Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

ZkuKol

Je mi líto, ale přijde mit o jako něco mezi Dallasem a Západním křídlem v antických kulisách. Ano snímání je o něco lepší a není to točené neustále ve studiu, ale dech mi to nikterak nevytrhlo... 60% ()

Chise

Výjimečný seriál o výjimečné době a výjimečných lidech. Jen škoda, že nebyl o pár sérií delší. ()

Houda666

Vynikajúci seriál. Som dokonca rád, že scenáristi neuprednostnili historickú presnosť a neurobili tak z tohto eposu len ďalší dokumentárny seriál. Zároveň však dúfam, že sa študenti v Amerike nebudú učiť o tom ako vojnový veteráni Lucius Vorenus a Titus Pullo určovali dejiny antického Ríma :). Moje hodnotenie: 90% ()

Arkanoid

I. séria: Lepšie rozprávanie dejepisu. Tento historický seriál má všetko, čo sa od neho očakáva. Zobrazenie bežného života vyšších aj nižších vrstiev obyvateľstva Ríma, ambivalentné postavy, intrigy, boj o moc aj prelínanie mocenských a osobných záujmov. No k žiadnej postave sa divák vďaka nedostatočnej charakterizácii nepriblíži. Okrem skutočných postáv tu figurujú samozrejme aj fiktívne, ktoré mohli tvorcovia vykresliť podľa lubovôle, no nevenujú sa im dostatočne, väčšinou ich používajú len ako svedkov alebo aktívnych účastníkov významných udalostí danej doby. Seriál zobrazuje dobu vierohodne a väčšinou pútavo (výnimka je bitka v 01x07), no s istým odstupom. Update: 01x09-01x11: Na toto som čakal, rozvoj postáv, ktorý zvýrazní ich hlavnú charakterovú črtu, konečne nastal, dokonca postavy neštylizoval čiernobielo, ale všetky ako obeť vonkajších okolností a vlastných predošlých rozhodnutí. 01x11: Pozitívne vnímam aj, že sa seriál nezaoberá zbytočnými rečami, ale radšej činmi (hľadanie právnika, pričom sme si mali domyslieť, koho to bol úmysel, čo sa samozrejme ľahko dalo odhaliť). Záverečný pokrik: Trinásta! je najslinejší moment seriálu, ku ktorému je Brutovo konečné rozhodnutie len čerešničkou na torte. II. séria: Scenáristom sa dá vyčítať slepá ulička pri riešení židovskej otázky a náhly, aj keď očakávaný vývoj postáv spôsobený veľkými skokmi v čase. Po dopozeraní celého seriálu musím priznať, že som si postavy viac obľúbil a ich vývoj ma bavil tak, že som zvýšil na plné hodnotenie. Viacerí poznajú seriály s lepšou psychológiou postáv (Breaking Bad), s hlbšími vzťahmi medzi postavami (Game od Thrones), napínavejšími dejovými zvratmi (Prison Break), aj lepší seriál o panovníkoch v Ríme so zvrátenejšími chúťkami (The Borgias). Hoci tento seriál nevyužil svoj potenciál dokonale, do pamäti sa mi zapísal ako jeden z výborných. ()

insurgentes

Omlouvám se, ale tady toho jsem nedal ani pilot. Přišlo mi to takové holywoodsky ukecané. Možná jsem měl vydržet dýl a nedat jen na první dojem, ale provokoval mě ksicht toho Ciarána Hindse. ()

Jungolink

Hrdý a poctivý praotec všech seriálů blockbusterového typu, bez jeho úspěchu by pravděpodobně nedošlo ke zfilmování zahraničních nekomediálních seriálů posledních deseti let do takové podoby, v jaké je známe dnes. A jako bonus lze také uvést fakt, že tento seriál je oblíben i mezi těmi členy tuzemské akademické obce, kteří jinak porejpalsku na kinematografických či televizních historických počinech, jako je Království nebeské či První republika, nenechají nit suchou. Už to samo o něčem vypovídá... ()

brooklyn73

Pro mne to byl zazitek.Jestli se alespon 50% pribehu zaklada na pravde a faktech doplnjicich historicke udalosti nemohu jinak nez dati 5 hvezd.Jakykoliv porad demonstrujici nam histrocke udalosti si zaslouzi pozornost.Vice historickych snimku, vice pohledu na nasi minulost. ()

KoRner

Najlepší seriál čo som mal možnosť vidieť. Druhá je síce dejovo slabšia vynahradzuje si to ale ešte väčšou veľkoleposťou vo vojnových scénach. Podarilo sa najmä ústredné duo, ktoré nie je síce vzor všetkých cností, ale budete im celú ich cestu držať palce. ()

honzii

Poutavý herci, dějem, prostředím i postavami. Herci, jež vás překvapí svou uhranovostí, svým charismatem. Dějem, jenž neodhadnete, přestože se odehrává na pozadí reálných událostí. Prostředím, které je krásně neidylické jako idylické, prostředím, jež dýchá životem a smrdí realitou. A postavami, které jsou výborně nejednoznačné. Zprvu jsem doufal v nějaké pořádné bitvy, ale o tom tenhle seriál není. Je o zákulisí, lidech a jejich tehdejší mentalitě. Krev tomu, ovšem, nechybí. ()

Pelargius

Jeden z mála seriálů či snad dokumentů, který nám ukazuje Řím tak, jak skutečně kdysi vypadal. Doba hrdinů, poezie, lázní a vědy? Možná. Ale hlavně to byla doba vražd, válek, znásilňování, špíny, nejistoty a intrik. Jsem moc rád, že něco takévého je a ještě jsem radši, když je něco takového ještě k tomu kvalitní a skvělé. Ne, vážně, nemohu tomu nic vytknout Dokoukal jsem to celé a jediné, co mě tam štvalo byly titulky. Celkově je to tak na 4 hvězdy už jen za ten scénář a výpravu, ale Kevin McKidd tomu přidává jednu hvězdu navíc :-) ()

Zagros

Vcelku slušný seriál, který i mě dokázal po pár dílech vtáhnout. Reálnější pohled na Řím se velmi povedl. Ač to bylo ve své době místo vrcholu civilizace, rozhodně nešlo o život v bavlnce. Intriky, vydírání, hlad, vraždy a podobné radosti byly doslova na denním pořádku. Nejvíce se mi líbila linie Vorenus + Pullo, která z Říma ukázala nejvíce a také jejich charaktery měly nejzajímavější vývoj. Naopak intriky Caesara a celé vládnoucí vrstvy mi k srdci nepřirostly. Pravděpodobně se k seriálu již nikdy nevrátím, ale na dva týdny mi zajistil zábavu na večer a za to si po právu zaslouží tři hvězdy. ()

iXtr3m3

Hodnotím s odstupom času po dávnom zhliadnutí nástupcov typu Spartaka či stále prebiehajúceho GoT. Čo dodať. Skvelé intrigy, ale v zrovnaní s dvomi menovanými neskutočná nuda v určitých fázach. Inak vizuálne podmanivé a drsné, čo sa dalo čakať, herci skvelí najmä Ray Stevenson. ()

Silwer

Je to bezchybny serial a navic se ve spouste veci drzi skutecnosti… Kazdy dil je paradni..Nez prisla hra o truny,byl tu Rim😊 ()

Milan25

Zajímavý seriál, pokaždé když jsem to zastihl v televizi, tak tam někdo souložil nebo se mezi sebou někdo mlátil popřípadě hádal. Žádný jiný děj se mě opravdu zastihnout nepodařilo. ()

Hopper

HBO rulezz !! Neviem, ale každý seriál tejto stanice, nech už spomeniem Band of Brothers, Sex in the City, Utrpenie ženatého muža atď je zárukou kvality a vymyká sa trapnému priemeru. Takisto Rome, ktorý je síce v podstate na realite založená fikcia sa neuveriteľne dobre pozerá, je to asi "film", ktorý sa najviac približuje tomu, ako to mohlo v skutočnosti vyzerať. Nehovoriac o tom, že všetci herci sú maximálne presvedčiví, kulisy až netelevízne profesionálne a výprava skvelá. Dá sa aj opakovane. Dúfam, že prídu ešte ďalšie "seasons". ()

Romario

Začátek první série nebyl moc omračující, byl fajn, ale říkal jsem si, že to víc jak 4* nebudou, seriál je však s postupem času stále lepší , seriáloví hrdinové se vám dostávají pod kůži a na konci první série jsem už věděl ,že je to naprosto zasloužená pětka.Druhá série je ve stejném duchu jako konec první série a u posledního dílu už jsem cítil jen smutek nad tím, že je konec seriálu a zároveň radost nad tím,že jsem seriál objevil.Hlavní hrdiny si nelze neoblíbit, a to včetně záporných postav.Velmi doporučuji! ()

Golltes

Pre mňa jeden z najlepších historických seriálov. Seriály z produkcie HBO sú vždy príjemným osviežením v záplave mainstreamu. Na Ríme oceňujem dôraz na tradičný, každodenný život a jemné detaily. Konečne mám pri sledovaní pocit, že ide skutočne o autentický staroveký Rím a nie nejaká extra dôležitá prehlkiadka kostýmov a luxusu bez atmosféry. Čo sa týka dôležitých historických postáv, mám problém len s Kleopatrou. Nevadí mi že je zobrazená bez tradičného idealizmu, ale že výzorovo vypadá fakt ohyzdne. Niekomu možno prekáža množstvo explicitných scén, ale oproti tomu čo sa všetko skutočne v Ríme praktikovalo, je to len špička ľadovca. Takže seriál sa v šokujúcom odhaľovaní tej intímnej časti rímskeho života predsa len drží pomerne pri zemi. Napriek tomu prvá séria jednoznačne 85%. ()

cab

Jak uz lze odhadnout s nazvu, jedna se o velmi peclive a detailni zpracovani historie poslednich dnu rimske republiky. Moje vytka smeruje k male cetnosti bitevnich scen a obcasne neplynulosti, ale to k tak odvazne pojatemu serialu obcas patri. Prvni sezona: 85% ()

wosho

Působyvě natočený seriál jenž je dokonale vyvážený. Na jedné misce umělecká a historicky věrohodná část, na misce druhé poutavost a zábavnost pro normálního diváka. Celkově se jedná o jednu z nejdařilejších minisérií co za poslední dobu vznikla. ()

Paity

Kromě souloží, násilí, amputovaných končetin a pseudo-intrik (Řím se má ještě hodně co učit od takové Dynastie či Dallasu v tomto směru) neupoutá Řím ničím. Pochopitelně výjimkouo je rozsah seriálů a kulisy včetně kostýmů. To je ale klasika HBO. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted