Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Jordan

v posledných rokoch som sa až na pár výnimiek stal na české mainstreamové filmy alergický - tie isté tváre, témy, uhly pohľadu, humor, spôsob rozprávania a videnia . . . v tomto ohzľade tomáš vorel vždy bol a našťastie stále očividne je výnimkou a sviežím spestrením a nenáročná no podarená polodráma polokomédia GYMPL je typ českého filmu, aký som ochotný tolerovať v týchto dňoch . . . niekedy podarené vtipy, niekedy vydarené situácie a hlavne faktor číslo jedna: casting, ktorý pracuje s typizáciou, štylizáciou a nie práve najvšednejším herectvom (ale to je "celý vorel"). pozoruhodné spojenie vorelovského réžijného prústupu (herectvo, kamera, vedenie príbehu, práca so žánrami) a snahy o "súčasný" mestský (pražský) film zo života mladých (a nie! smerom, akým sa uberá línia tínejdžoviek á la xxxťáci). pobavia a zaujmú niektoré hlášky a niektoré výstupy (otcovia kraus a hanák, profesor schmitzer, ústredná dvojica, postavička huliča . . .) a pre milovníkov tohto žánru popkultúry aj hudba a grafiťácke vsuvky. a mňa osobne (labužníka záverov) aj koniec filmu (ako poznamenala moja priateľka: "Ako Butch Cassidy a Sundance Kid"); ()

francis

Tomáš Vorel je muj velkej favorit, je mi hodně blízký to, o čem točí filmy. A mám je všechny rád, přestože si dobře uvědomuju, že je v nich spousta nedokonalostí, nedotažených věcí a šlápnutí vedle... Občas mi přijde líto, že taková unikátní osobnost, jakou Tomáš je, k sobě nemá scénáristu, se kterým by dotáhl svý dobrý nápady k filmový dokonalosti. V Gymplu navíc zamrzí i slabý výkony některých (hlavně mladých) "herců" a trochu moc lehkovážný improvizace a spolíhání na rutinu u těch starších, ale to k Vorlovým filmům prostě patří a jako takový je i beru, prostě obsazuje lidi ze svýho okolí, který má rád a se kterýma si rozumí, a dává jim hodně volnosti. Navíc Tomáš Vorel mladší se jak ve Skřítkovi, tak v Gymplu ukazuje jako celkem slušnej herec. Největším překvapením z mladších herců v Gymplu pro mě byl kupodivu Jirka Mádl, nad ostatníma teenagerama většinou vyčníval přesností výrazu a přesvědčivostí ve svý roli, jeho obsazení byl od režiséra výbornej tah, i když nepatří do jeho obvyklýho ansámblu. Abych to shrnul, Gympl je aktuální film se spoustou trefných postřehů ze současnosti, kterej chvílema trpí nedotaženým nebo ve scénáři moc zjednodušeným provedením a nevyrovnanýma hereckýma výkonama, kterej ale o třídu vejš hází výborně zvolená hudba a hlavně obrazová stránka - vizuálně je Gympl opravdu nadprůměrněj film. Navíc si troufám tvrdit, že lepší film o současných teenagerech u nás ještě nikdo nenatočil. ()

Frajer42

Film jsem zhlédl ve svých mladších letech a už tehdy mě nijak neokouzlil. Kdybych se na něj podíval nyní, tak bych pravděpodobně odpadoval. Nevzpomínám si, že by byl film vtipný, či dramatický. Jedná se o takové klasické české nic. Nic, na které se však dá koukat. 2* ()

MikeCool odpad!

Pro mě jeden z nejhorších filmů české kinematografie. Herecké výkony některých herců jsou na bodu mrazu. Bez špetky humoru, který by mě pobavil. Tfuj! ()

Kothy

Jeden z nejlepších českých filmů za poslední dobu. Je to o partě středosškoláků, kteří rádi sprejujou. Objevuje se tam spousta známých tváří. A taky tam je neuvěřitelné množství hlášek a fórů, které dodnes zabírají. " Takže ten most se podle tebe roztáhne o 17 metrů?" :D ()

Smok

Rozhodne lepšie ako snowborďáci, nafťáci, experti, rockoví podvraťáci a iní panicovia, ktorí sú úplne nanic. Samozrejme istá dávka infantility (hlavne konverzačnej) tu je, ale mňa hlavne zaujali zábery na pražský streetart a rôzne odstávky metra a depa. Krásne to prostredie ;) ()

Sašenka165

Dávám pět hvězd ne proto, že by to byl film mého života, ale proto, že je tak reálný. Všechno, co je tam zobrazeno jsem zažila (dokonce už na základce). Nikdo dosud nenatočil reálnější film o nás - teenagerech a našich radostech, strastech a válce proti učitelům. ()

swamp

Nakonec to nebylo ani tak hrozné, jak jsem čekal. Kdyby rejža starší vynechal ty nudné a bezpředmětné rádoby psychedelické scény, sebepoškozování Pavly (které nevyústilo absolutně v nic) a další ne až tak malé drobnosti, mohlo by se jednat o poměrně dobrou komedii. Takhle to je průměr, ovšem v českých vodách lehce nadprůměrný. ()

teutates

Tak tento počin si ma získal!Samozrejme neide o skvelý snímok,avšak celkový dojem je viac než dobrý!Gympl sa v prvom rade na nič nehrá a prezentuje všednú realitu(myslím si,že každý z nás si tuna niečo nájde!)Nedá sa veľmi hovoriť o hereckých výkonoch a podobných kvalitách až na Jiřího Mádla,ktorý je doslova profesionálny neherec!Tento chlapík je fakt"hustej"!Prekvapila ma kamera,strih,hudba(vyšia úroveň ako obyčajne).Mládež sa snažila a aj napriek dramatickým prvkom(nie priliš vydareným)-dobre!Proste nič som od tohto filmu nečakal ani som sa naň veľmi netešil,ale nakoniec silné 4*!!! ()

Campbell

Přiblblá blbost s příšerným Vorlem, ten je tak nesympatický až bych zvracel, a Mádl taky dost slabota. On ostatně celej film je slabota a přišlo mi to jak zkopírovaní několik filmů najednou a jako celek to teda u mě moc nefunguje. Graffity nesnáším a přijdou mi nesmyslné, tady jich je dost a je to hlavně o tom jak vlastně můžou žít takovýhle lidi, ale to mi je upřímě u zádele. Hlavní věc co musím ocenit je výborná kamera a Kraus, ale to je asi tak všechno ani jednou jsem se nezasmál jen jsem koukal na to co to jako má bejt. ()

predators

Přesně, je to přesně mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale přikloním se k průměru...k lepšímu průměru...na české poměry, ale rozhodnutí je to docela těžké a je možné, že po opětovném shlédnutí se změní k lepšímu. Takže některé situace jsou opravdu komické a fakt jsem se zasmál nemálo. Jak říkám...lepší průměr!65% ()

WANDRWALL

Už jsem se dost navěřil českým filmům. A doplatil jsem na to. proto tyhle filmy jen rychle přejíždím. Není se moc u čeho zastavovat. Filmaři sází nač se dá. A dospívající chtějí své originální příběhy, chtějí filmy o sobě, ale nemají snadnou pozici, když většina toho lepšího jako by už tu byla. A ani tomuhle filmu se nepodařilo vyskočit aspoň k průměru. Kdo se ale teprve "seznamuje" s filmem, nemá toho tolik nadíváno, tak může být i nadšený. ()

Slarque

Nejdřív jsem nechápal, proč na to všichni házejí špínu, když to vypadalo jako dobrá komedie ze středoškolského prostředí. Jenže po první zhruba půlhodině jakoby se zábava vytratila. No nic, takže psychologické drama. Ale to přece nejde, pokud scenáristé neřeší takové drobnosti jako motivace jednotlivých postav. Takže tu máme ten nejhorší stav. Půlka lidí hraje zcela vážně v psychologickém dramatu a druhá odlehčeně v komedii (přičemž někteří to dokonce střídají). Do toho pak strčte nějakého neherce a bude ztracenej (jako ten plešoun, co hrál inspektora). Některé věci sice fungují (hudba, střih), ale ke konci už jsem se jen tak prozíval. ()

Marthos

Psychologická sonda do hlubin študákovy duše. Amorální obraz současné české mládeže. Obžaloba svobody. Vorlova snaha o co nejautentičtější výpověď se dostává na slepou kolej především zásluhou zvýrazněných klišé, které ovládají většinu zde se pohybujících postav (afektovaná ředitelka gymnázia, despotický otec introvertní dívky, bezskupulózní podnikatel atd.). Bezvýchodné bludiště, v němž jsou uvězněni Peterka, Kolman, ale také mnozí z učitelů včetně idealistického Tomáše, zůstává navzdory svým chybám alarmujícím mementem pro budoucí generace, propadající se do stále sílící morální i fyzické deformace. ()

Happens

První linie byla určitým zklamání, druhá fáze dozvuku však zanechala líbivou, pozitivní zadní příchuť. Film má vady, místy je naivní, neřekl bych, že je úplně reálným náhledem, ale rozhodně je vstupenkou do těch telecích let. Sám jsem "čmáral" po zdech sprejem, taky jsem z toho měl podobné problémy. Možná jen nostalgie. Ale těch 75 % si to zaslouží... ()

Chrustyn

Je docela zajímavé jak Vorel st. vidí dnešní mládež. Podle režiséra to je neslušná pakáž, která hulí, souloží, fláká se, kašle na rodiče a hlavně na školu. Přesně o tom je celý film. Sledujeme partičku teenagerů jejichž životní motto je na všechno kašlat a užívat si mladistvého života. Chlapecké osazenstvo v podání Vorla ml. a Mádla má ještě jednu vášeň a tou jsou grafity. Aby to nevypadalo, že je film jen o zábavě pozorujeme i jejich životní trable a problémy v rodinách ale většina děje je o kolotoči paření a čmárání grafity doprovázené hip hopovou hudbou. I když toto není můj šálej kávy nedá se říct, že bych se nějak úkrutně nudil a občas jsem se dobře bavil. V současné české tvorbě se jedná o jeden ze slušnějších kousků. ()

SeBig

Když na to koukám s odstupem času, tak je to fakt hoodně depresivní film. Hlášký skvělý, vizuál a hudba špičkový, herecké výkony super. Poslední český film, který za něco stál a taky jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - CZECH FILMS 2007-2008 - České filmy 2007-2008 - 9. 4. 2010 - 5%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.53/205 ()

korbitch22

kombinace dramatu s komedií mi nevadí.skvěle natočený příběh,který toho o dnešní době hodně říká.skvělý herci a až pro mě nezvykla dobrá hudba,udělali z gymplu jeden z nejlepších českých filmů za poslední roky.a faktem že ty děti jsou některý stejný,jako my,jen v tom rozdílu že my byly takový už na základní škole v 7mý třídě. ()