Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Xmilden

4 hvězdy a určitě časem ještě jednu přihodím. Nelze si pomoci, ale film podobného ražení tady už dlouho zase nebyl. Není to trapné. Dle mého soudu se z Gymplu stane časem kult. Postavy supr, herci také a Jirka Mádl tady předvádí opravdový výkon. A hudba se mi i zamlouvala a to nejsem fanda afroamerické hudby. PS: druhé shlédnutí a zjišťuju že Gympl mě chytil ještě více. ()

oli.G

Wichove beaty nuda, z úvodnej pesničky navyše vystrihli slovenskú slohu. :) Inak som ale spokojný, a do posledného sedadla obsadené kino bolo asi tiež. No dobre, bolo Valentína, ale aj keby nebolo, na toto proste ľudia u nás budú chodiť. Nepamätám sa, kedy naposledy mal nejaký český film tak aktívny torrent. ()

Arbiter

Chytlo mě to za srdce. Ne rádoby vtipnými scénami nebo extra detailním snímáním obličeje kameramanem. Ale tím nepříjemným a bohužel celkem všedním, čím si dnešní student/profesor prochází. Všechno je obráceně, špatně a vina je na všech . Jasný- bylo to trošku vyhypovaný a místama zkreslený. Ale kamarádka řekla celkem výstižně, že to tak je , aby to pochopili i rodiče :-) . Kdyby se z filmu vymazaly vtipné scény, změnila pro mě nepříjemná kamera alá Kouř a někteří herci dostali pár hodin herectví navíc , tak dám snad pět. ()

Phobia

Povedený pohled do života současných teenagerů... jenže aby se člověku z té podívané nezvedal mentální kufr, musí mít k puberťákům hodně, HODNĚ blízko. A to já prostě nemám, obtížně se mi koukalo na film, ve kterém bych většinu postav s rozkoší vyfackovala. Kdybych to alespoň mohla vnímat jako přemrštěné, nerealistické, ale ono ne: frackovská drzost, alkohol, cigarety, měkké drogy, sex, povrchnost, nehorázné sebevědomí podložené pouze nízkým věkem, ničím víc, pokřivený systém hodnot - tvorba NULA, ničení POPULÁRNÍ... to všechno kolem sebe vídám bohužel zoufale často. Není mi to sympatické a můžete mi 100x tyhle zhulené hiphopové sprejery prezentovat jako chudáčky "frikulíny" šikanované zlou policií - nevyhledávám podobnou společnost v reálu, tak proč se jí mučit koukáním na televizi. Řemeslné kvality "Gymplu" uznávám, téma je pro mě nestravitelné, dnešní normy chování k zblití. Zní to jako od zapšklé báby, co? Holt jiná výchova: nebyla žádná Džamila, co by mě po zasloužené facce od rodičů poučila o mých právech (můžu cokoliv, povinnosti žádné). 45% ()

lesumir

Tomáš Vorel starší se přesně trefil do sliny mladých lidí. Tohle tady chybělo, škola plná mladých puberťáků. Poslouchají hip hop, dělají bordel a po nocích sprejují. Tohle byl perfektní tah na bránu, ale vystřelit už nedokázal tak jak si asi sám představoval. Sklouzlo mu to trošku z kopačky, i přesto jsou dívaci rádi za ten bod. Což chápu a následky jsou kolosální. Když se dneska povídám po městěch, všude je napsáno "RHS" nebo "CoolM", a všichni se teď baví graffitami. Tomáš Vorel mladší a jeho herecký talent je stejný jako když želva ninja recituje Moliera. Mám pocit, že bude obsazován jen do filmů svého tatíka, protože jinde se nechytí stejně jako Simonka Chytrová, která má jistou šanci jedině u Víta Olmera. Za to Jirka Mádl vyměnil Vojtu Kotka a prostě perlil. I když ho zrovna nemusím tak tady byl trefný a hlavně vtipný. Jako jediný! Další osazenstvo skládající se z hvězd nepředvedlo nic. Eva Holubová přehrávala, Šteindler jako vždy ubohý, na Martinu Procházkovou nemám raději vhodná slova a všechno trochu zachraňuje Matonoha. Trochu. Obsazovat neherce nebyl zrovna nejlepší nápad a já tenhle krok vůbec nechápu. Scénář je psán na koleni (spousta hloupých pasáží nad kterými jsem korutil hlavou), jedna z největších slabin spolu se zvukem. Příkrášlování extrému rodin (chudí, bohatí a příšní) filmu moc nepomáhá, spíše to zvyšuje nepravděpodobnost stejně jako škole! Páni scénáristi asi nemají velké zkušenosti se středni, proto ji dali úplně jiné barvy než měli. Za to v učitelském sboru se pozná snad každý kantor. Já osobně tam měl pár adeptů ještě ze základní školy. No, i přes ty obrovské kopance dávám tři hvězdičky za skvělého Mádla a jeho filmové rodiče. Ale prosím, už nikdy film s Vorelem jr., takový poleno jsem dlouho nezažil. ()

darkrobyk

Těžko říci, o který gympl by mělo jít. Respektive kde a kdy. Jako parodie místy ano, jako satira nevyhovující z větší části. Studenti i kantoři jsou sci-fi a mně se vybavil rozhovor se vzáleným příbuzným z USA. Americké seriály ze školního prostředí, stejně jako filmy, jsou určeny pro vývoz a vůbec neodpovídají realitě. Tamější studenti jsou cílevědomí, snažící se dosáhnout úspěchu za každou cenu... Vorlův gympl mi připomíná americké smyšlené seriály... Hvězdy rozděluji mezi - Holubovou, Bydžovskou, hudbu a jedinou realitu - když si rodiče děti špatně vychovají, tak ty jim to mnohonásobně vrátí. Přehrávání zbývajících postav bylo spíše k pláči, než ke smíchu... I když lidi mluví stále sprostěji, přemíra vulgárních dialogů filmu rozhodně nepomáhá. ()

kinej

Čekal jsem film, jež se bude podbízet teenagerům rádoby cool slovní zásobou, jako tomu bylo třeba u Perníkové věže. Ale byl jsem překvapen tím, jak je tento snímek soudobý. Skutečně se zabývá aktuální sitaucí ve školství a to co zde vidíme není nic neobvyklého. Je to pouze stlačeno do jedné třídy, díky čemuž film obsahuje spoustu sdělení. A to je to co se mi na filmu také líbí, jak dokáže ve zkratkách, pár větami, tolik říci. Většina se zde zjevujících se postav, jsou opravdu propracované a reálné. Na Vorla, je film až civilní, "nesklepácký." Největším nedostatkem filmu jsou herecké výkony. Zatímco dopělí jsou bezchybní, film trochu sráží herecké výkony omladiny. Zde dominuje Mádl, ten zde opravdu bravurně ztvárnil roli hajzlíka a vysloužil si tím u mě respekt. Ostatní jsou ale nevěrohodní a slabší, jakoby ani nehráli. Což je škoda, protože jsou hlavními postavami. ()

Hrabka

Lehký podprůměr. Hlavními zápory filmu jsou nulový děj a naprosto tragický výkon tý blondýny, která jen odříkává co má, ale nehraje - to bylo strašný! Naopak Mádl a Vorel slušně zabojovali a jejich výkony jsou kvalitní. Už se na to asi nikdy nepodívám, ale za zkouknutí to stojí. 55% ()

cheyene

Gympl je příjemné překvapení! Nečekal jsem, že se budu tak dobře bavit :) V některých scénách se člověk úplně přenesl v čase zpět do středoškolských let. Tomáš Matonoha a Jiří Mádl tu váleli nejvíc :) ()

Jamal

Gympl byla příjemná podívaná. Znám dokonce jeden gympl, kde sice nepanují tak extrémní podmínky, jak ve filmu, ale docela podobné. Film měl spád, dobré hlášky, akci, prostě vše potřebné co bych od něj očekával. Pobavili mě snad všichni herci, kterým jsem jejich roli uvěřil. Jen ten děj, je to spíše příběh bez konce, žádný velký zvrat, prostě část úseku z jejich života. ()

nunka

Pár kvalitných a "polokvalitných" hercov ešte celkovú kvalitu nerobí. Tým čo herecky dovádzali niektoré postavy sa tu vzrušovať radšej nebudem. Celý film však strašne hysterčí, aká je mládež zhýralá, zlá, bezcitná, rebelská a cool... v globále: sem-tam sa niečo podarilo, sem-tam niečo prešvihlo a tak vznikol Gympl. ()

juta

Český Gympl ukazuje svou temnou tvář. Ukazuje, že je na škole nuda jak v pralese a jediné odreagování je ničit veřejný majetek svým tagem. Zpracování nic moc, někteří herci se za herce považovat opravdu nedají. Pozitivem byl alespoň zhulenec, který měl dobré hlášky. :-) ()

Fiftis

Film Gympl je trochu iný ako tie, na ktoré sme zvyknutí z českej produkcie. Nie je smutne smiešny ako Vratné fľaše, alebo pochabo smiešny ako Rafťáci. Je niečo medzi tým, celkom odľahčený od filozofických úvah a pritom rozprávajúci príbehy, ktoré sa naozaj mohli stať. Aj keď je v posledných dvoch rokoch druhým filmom o scéne graffiti, s tým prvým filmom toho nemá veľa spoločné, lebo toho v sebe nesie omnoho viac. Je to príjemná oddychovka s jedným bonusom a tým je fakt, že nenechá bránice diváka v nečinnosti. Chválim výkon Jana Krausa. ()

filmfanouch

Tvorba Tomáše Vorla je specifická a je prakticky neodlučitelná s jeho kořeny v Divadle Sklep. Specifická a někdy krapet až experimentální tvorba, která si někdy k divákovi může cestu najít těžko (Kamenný most, Skřítek), někdy se může stát legendou (Kouř), někdy v podstatě kultovní záležitostí (Cesta z města a právě Gympl). Právě Gympl platí za jeden z největších hitů ve Vorlově kariéře, pro jednu generaci jde o specifický milník, který šlo za trefnou reflexivní sondu ovšem označit těžko. Adaptace románu Graffiti rules Tomáše Houšky, na jejímž adaptovaném scénáři se kromě Houšky a Vorla podílel také Pavel Nosek, je přesto snadno vnímaná jako jeden z nejlepších českých po-revolučních filmů o mladé generaci, přeci jen se poté najde pár důvodů, proč uznat, že si Gympl svůj kultovní status víceméně vysloužil po právu. Je nutné si na začátek ujasnit, zda většina filmů o mladých v rámci české produkce selhává na faktu, že se mladou generaci snaží prozkoumat o poznání starší tvůrci, kteří mají na mladou generaci svůj specifický pohled. Takovému Karlu Janákovi se skrze dvojici filmů Snowboarďáci a Rafťáci podařilo schopně přenést formát panických komedií do českých kulis, ambice Vorla u Gympla poté do jisté míry tkví možná v krapet jiném. Vorlův Gympl se díky tomu pohybuje někde na pomezí komedie a dramatickém prozkoumávání generace, kterým se do studia moc nechce, radši mají graffiti, poslouchat Jamese Colea a pr.at. Chování nejen ústřední dvojice, ale jejich vrstevníků se poté odvíjí od dvou pohledů na věc. Mladší diváci můžou v Kocourkovi a Kolmanovi začít vidět vzor a brát se je skutečně jako novodobé cool Bratrstvo kočičí pracky, starší diváci poté snadno mohou Kocourka, Kolmana a jejich vrstevníky zaškatulkovat do kategorie zkažené mládeže a Vorlův film tak možná, ale skutečně pouze možná vnímat jako menší pokus o reflexi selhávání středoškolského systému.  Gympl tak možná na první pohled může působit mnohem komplexnější, než jakým ve skutečnosti je. Skrze poměrně živelné technické provedení a Vorlovy tvůrčí ambice se minimálně Gymplu daří prodat živelnost, v rámci prvního desetiletí 21. století se rozhodně jedná o jeden ze řemeslněji nejvýraznějších filmových českých kousků. Postavy jsou sice možná do velké míry ploché, přesto ovšem skrze vtipné podání dokáží zaujmout třeba Jiří Schmitzer jako češtinář Karel, kterého trápí záhadný transformátor nebo Jan Kraus, jehož záchvaty vzteku prodává i krapet Krausova autentická choleričnost. Taková Zuzana Bydžovská si poté jako paní Kocourková za svou roli starostlivé matky jistě pro Českého lva došla zaslouženě, z mladších herců je i po letech nejvýraznější Jiří Mádl, který zvládá prodávat prototyp protečního synka, vedle něj možná až moc prkenně působí Tomáš Vorel Jr., mezi jeho Kocourkem a Mádlovým Kolmanem přesto alespoň ve finiši funguje jistá forma sympatické chemie, jen je škoda, že zřejmá snaha o vybudování nějakého přátelského pouta především ve finále nemá takovou sílu, jak by nejspíš samotný scénář chtěl. Jako sonda do života středoškoláků vlastně Gympl dvakrát nefunguje, dominantnější než chození do školy respektive absenci zájmu o středoškolské vzdělání je totiž motiv graffiti, na které si mnozí při zmínce filmu Gympl vzpomenou jako na první záležitost. Je vlastně diskutabilní do jak velké míry vlastně film jako komedie funguje. Je vtipné, že očividně již krapet senilního učitele dovedou žáci k srdeční příhodě? Je vtipné, že některé postavy zcela očividně postrádají autoritu a nedělám jim problém napadat policisty nebo školníky? I v tomto ohledu Gympl až možná krapet závadným způsobem pokládá otázku do jak velké míry vlastně chtěl být autentickou sondou a do jak velké míry chtěl, aby ta autenticita dokázala nemile zarážet a skutečně nastavovat reálné zrcadlo. Fakt, že je i po letech mnohými Gympl vnímán spíše jako komedie, nejspíš dokazuje, že zrovna to se Gymplu úplně nepovedlo. Není to přitom tak úplně snadné, protože samotné postavy učitelů též nejsou ideálními vzory, v tomto ohledu je tak nejzajímavější konfrontace nedokonalého studentského prostoru, který doplňuje neideální profesorský sbor. V tomto ohledu je možná až okatě zřejmý absurdní humor známý především ze zmíněného Divadla Sklep, který se více či méně následně prolíná většinou Vorlovy tvorby. Většina momentů tak v Gymplu působí skutečně absurdně, dost absurdních momentů přitom přináší alespoň nějaký výsledek. Jde pořád o komedii a o té platí, že ,,sto lidí, sto chutí.´´ Přesto je pořád nejisté do jak velké míry má být většina momentů skutečně vtipná či spíše tragikomická. Na scénáři je občas vidět, že scénář nepsal vrstevník hlavních postav, ale starší člověk, přesto filmu nechybí zmíněná energie, kterou zvládá podporovat i samotná hudba, která působí, že přesně ladí s atmosférou daných momentů, schopně zakomponován je ostatně i track s názvem Z Tvojí čtvrti, hudba samotná rozhodně patří mezi nejsilnější stránku filmu. Jakmile navíc dojde na nelegální sprejování a úprky před zákonem, Vorlovi se daří tak nějak pracovat s danými pasážemi, kde funguje i atmosféra a jistou stylovou působivost má i závěr, který zdánlivě šikovně nechává závěrečné momenty k divácké nadinterpretaci, kterou pouze po letech krapet splachuje pokračování v podobě Vejšky z roku 2014. Chce být vlastně Gympl skutečně něčím víc a jen následně z toho vše vychází jako krapet povrchní a nedopečená záležitost a nebo se úmyslně nachází někde na půl cesty a svádí skrze to k diváckým nadinterpretacím a čerpání z absurdních momentů? Vlastně těžko říct, i po letech se ovšem dá schopně odhadnout, že je kultovní status vlastně vysloužen krapet právem a to i přes fakt, že vyložená bravurní záležitost nevznikla. Vznikl ovšem minimálně technicky dostatečně výrazný a v jistých ohledech zajímavě fungující film, který i po 15 letech dostatečně funguje. Kdyby podobně ucházejícím způsobem fungovala většina českých pokusů o sondu do světa mladých, svět by byl rázem alespoň krapet veselejší.... () (méně) (více)

Jacinda

Děsí mě vidina mládeže stejně jako Budějovické gymnázium. Nesouhlasím, že Vorel neumí hrát. Ale kdo rozhodně neumí hrát a mluví tak strojeně a unyle,až je mi z toho na blití, je ta Vorlova holka v podání Martiny Procházkové. Naštěstí jí ale zastíní takové hlášky,jako: "Zbiroh? To je někde na Brno ne, tak asi po dálnic bych tam jel." A jaký to pak byl šok, když jsme jednou kvůli objíždce při cestě na chatu dojeli do Zbiroha. a já jen řekla: "Zbiroh?" ted už vím jak se tam dostat... ()

Pepinec

První a poslední film, kde mi nevadila Holubová. Proč? Protože jsem v sobě měl pět piv. A to už my všichni víme dávno, že po pěti pivech je sranda v každý škole. ()

Big Bear

Další Vorlovina (nechápat jako volovina), která příznivce dobře pobaví. Duo Vorel ml. a Mádl velmi dobře fungovalo. Obzvláště Mádl hrál na sto procent. Nejsem sprejer, takže nejsem schopen posoudit nakolik přesně se film přiblížil této komunitě, kterou ve většině z případů neberu jako umělce, ale jako vandaly. Nicméně jako sonda do hlav mladé gymplovské generace, studující (či spíše nestudující) ve svobodě často za mohutné finanční podpory papánků podnikatelů to bylo ztvárněno velmi dobře. Tři jointy. * * * ()