popcornovka v najlepšej bayovskej tradícii, ktorá konečne previedla kultových robotov do hranej podoby. Dokonca ani tínedžerský LaBoeuf vlastne nevadí, ono to sem proste akosi všetko tak pekne sadne aj so štýlovým (okrem Turturra) obsadením, featuring Megan Fox. All hail Bay!. ()

sheen

Ještě dnes si pamatuji ty proseděné dny před televizí, nechápajícně sledující ORF1 s těmito neuvěřitelnými mazlíčky. Kdo by si pomyslel, že dostanou možnost ukázat se v plné parádě na velkém plátně. A ještě k tomu pod taktovkou pana Baye. Akční, zábavné, mírně ploché, tak by se dali definovat Transformers ve zkratkách akční? kdo kdy viděl létat, skákat, bojovat několikametrové skládací roboty , zábavné? ono to může být zábavné ? SAKRA jo!!! Snad každý si najde svého oblíbeného autobota(japonského :D), mírně ploché ? scénář má mouchy, ale o scénář u tohoto filmu nejde, je to "pure have fun movie" se vším všudy! " Spojení Bay + Jablonsky už perfektně fungovalo ve filmu Ostrov, tak proč měnit? Jeden z nejbombastičtějších filmů vůbec, hit posledních let! Bay nám servíruje velkolepou akci, která začíná na základně, pak se přesouvá na poušť aby Bay poté celé bojiště přesunul blíže k lidským obydlím a na konci zdevastoval půlku města:)) Jen pro film Transformers vznikl formát HD-DVD a Bluray aby si to člověk mohl pořádně vychutnat se vším všudy, je to opravdu žřádlo:)) Viděno po delší době a pořád je to peckovní žranice pro oči:)"No Sacrifice, No Victory" ()

Hromino

Sympatická Megan Fox, Shia, výprava, vizuální efekty, schopnost opravdu vtáhnout do děje... toť kladné aspekty snímku. A ty záporné? Na ty si vzpomenu téměř hned – otřesná kamera, průměrná a otřepaná hudba, infantilnost scénáře, stupidní dialogy (obzvlášť robotů), otravné postavy (malý robůtek...), zmatenost a místy naprosto nelogické chování postav. Ano, kdybych na tom byl v kině a bylo mi kolem deseti let, blahem bych aspoň týden neusnul. Ano, když budete Transformers brát jako jednoduchou zábavu, u které prostě vypnete a budete se chtít zabavit, pak se královsky zabavíte. Já však filmy nesleduji jen jako zabijáka nudy a volných chvil, ale jako něco, z čeho bych si mohl odnést nějaký dobrý zážitek... a z Transformers jich nemám zas až moc. Proto dávám 3*, a rychle mizím, než si to rozmyslím a snížím hodnocení - nebo než mě někdo ukamenuje. Edit: Po druhém zhlédnutí zvyšuji na 4*. :) ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)