Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Boogeyman

Spousta skvělých momentů, linek a hereckých výkonů proti zhruba stejnému množství uplně debilních okamžiků, trapných dialogů a příšerných herců. Kdyby se Vorel vykašlal na nějaký sprejery a pořádně se věnoval vztahům dospělých a dospívajících, mohlo to dopadnou skvěle. Protože těch různých pout tu bylo mnoho a byly skvělé (Učitel sváděn šukadelickou studentkou, despotický necitelný otec psychicky týrá rodinu, učitel nesnáší své žáky víc než cokoli jiného.....) Ty části kde se řeší tohle jsou přímo úžasné, protože Vorel to umí, když chce! ()

Rover

Čekal jsem daleko míň, takže jsem celkem spokojený. Líbilo se mi: režie Tomáše Vorla, umělecká stránka (tvorba graffiti byla fascinující), herecké výkony (nemůžu si pomoct, ale mám rád český "divadelní" přednes). Nelíbilo se mi: hodně laciný příběh, absolutně nedotažený a neukončení, moc postav a všechny charakterově určené už od pohledu, či od prvního slova. HUDBA:Witch - na tu jsem byl hodně zvědavej a zprvu jsem jí byl nadšenej, ale když jsem jednu písničku slyšel potřetí, nadšení opadlo. V celém snímku se snad opakují jen tři hudební motivy. ()

hippyman

hodně jsem přemýšlel, jak okomentovat a ohodnotit tenhle film... zasmál jsem se, o to nic, ale žádná extra pecka to není... bohužel filmu hodně uškodili neherci (Vorel jr. mě fakt nebavil, Procházková by se snad měla radši držet modelingu nebo malování nebo šití, prostě bůhvíco ji baví, ale nehrát..), ale i herci (Hanákovi ten přísnej vyšinutej tatík prostě podle mě fakt nešel)... Mádl mi třeba kupodivu nevadil vůbec... je tam hodně rozporuplných pocitů a asi proto nemůžu dát 4*... shora zaokrouhlených 60% ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 7/10/// +dobře napsané postavy, některé herecké výkony, parádní hudba -trošku mi vadila kamera (její pohled zblízka), ale to je jen názor/// Na poměry českých filmů je tento snímek výborný. Je drzý, sprostý ale i zábavný a trefný. Houšť postaviček není na škodu a představte si, prvně se mi líbila i Eva Holubová. Překvapil Tomáš Matonoha, se kterým jsem se v podstatě dosud ve filmu nesetkal a tak mě mohla jeho role jedině překvapit. Jinak borci to zvládli bravurně. Sice je vidět, že Tomáš Vorel ml. se teprve rozkoukává. Ale z Mádla mám dobrej pocit. Horší už je to s dívčím obsazením, které je herecky nemastné, neslané. Ale ne že by mě to vyloženě prudilo. Zbylá herecká eskadra skvěle doplňuje již tak dobré herecké zázemí. Ohledně hudby. Hip Hop se mi rozhodně líbí (i když přednost dávám hrám a filmům před hudbou) a tak se příznám, že jsem na film šel hlavně kvůli hudbě. Která byla perfektní. Songů sice nebylo přehršel, ale taky jsem přece nešel na muzikál. No a technické zpracování je dle mého standartní v porovnání s českými filmy. Prostě tenhle film mě pobavil a nebráním se tomu ho sjet znovu. Pokud DVD bude pod 3 kila, tak do toho du./// Celkem 84%/// ()

salahadin odpad!

Příšernej film...a to nezapočítávám svůj odpor ke sprejerům a jejich mazanicím a večně zhuleným jedincům (ten zhulenec mě solidně iritoval). Na gympl jsem taky kdysi chodil, ale měl kapánek vyšší úroveň, než tenhle. Vtipné scény se vůbec nepovedly, občas sice Mádl něco nadhodí, ale jinak se o jakous-takous zábavu stará dobrej Kraus. Jinak ostatní postavy jsou protivné a herci mizerní (ti mladší regulérně na úrovni Kameňáků Zdeňka Trošky). A srovnání s Kameňáky nebude tak nahodilé...řekl bych, že kvality jsou si veelmi odpovídající, i když T. Vorel st. si tu hraje na něco mnohem víc, ale jen hraje. Naprosto banální a amatérský počin, který je hoden zadupání. ()

Disk

Největším plusem Gymplu je určitě kamera a líbilo se mi, že se s ní Vorel nebojí experimentovat. Gympl se tak aspoň odlišuje od televizní nudy. Že postavy budou karikatury, to se dalo čekat, vždyť je to Vorel. Mádl je sympaťák (a navíc táhne celý film), Tomáš Matonoha je v pohodě, Jiří Schmitzer byl GENIÁLNÍ. Ovšem z hereckého ansámblu mě nejvíc nadchli Václav Marhoul a Ondřej Trojan. Marhoulova hláška "v lochu tě vom_daj a budeš mít po p_deli". Kam Vorel na ty hlášky chodí? Sklepácké přehrávání Evy Holubové a spol. nijak neruší, ale chápu, že ne každému se nemusí zamlouvat. Vorel si zaslouží poděkování za to, že se nebál u mladých použít jejich autentický jazyk včetně vulgarit. P. S.: Zuzana Bydžovská se na place ocitla nedopatřením. ()

Ruut

Humor není trapárna ... Kde asi vzal vorel tolik neherců? Postava školníka ovšem zastínila všechny... (slovy klasika fišáčka) ()

-OverLord-

Drsná a sprostá komedie o partě puberťáků, který neví co dělat a tak hulej, nadávaj a malujou po všem, na co jde vylézt. No a je to docela sranda. Sice to takhle asi těžko na nějakym gymplu chodí, ale na to sere pes. Tuhle komedii budou mít rádi předevšim mladý a nebo lidi, který chtěj prostě vypnout a smát se kravinám. Hlubší smysl od toho nečekat, i když se film chvilkama tak tváří. Některý scénky jsou fakt bomba. ()

ChewieDC

Příšerně špatně natočená a zahraná surreálná patlanina, která si hraje na hlubokou sociální výpověď, ale přitom sází jedno dementně natočené klišé za druhým. ()

pornogrind

4 hvězdy..Super film plnej dobrejch herců a dobrejch hlášek.A kdyby tam nehrál ten prasomrd Mádl,kterýho k smrti nesnaším tak dám plnej počet.A komu ten nanomrd Mádl nevadí taksi to užije ještě víc. ()

mchnk

Tak trochu umělý pohled na graffiti scénu v ČR, konkrétně v Praze. Když pominu umělé dialogy vedlejších herců, myslim si, že kdyby se tématu chopil někdo jiný, dopadlo by to daleko hůř. Tomáš Vorel má smysl pro underground, což nám ukázal v předchozích filmech od Kouře přes Skřítka i v Cestě z města. Ale v dnešní době i underground potřebuje sponzory. Na slovních výrazech a vůbec na celém filmu je vidět, že si pan Vorel o kultuře, kterou chce zviditelnit, něco zjistil. Nejen z tohoto důvodu se to jednou dvakrát za rok dá shlédnout. Dobře komediálně zvládnuto. ()

Adam Bernau

Šandík nebo Subjektiv? Nějak se nemohu rozhodnout, jestli je panoptikálnost tohoto filmu jeho předností nebo vadou. Nějak se nemohu rozhodnout, jestli je tématicky příliš omezený nebo příliš široký. A takových dilemat bych mohl uvést ještě nejmíň jedno. Poslední vteřina se povedla, ale nejzajímavější na tomto filmu je, že jeho parodii vytvořil sám autor o dva roky dříve. ()

Vančura

Některé herecké výkony jsou dost hrozné, a koukat na takového Vorla jr. mě fyzicky téměř bolí, nicméně špatný film to není, jak by si člověk měl tendenci třeba předem myslet na základě příšerného plakátu. A i když jsem se u toho celkem pobavil, vlastně mi to nepřišlo moc jako komedie, spíš jako takové lehce depresivní drama (mj. protože všechny postavy rodičů a učitelů jsou strašní kreténi, snad s výjimou Bydžovské a Matonohy, byť u toho jsem zase nezkousnul ten jeho románek se studentkou), které je jen tak lehce komediálně šmrncnuté (místy z toho dokonce probleskuje starý dobrý Kouř - ta podobnost je nepřehlédnutelná), a asi mám i problém s celkovým vyzněním filmu, že ve světě, kde jsou všichni dospělí takoví kreténi, na ničem vlastně nesejde, a sprejerský vandalismus je ve světě bez budoucnosti to správný vzrůšo pro mladý rebely s výtvarným nadáním, ze kterých časem budou druhý Pastové - leda hovno, já na to, a nic mi nemůže být protivnější (osobně bych těm grázlům sekal ruce a prodej barev ve spreji postavil mimo zákon - včera bylo pozdě to udělat a nenávidím je za to, jak kvůli nim Praha vypadá, a že to musím denně snášet, na ten jejich všudypřítomný sprejerský hnus koukat - někdy mi přijde, že si na to už všichni tak zvykli, že na tom nikomu nepřijde nic špatně). Btw. zaujalo mě, jak šíleně ten film zastaral - taxikář jezdí favoritem, policajti felicií, v metru jezdí staré sovětské vagony, mobily zde teprve nesměle začínají, internet zde absentuje zcela, atd. - s odstupem let to působí jako mnohem starší film, než to vlastně je. ()

Legas

A nějak tak to prostě je. Konečně 100% současný film o dnešní mládeži, jejich rodičích a profesorech. Postav je spousta, času málo, ale i na omezeném prostoru se Vorlovi podařilo mnohé postavy zkratkovitě popsat. Některé postavy, především profesorský sbor a policajty, popsal jako figurky, které si evidentně koledují o posměch. Tím se Vorel viditelně staví spíše na stranu mládežňíků, i když ne příliš ostře. Film má téměř ve všech ohledech zbroušené hrany, což je mi trochu líto (proto ta jedna hvězda dolů). Když Gympl naťukne pohled na věc některé z obou stran, je to většinou holá věta a tečka. Díky tomuto zjednodušování věcí, které by mohly vydat v hospodě na horlivou debatu, tu na druhou stranu výtečně funguje drzý, chuligánský humor a já se přiznám, že jsem se skvěle bavil. Herecké podání je trochu nekonzistetní. Dočkáme se citově vylitých slz, ale i "skřítkovského" panáčkování. ()

InJo

Že by snad už i české současné mladé generaci bylo konečně dopřáno mít "svůj" film, který ji bude poměrně přesvědčivě prezentovat (motiv sprejerství je přinejlepším sekundární) a snažit se ji (v kostce) pochopit? Je to kupodivu docela možné... K dokonalosti chybí sice nemálo, ale pozitiva rozhodně převažují. Koncept se mi dost zamlouvá, proto jsem tudíž ochoten prominout těch několik detailů, které to trochu táhnou dolů (některé postavy jsou karikatury, sebezraňovací scéna je mimo a hlavně zbytečná atd.). Podstatné je, že touhy, pocity a problémy středoškoláků (i většiny jejich rodičů a učitelů) jsou ztvárněny uvěřitelně, nepřehnaně (víceméně) a s ucházející dávkou pochopení pro obě "znepřátelené" strany ("děti" x dospělí). I herecké výkony jsou nečekaně nadstandardní - Vorel ml., Mádl a hlavně skvělá Bydžovská, Holubová nebo Schmitzer (přestože jeho role se už řadí spíše mezi ty karikaturní). Hudba od Wiche je pro takto pojatý snímek adekvátní, škoda však, že Vorlova režie nijak zvlášť moderně a stylizovaně (chtělo by se říci "nařvaně") nepůsobí (zde bych se já osobně příliš nebránil troše té klipařiny), ale na druhou stranu to aspoň za pět let nebude vypadat "prošle" a zastarale... Nebo ano? 70 % ()

Sobis87

Tak co to vlastně mělo být? Teenage komedie ze školského prostředí? Rodinné drama? Sonda do nitra dospívajících studentů, či snad satira na dnešní úplatnou a prospěchářskou společnost? Těžko říct, na komedii to je málo vtipné, jako drama příliš povrchní, prvoplánované a často i nechtěně směšné a jako satira zase naprosto prázdné. Tvůrci nejspíš chtěli od všeho trochu, ale ve výsledku nedotáhli ani jednu linii do zdárného konce. Samozřejmě, několik vtipů tu je opravdu povedených, ale spoustu z nich kazí už jen to, jakým způsobem..tedy spíše skrze koho jsou podávány. Zkrátka většina mladých a nezkušených herců podává prachbídné výkony a ze svých už tak ne moc dobře napsaných postav dělají vyprázdněné figurky. Jedinou vyjímkou mezi nimi je Jiří Mádl, jehož zběsilé kreace prakticky táhnou celý film. Pokud jde o ty odrostlejší, zaběhlé herce, jako je Šteindler, Holubová, Kraus nebo Matonoha, tak všichni zde hrají podle své typické šablony, snad akorát Schmitzer překvapil jako roztěkaná komická figurka. Ještě bych zmínil otřesnou práci kameramana, jelikož se většina filmů skládá z detailních záběrů na obličeje herců, kteří se při pronášení replik dívají přímo do objektivu a je to navíc snímané širokoúhlým objektivem, takže se připravte na řádně vyboulená čela...a musím se přiznat, že mě to hodněkrát dohánělo k zuřivosti. Gympl je prostě taková malá hříčka, která se nemůže pořádně rozhodnout, čím vlastně chce být...aspoň že to není až taková nuda, jako byl třeba Hřebejkův Medvídek. ()

Webb

No to snad není možný kam ta česká kinematografie spěje. Všechno tu bylo nevěrohodný. Opravdu, ale opravdu zbytečný film. Herectví žádné, až na herecký výkon Evy Holubové, jinak by tento film měl blíže k odpadu. ()